What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αγορά νέου SSD.

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αφού κατάφερα να γεμίσω έναν ακόμα δίσκο (πραγματικά δεν ξέρω πως) σκέφτομαι να πάρω έναν καινούργιο, μεγαλύτερο SSD για το λειτουργικό. Αυτή τη στιγμή έχω έναν Samsung 850evo 250GB.

Κοιτούσα λοιπόν έναν 860evo 500GB και είδα ότι σε αντίστοιχα λεφτά μπορώ να βρω NVME. Ενδεικτικά κάποιοι που είδα:

Kingston A2000
Crucial P1 (γι' αυτόν αν θυμάμαι καλά δεν ήταν θετικά τα reviews)

Αφού είναι πιο γρήγοροι υπάρχει κάποιος λόγος να πάω σε κλασσιικό SATA III SSD; Έχουν θέμα αξιοπιστίας;
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Οι NVME μια χαρά γρήγοροι είναι, απλά το μόνο κακό είναι οτι θερμαίνονται παραπάνω, και αν έχεις πολύ ζεστό σύστημα (ή πολύ φορτωμένο) θα ζεματάει.
Και να αποφύγεις QLC (ψοφάνε πιο γρήγορα λέει).

Για SATA III θα σου πρότεινα να βρεις κάνα Sabrent. Όταν είδα review έπαθα πλάκα και δεν γνώριζα καν την εν λόγω μάρκα.
Το κακό είναι ότι δεν βρίσκω στο skroutz (μόνο εξωτερικό).
Btw έχω 4 SSD Samsung και 1 Verbatim. Οι Samsung πιάνουν 36 βαθμούς, ενώ ο Verbatim 48 σταθερά. Μακριά από Verbatim.
Ο πρώτος Samsung 120GB αγοράστηκε το 2012 και ακόμα κρατάει στο 50% της ζωούλας του βέβαια. Οι άλλοι 3 100% HP.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
@Hank Chinnaski μην σε ψαρώνουν τα νούμερα, αυτά είναι θεωρητικά μέγιστα μαρκετίστικα.

Έχω τον ίδιο με εσένα στο workstation και σε 2 άλλους έχω από έναν 120άρι Α400 kingstone. Παρόλο που τα reads είναι πολύ κοντά (540 και 500) το lag πάει και έρχεται με τους Α400.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Χμ πάντως με μια γρήγορη ματιά φαίνεται αξιοπρεπέστατο to A2000, βέβαια δεν είναι το καλύτερο Μ2 αλλά σε σχέση με τον sata φαίνεται γερή αναβάθμιση.
Η άλλη επιλογή για μένα θα ήταν (καθαρά λόγο του bench που είδα, ίσως υπάρχουν και άλλοι) Corsair Force MP510 240GB
Και μάλλον αξίζει τα λίγα παραπάνω €, γιατί βλέπω στο iometer τα αφήνει όλα στην κατηγορία πίσω, αλλά αν είσαι στενά οικονομικά δεν βλέπω κάτι κακό για τον Α2000.

Βασικά ψήθηκα και εγώ αν και άφραγκος τώρα γιατί τον έναν Α400 τον έχω στο καλό σύστημα στο σπίτι (Ryzen 2600, 5500XT) και χαραμίζει το σύστημα :p
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δυστυχώς nitro μου φαίνεται ότι είχες δίκιο αρχικά. Τον πήρα τον δίσκο τελικά αλλά είναι απογοήτευση.

Το boot είναι αισθητά πιο αργό από τον Samsung, ενώ το σύστημα πολλές φορές κρεμάει και παγώνει για λίγη ώρα. Μια δυο φορές πάγωσε εντελώς και ήθελε επανεκκίνηση με το κουμπί.

Δεν ξέρω αν είναι ο δίσκος ή αν δεν έκατσε καλά η εγκατάσταση των Windows (αλλήθεια ισχύει κάτι τέτοιο; Σαν μάστορας αυτοκινήτων μου ακούγομαι όταν το λέω).

Θα γυρίσω το λειτουργικό στον Samsung και αυτόν θα τον κρατήσω για παιχνίδια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Σοβαρά; Μα αφού οι ταχύτητες λένε ότι είναι σφαίρα.
Μήπως θέλει κανένα BIOS update η μητρική;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δεν νομίζω την άνοιξη της είχα κάνει ένα update και δεν είναι και τόσο παλιο το chiipset, το Ζ370 της Intel είναι.


Του έδωσα άλλη μία ευκαιρία και έκανα άλλη μια φορά install τα wiindows. Για να δούμε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Κοίτα να το καταλάβω σε κάποια workloads αν μιλάγαμε για workstation να φανεί κάποια διαφορά, γιατί σε τέτοιες λεπτομέρειες είναι που πιάνουν τα λεφτά τους οι ακριβότεροι SSD τις περισσότερες φορές, αλλά η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι περίεργη.

Τελευταία φορά που είχε ένας φίλος παρόμοιο πρόβλημα, λύθηκε όταν άλλαξε τον SATA SSD με έναν M2 SSD. Το να συμβαίνει κάτι τέτοιο τώρα αντίστροφα μου φαίνεται κουλό. Τρέξε ένα crystal disk να δεις ταχύτητες.

Μήπως είναι προβληματικό το κομμάτι.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
όχι το info το άλλο που μετράει
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
δες μηπως εχει κανα firmware update για τον ssd.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,980
δες μηπως εχει κανα firmware update για τον ssd.

Μιας και αναφέρθηκε το firmware update σε SSD, πόσο safe είναι όταν έχεις δεδομένα μέσα; Υπάρχει περίπτωση να γίνει καμιά "στραβή";
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Μιας και αναφέρθηκε το firmware update σε SSD, πόσο safe είναι όταν έχεις δεδομένα μέσα; Υπάρχει περίπτωση να γίνει καμιά "στραβή";
οι κατασκευαστες λενε οτι ειναι safe αλλα οτι υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να τα χασεις οποτε προτεινουν παντα backup πριν το update.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
1602666039352.png

Μια χαρά φαίνεται ο δίσκος. Εγώ επειδή είμαι ούγκανος και γαλουχήθηκα με σφυρί και φορμάτ έκανα ένα reinstall το λειτουργικό. Φυσάει ένα διαφορετικό αεράκι είναι η αλήθεια, αλλά δεν λέω μεγάλα λόγια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
ένα λεπτό, πολύ πολύ βασικό, μην έχεις αφήσει στο BIOS κανένα legacy?

Αν δεν κάνεις καθαρή εγκατάσταση σε UEFI mode μπορεί να έχεις τέτοια θεματάκια, μόλις το θυμήθηκα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ναι για να πω την αλήθεια την πρώτη φορά πρέπει να είχα κάνει boot το usb stick για την εγκατάσταση των Windows ως Legacy και όχι UEFI. Και είχε κάνει διαμόρφωση τον δίσκο ως MBR.

Την δεύτερη φορά το ξεκίνησα ως UEFI και άλλαξα τον δίσκο σε GPT. Πλέον όλα δείχνουν καλά.

Το boot είναι (λίγο) πιο γρήγορο από τον SSD. Το Dishonored 2 που στον HDD ζοριζόταν μέχρι να ανοίξει, πλέον ανοίγει πολύ γρήγορα. Ελπίζω να μην εμφανιστούν και τα θεματάκια με το κόλλημα που είχε βγάλει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
όχι μια χαρά θα είσαι, αυτή η βλακεία ήταν.

Το ανακάλυψα μόλις πριν ένα μήνα που έκανα φορμάτ στο workstation, τόσα χρόνια έβαζα legacy ο βλάκας και έχανα επιδώσεις.

Δεν είδα την νύχτα με την μέρα, αλλά όλα πάνε αισθητά γρηγορότερα με τον evo 850, κάποια στιγμή πρέπει να το στρώσω και στα άλλα 2 με του Α400.
 
Top Bottom