What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
η κατανάλωση κάνει την διαφορά από το να πάρεις PSU 50€ φθηνότερο ή όχι, δεν το λέω από άποψη πόσα θα δώσεις στην ΔΕΗ. Εγώ με το τροφοδοτικό που έχω αν αγόραζα 580 θα ήθελα τροφοδοτικό σίγουρα, οπότε +50-60€ για κάτι της προκοπής.

Αυτό με το 1fps δεν ισχύει, ή έχει μια βελτίωση τουλάχιστον 10% ή δεν έχει. Το optimize γίνεται για νεότερους τίτλους και κάρτες μόνο και είναι υπαρκτό σε βαθμό που σε αυτή την κατηγορία να μπορεί να κάνει την διαφορά για ένα τελευταίο παιχνίδι από το μη playable σε playable.

Δηλαδή με αυτή την κάρτα στην αγορά εσείς θα αγοράζατε τις παλιές; Δεν λέω για μεταχειρισμένη κοψοχρονιά (που μπορεί να έχει φάει και όλο το ορυχείο του bitcoin στη μάπα), λέμε για να πας να πάρεις τώρα μια κάρτα με αυτά τα λεφτά. Εκτός αν το πρόβλημά σας είναι αν θα πάρεις 5500XT ή 1650 Super.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Εμένα με προβληματίζει ότι βλέπω πάλι υψηλή κατανάλωση σε σχέση με την 1650.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Εμένα με προβληματίζει ότι βλέπω πάλι υψηλή κατανάλωση σε σχέση με την 1650.
30-40W δεν είναι υψηλή διαφορά. Έχει δρόμο ακόμα η AMD σε αυτό, αλλά με τα δεδομένα τώρα, καλά είναι.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Δηλαδή με αυτή την κάρτα στην αγορά εσείς θα αγοράζατε τις παλιές; Δεν λέω για μεταχειρισμένη κοψοχρονιά (που μπορεί να έχει φάει και όλο το ορυχείο του bitcoin στη μάπα), λέμε για να πας να πάρεις τώρα μια κάρτα με αυτά τα λεφτά. Εκτός αν το πρόβλημά σας είναι αν θα πάρεις 5500XT ή 1650 Super.

Όχι, εγώ προσωπικά είμαι πάντα υπέρ της πιο φρέσκιας τεχνολογίας ακόμη και αν δεν υπάρχει διαφορά στις επιδόσεις. Θα ξαναπώ όμως ότι δεν θα αγόραζα τίποτα αυτή την εποχή γιατί βρισκόμαστε λίγο πριν την αλλαγή κονσολογενιάς. Είμαι βέβαιος ότι του χρόνου οι κάρτες θα έχουν πολύ καλύτερο value for money.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Όχι, εγώ προσωπικά είμαι πάντα υπέρ της πιο φρέσκιας τεχνολογίας ακόμη και αν δεν υπάρχει διαφορά στις επιδόσεις. Θα ξαναπώ όμως ότι δεν θα αγόραζα τίποτα αυτή την εποχή γιατί βρισκόμαστε λίγο πριν την αλλαγή κονσολογενιάς. Είμαι βέβαιος ότι του χρόνου οι κάρτες θα έχουν πολύ καλύτερο value for money.
το ερώτημα είναι αν οι καινούργιες κάρτες θα μπορέσουν να σπρώξουν τις παλιές παρακάτω όμως. Δηλαδή οι RT και των 2 ίσως πράγματι κοστίζουν παραπάνω, την ίδια στιγμή που δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνουν μια φθηνότερη "απλή" κάρτα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
το ερώτημα είναι αν οι καινούργιες κάρτες θα μπορέσουν να σπρώξουν τις παλιές παρακάτω όμως. Δηλαδή οι RT και των 2 ίσως πράγματι κοστίζουν παραπάνω, την ίδια στιγμή που δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνουν μια φθηνότερη "απλή" κάρτα.

Θα πρέπει να το κάνουν γιατί θα έχουν ανταγωνισμό, τις νέες κονσόλες. ΑMD και ειδικά Nvidia θα πρέπει να ρίξουν τις τιμές τους σε νέες και παλιές κάρτες γιατί δεν θα θέλουν να χάσουν πελάτες από τις κονσόλες.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δηλαδή με αυτή την κάρτα στην αγορά εσείς θα αγοράζατε τις παλιές; Δεν λέω για μεταχειρισμένη κοψοχρονιά (που μπορεί να έχει φάει και όλο το ορυχείο του bitcoin στη μάπα), λέμε για να πας να πάρεις τώρα μια κάρτα με αυτά τα λεφτά.


Τώρα που είναι και οι δύο διαθέσιμες, η 5500ΧΤ είναι οριακά καλύτερη επιλογή στα ίδια λεφτά (που κάτσε να δούμε αν θα είναι και όντως ίδια, γιατί η Gigabyte ας πούμε έχει ανακοινώσει 240 ευρώ τιμή για την 5500XT 8GB Gaming OC). Αλλά αν ήθελα πριν έστω μια βδομάδα νέα κάρτα γραφικών και ήξερα από τότε τιμή και επιδόσεις 5500XT, ειλικρινά δεν θα περίμενα ούτε δευτερόλεπτο πριν αγοράσω την RX580 8GB με 180 ευρώ.

Και φυσικά όλα είναι θέμα οπτικής, αλλά κατά την πάντα ταπεινή μου γνώμη, όταν έχεις τροφοδοτικό που δεν μπορεί να σηκώσει 230W GPU, θες νέο τροφοδοτικό, όχι 130W GPU.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Και φυσικά όλα είναι θέμα οπτικής, αλλά κατά την πάντα ταπεινή μου γνώμη, όταν έχεις τροφοδοτικό που δεν μπορεί να σηκώσει 230W GPU, θες νέο τροφοδοτικό, όχι 130W GPU.

Εμένα μου αρέσουν οι λιτοδίαιτες κάρτες, είναι μικρές και ήσυχες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Σύνελθε Ναύαρχε, GPU θες, όχι γυναίκα για παντρειά.

tenor.gif
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Προσωπικά έχω ξεμείνει με μία 760. Βάζοντας τα κουκιά κάτω, τα λεφτά που χρειάζομαι για αναβάθμιση είναι πολλά, οπότε περιμένουμε. Με την αναμονή θα έρθει η νέα κονσολογενιά και κάτι μου λέει ότι θα βγω και κερδισμένος.
Από την άλλη, να πάω στην κόκκινη, αλλά για βάλτε τα κάτω. 50€ το τροφοδοτικό και πες ένα τάλιρο τον χρόνο τα ρεύματα επί 5 χρόνια που κρατάει ο μέσος χρήστης μία κάρτα 25, το σύνολο 75€, στην καλύτερη.Άμα βάλω και την ζέστη το καλοκαίρι που θα είναι σα να έχω θερμάστρα δίπλα μου, άστο. Μακριά κι αγαπημένα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Προσωπικά έχω ξεμείνει με μία 760. Βάζοντας τα κουκιά κάτω, τα λεφτά που χρειάζομαι για αναβάθμιση είναι πολλά, οπότε περιμένουμε. Με την αναμονή θα έρθει η νέα κονσολογενιά και κάτι μου λέει ότι θα βγω και κερδισμένος.
Από την άλλη, να πάω στην κόκκινη, αλλά για βάλτε τα κάτω. 50€ το τροφοδοτικό και πες ένα τάλιρο τον χρόνο τα ρεύματα επί 5 χρόνια που κρατάει ο μέσος χρήστης μία κάρτα 25, το σύνολο 75€, στην καλύτερη.Άμα βάλω και την ζέστη το καλοκαίρι που θα είναι σα να έχω θερμάστρα δίπλα μου, άστο. Μακριά κι αγαπημένα.

Για μένα πρέπει 100% να περιμένεις, είμαι σίγουρος ότι του χρόνου οι τιμές θα πέσουν αισθητά.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Και σε δύο χρόνια το ίδιο. Οι τιμές πάντα θα πέφτουν.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Και σε δύο χρόνια το ίδιο. Οι τιμές πάντα θα πέφτουν.

Αναμφίβολα, όμως αυτή η περίοδος είναι η χειρότερη για να κάνεις μια ακριβή αγορά αν προσδοκάς μακροβιότητα.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Τώρα που είναι και οι δύο διαθέσιμες, η 5500ΧΤ είναι οριακά καλύτερη επιλογή στα ίδια λεφτά (που κάτσε να δούμε αν θα είναι και όντως ίδια, γιατί η Gigabyte ας πούμε έχει ανακοινώσει 240 ευρώ τιμή για την 5500XT 8GB Gaming OC). Αλλά αν ήθελα πριν έστω μια βδομάδα νέα κάρτα γραφικών και ήξερα από τότε τιμή και επιδόσεις 5500XT, ειλικρινά δεν θα περίμενα ούτε δευτερόλεπτο πριν αγοράσω την RX580 8GB με 180 ευρώ.

Εδώ ειναι που διαφωνούμε κάθετα και δε μιλάω για το 2027. Αν θες κάρτα για περισσότερο από 1 χρόνο, οι πολάρις τελείωσαν. Τέρμα, καπούτ, τις ξεχνάμε. Θα μου πεις, το ήξερες από πριν που θα κυμανθεί η 5500ΧΤ; Είχαμε μια ιδέα από τα leaks αλλά είναι η εμπειρία της μετάβασης από Terrascale σε GCN που κάνει τις παλιές πλέον GCN 100% ασύμφορες πια. Προς αποφυγήν γενικά.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Σίγουρα launch της 5600ΧΤ και λογικά όπως είπες θα μας δώσει κάτι για την high-end που θα είναι 7+ nm και από ότι φαίνεται από τα leaks τούμπανο για να πάει προς τα λημέρια της 2080 (κάτι που φαίνεται και από τις φήμες για επικείμενη 2080 super).
Το μεγάλο ερώτημα είναι θα έχει RT? Άλλες πηγές λένε ότι τουλάχιστον στην μια από τις 2 κονσόλες με AMD GPU το Ray Tracing accelerator θα είναι ξεχωριστό τσιπ άλλης εταιρίας και όχι ενσωματομένη λειτουργεία της GPU.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Σίγουρα launch της 5600ΧΤ και λογικά όπως είπες θα μας δώσει κάτι για την high-end που θα είναι 7+ nm και από ότι φαίνεται από τα leaks τούμπανο για να πάει προς τα λημέρια της 2080 (κάτι που φαίνεται και από τις φήμες για επικείμενη 2080 super).
Το μεγάλο ερώτημα είναι θα έχει RT? Άλλες πηγές λένε ότι τουλάχιστον στην μια από τις 2 κονσόλες με AMD GPU το Ray Tracing accelerator θα είναι ξεχωριστό τσιπ άλλης εταιρίας και όχι ενσωματομένη λειτουργεία της GPU.

Όντως έτσι ακούγεται, ότι η Sony δεν θα χρησιμοποιήσει το ray tracing της AMD αλλά της PowerVR. Δε μοιάζει ιδιαίτερα ενθαρρυντικό ως νέο αλλά θα δούμε σε μερικές μέρες.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Από ότι φαίνεται τελικά δεν θα μιλήσουν για τη flagship GPU στο CES2020, αλλά θα έχουν κάποια γενικότερα νέα (ίσως για την μικρότερη κάρτα).

Επίσης η Nvidia θα βγάλει ανακοίνωση αυτήν την εβδομάδα, οπότε μάλλον θα έχουμε κάτι πιο απτό από τη σειρά 30XX.

Πηγή
 
Top Bottom