What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Apple vs Epic. Round 1, fight!

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,254

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Apple:

137301.cd96e228-6b6d-4c97-a439-6a80255781d7.gif
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
εγώ πάντως συμφωνώ με τον τζιμ. η epic ήξερε εξαρχής ότι σπάει το ToS και είχε έτοιμο το βίντεο στρατολογισης. θέλω να δω αντίδραση τιμ σε περίπτωση που χάσει την δίκη. αν και προσωπικά γενικά δεν με ενδιαφέρει και τόσο ποιος θα βγει νικητής από την όλη ιστορία. στην τλκ καλό θα ήταν να χάσει η apple την δίκη μπας και αλλάξει κάποια πράγματα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Ναύαρχε σε έχει συνεπάρει λίγο η υπόθεση ε;

Ω ναι! Δεν υπάρχει κακό αποτέλεσμα, αν κερδίσει η Epic τότε οι απανταχού κλειστές πλατφόρμες θα υποχρεωθούν να ανοίξουν διάπλατα, αν κερδίσει η Apple θα κάνει τον Σουίνι στιφάδο. Στο ενδιάμεσο θα απολαύσουμε για μήνες/χρόνια και τους δύο να ανταλλάσσουν σφαλιάρες.

giphy__89_.0.gif
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,828
Ω ναι! Δεν υπάρχει κακό αποτέλεσμα, αν κερδίσει η Epic τότε οι απανταχού κλειστές πλατφόρμες θα υποχρεωθούν να ανοίξουν διάπλατα, αν κερδίσει η Apple θα κάνει τον Σουίνι στιφάδο. Στο ενδιάμεσο θα απολαύσουμε για μήνες/χρόνια και τους δύο να ανταλλάσσουν σφαλιάρες.

giphy__89_.0.gif
Από ταινία ή τουρνουά σφαλιάρας είναι?
Ρωτάω γιατί μου κάνει τρομερή εντύπωση η έλλειψη αντίδρασης του δεξιά, κουνούπι να τον τσίμπαγε, πιο πολύ ενόχληση θα είχε δείξει από την σφαλιάρα που τρώει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Είναι η πρώτη φορά που θα υποστηρίξω epic.

Η φάση με την apple έχει ξεφύγει, θυμάστε που όλοι φοβόντουσαν ότι η microsoft θα κλειδώνει τις μητρικές με τα windows; Ε στα mac έτσι θα είναι πλέον και κανένας δεν πεταρίζει καν το μάτι του.

Θυμάστε με τα windows signed drivers κτλ που όλοι λέγανε ότι κάτι τέτοιο δίνει πολλές δυνάμεις στην MS και θα μπορεί να κάνει ότι θέλει τον κακομοίρη που βγάζει μια εφαρμογή unsigned? Στο mac είναι έτσι τα τελευταία χρόνια και πρέπει να ανοίξεις τερματικό και να γράψεις εντολές για να μπορέσεις να εγκαταστήσεις τρίτες εφαρμογές που δεν έχουν πάρει τζίφρα από apple, επίσης κανένας δεν πετάρισε βλέφαρο, πόσο μάλλον να αντιδράσει (κάποιοι χρήστες που δούλευαν λίγο-πολύ με τον θείο άλλαξαν πλατφόρμα ήρεμα ήρεμα).

Θυμάστε με το windows store που έκανε τον Gaben να βγάλει το SteamOS? Αυτό έχει κιόλας συμβεί στο mac και στο iphone και κανένας δεν έχει πεταρίσει το μάτι του... (υπενθυμίζω ότι android μπορείς να κάνεις sideload με 1-2 warnings).

Έχετε δει ότι η apple μπλοκάρει εντελώς τα streaming gaming services;

Όπου να 'ναι, αν δει να τσιμπάει αυτό το apple arcade φαντάζομαι θα αρχίσει να βάζει εμπόδια και στην vavle και θα τους λέει να περάσουν από το apple store για να πληρώσουν....

Επίσης τελευταία εξέλιξη στο θέμα, θα μπλοκάρει η apple όλη την unreal engine και την πρόσβαση της epic στα apple devs tools κάτι που στην ουσία θα μπλοκάρει τον κάθε κακομοίρη που φτιάχνει κάποιο παιχνίδι με unreal engine... αλλά απάνω από όλα η apple προστατεύει ον developer...



Ρε τσεκούρι και φωτιά λέμε...

(με τόσα πρόβατα που έχουν θα μυρίσει ωραία τσίκνα κιόλας....)
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,889
Υποθέτω πως την επόμενη φορά που ένας developer θα του πει: "Mαγκάκο δε γουστάρω να σου δίνω προμήθεια για κάθε κόπια που πουλάω στο epic dump. Θα σου δώσω ένα ποσό για να βάλω το παιχνίδι στο store και μετά πάπαλα. Τι θε δηλαδή? Να με αρμέγεις στο διηνεκές?" Ο Τιμ αντί ντου βραβείου της ανοιχτής παλάμης θα του δώσει το βραβείο της μεγάλης επανάστας..
Εκτός αν δε κατάλαβα εγώ κάτι
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Ο Τίμαρος μαζεύει τους Avengers του:

 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
Η φάση με την apple έχει ξεφύγει
Μπορεί να έχει ξεφύγει αλλά η Epic δε θα βρει κανένα δίκιο εδώ. Πριν ανεβάσει τα προϊόντα της στις υπηρεσίες της Apple υποτίθεται έχει διαβάσει και αποδεχτεί τους όρους χρήσης. Take it or leave it Tim, του είπαν κοινώς. Τώρα αν βρεθεί ότι ήταν ασαφές στους όρους κλπ. αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Πέρα από αυτό, για άλλη μια φορά ο Tim δεν κρύβει πόσο αδηφάγος είναι. Άλλοι ανέβηκαν σκαλιά για την κορυφή, εκείνος θέλει να πάει με ασανσέρ...
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,828
Και εγώ δεν δίνω ιδιαίτερες ελπίδες στην epic. Στο μόνο που μπορώ να φανταστώ να βρει πάτημα και ίσως να δικαιωθεί, είναι εάν πείσει ότι η ανταγωνιστική υπηρεσία της Apple (Arcade) δημιουργεί αθέμιτο ανταγωνισμό γιατί δεν πληρώνει το 30% και άρα έχει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Εάν συμβεί βέβαια κάτι τέτοιο, θα κάνουν πάρτυ οι υπόλοιποι ανταγωνιστές της, ειδικά Netflix και Spotify
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Η μόνη περίπτωση, πιστεύω, να βγει κάτι από μια τέτοια κίνηση, είναι αν κάποια εταιρεία έχει την δύναμη να μετακινήσει κοινό μεταξύ πλατφορμών. Θεωρεί η Epic ότι όσοι παίζουν Fortnite θα πάψουν να αγοράζουν iPhone iPad; Τότε έχει ένα χαρτί διαπραγμάτευσης και πιέζει για καλύτερους όρους. Προσωπικά δεν νομίζω ότι μπορεί να καταφέρει κάτι τέτοιο αλλά άβυσος η ψυχή του 15χρονου.

Βέβαια δεν ξέρω και τι βάση έχει στο iOS. Μήπως είδε σε αναλογία με το κόστος συντήρησης για την συγκεκριμένη πλατφόρμα την συμφέρει να βαρέσει ντουφεκιές μπας και τσιμπήσει κάτι;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Βέβαια δεν ξέρω και τι βάση έχει στο iOS. Μήπως είδε σε αναλογία με το κόστος συντήρησης για την συγκεκριμένη πλατφόρμα την συμφέρει να βαρέσει ντουφεκιές μπας και τσιμπήσει κάτι;

 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Η μόνη περίπτωση, πιστεύω, να βγει κάτι από μια τέτοια κίνηση, είναι αν κάποια εταιρεία έχει την δύναμη να μετακινήσει κοινό μεταξύ πλατφορμών. Θεωρεί η Epic ότι όσοι παίζουν Fortnite θα πάψουν να αγοράζουν iPhone iPad; Τότε έχει ένα χαρτί διαπραγμάτευσης και πιέζει για καλύτερους όρους. Προσωπικά δεν νομίζω ότι μπορεί να καταφέρει κάτι τέτοιο αλλά άβυσος η ψυχή του 15χρονου.

Βέβαια δεν ξέρω και τι βάση έχει στο iOS. Μήπως είδε σε αναλογία με το κόστος συντήρησης για την συγκεκριμένη πλατφόρμα την συμφέρει να βαρέσει ντουφεκιές μπας και τσιμπήσει κάτι;

Και από Android δεν το μπάναραν; Αρα που θα μετακινηθούν; Να πάνε windows phone;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Στο Android από ότι λένε εδώ τα παιδιά μπορείς να το περάσεις με πλάγιους τρόπους. Αλλά το άρθρο που έδωσε η Kara δείχνει τεράστια βάση στο iOS.

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι προσπαθούν να καταφέρουν στην πραγματικότητα. Θεωρώ ότι είναι αδύνατο απλά να ξεκίνησε μία τέτοια κόντρα που όπως φαίνεται δεν μπορεί να την κερδίσει. Κάτι άλλο θα έχουν στο μυαλό τους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Μπορεί να έχει ξεφύγει αλλά η Epic δε θα βρει κανένα δίκιο εδώ. Πριν ανεβάσει τα προϊόντα της στις υπηρεσίες της Apple υποτίθεται έχει διαβάσει και αποδεχτεί τους όρους χρήσης. Take it or leave it Tim, του είπαν κοινώς. Τώρα αν βρεθεί ότι ήταν ασαφές στους όρους κλπ. αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Πέρα από αυτό, για άλλη μια φορά ο Tim δεν κρύβει πόσο αδηφάγος είναι. Άλλοι ανέβηκαν σκαλιά για την κορυφή, εκείνος θέλει να πάει με ασανσέρ...
Δεν κατάλαβες, η ιστορία βγαίνει εκτός apple store, μιλάμε για γενικό μπλοκάρισμα και στα mac, διάβασε πάλι τι έγραψα, πλέον η apple δεν σε αφήνει να περάσεις εφαρμογές που δεν γουστάρει αυτή. Και θα μπλοκάρει όποιον δουλεύει unreal.

Δεν μιλάμε για κανένα άγιο, αλλά lesser evil εδώ. Το πρόβλημα δεν είναι η ταρίφα της apple, είναι ότι δεν μπορεί να περάσει το προϊόν του χωρίς να του μπει στον κώλο η apple.

Επίσης χέστε τον σουίνη, σαν χρήστες όμως που στεκόμαστε εμείς; Όλα καλά; Δε νομίζω, γιατί αν το κάνει ένας και τα πρόβατα δεν έχουν πρόβλημα θα το κάνει και άλλος.

Όσο για το αν μπορεί να κερδίσει η epic φυσικά και μπορεί, η apple αυτή την στιγμή παίζει να καταπατάει κάθε νόμο για μονοπωλιακή πρακτική στο γνωστό σύμπαν.
Θέμα χρόνου είναι να γίνει κάποια νομική διαμάχη για για αυτό, απλά ο σουίνης γουστάρει δημοσιότητα και θέλει να το παίξει ο καλός ήρωας που μας σώζει.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
@nitro912gr σε βλέπω αγχωμένο, ίσως και ελαφρώς τρομαγμένο. Θα έλεγε κανείς πως... κάνεις σαν
(πληγωμένος) καταναλωτής του Σάπιου Μήλου. :trollface:

Σοβαρά πάντως το βλέπω υπό την οπτική κάποιου που δεν αγόρασε ποτέ τίποτα Apple related, οπότε για μένα είναι απλά 2 conglomerates (ok η μία είναι παρακλάδι) που σφάζονται και δε με επηρεάζει. Αν τώρα μπλέξουν και τους corporate στρατούς τους μέσα, έξτρα ποπκορν τα 'θελε το προβατίσιο πωπουδάκι τους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
@nitro912gr σε βλέπω αγχωμένο, ίσως και ελαφρώς τρομαγμένο. Θα έλεγε κανείς πως... κάνεις σαν
(πληγωμένος) καταναλωτής του Σάπιου Μήλου. :trollface:

Σοβαρά πάντως το βλέπω υπό την οπτική κάποιου που δεν αγόρασε ποτέ τίποτα Apple related, οπότε για μένα είναι απλά 2 conglomerates (ok η μία είναι παρακλάδι) που σφάζονται και δε με επηρεάζει. Αν τώρα μπλέξουν και τους corporate στρατούς τους μέσα, έξτρα ποπκορν τα 'θελε το προβατίσιο πωπουδάκι τους.
Όταν από την κορυφή της ποιότητας πας στην κορυφή του αρμεγματος προβάτων, ε κάπως κάθεται...

Εγώ σου λέω όμως ότι μας επιρρεαζει και ας ήμαστε πισαδες
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Έλα έλα πάρε πάρε. Πρώτο πράμα έχω σε τιμή χώμα.


Δεν το σκέφτηκα εγκαίρως γαμώτο...
 
Top Bottom