What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ΑΜD CPUs - Νήμα συζήτησης

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
ακου φιλε. ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ, να το παιρνεις εκεινη την ωρα. πρεπει να σου γινει μαθημα ζωης. <br>ο περιμένης δεν μαμησε ποτές.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%AC%CF%87%CE%B7_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%93%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
<blockquote><br>To θεμα ειναι ομως αξιζει να τους παρουμε αμεσως μολις βγουν οι να περιμενουμε μερικους  μηνες να βγουν και οι pci 4.0 μητρικες και τοτε να παμε για αναβαθμιση?<br></blockquote><br><br>Θα επιχειρήσω να σου απαντήσω σοβαρά, αν και ξέρω πως θα συνεχίσεις τον χαβά σου, να μας τρολλάρεις με Intel και Nvidia δηλαδή.<br><br>Αν πραγματικά το μόνο που σκέφτεσαι είναι μήπως περιμένεις για PCIE 4.0, τότε το παρακάτω άρθρο θα σε βοηθήσει να ξεκαθαρίσεις ορισμένα πράγματα.<br>https://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_1080_PCI_Express_Scaling/<br><br>Τα τυπάκια στο TechPowerUp πήρανε όπως βλέπεις μία 1080 και την δοκίμασαν σε διάφορα slot για να δουν αν και κατά πόσο επηρεάζονται οι επιδόσεις της. Όπως βλέπεις, ακόμα και με PCIE 2.0, η διαφορά στην ταχύτητα είναι στα όρια στατιστικού λάθους. Δηλαδή, το PCIE 3.0 φτάνει και περισσεύει, παρότι μπορεί να προσφέρει πολλά περισσότερα GT/s από το PCIE 2.0. Μετά βίας χρησιμοποιείται η έξτρα προσφερόμενη ταχύτητα. Και όλα αυτά με την 1080, από τις πιο γρήγορες κάρτες στον κόσμο αυτή τη στιγμή.<br>Εκεί που έχει μια κάποια σημασία, είναι σε περιπτώσεις SLI και CF, όμως ακόμη και εκεί, πολύ μεγαλύτερο ρόλο θα παίξουν:<br><br>α) η ταχύτητα του επεξεργαστή, αν δηλαδή μπορεί να ταϊσει τις κάρτες με πληροφορία αρκετά γρήγορα<br>β) η ταχύτητα των PCIE, αν θα είναι δηλαδή 16x + 16x ή λιγότερο (πχ 16x + 8x)<br><br>Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, το PCIE δεν πρόκειται να φέρει κάτι καινούργιο στο ταμπλό. Δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί. Έχει μπόλικο ψωμί ακόμη να προσφέρει το PCIE 3.0.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Δηλαδη θες να πεις οτι ειτε παρω το 2017 τον 8 core 16 thread Ryzen που θα ειναι pci 3.0 ειτε τον αντιστοιχο επεξεργαστη που θα βγει σε ενα χρονο με pci 4.0 δεν θα εχει botteleck στην επομενη καρτα γραφικων η οποια θα ειναι η 1170 η 1270? Ποιο πολυ με ανησυχει μηπως ειναι αληθεια οι φημες οτι οι pci 4.0 καρτες γραφικων δεν θα δουλευουν σε pci 3.0 . Αν ειναι ετσι τοτε απο το 2018 θα πρεπει ολοι να παμε σε αναβαθμιση. Γι αυτο το σκεφτομαι αν αξιζει τωρα η να περιμενω 1 χρονο να βγει το pci 4.0. 
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
<blockquote><br>Δηλαδη θες να πεις οτι ειτε παρω το 2017 τον 8 core 16 thread Ryzen που θα ειναι pci 3.0 ειτε τον αντιστοιχο επεξεργαστη που θα βγει σε ενα χρονο με pci 4.0 δεν θα εχει botteleck στην επομενη καρτα γραφικων η οποια θα ειναι η 1170 η 1270?<br></blockquote><br><br>γιατί δεν θα πάρεις 1180 ή 1180 Ti είπαμε;<br>
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Με την 1180 θα πρέπει να πάρει και 4Κ οθόνη, γιατί στα 1440p θα τρώει bottleneck το HDMI καλώδιο.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
:lol: :lol: :rofl: :rofl:<br><br>Πάντως, Ryzen στα 3.4ghz, νίκησε τον 6900k που έκανε overclock στα 3.5Ghz και στα 2 benchmarks (floating point και integer).<br>The hype is huge
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
<blockquote><br>Δηλαδη θες να πεις οτι ειτε παρω το 2017 τον 8 core 16 thread Ryzen που θα ειναι pci 3.0 ειτε τον αντιστοιχο επεξεργαστη που θα βγει σε ενα χρονο με pci 4.0 δεν θα εχει botteleck στην επομενη καρτα γραφικων η οποια θα ειναι η 1170 η 1270? Ποιο πολυ με ανησυχει μηπως ειναι αληθεια οι φημες οτι οι pci 4.0 καρτες γραφικων δεν θα δουλευουν σε pci 3.0 . Αν ειναι ετσι τοτε απο το 2018 θα πρεπει ολοι να παμε σε αναβαθμιση. Γι αυτο το σκεφτομαι αν αξιζει τωρα η να περιμενω 1 χρονο να βγει το pci 4.0.  <br></blockquote><br><br>Ακριβώς αυτό λέω.<br>Όσον αφορά το δεύτερο που ρωτάς, μην σε ανησυχεί, δεν υπάρχει ποτέ καμία απολύτως περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο. Το πρότυπο από μόνο του (το PCI-E 4.0) είναι backwards compatible. Αλλά σκέψου το και ως εξής. Ποια εταιρία θα κυκλοφορούσε κάρτα που τρέχει μόνο στις απολύτως τελευταίες μητρικές και μόνο από πλευράς Intel; Αυτομάτως έχει κάνει χαρακίρι.
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
<span style="color:yellow"><b>Αδελφός f2bnp έγραψε για αδελφό Σήφη</b></span><br><blockquote>Αλλά <u><b>σκέψου το</b></u> και ως εξής</blockquote><br><br>Αισιόδοξος, αν μη τι άλλο. Bottleneck Top CPU τελευταίας γενιας σε προσομοίωση σε real time και 4Κ των καιρικών συνθηκών που επικρατούν στην επιφάνεια του Δία να το καταλάβω μέχρι κάποιον βαθμό, αλλά σε gaming GPU oποιασδήποτε γενιάς το κόβω κάπως δύσκολο ρε Σήφη.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Eιναι κατι αλλο που με απασχολει. Αν κανω αναβαθμιση φετος τοτε θα εχω καλυτερο pc απο τον πρωην κονσολα που τωρα εχει 6600κ και gtx 1070 αλλα επειδη το 2017 θα κανουν αναβαθμιση 2 αλλοι φιλοι μου τοτε θα εχω περιπου ιδιο pc με αυτους. Ενω αν περιμενω μεχρι το 2018 τοτε θα ειναι πολυ καλυτερο απο το δικο τους! Ο ενας ειναι ο τρελος χοντρος που κανει μαλακιες στο youtube  και ειναι pc gamer. Ο αλλος ειναι ενας σοβαρος επαγγελματιας που χρειαζεται δυνατο pc για να κανει γρηγορη επεξεργασια βιντεο σε 4κ. Ο τρελος χοντρος θα αλλαξει μονο καρτα γραφικων ενω ο αλλος θα αλλαξει ολο το pc και θα παρει τον καλυτερο επεξεργαστη της intel η amd με την καλυτερη καρτα γραφικων nvidia και φυσια 16 gb ddr 4 3200 mhz.  Οι υπολοιποι  φιλοι μουδεν ασχολουνται ουτε με gaming ουτε επαγγελματικα οποτε εχουν ενα αρχαιο pc για να μπαινουν στο ιντερνετ να διαβαζουν η να βλεπουν καμα ταινια σε 1080p 30 fps. Αρα με συμφερει καλυτερα να κανω πληρη αναβαθμιση το 2018 για να γινει τετοιο θηριο το pc μου που οι αλλοι δεν θα ξερουν που να κρυφτουν!
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
<blockquote>Eιναι κατι αλλο που με απασχολει. Αν κανω αναβαθμιση φετος τοτε θα εχω καλυτερο pc απο τον πρωην κονσολα που τωρα εχει 6600κ και gtx 1070 αλλα επειδη το 2017 θα κανουν αναβαθμιση 2 αλλοι φιλοι μου τοτε θα εχω περιπου ιδιο pc με αυτους. Ενω αν περιμενω μεχρι το 2018 τοτε θα ειναι πολυ καλυτερο απο το δικο τους! Ο ενας ειναι ο τρελος χοντρος που κανει μαλακιες στο youtube  και ειναι pc gamer. Ο αλλος ειναι ενας σοβαρος επαγγελματιας που χρειαζεται δυνατο pc για να κανει γρηγορη επεξεργασια βιντεο σε 4κ. Ο τρελος χοντρος θα αλλαξει μονο καρτα γραφικων ενω ο αλλος θα αλλαξει ολο το pc και θα παρει τον καλυτερο επεξεργαστη της intel η amd με την καλυτερη καρτα γραφικων nvidia και φυσια 16 gb ddr 4 3200 mhz.  Οι υπολοιποι  φιλοι μουδεν ασχολουνται ουτε με gaming ουτε επαγγελματικα οποτε εχουν ενα αρχαιο pc για να μπαινουν στο ιντερνετ να διαβαζουν η να βλεπουν καμα ταινια σε 1080p 30 fps. Αρα με συμφερει καλυτερα να κανω πληρη αναβαθμιση το 2018 για να γινει τετοιο θηριο το pc μου που οι αλλοι δεν θα ξερουν που να κρυφτουν!</blockquote><br><br>Με τέτοια λογική, δεν πρόκειται ποτέ να γίνει αναβάθμιση!!! (Και συνεχίζω να πιστεύω ότι έχουμε μπει στην Ζώνη του Λυκόφωτος)!!
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Shredder u are doing it wrong  :whatever:<br>Δεν κάνουμε αναβάθμιση για αυτόν το λόγο
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
<blockquote>για να γινει τετοιο θηριο το pc μου που οι αλλοι δεν θα ξερουν που να κρυφτουν!</blockquote><br><br>Οι φίλοι σου χεστήκανε για το τι pc έχεις. Απλά και όμορφα.  ^.^
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Οι φίλοι σου έστω και περιστασιακά έχουνε γκόμενα.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Οι περισσοτεροι δεν εχουν γκομενα.  Απο τους 9 φιλους που εχω μονο οι 2 εχουν σχεση. ΟΙ αλλοι 7 ψαχνουν ακομα. Αλλα αυτο που με κανει πολυ χαρουμενο ειναι οτι δεν εχει ΟΥΤΕ Ο ΧΟΝΤΡΟΣ! ΜΟΥΧΑΧΑΧΑ<br>ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
<blockquote><br>Οι περισσοτεροι δεν εχουν γκομενα.  Απο τους 9 φιλους που εχω μονο οι 2 εχουν σχεση. ΟΙ αλλοι 7 ψαχνουν ακομα. Αλλα αυτο που με κανει πολυ χαρουμενο ειναι οτι δεν εχει ΟΥΤΕ Ο ΧΟΝΤΡΟΣ! ΜΟΥΧΑΧΑΧΑ<br>ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!<br></blockquote><br><br>Μὴ κρίνετε, ἵνα μὴ κριθῆτε!  :pope:
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Αν ήμουν κοπέλα θα καθόμουν στον χοντρό μόνο και μόνο για να σου την πει  :throw:
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
<blockquote><br><blockquote><br>Δηλαδη θες να πεις οτι ειτε παρω το 2017 τον 8 core 16 thread Ryzen που θα ειναι pci 3.0 ειτε τον αντιστοιχο επεξεργαστη που θα βγει σε ενα χρονο με pci 4.0 δεν θα εχει botteleck στην επομενη καρτα γραφικων η οποια θα ειναι η 1170 η 1270? Ποιο πολυ με ανησυχει μηπως ειναι αληθεια οι φημες οτι οι pci 4.0 καρτες γραφικων δεν θα δουλευουν σε pci 3.0 . Αν ειναι ετσι τοτε απο το 2018 θα πρεπει ολοι να παμε σε αναβαθμιση. Γι αυτο το σκεφτομαι αν αξιζει τωρα η να περιμενω 1 χρονο να βγει το pci 4.0.  <br></blockquote><br><br>Ακριβώς αυτό λέω.<br>Όσον αφορά το δεύτερο που ρωτάς, μην σε ανησυχεί, δεν υπάρχει ποτέ καμία απολύτως περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο. Το πρότυπο από μόνο του (το PCI-E 4.0) είναι backwards compatible. Αλλά σκέψου το και ως εξής. Ποια εταιρία θα κυκλοφορούσε κάρτα που τρέχει μόνο στις απολύτως τελευταίες μητρικές και μόνο από πλευράς Intel; Αυτομάτως έχει κάνει χαρακίρι.<br></blockquote><br>Αν ειναι ετσι τοτε θα αγορασω τον 8core/16 thread μαζι με 16 gb ddr 3200 mhz αμεσως μολις βγει.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Κάτι άλλο, και όχι CPU, σου χρειάζεται  :spiteful:
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
<blockquote><br>μαζι με 16 gb ddr 3200 mhz αμεσως μολις βγει.<br></blockquote><br>Οι ddr καταργήθηκαν.
 
Top Bottom