What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αυτόματος υπολογισμός μαθηματικών δημοτικού.

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
μια βοήθεια ώρες πατριώτες.

Θελω, με κάποιον τροπο, να κάνω μια σειρά μαθηματικών πράξεων + - * που να υπολογιζει εκτός από συγκεκριμένο νούμερο. την μέρα, μήνα και έτος. Έχει σχέση με την τεμπελιά μου αλλά αν υπάρχει η γνώση ή το δάχτυλο να μου δείξει πως να βρω λύση θα με βοηθήσει πολύ.

Σκατα τα έγραψα επειδή δεν είχα πιει καφέ. Θέλω να υπολογίζω με το πάτημα ενος κουμπιού, εάν εμφανίζεται και αυτόματα κάθε μέρα ακόμα καλύτερα. Θέλω το αποτέλεσμα από το μερα, * 100 + έτος - μήνας.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Το πιο προφανές είναι να χρησιμοποιήσεις ένα φύλλο εργασίας calc/excel. Αλλιώς μπορείς να το κάνεις εύκολα σε μια γλώσσα προγραμματισμού, πχ Python.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,531
Και με visual basic γινεται. Απλα έχω ξεχάσει τα πάντα σχετικά με αυτήν πλέον για να σε βοηθούσα
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Κι εγώ κάτι σε visual στριφογύριζε στο μυαλό μου, αλλά δεν ξέρω πως και από πού να αρχίσω. Δεν είμαι και κανένας programming guru. Ένα fart machine είχα φτιάξει και ενοιωσα μάγκας του διαστήματος.

Προς το παρών χρησιμοποιώ κομπιουτεράκι αλλά είναι κάτι που χρειάζομαι σε κατάστασεις πανικού και ανεβάζω πίεση.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Δηλαδή, σήμερα 21/1/2019 θες να σου βγάζει 4118; Αν ναι, ίσως κάτι σαν αυτό σε βοηθήσει;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Παίρνω στο κατόπι το link και βλέπω index.html λέω θα είναι κανένας ιός που μεταδίδεται από το ίντερνετ στον άνθρωπο. Αμασητος το κατεβάζω και το τρέχω.

Δεν έχω λόγια για να σε ευχαριστήσω.

Όταν πέφτει το σύστημα και όλα γύρω κόλαση μοιάζουν, πρέπει να βγάζω κομπιουτεράκι για να κάνω αυτές τις πράξεις. Για κάποιους δεν είναι θέμα να κάνεις 2-3 πράξεις δημοτικού. όταν καίγεται ο Πλούτωνας, είναι θέμα και πολύτιμος χρόνος. Από τον πανικό πατάω και ότι να ναι και ουφ ρε φίλε, σε φιλώ σταυρωτά.

Υποκλίνομαι αδερφέ. Δεν ξέρω πως το έκανες αλλά μου έρχεται να βγω έξω και να αρχίσω να μοιράζω καρπαζιες του χαβαλε στα πελατακια.

Μου έρχεται να ξηλώσω router και switch, μόνο για να νοιώσω το αίσθημα της άνεσης.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Χαχαχαχα, δεν στέλνω ιούς εγώ (ακόμα :twisted: ).

Έχω αρχίσει και μαθαίνω JS (όχι όπως θα ήθελα όμως) οπότε είπα να εφαρμόσω κάποια πραγματάκια. Χαίρομαι που βοήθησα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Για την ιστορία η ίδια δουλειά σε python (τρεις γραμμές κώδικά)
<pre>#! /usr/bin/python3
# kounelosdate.py
import datetime
td = datetime.date.today()
print(td.day*100 + td.year - td.month)</pre>
και αν θέλει κανείς φτιάχνει και γραφικό περιβάλλον.
 
Top Bottom