What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αν είχατε δική σας εταιρεία παραγωγής παιχνιδιών, πως θα την διοικούσατε;

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Δεν εννοώ τι παιχνίδια θα φτιάχνατε, αλλά πως θα φροντίζατε πχ να μην ξεφύγουν οι χρόνοι ανάπτυξης, να μην ξέφευγε το κόστος, πως θα εξασφαλίζατε ότι θα έχετε έργο για να απασχολείτε εσάς και τους τυχόν εργαζόμενους; Πως θα εξασφαλίζατε ότι δεν θα είχατε προβλήματα τεχνικής φύσεως;

Εγώ προσωπικά θα ξεκινούσα σεμνά και ταπεινά. Θα χρησιμοποιούσα FOSS λογισμικό και μηχανή γραφικών, και θα έφτιαχνα τίτλο που δεν είναι ΑΑΑ, ούτε καν ΑΑ σε τεχνικό επίπεδο. Θα έδινα υπεργολαβία σε άλλους ότι δεν θα μπορούσα να φτιάξω μόνος μου, γιατί θα μου ήταν δύσκολο να μπορώ να είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου σε υπαλλήλους. Θα κυκλοφορούσα ότι έβγαζα σε όσο το δυνατόν περισσότερες πλατφόρμες (υλικού και διανομής) και θα προσπαθούσα να μείνω πραγματικά ανεξάρτητος. Όχι μόνο διοικητικά, αλλά και στην διανομή. Σιγά σιγά θα έβαζα χρήματα στην άκρη, και αποκτώντας εμπειρία, ίσως τολμούσα και κάτι μεγαλύτερο όσον αφορά το τεχνικό επίπεδο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Χμ, το έχω σκεφτεί πάρα πολλές φορές, δυστυχώς ίσως είναι λίγο αργά πλέον για μένα, οι υποχρεώσεις της ενήλικης ζωής μαζεύονται υπερβολικά πολλές όμως, αλλά αν ας πούμε αύριο ξεκίναγα σίγουρα θα κοίταζα προς Godot (μετά το κάψιμο της unity) και έτοιμα assets.
Θεωρώ ότι κάποια πράγματα θα μπορούσα να τα καλύψω εγώ στα γραφικά, αλλά ως γραφίστας που έμαθα με τα χρόνια ότι δεν υπάρχει λόγος να ξανασχεδιάζω από την αρχή κάτι που υπάρχει σε έτοιμο asset (και δεν βγαίνει και σε θέμα χρόνου/κόστους κιόλας), θα κοίταζα τουλάχιστον στην αρχή να είμαι περισσότερο director παρά δημιουργός των πάντων.

Αν υπήρχε ανάγκη για προσωπικό θα ξεκίναγα σίγουρα και εγώ με εξωτερικούς συνεργάτες, πόσο θες για αυτό; 100€ οκ πάρτα, φτιάχτο. Ακριβώς για τον ίδιο λόγο ότι το να έχεις μια σταθερή υποχρέωση σε μισθούς είναι μεγάλο θέμα αν ξεκινάς τώρα ως μικρό στούντιο.

Σίγουρα θα προσπαθούσα να μείνω ανεξάρτητος αν χτύπαγα φλέβα και ενδιαφερόταν κανείς για εξαγορά, αλλά δεν αποκλείω και το να πούλαγα, να τσέπωνα τα λεφτά και να ξεκίναγα νέο στούντιο με αυτά. Αλλά αυτό θα είχε αρνητικό αντίκτυπο στο community και δεν θα το ήθελα, οι παίχτες επενδύουν πνευματικά στα παιχνίδια που αγαπάνε. Ότι και να γινόταν πάντως δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να είμαι κάτω από κάποια άλλη εταιρία. ειδικά από την στιγμή που για να φτάσω σε αυτό το σημείο προϋποθέτει ότι θα είχε στήσει ένα στούντιο με προσωπικό κτλ και δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να δω αυτό το στούντιο να διαλύεται και να τραβάνε την ΙΡ μου να φτιάχνουν ξεπέτες Ινδοί προγραμματιστές ξέρω εγώ.

Πλατφόρμες σίγουρα steam και gog, ίσως και μέσα από το site μου γιατί έχω το τεχνικό know how για να το φτιάξω εγώ, από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω τι χρειάζεται για να συντηρείς σε πολλές πλατφόρμες ένα παιχνίδι, οπότε δεν θα πω μεγάλες κουβέντας "θα το είχα διαθέσιμο παντού" γιατί η καραμέλα που ακούω πάντα στην ερώτηση αν θα το βγάλουν κάτι στο gog είναι ότι δεν έχουν την δυνατότητα να συντηρούν διαφορετικές εκδόσεις σε διαφορετικές πλατφόρμες, αλλά αυτός ίσως έχει να κάνει και με συγκεκριμένες περιπτώσεις που έχουν ενσωματώσει τίποτα εξτραδάκια του steam οπότε αναγκαστικά έχουν ξεχωριστές εκδόσεις με και χωρίς.

Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο εμπόδιο ξεκινώντας, είναι τι θα φτιάξω και γιατί κάποιος να ενδιαφερθεί για να παίξει αυτό το παιχνίδι. Δηλαδή οκ είχες μια ιδέα, μάζεψες τα assets, έφτιαξες το παιχνίδι, είναι ενδιαφέρον; Χέστηκε κανείς να σώσει την πριγκίπισσα από τον δράκο; Γιατί να παίξουν το παιχνίδι σου και όχι κάτι άλλο; κτλ κτλ
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,889
Βεβαια θα πρέπει να έχεις κ ένα σεβαστό αρχικό κεφάλαιο ώστε να πληρωνεις εργαζομένους, διαφορετικά περιμένεις από τα έσοδα όταν θα ξεκινήσεις να πουλάς.
Οι μόνες εναλλακτικές είναι έρανος οικονομική στήριξη στο kickstarter ή τηλεφώνημα στον θείο Τιμόθεο
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο εμπόδιο ξεκινώντας, είναι τι θα φτιάξω και γιατί κάποιος να ενδιαφερθεί για να παίξει αυτό το παιχνίδι. Δηλαδή οκ είχες μια ιδέα, μάζεψες τα assets, έφτιαξες το παιχνίδι, είναι ενδιαφέρον; Χέστηκε κανείς να σώσει την πριγκίπισσα από τον δράκο; Γιατί να παίξουν το παιχνίδι σου και όχι κάτι άλλο; κτλ κτλ

Βασικά, αυτό είναι το σημαντικότερο πρόβλημα, όχι μόνο όσον αφορά τα παιχνίδια, αλλά και τις διάφορες εφαρμογές, αλλά και σε άλλους τομείς της βιομηχανίας γενικότερα: πώς να κάνεις ένα προϊόν να ξεχωρίσει στις μέρες μας. Το έχω σκεφτεί κι εγώ αρκετές φορές, όχι από τη μεριά του προγραμματιστή, αλλά του μικρο-επενδυτή. Δηλαδή αν έβρισκα έναν φίλο που θα είχε μια πραγματικά καλή ιδέα για παιχνίδι ή app, ευχαρίστως θα τον χρηματοδοτούσα (όσο μπορούσα) για να βγει κάτι καλό.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
@Dim Gian Bot
Εγώ έχω μια φανταστική ιδέα αν θες να μου δώσεις λεφτά. Και μόλις μου τα δώσεις θα σου την πω.

🥶 Είπα την σαχλαμάρα μου και συγγνώμη για το off-topic. Συνεχίστε.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
@Dim Gian Bot
Εγώ έχω μια φανταστική ιδέα αν θες να μου δώσεις λεφτά. Και μόλις μου τα δώσεις θα σου την πω.

🥶 Είπα την σαχλαμάρα μου και συγγνώμη για το off-topic. Συνεχίστε.

Να κόψω επιταγή ή θες μετρητά; :Ρ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Να πω την αλήθεια δεν ξέρω. Φαντάζομαι πως πολλοί developers και studios ξεκινούν με τις καλύτερες των προθέσεων αλλά στην πορεία η έλλειψη χρόνου και χρημάτων σε ρίχνει στον στρόβιλο του crunch ξανά και ξανά μέχρι που τελικά γίνεται καθεστώς.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,544
@Dim Gian Bot
Εγώ έχω μια φανταστική ιδέα αν θες να μου δώσεις λεφτά. Και μόλις μου τα δώσεις θα σου την πω.

🥶 Είπα την σαχλαμάρα μου και συγγνώμη για το off-topic. Συνεχίστε.
Να υποθέσω ότι η φανταστική σου ιδέα είναι να τα κλέβεις από τους πλούσιους και να τα δίνεις στους φτωχούς; :p
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
610
Αρχικά ψάξιμο για χρηματοδότηση μέσω ΕΣΠΑ, στη συνέχεια ανάπτυξη φθηνών χωρίς gaas παιχνιδιών σε android και διαφήμιση σε όσο το δυνατόν περισσότερα gaming sites. Η σαβούρα με τα παιχνίδια ως 2€ πουλάει καλά, δεν μας ενδιαφέρει και τόσο να είναι παιχνιδάρα όσο να το αγοράσει κάποιος και αφού παίξει για ένα χρονικό διάστημα να πει "καλή μαλακιούλα ήταν αυτό, αν ξαναβγάλει παρόμοιο με 2€ θα το ξαναγοράσω".
Οπότε με αργά και σταθερά βήματα, χτίζουμε την αυτοκρατορία μας και γινόμαστε ο Χαρτογιακάς ΤΣΕΟ (ΝΟΤΟΠΟΥΛΟΥ ΟΛΕ) που παντα ονειρευομασταν
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Το κακο με την συγκεκριμενη βιομηχανια ειναι οτι υπαρχει πολυ ρομαντισμος, που μπορει να γινει πολυ κακο.
Το αλλο κακο ειναι οτι μπορει και γινεται αμειλικτη προς τον εργαζομενο γιατι ο ανταγωνισμος ειναι επισης αμειλικτος.
Ως κουνελος, δεν θα ξεκινουσα κατι τετοιο. Θεωρω οτι ειναι πολυ ψυχοφθορα η διαδικασια και χρονο δεν εχω για να βαζω μασκες λαχανικων για τις προωρες ρυτιδες. Θα εμενα στην διανομη για να εχω και φυσιολογικη ερωτικη ζωη.
σορυ που σας το χαλαω αλλα αυτη ειναι η κουνελισια αληθεια.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Να υποθέσω ότι η φανταστική σου ιδέα είναι να τα κλέβεις από τους πλούσιους και να τα δίνεις στους φτωχούς; :p

O Ρόμπεν έκλεβε τα κλεμμένα, που έπαιρνε το κράτος από τους φορολογούμενους και τους τα έδινε πίσω. :p Να τα λέμε με το όνομα τους τα πράματσ.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Χωρίς ποσόστωση, προσλήψεις βάσει προσόντων ΜΟΝΟ.
The end.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Αν είμασταν indie εταιρία μπορεί. O Σρέδορας έχει αυστηρά κριτήρια και θα έκοβε κόσμο, Περιστασιακά και κάνα κεφάλι.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,868
Καφενειακα τελειως, θα μπορουσε να λειτουργησει μια κολλεκτιβα gaming devs στο ιδιο στυλ με της κολλεκτιβας "Στην Πριζα"
(οπου εκει επικεντρωνονται κυριως σε web design,web hosting, hardware support και εχουν πελατες απο καλλιτεχνες -πχ Χαρουλη- εως οργανωσεις -πχ ελληνικο τμημα της WWF-) Ποιοι είμαστε

Για πιο συγκεκριμενα προβληματα του gaming χωρου που γραφεις:
να μην ξεφύγουν οι χρόνοι ανάπτυξης
Βαζοντας ως ανωτατο χρονο αναπτυξης, το κατωτατο εκτιμωμενο χρονο.
να μην ξέφευγε το κόστος,
Ξεκινωντας με ανωτατο οριο κοστους, το κατωτατο εφικτο budget
θα έχετε έργο για να απασχολείτε εσάς και τους τυχόν εργαζόμενους;
Με μακρα υποστηριξη των τιτλων
Πως θα εξασφαλίζατε ότι δεν θα είχατε προβλήματα τεχνικής φύσεως;
Οσο beta testing και να γινει, παντα θα υπαρχουν προβληματα, αυτο λυνεται με μακρα υποστηριξη των τιτλων.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
O Ρόμπεν έκλεβε τα κλεμμένα, που έπαιρνε το κράτος από τους φορολογούμενους και τους τα έδινε πίσω. :p Να τα λέμε με το όνομα τους τα πράματσ.
Δυστυχώς έχουν δυσκολέψει τα πράγματα. Λόγω της κλιματικής αλλαγής δεν υπάρχουν δάση για να κρυφτούμε. Άσε που οι περισσότεροι πλέον κυκλοφορούν με κάτι άσβερκους σαν αυτούς που έστειλε γνωστός Έλληνας πλοιοκτήτης στη παράσταση του Ζαραλίκου. Που να μπλέξεις. Μόνο ο Little John μπορεί να τους κοντράρει, αλλά είναι ένας. Και τα βέλη μάλλον δεν τους τρυπάνε.

Αφού είδα ότι μοιράζονται λεφτά είπα να χωθώ αλλά αυτοί είστε...
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Βαζεις τον @shredder διευθηντη στο HR και ξενοιαζεις.
Θα τους ελεγα να βγαινει καθε χρονο παιχνιδι με πρωταγωνιστη εμενα! Με ασταματητη δραση και το αιμα να τρεχει ποταμι!!! Αποκλειστικα για pc και να εχει ολες τις τελευταιες τεχνλογιες γραφικων( ray tracing 4k textures ). Ετσι θα ξεπερνουσα σε πωλησεις και κερδος ολες τις αλλες εταιριες πυο βγαζουν παιχνιδια!!!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,666
Καφενειακα τελειως, θα μπορουσε να λειτουργησει μια κολλεκτιβα gaming devs στο ιδιο στυλ με της κολλεκτιβας "Στην Πριζα"

Άσχετο με το θέμα αλλά μου το θύμισες. Στην Πρίζα είχαμε απευθυνθεί όταν θέλαμε να κάνουμε την αρχική μετάβαση του site από joomla σε wordpress, μας είχαν πει ένα Χ ποσό κάμποσα χιλιάρικα και Ψ διάστημα που απαιτούσε η μετάβαση. Από περιέργεια μετά ρωτάμε και τον Ινδό στο upworks και μας λέει για την ίδια δουλειά το 1/5 του ποσού και χρόνος "ΑΜΕΣΑ"...

Ελήφθησαν αποφάσεις, έγιναν λάθη. Ας μη συνεχίσω και τα θυμάμαι...

/off-topic>
 
Top Bottom