What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Από τα 100 στα 200mbps

ebon page

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral PCMaster Veteran
Joined
Dec 1, 2012
Messages
178
Καλησπέρα,

πρόσφατα έκανα αναβάθμιση την γραμμή μου από 100 στα 200.
Το προβλημα μου είναι πως το πισι δεν βλέπει 200 και συνεχίζει να βλέπει την γραμμή σαν 100αρα.

Επικοινώνησα με ΟΤΕ μήπως και είχε κάποιο θέμα η γραμμη, αλλά όλα είναι εντάξει απο την μεριά τους, δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα.
Το πισι συνδέεται με καλώδιο Ethernet. Στην αρχή νόμιζα μήπως φταίει το καλώδιο (είναι cat 5e), δοκίμασα με cat 6, αλλά με αυτό ούτε καν μπορεί να συνδεθεί.

Με speedtest που έκανα το κινητό τηλέφωνο μεσω wifi πιάνει 200 όντως, αλλα το πισι παραμένει στα 100.

Έχετε καμιά ιδέα παιδια τι μπορεί να φταίει;; Μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρυθμιση στη σελίδα του ρουτερ;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,395
Μπορείς να μας δώσεις το μοντέλο της μητρικής και του ρούτερ που χρησιμοποιείς;
 

ebon page

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral PCMaster Veteran
Joined
Dec 1, 2012
Messages
178
Η μητρική ειναι η Gigabyte B550 Aorus Elite V2, το ρούτερ είναι Sercom αυτό το οποίο έδωσε ο ΟΤΕ με την συνδεση της γραμμης
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,155
@ebon page : Χρησιμοποίησες το καλώδιο που σου έδωσαν με το ρούτερ για να συνδέσεις ρούτερ-πισί; Κι εγώ το είχα πάθει παλιότερα (νομίζω όταν είχα πάει από 50άρα σε 100άρα, δε θυμάμαι ακριβώς) και έφταιγε αυτό το καλώδιο (δηλαδή χρησιμοποιούσα ακόμα το παλιό και όταν έβαλα αυτό που είχε το νέο ρούτερ, δούλεψε κανονικά).
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,395
Θα έκανα ένα καθάρισμα και πέρασμα νεων οδηγών στην μητρική και στα windows για το δίκτυο, είναι ένα πακέτο στα 10 που σχετίζεται με τις ταχύτητες και με ένα απλό check for updates έλυσαν το πρόβλημα αρκετοί γνωστοί που έβαλαν fiber to home. Τώρα το γιατί δεν το είχαν ήδη εγκατεστημένο, δεν το ξέρω, αλλά δοκίμασε κι εσυ καλού κακού.

Δοκίμασε, οπως λέει το Μποτ, τα καλώδια σου. Να είναι όλα καινούργια, να μην απλώσεις τίποτα κουλούρες αλλά να έχεις μικρές αποστάσεις και δες και τις θύρες εξόδου από το ρουτερ, μπορεί να έπεσες σε ελαττωματική θύρα.

Αν δεν πιάσει τίποτα, στην θέση σου θα έπαιρνα μια κεραία με κάνα εικοσάρικο το πολύ για να έπιανα WiFi από τον υπολογιστή, εκτός και έχεις την έκδοση της μητρικής με το ενσωματωμένο WiFi.
 

ebon page

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral PCMaster Veteran
Joined
Dec 1, 2012
Messages
178
Χρησιμοποίησες το καλώδιο που σου έδωσαν με το ρούτερ για να συνδέσεις ρούτερ-πισί;

Λοιπόν, το ρούτερ απέχει περίπου 10 μετρα από το πισι. Το σπίτι είναι παλιό, δεν έχει άλλες πρίζες κτλ. Με την 100αρα γραμμη και καλώδιο 15 μετρα (cat 5e) που αγόρασα εγώ έπιανα και ακόμη πιάνω 100 σταθερά.

Η γραμμή είναι οπτική ίνα. Δηλαδή βγάινει από τον τοίχο η οπτική ίνα, κουμπώνει πάνω σε ενα κουτάκι και το ρούτερ κουμπώνει πάνω στο κουτάκι της οπτικής ίνας. Και από εκεί φεύγει 15 μετρα καλώδιο στο πισι.

Θα έκανα ένα καθάρισμα και πέρασμα νεων οδηγών στην μητρική και στα windows για το δίκτυο, είναι ένα πακέτο στα 10 που σχετίζεται με τις ταχύτητες και με ένα απλό check for updates έλυσαν το πρόβλημα αρκετοί γνωστοί που έβαλαν fiber to home

Έχω linux.

lucinos δώσε τα φώτα σου :)
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,622
Με speedtest που έκανα το κινητό τηλέφωνο μεσω wifi πιάνει 200 όντως, αλλα το πισι παραμένει στα 100.
Εφοσον πιανεις τα 200 με το κινητο, δεν ειναι θεμα γραμμης και account profile.

Εχει αλλη lan port στο router του ΟΤΕ για να συνδεθεις και να κανεις δοκιμη; Επισης, εχεις κανει τεστ με πολλαπλα downloads ή μονο sppedtest; Drivers/win update; Δοκιμη με αλλο καλωδιο;

Οσο τρεχεις speedtest, εχει το linux κατι που να σου δειχνει το % χρησης σε cpu και δισκο;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,971
Η μητρική έχει Gigabit Ethernet; Τσέκαρα, είναι κομπλέ. Πάρε ένα καλό CAT-6/6a καλώδιο και δοκίμασε. Βλέπω ο controller είναι Realtek, που παλιότερα θα θεωρούσα βασικό ύποπτο, αλλά το 2024 χλωμό, ακόμα και για 2.5GbE.
 
Last edited:

ebon page

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral PCMaster Veteran
Joined
Dec 1, 2012
Messages
178
Ok, ευχαριστω παιδια, αρα ο βασικός υποπτος είναι το καλωδιο. Θα προσπαθησω να βρω ενα καλό cat 6 και θα επανέρθω
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,834
Άμα έχεις cat 5e εγώ δεν θα το είχα για βασικό ύποπτο πάντως, είναι προδιαγραφών για gigabit ethernet, απίθανο να μην μπορεί να σου αποδώσει τα 200 ακόμα και αν δεν πιάνει gigabit.
Ειδικά αφού έχεις μόνο το pc επάνω και δεν μιλάμε για κανένα LAN με 2-3 συσκευές ή κανένα switch ενδιάμεσα, δε βλέπω λόγο να έχει θέμα το καλώδιο. Εκτός αν έχει φθορά.

Δεν έχεις κανένα λαπτοπάκι να βάλεις επάνω στο lan με το καλώδιο να δεις και εκεί;

Σε τελική ανάλυση ένα ασύρματο ματζαφλάρι 300Mbps όπως είπαν και παραπάνω, θα σε γλιτώσει από πολύ troubleshoting και αν δεν κάνεις τίποτα streaming σε άλλη συσκευή δε νομίζω ότι θα δεις μεγάλη διαφορά (αν δεις καν) με το καλώδιο.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,155
@ebon page : Ποιο ρούτερ έχεις; Το Speedport Plus 2; Δοκίμασες άλλο LAN port όπως πρότεινε και ο @Eaglos ;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,971
Σε τελική ανάλυση ένα ασύρματο ματζαφλάρι 300Mbps όπως είπαν και παραπάνω, θα σε γλιτώσει από πολύ troubleshoting και αν δεν κάνεις τίποτα streaming σε άλλη συσκευή δε νομίζω ότι θα δεις μεγάλη διαφορά (αν δεις καν) με το καλώδιο.
Καλά ναι, συμφωνώ φουλ, γενικά βράσε την ενσύρματη σύνδεση πλέον, εκτός κι αν είναι υπερ-απολύτως αναγκαία για ουσιαστικό λόγο. Κι εγώ σε σοβαρό ασύρματο μαντζαφλάρι θα επένδυα (κάτι βαρβάτο και future-proof και σίγουρα > 300 Mbps).
 

ebon page

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral PCMaster Veteran
Joined
Dec 1, 2012
Messages
178
@ebon page : Ποιο ρούτερ έχεις; Το Speedport Plus 2; Δοκίμασες άλλο LAN port όπως πρότεινε και ο @Eaglos ;
Δοκίμασα και σε άλλο ΛΑΝ ΠΟΡΤ, αλλά πάλι μόνο 100 βλέπει.

Δεν έχεις κανένα λαπτοπάκι να βάλεις επάνω στο lan με το καλώδιο να δεις και εκεί;

Όχι, δυστυχώς δεν έχω άλλη συσκευή λαπτοπι κτλ.

Καλά ναι, συμφωνώ φουλ, γενικά βράσε την ενσύρματη σύνδεση πλέον, εκτός κι αν είναι υπερ-απολύτως αναγκαία για ουσιαστικό λόγο. Κι εγώ σε σοβαρό ασύρματο μαντζαφλάρι θα επένδυα (κάτι βαρβάτο και future-proof και σίγουρα > 300 Mbps).

Έχετε καμια πρόταση για κανα καλό ασύρματο ματζαφλάρι; Δεν θα με χαλούσε να ξεφορτωθώ το καλώδιο που σέρνεται μέσα στο χωλ.
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,971
Βασικά, αν έχεις ελεύθερη θύρα στη μητρική και είσαι εντός μπάτζετ, καλύτερα προτίμησε οποιαδήποτε κάρτα με Intel chipset. Θα έχεις την πιο seamless εμπειρία και τους καλύτερους δυνατούς Linux drivers.
 
Top Bottom