What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Ωραία, οι τιμές πέφτουν δειλά-δειλά, αλλά ποια είναι η καλύτερη επιλογή όταν η κάρτα προορίζεται για PC 5ετίας (και βάλε); Στο bottleneck αναφέρομαι.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
μη λες 5ετίας, δεν βοηθάει, πες επεξεργαστή.

Έχασα το μέτρημα... Παραπάνω είναι. :Ρ
Intel Core i7 6700K.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,464
Έχασα το μέτρημα... Παραπάνω είναι. :Ρ
Intel Core i7 6700K.
δεν κοιτάς σιγά σιγά να το αλλάξεις όλο; Για τέτοιο σύστημα καμιά 6500 θα έλεγα, αλλά είναι για να πεθάνει μαζί με το παρόν σύστημα και όχι για το μέλλον.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Έχασα το μέτρημα... Παραπάνω είναι. :Ρ
Intel Core i7 6700K.
χειρότερα από ότι περίμενα, ήλπιζα όγδοη γενιά. Δυστυχώς δεν θα έλεγα ότι υπάρχει κάτι καλό από τα σημερινά να αξίζει. Μπορείς πάντως να βάλεις μια RX 6600 σκέτο. Η 6500ΧΤ δεν είναι πολύ καλή ιδέα γιατί θα υποφέρει ακόμα περισσότερο από το μικρό bus. Ανάλογα με το τι έχεις μπορείς να εξετάσεις και την 6400 αν την βρεις σε πολύ χαμηλή τιμή.

Ο επεξεργαστής αυτός μπορεί να βοηθηθεί από το AtlasOS που είχε δείξει το LTT :p
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
δεν κοιτάς σιγά σιγά να το αλλάξεις όλο; Για τέτοιο σύστημα καμιά 6500 θα έλεγα, αλλά είναι για να πεθάνει μαζί με το παρόν σύστημα και όχι για το μέλλον.

Πω ρε Νίτρε, τι μου λες τώρα... Βρίσκομαι στη χειρότερη φάση για αλλαγή υπολογιστή. Όχι μόνο από άποψη οικονομική αλλά και λόγω άλλων συγκυριών που δεν μου επιτρέπουν ένα τέτοιο εγχείρημα.

Γενικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος με το πισάκι μου. Μόνο που γερνάει η μονάκριβή μου 1070 και είπα να δώσω ένα μικρό boost κρατώντας το σύστημα για 2-3 χρόνια ακόμα (αν ζούμε μέχρι τότε). Στα 1080p παίζω άλλωστε και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει σύντομα.

χειρότερα από ότι περίμενα, ήλπιζα όγδοη γενιά. Δυστυχώς δεν θα έλεγα ότι υπάρχει κάτι καλό από τα σημερινά να αξίζει. Μπορείς πάντως να βάλεις μια RX 6600 σκέτο. Η 6500ΧΤ δεν είναι πολύ καλή ιδέα γιατί θα υποφέρει ακόμα περισσότερο από το μικρό bus. Ανάλογα με το τι έχεις μπορείς να εξετάσεις και την 6400 αν την βρεις σε πολύ χαμηλή τιμή.

Τόσο χάλια ε; Πριν από μήνες προσανατολιζόμουν στην 3060 ti (αν η τιμή ήταν "σωστή"). Πιστεύεις ότι δεν θα δω διαφορά λόγω bottleneck;
Έχω την MSI GTX 1070 Gaming X 8GB.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
όχι δεν αξίζει καθόλου τον κόπο να αναβαθμίσεις από 1070.

Άρα (ξανα)κάθομαι στα αυγά μου και περιμένω μέχρι να έχω τη δυνατότητα για αγορά εντελώς νέου συστήματος;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,464
ναι ρε τρελάθηκες νόμιζα θα είχες καμία 5 γενιές πίσω ξέρω εγώ, μια χαρά η 1070, κάτσε εκεί και κάνε ολική αργότερα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Άρα (ξανα)κάθομαι στα αυγά μου και περιμένω μέχρι να έχω τη δυνατότητα για αγορά εντελώς νέου συστήματος;
Ναι και το ελάχιστο που κοιτάς είναι i3 13100F. (αν και θες να πας για 6 ή 8 πύρηνες αν γίνεται)
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
H 1070 δυστυχώς δεν είναι μια χαρά πλέον, και το λέω με πόνο καρδιάς. Αν δεν ήταν το FSR της AMD (πόση ξεφτίλα δηλαδή ρε Nvidia), πλέον δεν θα έκανε ούτε για 1080p medium σε νέους τίτλους. Ναι, το ξέρω ότι πριν έξι μήνες έλεγα ότι μια χαρά κρατάει. Ε, από τότε πέρασαν έξι μήνες και κυκλοφόρησαν Hogwarts Legacy, Warhammer 40K Darktide, The Last of Us, Jedi Survivor και ακόμα δεν είδαμε Unreal Engine 5 games.

Δεν θα βιαζόμουν να πω ότι δεν αξίζει με τίποτα μια ένεση στο σύστημα σου, Dim Gian, ειδικά αν θες να το κρατήσεις 2-3 χρόνια. Δυστυχώς είναι δύσκολο να βρεις data ακριβώς για αυτό που θες να κάνεις, αλλά μια 6600 χωρίς bottleneck είναι σχεδόν 30% πιο γρήγορη από την 1070, για να μην αναφέρω κάτι outliers τύπου Forza Horizon 5 που ξεπερνάει το +50%.

Τώρα με τον 6700K σίγουρα θα υπάρχει κάποιο bottleneck, αλλά από την άλλη το βίντεο του Gamers Nexus δείχνει πως μια χαρά μπορεί αυτή η CPU να στηρίξει μια 2080Ti που είναι και πιο γρήγορη από την 6600, κι ας την κόβει λίγο σε σχέση με τον 9600Κ.

Δεν σου λέω να τρέξεις να πάρεις μια 6600 ντε και καλά, αλλά και το "δεν αξίζει καθόλου" δεν μου φαίνεται να στηρίζεται από τα data, ειδικά στα 210€.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
και κυκλοφόρησαν Hogwarts Legacy, Warhammer 40K Darktide, The Last of Us, Jedi Survivor και ακόμα δεν είδαμε Unreal Engine 5 games.
Έχεις ένα μικρό δίκιο. Πάντως αν πάρει 6600 για να παίξει τα συγκεκριμένα παιχνίδια καλύτερα, με τα χίλια συμφέρει να βάλει λίνουξ. Για τον i7-6700K με RX 6600, το λίνουξ έχει τεράστιο πλεονέκτημα για τα συγκεκριμένα παιχνίδια.

Η συγκεκριμένη CPU υποφέρει και από τα προβλήματα ασφαλείας που έχουν βγει.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Στα 1080p παίζω άλλωστε και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει σύντομα.

Μπορεις να πας εδω και να δοκιμασεις λιγο με τα παιχνιδια που θες να παιξεις, με διαφορα μοντελα καρτων πανω στο cpu σου και να βγαλεις καποια συμπερασματα. Δεν ειναι και πολυ ακριβες, αλλα μπορει να σου δωσει μια γενικη ματια και να πειραματιστεις με διαφορα combo, παιχνιδιων-gpus-cpus-fps-bottlenecks κλπ

 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Μπορεις να πας εδω και να δοκιμασεις λιγο με τα παιχνιδια που θες να παιξεις, με διαφορα μοντελα καρτων πανω στο cpu σου και να βγαλεις καποια συμπερασματα. Δεν ειναι και πολυ ακριβες, αλλα μπορει να σου δωσει μια γενικη ματια και να πειραματιστεις με διαφορα combo, παιχνιδιων-gpus-cpus-fps-bottlenecks κλπ


Πολύ χρήσιμο! Ευχαριστώ πολύ!

Αυτό που πραγματικά δεν περίμενα είναι ότι το παρόν σύστημα είναι ήδη bottlenecked (σύμφωνα πάντα με το fps calculator)... Λέει ότι η 1070 κάνει bottleneck στον επεξεργαστή!...
Μέχρι στιγμής, βλέπω ότι η 6600ΧΤ είναι η καλύτερη λύση, αλλά θα το ψάξω περισσότερο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,464
καλά ανάλογα και με το παιχνίδι έτσι; εμένα μου βγάζει NMS πχ ότι ο R5 2600 είναι bottleneck στην 5500ΧΤ, ενώ στο battlefield V το αντρίστροφο.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
καλά ανάλογα και με το παιχνίδι έτσι; εμένα μου βγάζει NMS πχ ότι ο R5 2600 είναι bottleneck στην 5500ΧΤ, ενώ στο battlefield V το αντρίστροφο.

Υπάρχει και bottleneck calculator με βάση τα tasks πάντως (Bottleneck Calculator | PC Builds). Αν είναι ακριβές, βγάζεις χρήσιμα συμπεράσματα. Προς το παρόν η 6600ΧΤ δείχνει να ταιριάζει γάντι. Το ψάξιμο συνεχίζεται...
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Υπάρχει και bottleneck calculator με βάση τα tasks πάντως (Bottleneck Calculator | PC Builds). Αν είναι ακριβές, βγάζεις χρήσιμα συμπεράσματα. Προς το παρόν η 6600ΧΤ δείχνει να ταιριάζει γάντι. Το ψάξιμο συνεχίζεται...
εγώ πάντως δεν τα πιστεύω αυτά και το δεδομένο που έχω είναι ένα λαπτοπάκι με τον ryzen 3 5300U επεξεργαστή ο οποίος είναι κάπως καλύτερος επεξεργαστής από τον i7-6700.

Λάβε επιπλέον υπόψιν σου ότι η gtx 1070 έχει PCIe 3.0×16 ενώ η rx 6600xt έχει PCIe 4.0×8 (για αυτό θα επιμείνω στις χαμηλότερες κάρτες για κάθε διεπαφή που σημαίνει 6400 (αυτή δεν έχει νόημα αφού είναι λιγότερο ισχυρή από την 1070), 6600 σκέτο, ίσως και 6700 σκέτο.

Λάβε επιπλέον υπόψιν τα μπαλώματα που έχουν μπει για τα προβλήματα ασφαλείας.

Επίσης δεν το λέω εντελώς αστεία, ένας τέτοιος επεξεργαστής με σύγχρονη amd κάρτα γραφικών είναι καλή φάση για linux gaming.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
εγώ πάντως δεν τα πιστεύω αυτά και το δεδομένο που έχω είναι ένα λαπτοπάκι με τον ryzen 3 5300U επεξεργαστή ο οποίος είναι κάπως καλύτερος επεξεργαστής από τον i7-6700.

Λάβε επιπλέον υπόψιν σου ότι η gtx 1070 έχει PCIe 3.0×16 ενώ η rx 6600xt έχει PCIe 4.0×8 (για αυτό θα επιμείνω στις χαμηλότερες κάρτες για κάθε διεπαφή που σημαίνει 6400 (αυτή δεν έχει νόημα αφού είναι λιγότερο ισχυρή από την 1070), 6600 σκέτο, ίσως και 6700 σκέτο.

Λάβε επιπλέον υπόψιν τα μπαλώματα που έχουν μπει για τα προβλήματα ασφαλείας.

Επίσης δεν το λέω εντελώς αστεία, ένας τέτοιος επεξεργαστής με σύγχρονη amd κάρτα γραφικών είναι καλή φάση για linux gaming.

Είχα ξεχάσει το PCIe 4.0... Δίκιο έχεις.
Λαμβάνοντας υπόψη όλα αυτά, μάλλον δεν έχει νόημα να κάνω τίποτα τελικά... Άτιμη ζωή... :Ρ

Τον συγκεκριμένο υπολογιστή τον έχω πρωτίστως για εργασία και κάποια προγράμματα που ήδη έχω δεν υποστηρίζουν Linux, οπότε δεν "παίζει" ούτως ή άλλως...
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Λαμβάνοντας υπόψη όλα αυτά, μάλλον δεν έχει νόημα να κάνω τίποτα τελικά... Άτιμη ζωή... :Ρ
H 1070 είναι καλή φάση γιατί εξακολουθεί να έχει πολύ καλή υποστήριξη. Κάθε βήμα πίσω τα πράγματα χειροτερεύουν πολύ. Οι 9ΧΧ έχουν μείνει πίσω σε υποστήριξη, οι 7ΧΧ/6ΧΧ ακόμα χειρότερα, 5ΧΧ και πίσω είναι πια άχρηστες.

που ήδη έχω δεν υποστηρίζουν Linux, οπότε δεν "παίζει" ούτως ή άλλως...
Υπάρχει και κάτι που λέγεται dual boot. Εξαιρετικά εύκολο, ακόμα πιο άνετο να το κάνεις σε desktop.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Υπάρχει και κάτι που λέγεται dual boot. Εξαιρετικά εύκολο, ακόμα πιο άνετο να το κάνεις σε desktop.

Ναι, ΟΚ, αλλά για να πω τη μαύρη αλήθεια, είμαι του ολντ φορ δις σιτ για να μπω σε μια τέτοια διαδικασία μόνο και μόνο για να έχω ένα μικρό boost μέσω linux στα παίγνια... Αυτή τη χρονική στιγμή τουλάχιστον δεν έχω καμία διάθεση να ασχοληθώ.
 
Top Bottom