What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ΑΜD CPUs - Νήμα συζήτησης

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Πάντως, πιο πιθανό είναι η πρώτη φουρνιά games απλά να μην αξιοποιεί το διαθέσιμο hardware των νέων κονσολών, παρά να το ξεζουμίζει κιόλας, ανεβάζοντας και τα PC requirements...

Πάρα πολύ σωστό. Απλώς ανησυχώ γιατί όσο βρισκόμαστε σε φάση cross gen οι developers θα πιέζονται πολύ χρονικά για να βγάλουν πέντε ή έξι εκδόσεις ενός παιχνιδιού ταυτόχρονα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Πάρα πολύ σωστό. Απλώς ανησυχώ γιατί όσο βρισκόμαστε σε φάση cross gen οι developers θα πιέζονται πολύ χρονικά για να βγάλουν πέντε ή έξι εκδόσεις ενός παιχνιδιού ταυτόχρονα.

Έτσι και αλλιώς μετά τα δύο χρόνια, βρίσκει τα πατήματα της μια κονσόλα!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Έτσι και αλλιώς μετά τα δύο χρόνια, βρίσκει τα πατήματα της μια κονσόλα!!

Ασφαλώς. Αυτό που θέλω περισσότερο από όλα είναι να αφήσουμε πίσω μας το DirectX 11 για τα "ΑΑΑ" games ώστε να γίνει η καλύτερη δυνατή αξιοποίηση των CPUs και να μην έχουμε bottlenecks λόγω draw calls κλπ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
οταν η intel πουλαγε τους 6 πυρηνες 1500 ευρω εννοεις. Το 2017 ημουν απο τους πρωτους που πηρα οκταπυρηνο οταν οι περισσοτεροι ειχαν ακομα τετραπυρηνους. Εδω ο Epitaph μεχρι τωρα τετραπυρηνο ειχε!
AMD Phenom II x6 εννοώ, όταν λες 8άρι δεν πιστεύω να μιλάς για τον 4άρι Multithreaded 8350 ε; :devilish::geek:
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
οταν η intel πουλαγε τους 6 πυρηνες 1500 ευρω εννοεις. Το 2017 ημουν απο τους πρωτους που πηρα οκταπυρηνο οταν οι περισσοτεροι ειχαν ακομα τετραπυρηνους. Εδω ο Epitaph μεχρι τωρα τετραπυρηνο ειχε!

Ρε Σρέντερ άστο καλύτερα. Τώρα μόνο για τις φάπες μου θα είσαι. 8πύρηνο επεξεργαστή 1ης γενιάς (ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!) με 3.7Ghz Boost??? Σου ρίχνω 900.000Khz στη μάπα για να πονάς καημένεεεεε.

Παρασκευή έρχεται και η motherboard και τα βάζω όλα και σε πατάω κάτω σαν κατσαρίδα.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
RX 570 8GB.
ΠΑΛΙ ΣΟΥ ΡΙΧΝΩ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΦΑΠΙΔΙΑ.
ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΡΙΧΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΡΙΧΝΩ ΑΚΟΜΑ ΦΑΠΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ SSD ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ HDD!
ΧΑΧΑΧΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΙΙΙΙ ΘΑ ΜΕ ΦΤΑΣΕΙΣ ΚΑΠΟΤΕ. 32 GB RAM ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ.

Τουλάχιστον σε 10 μήνες βγαίνουν οι Ryzen 4000, και ίσως μπορέσεις να πάρεις τίποτα καλό από κει, ΜΠΑΣ και με αγγίξεις λίγο.
 
Last edited:

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ti να το κανω τον ryzen 4000? Οσο τρεχει ο 1700 max settings δεν χρειζετια να τον αλλαξω. Μονο καρτα γραφικων οταν θα τρεχουν max settings 1440p και max ray tracing. Αν ειχα ακομα τετραπυρηνο η εξαπυρηνο τοτε ναι θα επαιρνα 3900χ αλλα απο οκταπυρηνο να απς σε 12πυρηνο δεν αξιζει.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Ti να το κανω τον ryzen 4000? Οσο τρεχει ο 1700 max settings δεν χρειζετια να τον αλλαξω. Μονο καρτα γραφικων οταν θα τρεχουν max settings 1440p και max ray tracing. Αν ειχα ακομα τετραπυρηνο η εξαπυρηνο τοτε ναι θα επαιρνα 3900χ αλλα απο οκταπυρηνο να απς σε 12πυρηνο δεν αξιζει.

Αφού δεν έχεις θέμα στα 1440p, με το config που έχεις (αν και εγώ, θα τσιμπούσα καμιά προσφορά σε κάρτα γραφικών και σε SSD, για να ισορροπίσει το μηχάνημα), πάρε αυτό, και άσε τους άλλους να ζηλέυουν!!!!!!
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Μονο καρτα γραφικων χρειαζεται για να τρεχει σε 60 fps mas settigns 1440p αντι για 30-40 η 40-50 που τρεχει τωρα αλλα δεν θα παρω καρτα γραφικων μεχρι να βγουν καρτες που να τρεχουν καλυτερα ray tracing. Δεν χρειαζεται ουτε επεξεργαστης ουτε μνημη. Τι να ισοροπησει το μηχανημα? Αφου αναβαθμισα τα παντα εκτος απο καρτα γραφικων το 2017. Το να παρω τωρα RTX 2080TI δεν εχει νοημα. Δεν την πηρα οταν βγηκε το 2018 θα την παρω τωρα οταν πολυ συντομα βγαινουν οι επομενες?
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Τι να ισοροπησει το μηχανημα?

Τέτοια είναι η αίσθηση που μου αφήνει: τρέχει γρήγορα η CPU και την φρενάρει η GPU!! Κάτι σε επίπεδο 1070/Vega 56, θα το ισορροπούσε!! Όχι 2080, γιατί ίσως είναι λίγο υπερβολή για 1440p (βέβαια εγώ έχω Vega 56 για 1080p, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα!!!!!!!) . Ray Tracing ακόμα θέλει δουλειά, και σε επίπεδο καρτών αλλά και σε games!!!
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Ti να το κανω τον ryzen 4000? Οσο τρεχει ο 1700 max settings δεν χρειζετια να τον αλλαξω. Μονο καρτα γραφικων οταν θα τρεχουν max settings 1440p και max ray tracing. .
Το πας για 2030 εσύ
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Τωρα και να ηθελα να αναβαθμισω δεν γινεται. Ο τεχνικος μου δουλευει σε νοσοκομειο αρα δεν υπαρχει περιπτωση να τον βαλω στο κρυσφηγετο μου μεχρι να φυγει η κορονα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Ζήτα από τις χελώνες γνώμη για αναβάθμιση. Από ερπετά δεν κολλάς κορόνα.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Οι περισσοτεορι δεν κολλανε ετσι κι αλλιως η το περνανε σε πολυ ελαφρια μορφη. Οι χελωνες οτι αναβαθμιση και να θελουν να κανουν δεν μπορουν γιατι δεν εχουν λεφτα. Μπορει ο Casey η η April να τους κανουν δωρο κανα παλιο pc οταν κανουν αυτοι αναβαθμιση. Εχετε δει ολοι τι pc εχουν στο κρησφυγετο τους στους υπονομους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
γιατί δεν σου κάνουν οι 3ΧΧΧ;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Last gen shit :p. Μέχρι και οι κονσόλες θα φοράνε Zen 2, πόσο πιο κάτω να πέσει ένας PC master racer?
 
Top Bottom