What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@Great0ldOne αν υπάρξει έκρηξη λογικής, θα περιμένω.

@vtheofilis για κάποιο λόγο μου' χει καρφωθεί πως θα υπάρχει έλλειψη διαθεσιμότητας. Αν και προσωπικά απο 3080 και πάνω κοιτάω, δεν ειναι οτι θα περιμένω την 3060. Και πάντα μέσα μου θα εύχομαι να κοντραρει και στα ψηλά πατώματα παλι η amd. Έχω να πάρω ati απο την περίοδο 2000-2008, τότε που ήμουνα στην αγκαλιά τής κόκκινης.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Δύο πράγματα με κάνουν να είμαι επιφυλακτικός με τις rdna2 όσον αφορά την απόδοση.
Πρώτον ότι η AMD μας έχει συνηθίσει σε hype το οποίο καταλήγει να είναι σκέτη κλανιά, ειδικά στις κάρτες της.
Και δεύτερον το γεγονός ότι φαίνεται να έχει ρίξει το βάρος της στις κονσόλες.

Τέλος, αν και ίσως όχι τόσο σημαντικό, η Nvidia για το οικονομικό έτος του 19 παρουσίασε διπλάσια κέρδη σε σχέση με την AMD, οπότε δεν ξέρω αν έχει τόσους πόρους η δεύτερη για να μπορέσει να κάνει το τεχνολογικό άλμα που απαιτείται έτσι ώστε να βγάλει κάρτα μεταξύ 3080 και 3090 σε τιμή χαμηλότερη από αυτήν της 3080 και σε λογικά πλαίσια κατανάλωσης.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Καλά, δεν είναι και ετοιμοπαράδοτες οι RTX 3000, ούτε είδαμε RTX 3060 ακόμα. ( Άσε που άμα έχει Ti/Super, θα τις δούμε μετά τις ανακοινώσεις της AMD ). Οψόμεθα...
Αυτό βασικά. Το περιμένω να βγουν οι επόμενες είναι λίγο τραγικό, οι 2080 δεν έγιναν πχ ξαφνικά obsolete, απλά τις πούλαγαν πανάκριβα.

Δύο πράγματα με κάνουν να είμαι επιφυλακτικός με τις rdna2 όσον αφορά την απόδοση.
Πρώτον ότι η AMD μας έχει συνηθίσει σε hype το οποίο καταλήγει να είναι σκέτη κλανιά, ειδικά στις κάρτες της.
Και δεύτερον το γεγονός ότι φαίνεται να έχει ρίξει το βάρος της στις κονσόλες.

Τέλος, αν και ίσως όχι τόσο σημαντικό, η Nvidia για το οικονομικό έτος του 19 παρουσίασε διπλάσια κέρδη σε σχέση με την AMD, οπότε δεν ξέρω αν έχει τόσους πόρους η δεύτερη για να μπορέσει να κάνει το τεχνολογικό άλμα που απαιτείται έτσι ώστε να βγάλει κάρτα μεταξύ 3080 και 3090 σε τιμή χαμηλότερη από αυτήν της 3080 και σε λογικά πλαίσια κατανάλωσης.
Δεν νομίζω ότι έχει κάνει κάποιο hype η AMD, νομίζω έχω να δω hype από τις vega. Hype κάνουν οι κονσολεταιρίες που έχουν amd γραφικά.

Και στους ryzen δεν είχε τα κέρδη της intel αλλά...

Επισης ποια κατανάλωση; από rdna 1 έχει φτάσει τις nvidia σε κατανάλωση.

Τέλος πάντων το κουράζουμε, και να ήθελες να πάρεις nvidia δεν θα είναι διαθέσιμες μέχρι αν δούμε και τις amd έτσι και αλλιώς. Θα δεις και θα κρίνεις.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Θα αγοράσεις κάρτα με 500 ευρώ Χρονομάντιε (3070);
Γιατί οι πιο φθηνές RTX θα βγούνε κι αυτές πολύ αργότερα...

Κάποιοι κλαίγεστε για «πούστικες τακτικές» εταιρειών και καπιταλιστικά τέρατα, αλλά μόλις έρθει η πρώτη ευκαιρία για να τιμωρήσετε τις εταιρείες με τις πιο «επικίνδυνες» τακτικές, «αμαν δεν μπορώ να περιμένω». Δεν είπα πως η AMD είναι η εταιρεία του μπετατζή (είχαμε βέβαια τους Bulldozer/Piledriver που παραπέμπαν εκεί...), αλλά έχει αρκετά καλύτερη προιστορία.
Τώρα πάλι σας κατουράει εμέσως η NVIDIA («0mg !!! 3φορές τα τέραφλοψψψψ... μόνο 800 ευρώ.... (βέβαια 20% καλύτερο jump από 1080Τι σε 2080Ti)» και αγοράζετε κατευθείαν. :LOL:

Βασικά τώρα βλέπω και τις άλλες απαντήσεις. Agree... Agree..
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Off topic: Πιτάφιε, ωραίο άβαταρ
:trollface:

@jonirenicus13 Και πάλι, δεν αξίζει να περιμένεις για Ti/Super; Πόσο καιρό έχεις την τρέχουσα GPU; 2, 3 χρόνια; Υπάρχει παιχνίδι που να μην τρέχει με τίποτα ή με ρυθμούς Powerpoint; Μην παρεξηγηθώ, δικά σου λεφτά είναι, με τον ιδρώτα σου τα βγάζεις, αλλά αν δεν υπάρχει πιεστικός λόγος, γιατί να πληρώσεις τον early adopter tax;

@Chronomancy Η AMD εδώ και 2 γενιές, (Vega/Navi), δεν έβγαλε High End κάρτες, Έχει διαφορά αυτό από το οι κάρτες είναι σκέτη κλανιά. Γιατί μια χαρά ανταγωνιστική ήταν στο υπόλοιπο εύρος της αγοράς.

@nitro912gr Όντως, έχει ξαναγίνει στο παρελθόν δυνατό comeback από την ATi/RTG, Στην προ 3D εποχή, ήταν ένας δυνατός παίκτης, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει την 3DFx ( επί Voodoo 1 και 2 κανείς δεν την έφτανε ), Κατάφερε όμως να επιβιώσει, έστω και με λιγότερο ισχυρά chip, και σιγά σιγά προσέγγιζε το HIgh End, μέχρι που έβγαλε την Radeon 9700, Αντίστοιχα, η AMD κατάφερε να φέρει την αρχικά μη ανταγωνιστική στο High End Επίπεδο Terascale σε σημείο που να είναι ανταγωνιστική. Με χειρότερα οικονομικά,
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Off topic: Πιτάφιε, ωραίο άβαταρ
:trollface:

@Chronomancy Η AMD εδώ και 2 γενιές, (Vega/Navi), δεν έβγαλε High End κάρτες, Έχει διαφορά αυτό από το οι κάρτες είναι σκέτη κλανιά. Γιατί μια χαρά ανταγωνιστική ήταν στο υπόλοιπο εύρος της αγοράς.

Off-topic : Theng Yu

Μια διόρθωση: Η Radeon VII ήταν η υποτίθεται High End κάρτα της, αλλά δεν ήταν τίποτα tryharding. Λένε απλά «για να σπάσουμε το μεγάλο κενό που χαν οι Navi, ας βγάλουμε την ίδια κάρτα με ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια αρχιτεκτονική, απλά αντί για 14nm θα ναι 7nm». Πρέπει να το υπογραμμίσουμε όμως ότι ναι μεν ήταν για high-end, αλλά όχι tryharding product.
Όλες οι άλλες κάρτες που βγάλανε από το 2016 μέχρι και τώρα ήταν όλες σχεδιασμένες για mid-range. Ποτέ δεν είπαν ότι είναι High End.

Btw : Θα μαλλιάσει η γλώσσα μου, αλλά σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει η AMD για RDNA 2 και το ΓΕΓΟΝΟΣ ότι έχει καλύτερη σιλικόνη η TSMC (7nm EUV) από τη Samsung (Frankensteined 8nm), η AMD θα έχει καλύτερο performance/watt από την Nvidia.
Αν δεν έχει ορκίζομαι να φάω το καπέλο μου αλλάξω άβαταρ.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Η AMD εδώ και 2 γενιές, (Vega/Navi), δεν έβγαλε High End κάρτες,
Μια χαρά high end είναι αν συγκρίνουμε με προηγούμενες, απλά η nvidia ανέβασε λίγο τον πύχη για το τι εννοείται high end. Αν θεωρήσουμε την 2070 high end είναι και η amd είναι high end αφού την ανταγωνίζεται σε επιδόσεις.

Μια διόρθωση: Η Radeon VII ήταν η υποτίθεται High End κάρτα της,
Η Radeon VII είναι λίγο παράξενο ζώο. Όπως την βλέπω φαίνεται να είναι σχεδιασμένη πλήρως για υπηρεσίες τύπου google stadia και καθόλου για τον pc gamer.

Προσωπικά πιστεύω ότι οι μεγάλες navi θα είναι στα ίσα και με την 3080.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
σε μέσες άκρες πιστεύω θα είναι αρκετά ανταγωνιστικη η amd.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Και πάλι, δεν αξίζει να περιμένεις για Ti/Super; Πόσο καιρό έχεις την τρέχουσα GPU; 2, 3 χρόνια; Υπάρχει παιχνίδι που να μην τρέχει με τίποτα ή με ρυθμούς Powerpoint; Μην παρεξηγηθώ, δικά σου λεφτά είναι, με τον ιδρώτα σου τα βγάζεις, αλλά αν δεν υπάρχει πιεστικός λόγος, γιατί να πληρώσεις τον early adopter tax
Μπα, μη φανταστείς, λιγότερο την έχω, αλλά την είχα πάρει και σχεδόν μισή τιμή. Η πολυαγαπημένη evga μετά το powerlink που μας είχε κάνει δώρο, αργότερα έκανε (φαντάζομαι πως δεν ήμουν ο μοναδικός προνομιούχος, μιας και ήμασταν αρκετοί που είχαμε πέσει σε ελαττωματική 1080 αρχικά) και έκπτωση για αγορά 2080/ti. Βάλε και ότι έδωσα την 1080 (οχι την ελαττωματική, χαχα) σε φίλο εδώ για 200€, μου βγήκε πολύ φθηνή.
Κάτι παρόμοιο θα κάνω και τώρα, θα δώσω την 2080 γύρω στα 250€ και θα τσιμπήσω την επόμενη. Με την προϋπόθεση φυσικά να ειναι τέτοιο το άλμα, οσο το διαφημίζουν.
Αν και αντικειμενικά μιλώντας, σιγουρα, πιο πολύ θέλω να αναβαθμίσω cpu, παρά gpu.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
σε μέσες άκρες πιστεύω θα είναι αρκετά ανταγωνιστικη η amd.

Κι εγώ το πιστεύω, η εταιρία φαίνεται να πατά αρκετά γερά στα πόδια της.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
αυτό δεν ήταν πώληση, ήταν givaway :p
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
αυτό δεν ήταν πώληση, ήταν givaway :p
Ναι, δε συνηθίζω να προσπαθώ να "βγάλω λεφτά" από αυτά που δίνω, απλά δεν θέλω να μένουν στα κουτιά. Και γι αυτό θελω να τα δινω και μόνο εδώ. Αν το πήγαινα σε κανα insomnia ξέρω γω, θα κοιτούσα να δω ποιες ειναι οι τιμές πρώτα.
Και στον @Great0ldOne θα του ζητήσω να μου δώσει οτι έχει ευχαρίστηση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Ναι, δε συνηθίζω να προσπαθώ να "βγάλω λεφτά" από αυτά που δίνω, απλά δεν θέλω να μένουν στα κουτιά. Και γι αυτό θελω να τα δινω και μόνο εδώ. Αν το πήγαινα σε κανα insomnia ξέρω γω, θα κοιτούσα να δω ποιες ειναι οι τιμές πρώτα.
Και στον @Great0ldOne θα του ζητήσω να μου δώσει οτι έχει ευχαρίστηση.
άσε το insomnia... εκεί πουλάνε 500€ 580 γιατί τόσο την πήραν στην περίοδο του mining rush...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
@vtheofilis Κλανιά ως προς το πως ξεφούσκωσε ο ντόρος τον οποίο καλώς ή κακώς προσπαθούσε να χτίσει. Θα μου πεις είναι μέρος του marketing, δεν διαφωνώ, αλλά έχει να χτυπήσει στα ίσια την nvidia κάτι χρόνια. Μακάρι να γίνει ότι και με τους επεξεργαστές για να δούμε φυσιολογικές τιμές στην αγορά, αν και αμφιβάλλω. Όπως προείπα θεωρώ ότι θα αφοσιωθεί στις κονσόλες και στους πελάτες υπηρεσιών live gaming.

@nitro912gr Το ότι με μικρό φαινομενικό μπάτζετ πέτυχε με τους Ryzen, δεν σημαίνει ότι θα επαναληφθεί και τώρα. Το ότι η nvidia έχει τέτοια διαφορά κερδών σημαίνει τόσο ότι μπορεί να ρυθμίσει καλύτερα τις επενδύσεις τις όσο και ότι μπορεί να παίξει καλύτερη μπάλα στη αγορά μειώνοντας τα περιθώρια κέρδους αν χρειαστεί, έτσι ώστε να ανταγωνίστει την amd.

@Epitaph Πιτάφιο, δεν ξέρω τι θα αγοράσω μέχρι να δω τιμές και hands-on κριτικές. Για την ώρα με έχει πείσει περισσότερο το πράσινο στρατόπεδο για τους λόγους που έχω παραθέσει σε προηγούμενα ποστς. Τώρα βέβαια αν πάω τις μισές μέρες διακοπές στις Ελβετικές Άλπεις με τα ρέστα παίρνω δύο 3090 και κάνω την δουλειά μου.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Post-ανασκόπηση.

Τα περισσότερα λεφτά που έχω δώσει ποτέ για GPU είναι 360 ευρώ για την 570 GTX με τα 1,28 (!) GB VRAM το 2011, μια μάλλον ατυχής αγορά, αν σκεφτούμε ότι την προτίμησα έναντι της 560GTX κυρίως επειδή πίστευα ότι τα 280MB VRAM παραπάνω θα φτουρούσανε για καιρό. Lol, hindsight is 20/20, στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα και άλλα σχετικά.

Μετά έδωσα 240 ευρώ για μια GTΧ 760 2GB VRAM, εξαιρετικά τίμια κάρτα που μετά από καιρό πούλησα μεταχειρισμένη στον Chronomancy για 100 ευρώ, την οποία νομίζω και χρησιμοποιεί ακόμα για αυτό δεν κρατιέται για αναβάθμιση. Έβαλα άλλα 150 και πήρα μεταχειρισμένη από τον Ccwr την 780Ti 3GB VRAM, την οποία πιθανόν και να είχα ακόμα αν μια σειρά ατυχοτυχερών γεγονότων που έχω εξιστορήσει σε παλιότερα post, και το κορυφαίο support της EVGA δεν είχαν συμβάλει στο να βρεθώ πρώτα με μια 980GTX 4GB VRAM και λίγους μήνες μετά με μια GTX 1070 8GB VRAM πληρώνοντας μόνο περίπου 30 ευρώ για μεταφορικά.

Μια GPU που για τα 1080p στα οποία βρίσκομαι ακόμα με καλύπτει άνετα, αλλά τρώγομαι εδώ και καιρό για μετάβαση σε 1440p και μάλιστα ultrawide, 3440x1440p. Όταν κάνω το βήμα (θα είχε γίνει ήδη αλλά... 2020 ), και επειδή με αυτά και με άλλα τα τελευταία 5 χρόνια βρέθηκα να έχω δυνατές GPU δίνοντας ελάχιστα χρήματα, σκέφτομαι να υπερβώ το ψυχολογικό μου όριο που είναι περίπου στα 350€ για νέα GPU και να πάω για το επόμενο tier των 550€, που άλλωστε θα έχει και νόημα αφού θέλω πάνω από 1080p πλέον.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Όχι απλώς τρέχει, πετάει! Ούτε εγώ δεν μπορώ να πιστέψω το VFM της. Για περίπου 45 πιτόγυρα, με έβγαλε για 5 στρογγυλά έτη. Οπότε όσα και να δώσω τώρα, πάλι κερδισμένος θα 'μαι. Αχ δεν τις φτιάχναν όπως παλιά....

Πέρα από την πλάκα την συγκατελέγω στις 4-5 γενιές που υπηρέτησαν τίμια το pc gaming στις επάλξεις. Η πιο τίμια δε πρέπει να ήταν η σειρά 8000 την οποία δεν χάρηκα ποτέ κλαψ λυγμ

τέλος το οφφ τόπικ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Post-ανασκόπηση.

Τα περισσότερα λεφτά που έχω δώσει ποτέ για GPU είναι 360 ευρώ για την 570 GTX με τα 1,28 (!) GB VRAM το 2011, μια μάλλον ατυχής αγορά, αν σκεφτούμε ότι την προτίμησα έναντι της 560GTX κυρίως επειδή πίστευα ότι τα 280MB VRAM παραπάνω θα φτουρούσανε για καιρό. Lol, hindsight is 20/20, στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα και άλλα σχετικά.

Μετά έδωσα 240 ευρώ για μια GTΧ 760 2GB VRAM, εξαιρετικά τίμια κάρτα που μετά από καιρό πούλησα μεταχειρισμένη στον Chronomancy για 100 ευρώ, την οποία νομίζω και χρησιμοποιεί ακόμα για αυτό δεν κρατιέται για αναβάθμιση. Έβαλα άλλα 150 και πήρα μεταχειρισμένη από τον Ccwr την 780Ti 3GB VRAM, την οποία πιθανόν και να είχα ακόμα αν μια σειρά ατυχοτυχερών γεγονότων που έχω εξιστορήσει σε παλιότερα post, και το κορυφαίο support της EVGA δεν είχαν συμβάλει στο να βρεθώ πρώτα με μια 980GTX 4GB VRAM και λίγους μήνες μετά με μια GTX 1070 8GB VRAM πληρώνοντας μόνο περίπου 30 ευρώ για μεταφορικά.

Μια GPU που για τα 1080p στα οποία βρίσκομαι ακόμα με καλύπτει άνετα, αλλά τρώγομαι εδώ και καιρό για μετάβαση σε 1440p και μάλιστα ultrawide, 3440x1440p. Όταν κάνω το βήμα (θα είχε γίνει ήδη αλλά... 2020 ), και επειδή με αυτά και με άλλα τα τελευταία 5 χρόνια βρέθηκα να έχω δυνατές GPU δίνοντας ελάχιστα χρήματα, σκέφτομαι να υπερβώ το ψυχολογικό μου όριο που είναι περίπου στα 350€ για νέα GPU και να πάω για το επόμενο tier των 550€, που άλλωστε θα έχει και νόημα αφού θέλω πάνω από 1080p πλέον.

Εσύ δηλαδή θες να πας κατευθείαν 5K με αυτό που λες, γιατί δεν είναι 1440p πλέον αυτό. Θες τουμπανάκι για κάτι τέτοιο.

@Chronomancy δεν αντιλέγω, αλλά δεν συμφωνείς ότι αφού έδωσε λογικές τιμές η nvidia τώρα που κάνει περίπατο στο GPU gaming, πάει να πει ότι η AMD έχει κάτι καλό πραγματικά;
 
Top Bottom