What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αγορά φθηνού laptop και επιλογή os

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Kde  plasma έχω. Και εγω αυτό πιστεύω αλλά ψάχνοντας στο ιντερνέτ δεν βρήκα πως μπορείς να αλλαξεις γλώσσα... Δυστυχώς δεν είμαι σπίτι αυτήν την στιγμή
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
<blockquote><br>Kde  plasma έχω. Και εγω αυτό πιστεύω αλλά ψάχνοντας στο ιντερνέτ δεν βρήκα πως μπορείς να αλλαξεις γλώσσα... Δυστυχώς δεν είμαι σπίτι αυτήν την στιγμή<br></blockquote><br><br>λογικά υποθέτω ότι έχεις sddm (δεν είμαι εντελώς σίγουρος γιατί kde5 έχω στο arch αλλά στο manjaro δεν έχω kde) οπότε τον εντελώς χειροκίνητο τρόπο να εξαναγκάσεις για διάταξη πληκτρολογίου:<br>https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=194408<br><br>δηλαδή στο αρχείο: <br>/usr/share/sddm/scripts/Xsetup<br>θα προσθέσεις:<br>setxkbmap "us"<br>για να εξαναγκάσεις αμερικανικό πληκτρολόγιο. (αν και μού φαίνεται πολύ κουλό...)
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Σε καμία ωριτσα θα είμαι σπίτι και θα το τσεκαρω :thumbsup:
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Και ναι δούλεψε!!! Χίλια ευχαριστώ :worshippy: :worshippy: :worshippy:
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
<blockquote><br>Και ναι δούλεψε!!! Χίλια ευχαριστώ :worshippy: :worshippy: :worshippy:<br></blockquote><br> :pcmr:<br>πάρα πολύ ωραία! <br>αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα πώς έβαλες διατάξεις πληκτρολογίου και επηρέασες τον DM. Θα έπρεπε να επηρεαστεί μόνο ο χρήστης, όχι το σύστημα...<br><br>δεν ρίχνεις και ένα αποτέλεσμα<br>
<div class="bbcode_code">
<div class="bbcode_code_head">Code:
<div class="bbcode_code_body" style="white-space:pre"><br>inxi -F<br>

<br>να σού πω ενδεχομένως κάποιες ακόμα λεπτομέρειες;
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
<span class="bbcode_spoiler">$ inxi -F<br>System:    Host: 123-pc Kernel: 4.4.21-1-MANJARO x86_64 (64 bit)<br>          Desktop: KDE Plasma 5.7.5 Distro: Manjaro Linux<br>Machine:  Mobo: ASUSTeK model: Z170-K v: Rev X.0x<br>          UEFI [Legacy]: American Megatrends v: 0704 date: 02/19/2016<br>CPU:      Dual core Intel Core i3-6300 (-HT-MCP-) cache: 4096 KB <br>          clock speeds: max: 3800 MHz 1: 799 MHz 2: 799 MHz 3: 799 MHz<br>          4: 799 MHz<br>Graphics:  Card: Intel HD Graphics 530<br>          Display Server: X.Org 1.18.4 driver: intel<br>          Resolution: [email protected]<br>          GLX Renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 530 (Skylake GT2)<br>          GLX Version: 3.0 Mesa 12.0.3<br>Audio:    Card-1 Intel Sunrise Point-H HD Audio driver: snd_hda_intel<br>          Card-2 Logitech Webcam C170 driver: USB Audio<br>          Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.4.21-1-MANJARO<br>Network:  Card-1: Qualcomm Atheros AR9287 Wireless Network Adapter (PCI-Express)<br>          driver: ath9k<br>          IF: wlp2s0 state: up mac: f4:f2:6d:c7:2d:1d<br>          Card-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller<br>          driver: r8168<br>          IF: enp6s0 state: down mac: d0:17:c2:d4:9e:a3<br>Drives:    HDD Total Size: 1002.5GB (4.0% used)<br>          ID-1: /dev/sda model: ST1000DM003 size: 1000.2GB<br>          ID-2: USB /dev/sdb model: DT_101_II size: 2.3GB<br>Partition: ID-1: / size: 909G used: 30G (4%) fs: ext4 dev: /dev/sda1<br>          ID-2: swap-1 size: 9.45GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda2<br>Sensors:  System Temperatures: cpu: 29.8C mobo: 27.8C<br>          Fan Speeds (in rpm): cpu: 0<br>Info:      Processes: 152 Uptime: 38 min Memory: 1597.4/7869.2MB<br>          Client: Shell (bash) inxi: 2.3.1 </span>
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Γενικά για τον pacman<br><span class="bbcode_spoiler"><br>To manjaro έχει φυσικά και γραφικό εργαλείο για τις αναβαθμίσεις αλλά και από την γραμμή εντολών είναι εύκολο να το κάνεις με τον pacman.<br><br>Η εντολή είναι:<br></span>
<div class="bbcode_code">
<div class="bbcode_code_head">Code:
<div class="bbcode_code_body" style="white-space:pre"><br>sudo pacman -Syu<br>

<br>ή σχεδόν ισοδύναμο<br>
<div class="bbcode_code">
<div class="bbcode_code_head">Code:
<div class="bbcode_code_body" style="white-space:pre"><br>sudo pacman -Syyu<br>

<br><br>H γνώμη μου είναι ότι απαντάς πάντα ναι (y) σε ό,τι σε ρωτάει!<br><br>Επίσης η γνώμη μου είναι αναβαθμίζουμε το σύστημα όσο γίνεται πιο συχνά (αν και το manjaro έτσι και αλλιώς τις κρατάει τις αναβαθμίσεις και τις δίνει σε πακέτα)<br><br>Για να καθαρίσεις από κάποια πράγματα (δεν είναι σημαντικό για το σύστημα παρά μόνο για να μην πιάνουν χώρο) η εντολή είναι:<br>
<div class="bbcode_code">
<div class="bbcode_code_head">Code:
<div class="bbcode_code_body" style="white-space:pre"><br>sudo pacman -Sc<br>

<br><br><br>σχετικά με τον πυρήνα.<br><span class="bbcode_spoiler"><br>έχεις εγκατεστημένο τον πυρήνα 4.4. Κράτησέ τον μην τον σβήσεις, είναι και LTS αλλά βάζε και τούς πιο καινούργιους. Αυτήν την στιγμή ο τελευταίος σταθερός είναι ο 4.7 (https://en.wikipedia.org/wiki/Linux_kernel#4.x.y_releases" class="bbcode_url">το βλέπεις στην βικιπαίδεια)<br><br>Στο manjaro βλέπεις τούς διαθέσιμους πυρήνες με την εντολή<br></span>
<div class="bbcode_code">
<div class="bbcode_code_head">Code:
<div class="bbcode_code_body" style="white-space:pre"><br>mhwd-kernel -l<br>

<br><br>Βλέπεις τούς εγκατεστημένους με την εντολή<br>
<div class="bbcode_code">
<div class="bbcode_code_head">Code:
<div class="bbcode_code_body" style="white-space:pre"><br>mhwd-kernel -li<br>

<br><br>Για να εγκαταστήσεις καινούργιους πχ τον 4.7 η εντολή είναι<br>
<div class="bbcode_code">
<div class="bbcode_code_head">Code:
<div class="bbcode_code_body" style="white-space:pre"><br>sudo mhwd-kernel -i linux47<br>

<br><br>Γενικά δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις προηγούμενους πυρήνες αλλά μερικές φορές πρέπει να αφαιρεθούν πυρήνες που έχει σταματήσει η υποστήριξη από την διανομή, αν έχεις κάρτα γραφικών nvidia με κλειστούς οδηγούς αυτό είναι ακόμα πιο συχνό, μην ανησυχείς θα φανεί όταν το χρειαστείς. πχ για να αφαιρέσεις τον 3.12 πυρήνα (εσύ δεν τον έχεις, παράδειγμα δίνω)<br>
<div class="bbcode_code">
<div class="bbcode_code_head">Code:
<div class="bbcode_code_body" style="white-space:pre"><br>sudo mhwd-kernel -r linux312<br>

<br><br><br>Σχετικά με το UEFI<br><span class="bbcode_spoiler"><br>Βλέπω UEFI [Legacy]<br>Το Linux να ξέρεις υποστηρίζει κανονικό UEFI, το Legacy δεν είναι αναγκαίο, είναι αναγκαίο μόνο για παλιά λειτουργικά (windows 7)<br>Από την άλλη επειδή ήδη το έχεις φτιάξει εφόσον λειτουργεί καλά ισχύει και η λογική «αν δουλεύει μην το πειράζεις»<br></span><br><br>κατατμήσεις<br><span class="bbcode_spoiler"><br>προσωπικά δεν με ενθουσιάζει ότι δεν έχει το /home ξεχωριστή κατάτμηση αλλά δεν πειράζει.<br>Το swap το έχεις κάνει πολύ παραπάνω από αρκετό, αλλά δεν πειράζει.<br>Αν βάλεις mint, μην φτιάξεις καινούργιο swap, θα χρησιμοποιήσει το ίδιο.<br></span><br><br>κάτι γiα το steam<br><span class="bbcode_spoiler"><br>Αν θα έχεις πρόβλημα να ξεκινήσει το steam, δοκίμασε με την εντολή<br></span>
<div class="bbcode_code">
<div class="bbcode_code_head">Code:
<div class="bbcode_code_body" style="white-space:pre"><br>LD_PRELOAD=&#039;/usr/$LIB/libstdc++.so.6 /usr/$LIB/libgcc_s.so.1 /usr/$LIB/libxcb.so.1 /usr/$LIB/libgpg-error.so&#039; /usr/bin/steam<br>

<br>
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
έχω ακόμα μείνει με απορίες για το πώς πήγε το θέμα. Πώς πάει το σύστημα για την δουλειά που το θες, αν έχεις άλλα προβλήματα, ποια παιχνίδια παίζουν σωστά και πόσο καλά παίζουν, αν έβαλες και Mint, αν βρήκες τι λάθος έκανες με τις διατάξεις πληκτρολογίων (σίγουρα έκανες λάθος γιατί έπρεπε να τις βάλεις μόνο στον χρήστη σου και όχι να επηρεάσεις το σύστημα) κλπ
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
<blockquote><br>έχω ακόμα μείνει με απορίες για το πώς πήγε το θέμα. Πώς πάει το σύστημα για την δουλειά που το θες, αν έχεις άλλα προβλήματα, ποια παιχνίδια παίζουν σωστά και πόσο καλά παίζουν, αν έβαλες και Mint, αν βρήκες τι λάθος έκανες με τις διατάξεις πληκτρολογίων (σίγουρα έκανες λάθος γιατί έπρεπε να τις βάλεις μόνο στον χρήστη σου και όχι να επηρεάσεις το σύστημα) κλπ<br></blockquote><br><br>Όλα μια χαρά πλέον αν και δεν έχω καθήσει πολύ ώρα ακόμα. Μέχρι στιγμής κάποιο πρόβλημα δεν υπάρχει (έψαξα να βρω αν γινόταν να εγκαταστήσω το origin αλλά δεν βρήκα κάτι που να δουλεύει). Από games που δοκίμασα παίζουν rocket league, fortix 2, civ 5 , desperados 2, Planescape: Torment. Το wasteland 2 που ντάξει ήταν λογικό, παίζει με πολύ χαμηλά frames εκτος κι αν τα ρίξω όλα στα τάρταρα οπότε κυμαίνονται γύρω στα 30 fps. Mint δεν έβαλα τελικά λόγω του ότι με βόλεψε αρκετά το manjaro και του ότι αναγνωρίστηκαν τα πάντα αυτόματα χωρίς θέματα (webcam, pci wlan). Το λάθος μου ήταν ότι δεν άλλαξα τις διατάξεις πληκτρολογίων αλλά του συστήματος οπότε τώρα όλα κομπλέ και πρόσθεσα χωρίς προβλήματα τις γλώσσες για το πληκτρολόγιο. Το origin ήθελα για τα Command & Conquer: The Ultimate Collection αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό. Ευχαριστώ ξανά για όλη την βοήθεια  :thumbsup:
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
<blockquote><br>[...] Από games που δοκίμασα παίζουν rocket league, [...]<br></blockquote><br><br>ότι παίζει καλά το Rocket League είναι μεγάλη έκπληξη!
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Αν υποστηρίζει πλήρως το Wine DX9, γιατί όχι;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Lucinos, μπες και εσύ στην αλήθεια που λέγεται Rocket League. Μπορείς! :lol:
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
<blockquote><br> Το origin ήθελα για τα Command &amp; Conquer: The Ultimate Collection αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό. Ευχαριστώ ξανά για όλη την βοήθεια  :thumbsup:<br></blockquote><br><br>Το κατάφερα χθες και πλέον μπορώ να παίζω παιχνίδια του origin ,απλώς εγκατέστησα μέσω wine παλιότερη έκδοση του origin και όλα δούλεψαν ρολόι
 
Top Bottom