What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αγορά monitor κάτω από 500 ευρώ

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Παιδιά έχω φτιάξει το pc το μόνο που μένει τώρα είναι να βάλω μία ωραία οθόνη να απολαύσω όλα αυτά τα frames και την εικόνα που βγάζει ο υπολογιστής μου..Έχω μία παλιά οθόνη ~10 χρόνια τώρα(Samsung syncmaster t220)..Με έχει βολέψει όλον αυτόν τον καιρό αλλά είναι ώρα για αλλαγή.

Ο λόγος που θα αλλάξω μόνιτορ ,εκτός του ότι αυτό εδώ που έχω τώρα μπροστά μου όπου νάνε σε κάνα χρόνο θα σβήσει, είναι ότι θέλω να έχω 144hz refresh rate.Έχω μία nvdia rtx 2060 και νομίζω θα μπορώ να τρέχω τα παιχνίδια στα 144 fps χωρίς να χάνω πολλά στα settings.Μετά τα 144hz με ενδιαφέρει να έχει καλή εικόνα και να μπορώ να ευχαριστηθώ και καμιά ταινία μιας και στο φοιτητικό μου σπίτι δεν έχω άλλη τηλεόραση προς το παρόν.

Από αυτά που έχω δει έχω πάρα πολλές επιλογές και θα ήθελα την βοήθεια σας και την προσωπική εμπειρία σας για να μου δώσετε μία καλή συμβουλή.Η ασφαλής επιλογή νομίζω είναι ένα 27'',144hz,1080p/1440p ,όμως σκεφτόμουν αντί να δώσω 400ευρώ σε ένα μόνιτορ να αγόραζα ένα με 200ευρώ 24'',144hz,1080p και μία τηλεόραση 40''-43'' με άλλα 200...Επίσης είδα ότι στα λεφτά που διαθέτω ακριβώς υπάρχει ένα ultrawide  https://www.skroutz.gr/s/10455522/LG-34UC79G-B.html#specs">https://www.skroutz.gr/s/10455522/LG-34UC79G-B.html#specs

Μερικές ερωτήσεις/απορίες που έχω είναι αν με την 2060 θα μπορώ να τρέχω 1440p και 144hz ,αν έχει κάποιος άλλος δοκιμάσει το ultrawide και αν αξίζει το συγκεκριμένο ultra wide (Βλέπω κάτι για το pixel density ότι είναι πολύ χαμηλό λέει) και τέλος αν το tn πάνελ είναι πολύ κακό για multimedia δλδ αν θα την αράζω στον καναπέ και βάλω ταινία θα την βλέπω ή θα με χαλάει η γωνία θέασης?

Ευχαριστώ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το 1440p δεν ειναι ultra wide. Κατά τα άλλα το ΤΝ ναι μεν προσφέρει υψηλό contrast, αλλά όπως είπες χολενει στις γωνίες θέασης.

Νέο monitor με το setup και να πας 1080 είναι αμαρτία.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Δεν υπαρχει καμια καρτα γραφικων αυτη τη στιγμη που να μπορει να τρεξει 1440p max settings 144 fps σε εολα τα παιχνιδια ουτε καν η 2080 ti που κανει 1200 ευρω. https://www.tweaktown.com/reviews/8738/nvidia-geforce-rtx-2080-ti-review-seriously-buy/index.html

Αρα η παιρνεις μια 1440p 60 hz και παιζεις τα παντα 1440p ulta 60 fps η μια 4κ 60 hz και παιζεις 4κ max settings 40+ fps . Εγω θα σου προτεινα την 4κ. Ενας φιλος μου πηρε πριν 4 μηνες αυτηhttps://www.plaisio.gr/lg-monitor-27-27ul650-w-4k_3189163?redirect=1
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Βόρειε, το monitor που έχει δώσει στο link είναι ultrawide, 2560x1080p. Ναι, για 34", χαμηλή θα την έλεγα την ανάλυση.

1440p υπάρχει και σε ultrawide έκδοση, 3440x1440p.

144fps ακατέβατα σε 1440p/Ultra settings δεν θα έχεις με την 2060, βασικά ανάλογα με τον τίτλο δεν τα είχες ούτε με την 2080Ti. Βέβαια μπορείς πάντα να ρίξεις settings αν είναι τόσο σημαντικό το refresh rate για σένα, αλλά επίσης καλό είναι να διαλέξεις monitor που να είναι κατ' ελάχιστον Nvidia G-Sync compatible. Αυτό θα εξασφαλίσει smooth gameplay experience ακόμα και όταν το framerate πέφτει κάτω από τα 144fps.

Όχι TN το 2019, εκτός κι αν είσαι pro CounterStrike player και χρειάζεσαι 280Hz για να πάρεις το πρωτάθλημα.

Πολύ καλή φαίνεται η LG 27GL850, αλλά δεν την βλέπω Ελλάδα ακόμα. Το ίδιο και η Gigabyte Aorus AD27QD, αλλά αγγίζει τα εξακόσια. Πάντως για monitor υποστηρίζω ότι αξίζει κάποιος να ρίξει λεφτά κάνοντας σκόντο κάπου αλλού...
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Θέλω τα 144hz για apex legends pubg και τέτοια.Τώρα με 60hz monitor είμαι οπότε δεν ξέρω πόσο βοηθάει το high refresh της οθόνης σε τέτοια παιχνίδια αλλά όλοι λένε πολύ θετικά λόγια οπότε θέλω να το δοκιμάσω..Άμα πάρω 1440p μόνιτορ σκεφτόμουν να ρίχνω τα γραφικά σε online παιχνίδια όσο χρειάζεται και σε singleplayer παιχνίδια να τα βάζω τέρμα και 60 fps.

Όμως ποια 27'' 144hz monitor λέτε εσείς ότι αξίζουν?Γιατί όλο κάτι tn και va panel βλέπω και δεν ξέρω τι ποιότητα έχει το ένα και τι το άλλο.Το ultra wide της lg που έδειξα ποιο πάνω, είναι full hd μόνο αλλά έχει 144hz ips panel ultra wide στα 450€ και ας μην ξεχνάμε ότι και ας είναι μόνο full hd το εργαλείο θέλει καλή κάρτα γραφικών από πίσω.Τo Gigabyte Aorus AD27QD το ήθελα φίλε old one το είχα βάλει στο μάτι,αλλά 600 ευρώ δεν έχω,δεν είναι ότι τσιγκουνεύομαι,αυτά τα λεφτά έχω μόνο ~450€ .

Έχετε κάποιο καλό 27" qhd 144hz  εκτός του AD27QD να μου προτείνετε γύρω στα 450€?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ομολογουμένως δεν είχα δει το link, επειδή ήμουν δουλειά. Με κάλυψε ο great old one. Μάζεψε λεφτάκια και πάρε κάτι που θα σου μείνει αλλά 10 χρόνια. Κόντρα σε αυτά που μπορεί να πιστεύει κανείς, το monitor μένει. Το IPS είναι μεγάλη υπόθεση σε όλα. Η φωτεινότητα είναι το Α και το Ω. Αν δεν πέσεις και σε άσχημη παραγωγή να έχει light bleach είσαι κύριος
 
Top Bottom