What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ΑΜD CPUs - Νήμα συζήτησης

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,529
Αν ειχαμε 2021, θα ηταν καλα νεα. Τωρα που με 280Ε στηνεις Alder Lake 4c/8t με B660 και 16GB ram το οποιο θα παρει και την επομενη γενια intel, δεν ξερω τι νοημα εχει να ασχοληθεις με το αδιεξοδο του ΑΜ4.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,446
Αν ειχαμε 2021, θα ηταν καλα νεα. Τωρα που με 280Ε στηνεις Alder Lake 4c/8t με B660 και 16GB ram το οποιο θα παρει και την επομενη γενια intel, δεν ξερω τι νοημα εχει να ασχοληθεις με το αδιεξοδο του ΑΜ4.
Αν είσαι σε νέο σύστημα φυσικά δεν έχει, φίλος που κοίταζε τώρα για σύστημα τον έστειλα σε i5 12άρι. Αλλά είμαστε πάρα πολλοί σε παλιότερα ryzen σε zen 1 και zen 1+ που με ελάχιστα χρήματα θα απογειωθούμε.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,529
Αλλά είμαστε πάρα πολλοί σε παλιότερα ryzen σε zen 1 και zen 1+ που με ελάχιστα χρήματα θα απογειωθούμε.
Για υφιστάμενους χρήστες με παλιό socket 3xx ή 4xx και οι οποίοι έχουν μείνει με σειρά 1000 ή 2000, είναι ιδανική εξέλιξη.

Νομίζω ότι έχει πέσει σε πολύ στραβή συγκυρία η AMD. To ΑΜ5 θα βγει θεωρητικά το 2ο μισό του 2022 μαζί με τους 13ης γενιάς Intel. Οπότε, από τη μια θα έχεις μια νέα πλατοφόρμα (AM5) που θα θέλει χρόνο να στρώσει και από την άλλη θα έχεις την ανανέωση υφιστάμενης πλατφόρμας όπου θα έχει διορθώσει τα σταβά της (Ram speed, κατανάλωση, στράβωμα του καλύματος τοy cpu από υπερβολική πίεση
του μηχανισμού του socket κλπ). Επιπλέον, μέσα στο 2023 θα βγάλει και τη 14η γενιά η Intel.

Ελπίζω πραγματικά να σαρώσει το AM5 από την αρχή.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Η αλήθεια είναι πως παρόλο που είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τον R5 1600AF, δεν βλέπω να μακροημερεύει τελικά στο PC μου. Λίγο που ο αρχαίος πλέον Athlon II X3 435 στο πατρικό μου χρειάζεται άμεση αντικατάσταση, λίγο που επιτέλους θα έρθουν Zen 3 σε καλές τιμές, με βλέπω με νέα CPU ίσως και μέσα στο μήνα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Καιρό είχαμε να δούμε κίνηση από AMD πλευρά, έφτασαν τα πρώτα από την νέα φουρνιά CPU, περιμένουμε και τα επόμενα asap.

Ο 5600 φαίνεται αρκετά ελκυστικός. Θέλω να δω αν τα 32MB της L3 cache θα δώσουν προβάδισμα στα games σε σχέση με τον Core i5 12400.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,446
Ο 5600 φαίνεται αρκετά ελκυστικός. Θέλω να δω αν τα 32MB της L3 cache θα δώσουν προβάδισμα στα games σε σχέση με τον Core i5 12400.
παπάγια, από ότι φαίνεται δεν ακουμπάνε την intel ακόμα και λογικό το IPC πάει ανά γενιά επεξεργαστών.
Βέβαια παραμένουν εξαιρετικά ενδιαφέρον επεξεργαστές για όσους είμαστε στο άρμα της ΑΜ4 πλατφόρμας.

Ας πούμε ο 5500 (που πρακτικά είναι 5600G χωρίς γραφικά) είναι ενδιαφέρον σε αυτή την τιμή. Αν συνεχίσει να σταθεροποιείται η αγορά όπως όλα δείχνουν, σε λίγο καιρό θα πέσει κάτω από MSRP. Στο 130άρι ας πούμε αυτόματα κάνει πολύ εύκολη την σχετικά φθηνή αλλά δυνατή αναβάθμιση για εμένα τόσο σπίτι με τον 2600 όσο και στο γραφείο με τον 1600AF.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324

Μικρές οι διαφορές, υπέρ του 12400.
Σε γενικές γραμμές, αν είσαι ήδη στο ΑΜ4 socket, πας στον 5600. Αν είναι για καινούργιο σύστημα, 12400.
Ο 5500 είναι meh για gaming, καλός για υπολογιστή γραφείου.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Ο 5600 φαίνεται αρκετά ελκυστικός. Θέλω να δω αν τα 32MB της L3 cache θα δώσουν προβάδισμα στα games σε σχέση με τον Core i5 12400.
Η εικόνα που έχω είναι ότι οι intel παραμένουν πολύ πιο ενεργοβόροι. Ο 12400 δεν έχει και efficient cores που δεν ξέρω αν σώζουν την κατάσταση. Βλέπω base clock στα 2.5 και μαντεύω ότι θα προτιμούσα τον 5600.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Ο 5500 είναι meh για gaming, καλός για υπολογιστή γραφείου.
ότι δεν έχει ενσωματωμένα είναι deal breaker για υπολογιστής γραφείου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,446
ότι δεν έχει ενσωματωμένα είναι deal breaker για υπολογιστής γραφείου.
ε οκ υπολογιστής γραφείου δεν είναι μόνο ο υπολογιστής για office.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
της ΑΜ4 πλατφόρμας.
Πολυ δελεαστικος παραγοντας για AMD, παντως. Βελτιωνεις το μηχανημα σου με καλυτερο επεξεργαστη και γλυτωνεις τα χρηματα για αλλαγη μητρικης. Αν υπαρχουν και θεσεις για να προσθεσεις μνημη, η απογειωση ειναι σηγουρη. Το ποσο θα κρατησει η πτηση, εξαρταται απο την εξελιξη της τεχνολογιας και τισ τιμες
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Πολύ ενδιαφέρον τσιπ για εμάς τους gamers.

Πολύ ενδιαφέρον ως τεχνολογία για το μέλλον, όπως επίσης και ως απόδειξη ότι η gaming απόδοση είναι πολυπαραγωντική και δεν αρκεί απλά να μετράμε πυρήνες ή/και γιγαχέρτζ. Αλλά το ίδιο το chip, με κόστος 450φεύγα ευρώ, όπως και να το κάνουμε απευθύνεται σε περιορισμένο κοινό, ειδικά όταν ο 5800Χ έχει πέσει στα 320...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,446
Πολύ ενδιαφέρον τσιπ για εμάς τους gamers.
nuh περισσότερο filler μέχρι να βγουν τα επόμενα μου φαίνεται. Για εμάς τους allarounders είναι χάλια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,446

Ενδιαφέρον, ίσως για αυτό δεν έβαλαν DDR4 στο ΑΜ5. Θα στηρίζουν το ΑΜ4 για budget συστήματα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
Μικρή λεπτομέρεια. Η pci gen3 vs gen4 κάνει λίγη διαφορά στην RX 6500 XT (επειδή έχει μόνο 64bit bus) με αποτέλεσμα αν έχεις gen3 η RX 5500 να έχει καλύτερες επιδόσεις!

Το ένα πράγμα που η τεχνολογία έχει τρέξει πολύ τα τελευταία χρόνια και είναι λογικό να θέλει κανεις όσο γίνεται ποιο καινούργιο είναι οι ενσωματωμένες gpu. Αλλά αυτό είναι κάτι που έτσι και αλλιώς είναι για μπάτζετ και δεν αναβαθμίζεται.
 
Top Bottom