What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Από που αγοράζετε συνήθως games;

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
το Quantum Break, το 2016,

το 2016
24004f4c9290a8cdf113cee8df3bcd4d.jpg
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Υποθέτω θα ισχύει κάτι παρόμοιο με το παραπάνω.
Ναι Γιώργο, αυτό που λες. Εγκαθίσταται ό,τι αρχείο υπάρχει στα dvd και τα υπόλοιπα τα κατεβάζει από Steam. Πλέον με την 100Mbps που έχω, γρηγορότερα κατεβάζεις από το να μεταφέρει αρχεία από το δισκάκι. Οπότε πλέον κουτάτες τύπου Quantum Break (btw την έχω κι εγώ, όμορφο πακέτο) έχουν περισσότερο νόημα για συλλογή και να τις χαζεύεις...
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
γρηγορότερα κατεβάζεις από το να μεταφέρει αρχεία από το δισκάκι.
Τα dvd είναι πολύ αργά για τα σημερινά δεδομένα. Επιπλέον έχουν πολύ μικρή χωρητικότητα. Αυτό που θα μπορούσαν θεωρητικά να κάνουν είναι να δίνουν το παιχνίδι σε sd κάρτες (!) είναι γρήγορες και μπορείς να φορτώνεις τα παιχνίδια κατευθείαν από αυτές καθώς είναι εξίσου γρήγορο με το να τα φορτώνεις από τον κανονικό σκληρό καθώς είναι αρκετά γρήγορες ώστε να μην είναι το bottleneck. Μόνο κάποια πράγματα που χρειάζονται πολύ γρήγορη πρόσβαση όπως το shader cache έχει πραγματική διαφορά να το έχεις σε nvme σκληρό (και πρέπει να είναι nvme και όχι sata για να έχεις την διαφορά), που οκ αυτά μπορούν να μεταφέρονται στον σκληρό.

Σοβαρά πάντως οι σημερινοί υπολογιστές θα έπρεπε να έχουν 2 τουλάχιστον θέσεις για sd κάρτες (όπως τα αρχαία χρόνια είχαμε A: και B: ). Με έχει βολέψει η χρήση τους στο λάπτοπ αλλά θα ήταν χρήσιμο να είχα και δεύτερη θύρα.
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Προσπαθώ να θυμηθώ αν έχω αγοράσει κάτι σε retail μετά τη συλλεκτική του Witcher 3 το 2015 :unsure:

Η αλήθεια είναι ότι πλέον δουλεύω πολύ με κλειδάδικα (κυρίως Instant Gaming αλλά και Fanatical ή GMG). Πότε πότε αγοράζω κι από GOG, για νοσταλγικούς κυρίως λόγους, ενώ αν έχω μαζεμένα wallet funds, μπορεί να ψωνίσω κι απευθείας απ'το Steam, αλλά πλέον είναι εξαιρετικά σπάνιο κάτι τέτοιο.

Τον πρώτο καιρό που ο γαλαντόμος άρχοντας Τιμ μοίραζε αβέρτα κουπόνια κι εκπτωσάρες άφηνα κι εκεί κάνα φράγκο, αλλά πλέον έσφιξε τα λουριά και χαθήκαμε.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Φαντάζομαι μόνο παλιά παιχνίδια θα είναι, οι περισσότεροι νέοι Η/Υ δεν έχουν καν dvd πλέον.
Ολα ηταν καινουργια, τελος 2022 ως σημερα. Τα παλια πωλουνται σε προσφορες και δεν μενουν στα ραφια. Οχι δηλαδη στις Νερατζιωτισας, Συνταγματος και Καλλιθεα οπου κοιταξα τι ειχαν αυτο το χρονο. Το Gungrave ειναι πχ πολυ προσφατη κυκλοφορια.

Δεν ξερω τι γινεται με τυγχων επιπλεον δεδομενα που ισως χρειαζονται, αν πχ απαιτουν συνδεση/λογαριασμο στο Steam, οπου ειναι και πολυ πιθανο. Δεν εχω λογαριασμο εκει και δεν σκοπευω, αφου αγοραζω τα παιχνιδια μου, κοιταω να μην ειναι απο το Steam, ωστε να μην ειμαι "ενοικιαστης". Εχω λογαριασμο στο GOG που αγοραζω συχνα πυκνα προφορες, αλλα μου μου λειπουν καπως τα δισκακια. Ξεχωρα το κουτι, οι οδηγιες κτλ.

Απο εκει και περα, στην Ελλαδα με μια γρηγορη ερευνα, παιχνιδια σε φυσικη μορφη εχουν τα παρακατω:
Public
Media Markt
Πλαισιο
E-Shop
Φυσικα ολα τα παραπανω, με εξαιρεση τις προσφορες εχουν απο υψηλες ως απαγορευτικες τιμες, παντα σε συγκριση με αντιστοιχα καταστηματα του εξωτερικου.

Απο διαδυκτιακα καταστηματα, κλασικα εχουμε τα amazon.co.uk/fr/de/it κτλ.
Ψαχνω για επιπλεον σελιδες του εξωτερικου, αν υφιστανται πλεον. Το Zavvi πρεπει να εχει σταματησει να φερνει παιχνιδια. Ειχα παρει το σακο το αι βασιλη φαση γεματο παιχνιδια οπου ξεπουλουσαν πριν χρονια. Εκτοτε δεν ξαναειδα να εχουν νεους τιτλους προς πωληση.
 
Last edited:

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Λογικα εννοεις το G.O.R.E. καθως το gungrave σκετο ειναι του 2002
Ναι, εξυπακουεται. Τα Gungrave 2002 και Gungrave Overdose 2004, αν και παιχνιδαρες, ειναι αποκλειστικοτητες του PS2 αλλωστε.
Υγ. Μακαρι να υπαρξει και αναβιωση της θρυλικης σειρας η και συνεχεια.. καιρος ειναι.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Για Ελλάδα και μένα πρώτη επιλογή. Δεύτερη το Console Club.

Απο το εξωτερικο κλασικα εχουμε τα amazon.co.uk/fr/de/it κτλ.
Ομοίως. Ελάχιστα από amazon uk μετά το Brexit.

Το Zavvi πρεπει να εχει σταματησει να φερνει παιχνιδια.
Ναι έχει σταματήσει χρόνια τώρα, μάλλον το '17 ήταν διότι βλέπω τελευταία αγορά που έκανα εκεί ήταν Δεκέμβριο του 2016. Το αδελφό The Hut είχα σταματήσει κάνα-δυο χρόνια νωρίτερα και το είχε γυρίσει σε είδη σπιτιού ή κάτι τέτοιο. Ποιος ξέρει, τους έφαγε ο ανταγωνισμός ίσως (game, gamestop κλπ btw από το πρώτο είχα πάρει πραγματάκια είχε καλές τιμές αλλά κλασσικά κι αυτό μετά το Brexit σταμάτησε να στέλνει, δεν έχω τσεκάρει πρόσφατα αν άλλαξε κάτι);
Μεγάλη απώλεια θυμάμαι ήταν το play.com που in true cyperpunk fashion το εξαγόρασαν κάτι γιαπωνέζικες corpos και το έκαναν Rakuten. Αρχικά αύξησαν τις τιμές και μετά σταμάτησαν να φέρνουν games. Νομίζω εξελίχθηκε σε κάτι φάση marketplace. Είχαμε αγοράσει αρκετά παιχνίδια και cd μουσικής με τον αδερφό μου από εκεί σε εξαιρετικές τιμές.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Για Ελλάδα και μένα πρώτη επιλογή. Δεύτερη το Console Club.


Ομοίως. Ελάχιστα από amazon uk μετά το Brexit.


Ναι έχει σταματήσει χρόνια τώρα, μάλλον το '17 ήταν διότι βλέπω τελευταία αγορά που έκανα εκεί ήταν Δεκέμβριο του 2016. Το αδελφό The Hut είχα σταματήσει κάνα-δυο χρόνια νωρίτερα και το είχε γυρίσει σε είδη σπιτιού ή κάτι τέτοιο. Ποιος ξέρει, τους έφαγε ο ανταγωνισμός ίσως (game, gamestop κλπ btw από το πρώτο είχα πάρει πραγματάκια είχε καλές τιμές αλλά κλασσικά κι αυτό μετά το Brexit σταμάτησε να στέλνει, δεν έχω τσεκάρει πρόσφατα αν άλλαξε κάτι);
Μεγάλη απώλεια θυμάμαι ήταν το play.com που in true cyperpunk fashion το εξαγόρασαν κάτι γιαπωνέζικες corpos και το έκαναν Rakuten. Αρχικά αύξησαν τις τιμές και μετά σταμάτησαν να φέρνουν games. Νομίζω εξελίχθηκε σε κάτι φάση marketplace. Είχαμε αγοράσει αρκετά παιχνίδια και cd μουσικής με τον αδερφό μου από εκεί σε εξαιρετικές τιμές.
ειμαι πελατης του console club και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Παιχνιδια για PC ομως φερνουν ελαχιστα. Τα εχουν περιορισει παρα πολυ. Υπαρχουν καποια καταστηματα οπου φερνουν κυριως συλλεκτικες και αντιστοιχες εκδοσεις, στη χαση και στη φεξη ομως, και συνηθως πολυ ακριβοτερα απο οτι πωλουνται στην υπολοιπη Ευρωπη.
Το ιδιο το amazon.co.uk υποτιθεται πως προπληρωνει τους δασμους, και θεωρητικα οι αγορες απο το ιδιο δεν εχουν επιπροσθετες χρεωσεις. Αγοραζουν γνωστοι και μου ειπαν πως εδω και περιπου 6 μηνες, ισχυουν τα παραπανω.
Εγω το αποφευγω για αμεσες αγορες λογω των μεταφορικων. Αν δεν βρω την ιδια στιγμη κατι που θελω, τα εξοδα ειναι παρα πολλα. Γιαυτο τα στελνω σε δικους μου στην Αγγλια και 2-3 φορες το χρονο που ερχονται μου τα φερνουν ολα μαζι, και οτι χρηματα γλυτωνω ετσι τα πινουμε σε μπυρες.
thehut, zavvi και ειδικα το play τα ειχα λιωσει παρα πολυ. Θυμαμαι τις παλιες καλες μερες, καπου το 2004-2005 αφηνα ευκολα 100+ το μηνα. Αρκετες φορες και παραπανω.
Πανε αυτα ομως...

Απορω πως και δεν εχει υπαρξει καποιος αξιολογος ανταγωνιστης, εστω κατα προσεγγιση. Τοσο τεραστια ειναι η Ευρωπη, κανεις δεν το τολμησε.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Μάλλον κανείς δεν πιστεύει πλέον ότι μπορεί να κοντράρει το Amazon.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Play.com μακράν το κατάστημα όπου έριχνα το περισσότερο χαρτζιλίκι μου ως φοιτητής. Κυρίως ταινίες σε DVD, games, αλλά και βιβλία, κόμιξ, ένα πανέμορφο bust του Revan από KoTOR, που το έχω ακόμα κτλ.. Εκτός από μεγάλη ποικιλία και τρομερές τιμές, είχαν και καλό customer service, τουλάχιστον 2-3 πραγματάκια που έφτασαν με ελαττώματα και ήθελαν αλλαγή μου την έκαναν χωρίς μα και μου.

Νομίζω είχα διαβάσει κάπου ότι είχε "φορολογική" έδρα τα νησιά Cayman, που ανήκουν στο ΗΒ και είναι (ήταν?) γνωστοί φορολογικοί παράδεισοι, οπότε κάπως έτσι κρατούσαν χαμηλά τις τιμές, το κόστος αποστολής κτλ. Όπως και να'χει αγαπημένο κατάστημα.

Το Zavvi.com εν μέρει συνέχισε από εκεί που σταμάτησε το play αλλά από ένα σημείο και μετά έχασε τον προσανατολισμό του, έγινε κι αυτό κάτι σαν amazon από τα Lidl και τελικά περιόρισε/παράτησε τα προϊόντα που μ'ενδιαφέρουν, οπότε έπαψα να μπαίνω.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
GOG.
Steam κατά 2ο λόγο, με κλειδιά για αυτό αγορασμένα από Humble, Fanatical.
Έχω αφήσει και κάτι λίγα στην Blizzard για WoW Classic.
Στα υπόλοιπα, έχω διάφορα που έδωσαν τζάμπα.

Retail λίγα πράγματα.

Όταν το γύρισα στα νόμιμα, είχε έρθει και είχε επικρατήσει η ψηφιακή διανομή.

Καλώς ή κακώς με έχει βολέψει όμως. Βέβαια μια φωνούλα στο μυαλό λέει ότι αν αξιωθώ για mancave ποτέ, πρέπει να έχει και την συλλογή από το GOG γραμμένη σε σένiα δισκάκια. Ή έστω offline installers σε δικό μου σέρβερ. Για την κακιά την ώρα.
 
Last edited:
Top Bottom