What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αναβάθμιση σε RTX 2080 Ti- Αξίζει;

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
H γρήγορη απάντηση είναι προφανώς : 'Εξαρτάται τί είχες πριν και τί θέλεις να κάνεις'.

Διαβάζω παρουσιάσεις δώθε κείθε και πραγματικά δεν πείθομαι πως για τα χρήματα που κοστίζει, προσφέρει τόσο μεγάλη βελτίωση απέναντι στις επιδόσεις της 1080 σε 4Κ πάντοτε. Δηλαδή με G-Sync μόνιτορ και χαμηλό anti-aliasing (ελέω ανάλυσης) η 1080 σηκώνει σχεδόν τα πάντα σε 4Κ μεταξύ 35-60FPS. Σε πραγματικές συνθήκες δηλαδή και αφήνοντας απέξω τα ανταγωνιστικά multiplayer μου φαίνεται πως τις στόρι ντρίβεν παπάτζες-για-θείτσες-στις-οποίες-αρέσκομαι, μια χαρά τις κουλαντρίζω με την 1080.

Το δε raytracing αν και δείχνει υποσχόμενο, απέχει πάρα πολύ από το να γίνει ή θεωρηθεί 'στάνταρ'. Το 2020 ίσως. Με αυτά και το υψηλό κόστος της 2080 Τi υπ'όψιν, σκέφτομαι πως το πλέον σώφρον θα ήταν να περιμένω τις 21ΧΧ κάρτες προκειμένου να αναβαθμίσω.

Σκέψεις, απόψεις, φλέημς, ΣΡΕΔΕΡ;
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
ΣΚΛΗΡΟ ΟΦΤΟΠΙ:

Που ειναι ο Λατίνος μπον βιβερ, εραστης των μεταμεσονυκτιων συγκινησεων, ρεκτης των γηινων και εξωγηινων, χθονιων και υποχθονιων απολαυσεων, Μποράτσος? Εστω που ειναι ο βραχυχρονιος σε διαρκεια, αλλά παρομοιου φυραματος Ριβεράης?? εντελει ποιος χακαρε το ακαουντ του Φιλου μας και για να μην παρουμε γραμμη, εγραψε ταχα μου το ονοματεπωνυμο του για user name?? Τι μας κρυβεις ρεηκουί???

οκ, (ξερεις, σοβαρεψα το υφος μου τωρα (οσο μπορει να γινει αυτο) για να πω (υποτιθεται) 2-3 ωριμες κουβεντες) καταλαβαινω, μαλλον διαισθανομαι οτι ακολουθειται καποιο στρατηγικο πλανο postικής επιθεσης στο φορουμ και στα φουμπου με καταιγιδες γενικοτερων αρθρων, μπορατσοκαντινών κλπ, ισως για να συνοδευτει απ το ρεηκουί 2.0 λωντς που απ οτι εχω καταλαβει ερχεται οσονουπω. Αλλά και θρεντ/ γκαλοπ τυπου πειτε μας τις αποψεις σας για τη νεα ταδε καρτα δεν το περιμενα.. :) :)
δεν με δυσαρεστει, καθολου μαλιστα, εξαλλου νά, βγηκα απ την ναφθαλινη και συμμετεχω κιολας, απλα κανω την παρατηρηση.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Ω ναι, δεν είναι μυστικό καθόλου. Το Β.2.0 στην ουσία είναι λάιβ και το όλο μπαράζ "Πείτε μας, πείτε μας" σκληρά 'κίτρινου' clickbait εντάσσεται στο κοσμοκρατορικό μας σχέδιο.

Μια με τη χελωνοταχύτητα πριν (σόρι ΣΡΕ), δυο με τα θέματα με τα λογκίνς, είχε ερημώσει το κατάστημα.

Πλέον, η Πρόοδος και η Επιστήμη (ΤΜ) όμως, ήρθαν, σαϊτ δουλεύει σφαίρα, φόρουμ το ίδιο, ως και το Ντισκόρντ κατρακυλά γλυκά και προχωράμε στην μάζωξη κάθε εναπομείναντος δεινοσαύρου καριέρας που νοσταλγεί αγνές εποχές 80'ς και 90'ς περιοδικίλας. Σαν τους μάσουμε ούλους, θα γείρουμε πίσω στις καρέκλες να χαϊδέψουμε τα μούσια μας αυτάρεσκα.

Ως τότε, το κλικμπέητ και τα διαφημιστικά κονδύλια θα πέφτουν βροχή ;)
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Εγώ δεν θα δινα τόσα λεφτά για να πάρω High-Range κάρτα. Αυτές δυστυχώς είναι υπερτιμημένες πάντα και ακόμα και κάποιος που είναι πωρωμένος δεν ξέρω γιατί θέλει να την αγοράζει.

Θες να παίζεις σε 4K; Περίμενε 2-3 χρόνια. Θες να κατοχυρώσεις το 1080p Gaming πάρει μία με 200-300 ευρώ και ξέμπλεξες για πάντα.
Τα λέει καλά και ο φίλος μου ο Jim (AdoredTV). Καλή η NVIDIA (που αποφάσισε να καινοτομήσει), αλλά δεν λέει.

Άσε που εμείς οι ρομαντικοί που πολεμάμε το κατεστημένο (ΜΑΥΡΟ σε ΆΝΥΠΑΡΚΤΕΣ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ, ΜΑΣΟΥΤΙΚΟΥΣ και ΑΚΡΑΤΟ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ), έχουμε ρίξει από καιρό Χ στην NVIDIA για τις σάπιες τακτικές της (υπερτίμηση, απόρριψη συνεργασίας για τεχνολογίες ώστε να υπάρχει υγιέστερος ανταγωνισμός). Οπότε ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ NVIDIA από μένα. Όρκος που τηρώ εδώ και 3 χρόνια.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
'Πιτάφγιο αλήτη, μου είχες λείψει :)

Ναι, αν η Nvidia Είχε την 2080Ti στα 650-700 σίγουρα θα ήταν πολύ ελκυστικότερη για ένα ψυχάκια. 1200-1400 είναι γελοίο ποσό, ακριβώς για μια κάρτα που σε δυο χρόνια, θα ξεπεραστεί από την ίδια την εταιρεία που την έβγαλε. Κοροϊδία πραγματική.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Πάντως άνοιξε Μασούτης σχεδόν δίπλα στο πατρικό μου στην Αθήνα. Η επέλαση ήρθε.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,274
Σε 62 χρονια θα σου πω..
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,799
Short answer: Όχι, εκτός κι αν μετά την αγορά σου απομένουν νεφρά.

Long answer

https://www.youtube.com/watch?v=o1DoG6uTYBg

Προσωπικά, θα περιμένω να δω τις 2070.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Για όσους έχουν ήδη 1080, είναι η μόνη αναβάθμιση που έχει νόημα από άποψη επιδόσεων. Αλλά σε αυτήν την τιμή, και με το RTX ακόμα στα σπάργανα, απλά όχι...

Ας κρατηθούμε λίγο ακόμα και τα αρρωστάκια, μπας και μαζευτεί λίγο η Nvidia στις τιμές.
 

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Σκληρό όχι από μένα, θεωρώ πως διαιωνίζεις μια πολύ άσχημη κατάσταση. 1200 ντόλλαρς για GPU...
Ακόμα και λιγότερο συναισθηματικά να το δεις, πληρώνεις κοντά 100% παραπάνω από την τωρινή-χθεσινή top end (1080Ti) για ~30% παραπάνω performance.
Είναι με διαφορά το χειρότερο άλμα από γενιά σε γενιά που έχει κάνει η NV εδώ και χρόνια και για κάποιο λόγο θέλει να σου χτυπήσει και καπέλο...
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Γι'αυτό και πιστεύω πως θα δούμε την 21ΧΧ σειρά συντομότερα από το αναμενόμενο και σε πολύ πιο λογικές τιμές.
 

MaverickStrange

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,682
Τόσα σκοπεύω να δώσω σε ολόκληρο το πισι όταν τα μαζέψω.

Οπότε, όχι. Ευχαριστώ αλλά όχι.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Αξιζει μονο αν θελεις να παρεις 4κ οθονη. Η αν εχεις τωρα καρτα γραφικων χειροτερη απο GTX 970  και θες να τα τρεχεις ολα ultra 4k 60+ fps. Αλλιως οχι δεν αξιζει. 1200 ευρω για μια καρτα γραφικων σε καμια περιπτωση. Ειδικα οταν μιλαμε για καρτα που δεν μπορει να τρξει ray tracing σε max settings 1440p και 4κ και δεν μπορει 8κ textures.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Αφού συμφώνησε και ο Βασιλιάς των Ποδαράδων, το ζήτημα θεωρείται λήξαν ;)
 

devilride

Blackguard
Joined
Aug 4, 2013
Messages
1,326
ας περιμενουμε να δουμε τι λεει και ο συνδυασμος καρτων...

καπελωνει το sli - again!! - ή θα το αφησει να λαμψει επιτελους η πρασσινη???

για μενα δεν εχει νοημα η 2080τι...γιατι απλα δε μαλλον θα δω νουμερα προς τα κατω παρα προς τα πανω...

...

..



απο την αλλη ....δυο 2080....μουμπλε...
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Βλεπω σε ολα τα φορουμς και στο youtube σχεδον ολοι ειναι αγριεμενοι με την Νvidia και ακυρωνουν παραγγελιες  RTX 2080 και RTX 2080 TI. Ολες οι κριτικες λενε πως εχει μικρη διαφορα απο την GTX 1080 TI αλλα κοστιζει πολυ περισσοτερο . Κατι εκανε η Nvidia για να ειναι ολοι εναντιον της. Νομιζε πως επειδη η amd δεν εχει βγαλει ακομα κατι αντιστοιχο της GTX 1080TI μπορει να κανει οτι θελει. Οταν αρχισει η intel να βγαζει και αυτη καρτες τοτε θα ριξει τις τιμες η nvidia. Η αν μεχρι τοτε βγαλει η amd καποια καλυτερη στα 500 η 400 ευρω. Αρα περιμενουμε τις επομενες ισως ακομα και τις μεθεπομενες καρτες ετσι ωστε να εχει αρχισει και η intel μεχρι τοτε να βγαζει καρτες.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
[quote quote=504768]ας περιμενουμε να δουμε τι λεει και ο συνδυασμος καρτων…[/quote]



Δεν χρειάζεται να περιμένεις.

https://www.youtube.com/watch?v=cbvFb0IHTg0







 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ζεστό 1.5k+ για GPU μου "κάθεται" ηθικά-λογικά μόνο αν αυτό που κάνεις έχει, ή ελπίζεις να έχει στο μέλλον, κάποια γαμάτη επίδραση στον κόσμο γενικότερα. Αν μιλάμε για SLI, το καλό που σου θέλω να κάνεις ML στο SkyNet.

Τώρα να τα δώσεις για να παίζεις ΑΑΑ σούπες σε πίου-πίου λέιζερ n-K monitor, δεν ξέρω, μου χτυπάει πολύ τις "set your priorities straight" χορδές μου.

Νταξ, γούστα είναι αυτά, αλλά ΟΚ, κάποια γούστα ίσως και να αγγίζουν-ξεπερνούν τα όρια του brainfart.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Δεν ξέρω τι τρέχει, πάντως η δυνατότητα edit post ή έχει εξαφανιστεί (τουλάχιστον σε μένα), ή μετακινηθεί κάπου που δεν την βρίσκω.

Devilride, να σου πω την αλήθεια, 900 ευρώ για μια 2080 (1800 για 2) μου ακούγεται ακόμα πιο απαράδεκτο από 1300 (2600 για 2) για μια 2080Ti.

Για την 2080Ti τα σκας χοντρά, αλλά τουλάχιστον είσαι παντού και πάντα στην κορυφή των επιδόσεων. Πληρώνεις premium, παίρνεις premium - σχεδόν τίμιο deal, λέμε τώρα.

Για την 2080, πάλι τα σκας χοντρά, και έχεις μια κάρτα με επιδόσεις πάνω-κάτω 1080Ti, η οποία καινούργια κάνει 750 ευρώ, και βρίσκεται εύκολα μεταχειρισμένη στα 350 ευρώ. Πληρώνεις premium, παίρνεις last year's premium σε μεγαλύτερη τιμή (!). Ε, όχι.
 
Top Bottom