What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Αφού ξεπουλάνε τα πάντα η λογική λέει ότι απλά η Nvidia έχει περισσότερο στοκ, σωστά;
ή μεγαλύτερη παραγωγή λόγο συμβολαίου ή λόγο του ότι παίρνει και από Samsung τσιπάκια.

ή απλά (γιατί διάβαζα ότι είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος πελάτης τη TSMC) έχει εξαντλήσει το capacity στα τσιπάκια για κονσόλες.

Επίσης σε αντίθεση με nVidia πρέπει να βγάλει και τους επεξεργαστές τις στο ίδιο capacity που έχει αγοράσει, ενώ σίγουρα μετά το τεράστιο στοκ που άφησε το τελευταίο mining rush δεν παίζει να ρισκάρει να αρχίσει παραγωγή σε μεγαλύτερο node για παλιότερα τσιπάκια όπως τα Polaris ( 14 nm ), αν και στα λιγότερο παλιά vega ίσως να είχε νόημα να βγάλει μερικά στα 12nm καθώς έχει αχρησιμοποίητο capacity στην glofo λόγο παλιότερου συμβολαίου.

Για να μην το κάνει μάλλον το κόστος παραγωγής δεν της επιτρέπει να ρίξει τις τιμές τόσο ώστε να έχει κάποιο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα μια παλιότερη vega κάρτα ή απλά δεν πιστεύουν ότι θα προλάβουν να φτάσουν οι κάρτες στα ράφια μέχρι να στρώσει η κατάσταση και όταν φτάσουν θα πρέπει να τις δώσουν με ζημιά για να φύγουν ή θα τις βάλουν στον πάτο τους όπως έκαναν με τα polaris που πλάκωσαν την παραγωγή λίγο πριν το πρώτο mining crash. (αν και τώρα ξεστόκαραν αν δε είχαν αρχίσει να καταστρέφουν inventory).
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Η AMD δεν ασχολειται αποκλειστικα με gpu. Η AMD δεν εχει τα λεφτα για να δεσμευσει τεραστια κομματια waffers. Αναμενομενα, δεν μπορει να παιξει μπαλα σε ολα τα γηπεδα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Εδώ που φτάσαμε και με την διαθεσιμότητα που υπάρχει η υποστήριξη Smart Access Memory σε hardware of the yesteryears είναι νέο που αξίζει άρθρο. :(

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Τραγωδία... 60 ντάλαρς πάνω από την 5600ΧΤ για 5 frames και RT?

Τι ζούμε...
Στα 250 θα ήταν υπέροχη, στα 320 είναι υπερβολή.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Στα 250 θα ήταν υπέροχη, στα 320 είναι υπερβολή.

Ότι θέλει το φιλαράκι μας, 250; 150 θα στο αφήσει το MSRP η AMD! Ώπα, στο ζύγισμα βγαίνει 169.99, να το αφήσω; Βέβαια στα ράφια έτσι κι αλλιώς 500 θα κάνει, αλλά τι λέω θα κάνει; Δεν θα κάνει, γιατί δεν θα υπάρχει! Σας φτιάξαμε πάλι, τυχερούληδες!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Ότι θέλει το φιλαράκι μας, 250; 150 θα στο αφήσει το MSRP η AMD! Ώπα, στο ζύγισμα βγαίνει 169.99, να το αφήσω; Βέβαια στα ράφια έτσι κι αλλιώς 500 θα κάνει, αλλά τι λέω θα κάνει; Δεν θα κάνει, γιατί δεν θα υπάρχει! Σας φτιάξαμε πάλι, τυχερούληδες!
Συγνώμη που τα ζυγίζω σε price performance, την άλλη φορά θα αγοράζω ότι μου σερβίρουν σε ότι τιμή μου το δώσουν. Ακριβώς όπως θέλει ο κάθε CEO να είναι τα καλά τα προβατάκια αγοραστές.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
You failed your detect sarcasm roll.

Από εκεί και πέρα, δεν μπορείς να μετράς price performance ratio με βάση αριθμούς που δεν έχουν κανένα αντίκρισμα στην πραγματικότητα, και δεν θα έχουν για τουλάχιστον άλλο έναν χρόνο, όπως το MSRP. Η AMD θα μπορούσε να πει και MSRP 100$ για την 6600 και στα χαρτιά να είναι η πιο συμφέρουσα GPU στην ιστορία του gaming, ε και; Πάλι δεν θα υπήρχε για αγορά για λιγότερο από 400.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,844
Τραγωδία... 60 ντάλαρς πάνω από την 5600ΧΤ για 5 frames και RT?

Τι ζούμε...
Στα 250 θα ήταν υπέροχη, στα 320 είναι υπερβολή.
Καλά θα ήταν αν τις βρίσκαμε με 320.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265



 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
τι θα γίνει ρε μόνο εγώ θα γράφω εδώ;


Τώρα που ο Σρεδερίνος αγόρασε καινούργια (υπερτιμημένη) κάρτα, μόνο εσύ και η απελπισία σου (για αναβάθμιση), παραμένουν στο θρεντ!!!!

:trollface:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
εγώ καρτούλα πρόλαβα, κανά σιπιγιου μην κάτσει για το γραφείο τώρα :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
τι θα γίνει ρε μόνο εγώ θα γράφω εδώ;

Η κατάσταση της αγοράς φταίει, προσωπικά έχω χάσει τελείως το ενδιαφέρον μου αφού δεν πρόκειται να βρω καμία από αυτές στα καταστήματα σε λογική τιμή. Ακόμα και η msrp θα είναι πιθανότατα φουσκωμένη.
 
Top Bottom