What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Δεν τα λέει όλα η κάρτα. Η 6800ΧΤ είναι καλύτερη και σε 1440p. Και με βάση αυτό που είδα στον eteknix την είδα μπροστά σε dx12.
Σε ray tracing δεν υπάρχει σύγκριση προφανώς. Αυτό βέβαια ίσως να οφείλεται και στο ότι είναι όλα nvidia sponsored παιχνίδια, μιας και στο Dirt 5 η 6800XT είναι μπροστά ακόμα και με το RT on, το οποίο με τη σειρά του είναι amd sponsored. Θα δείξει στην πορεία, αν και για την ώρα η nvidia κερδίζει.
Για το no stock θα μιλήσω μόλις αρχίσουν να βγαίνουν οι κάρτες από τους συνεργάτες στις 25 του μήνα, αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Έχει διάφορες ελλείψεις, ήθελα να εστιάσω στο no stock :p

Προσωπικά θα περίμενα για τις aftermarket υλοποιήσεις.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Εμένα από την άλλη, μου αρέσει που είναι 2-slot η 6800 ( η XT είναι 2.5άρα ).
Απ 'ότι βλέπω όμως, όσοι δεν έχουν βαλάντιο για αυτές, από του χρόνου με υγεία, καθώς Q1 2021 αναμένονται οι 3060/3060Ti και 6700.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Γιατί όσοι έχουν το βαλάντιο, με τις κάρτες αγκαλιά θα κοιμηθούν αύριο...
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Χάζευα τώρα στο newegg.
RX 6800 out of stock, 6800 XT τα ίδια. RTX 3070/3080/3090 τις έχει όλες ο Linus.
Λες να κάνω την ψυχή μου πέτρα και να πάρω κονσόλα. Αμ δε. Ούτε Xbox Series X, ούτε PS5. Τέτοια κάνουν και καταλήγει ο κακόμοιρος ο κόσμος στο Nintendo Switch.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Καλά όπως το πάνε το switch φαντάζει ως η ιδανική λύση 😛
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
για αυτο που ειναι μια χαρα ειναι το switch. εχω αμολυμενα τα σκυλια στην αυλη και εγω σε μια γωνια λιωνω.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ας ειναι καλα η GTX 970 που ακομα τρεχει ultra 1440p καθως και ολα τα προγραμματα ,ταινιες σειρες κτλ. Γιατι ακομα και αν αργησει να φτιαξει η διαθεσιμοτητα ειμαι καλυμενος προς το παρον. Στα assasin creed valhala, watch dogs legionκ αι f1 2020 η 6800XT ειναι καλυτερη απο RTX 3090! Αρα η 6900XT σιγουρα θα ειναι καλυτερη στα περισσοτερα παιχνδιαι απο 3090 αν οχι σε ολα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Εμένα από την άλλη, μου αρέσει που είναι 2-slot η 6800 ( η XT είναι 2.5άρα ).
Απ 'ότι βλέπω όμως, όσοι δεν έχουν βαλάντιο για αυτές, από του χρόνου με υγεία, καθώς Q1 2021 αναμένονται οι 3060/3060Ti και 6700.
με λίγη τύχη θα σπρώξουν οι νέες κάρτες τις 5700ΧΤ και απλή προς τα κάτω για να πάρει ο κοσμάκης, άλλωστε από την αρχή της εβδομάδας οι περισσότερες που τσέκαρα στο skroutz έχασαν 30-50€ στην τιμή τους.
Με ακόμα περισσότεροι τύχη θα σπρώξουν και τις υπόλοιπες παρακάτω, γιατί βλέπω ακόμα η 5500ΧΤ για παράδειγμα δεν έχει πέσει παρά ελάχιστα από όταν την πήρα εγώ 200€, συγκριτικά με τις επιδόσεις της.
Κανονικά έπρεπε να τις πουλάνε αυτές 140-150€ πλέον, στα 200 τις 5600 και 250 5700.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
ld6nza17v9061.jpg
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
΄τωρα σε HD φαίνεται κάπως σιχαμένος έτσι μισοφαφούτης, πως σκατά τρώει αυτός ο άνθρωπος; γιατί δε βάζει μασελάκι;

Ε μεγάλωσε πια και έχασε και άλλα δόντια από τότε. :ROFLMAO: :ROFLMAO:
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667

Έχω ακόμα χειρότερο. Αντικατέστησε το "Me:" με "Valve:" και συνεχίζει να ισχύει!



Για να γίνει κατανοητό το θέμα, οι οδηγοί έχουν το «εσωτερικό» (που βλέπει το απευθείας το υλικό) και το «εξωτερικό» (που βλέπουν οι εφαρμογές) κομμάτι. Με το «εσωτερικό» όλα καλά όπως έδειξε ο Level1Linux. Αλλά δεν είναι ανησυχητικό ότι δεν έδειξε να παίζει ιθαγενώς παιχνίδια; Όπως φαίνεται από τον Linux for Everyone o «εξωτερικός» δεν δουλεύει ακόμα. Κατ' αρχήν χέστηκα για τις «διανομές», με νοιάζει όμως αυτός που φτιάχνει τον οδηγό και τον mesa-aco που χρησιμοποιώ εγώ (και ο jimmy213) τον φτιάχνει η Valve, και ναι δεν έλαβε την κάρτα :(

Εκτός από τον mesa-aco υπάρχει και ο amdvlk που φτιάχνει η ίδια η AMD. Δεν ξέρουμε τι γίνεται αλλά όπως φαίνεται ούτε η ίδια η AMD δεν έλαβε την κάρτα.
 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Αυτό όντως είναι μαλακία εκ μέρους της AMD. Εν γένει, θα ήθελα να δω εναγκαλισμό και άλλων FOSS project ( πχ FreeBSD ). Και επιτέλους, να μπορώ να ρίξω την κάρτα σε VM χωρίς να χρειάζομαι 2η GPU.

Στα του launch, για να είμαστε δίκαιοι και προς την Nvidia, τέτοια φαινόμενα ήταν και αναμενόμενα, και λόγω της κατάστασης θα ήταν και πιο οξυμένα. Μέρος του τύπου, λέει ότι τυπικά τουλάχιστον, καμία από τις 2 εταιρίες δεν έκανε "paper launch" καθώς και οι 2 εταιρίες πούλησαν κάρτες σε πελάτες λιανικής. Η Nvidia είχε κάποιο προβάδισμα στο να φέρει κάρτες σε μεγαλύτερους αριθμούς, αλλά ακούγεται ότι πάμε για αλλαγή της γκάμας, ή κυκλοφορία νέων SKU. Οι χρόνοι παραλαβής σε όσα μαγαζια δεν ξεφεύγουν σε τιμή είναι μεγάλοι ( έχω δει και 30 μέρες ).

Η AMD δεν έπρεπε να μιλήσει για οτιδήποτε αφορά την διαθεσιμότητα, γιατί αν δεν καταφέρει να στρώσει γρήγορα την κατάσταση, θα επισκιαστεί η κάρτα της. Όταν έχεις να κάνεις με κάποιον σαν την Nvidia, με mindshare και μερίδιο αγοράς, πρέπει να έχεις και προσεγμένο προϊόν, και προσεγμένη προώθηση, και προσεγμένη υποστήριξη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Τι ποσοστό χρηστών είναι το linux anyway?
 
Top Bottom