What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur’s Gate 3: Ανακοίνωση κυκλοφορίας σε Early Access!

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Η συζήτηση μου θυμίζει συζήτηση για νέα μουσικά άλμπουμ.
Ο νέος δίσκος έχει πειραματισμούς και νέα στοιχεία; Γκρίνια γιατί χάλασαν την έως τώρα πετυχημένη συνταγή.
Παίζουν την ίδια συνταγή; ξεκινάνε τα έγιναν γραφικοί και παίζουν τα ίδια και τα ίδια.
Εγώ πιστεύω στου μπαλουρντου την θύρα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Έτσι ακριβώς.
Για μένα το Host ήταν αλμπουμάρα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
BUMP


Και συνοδευτικό Community Update.

 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Να αυτά τα Early Access δεν μπορώ...
Τουλάχιστον αν είναι να το δώσουν έτσι ας το κάνουν με το παιχνίδι σε playable κατάσταση κι όχι για στυγνό άρμεγμα.
Το μόνο που δεν με ανησυχεί με αυτή την απόφαση είναι ότι τουλάχιστον κάποια στιγμή θα βγει από ΕΑ, όχι σαν κάτι άλλα που έμεινανγια χρόνια έτσι και στο τέλος τα παράτησαν. Medieval Engineers, εσένα τεράω...
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Προβλέπεται πλάκωμα νεολαριανών και παλαιομπαϊγουεράδων (not to be confused with μανογουοράδες). Αν και πιστεύω ότι οι δεύτεροι θα καθορίσουν κυρίως το feeback μιας και π̶ε̶ρ̶ι̶σ̶σ̶ό̶τ̶ε̶ρ̶ο̶ι̶ έχουν ντουντούκα, το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να κριθεί στις καθυστερήσεις από τους ισαποστάκηδες-δε με νοιάζει πως το λες, αρκεί να λες ότι είναι καλό rpg.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
@Chronomancy και το divinity: original sin 2 βγήκε σε early access. Και με το feedback που πήραν έκαναν ένα γαμάτο παιχνιδι που θεωρώ είναι must play για τους fan του είδους.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Προβλέπεται πλάκωμα νεολαριανών και παλαιομπαϊγουεράδων (not to be confused with μανογουοράδες). Αν και πιστεύω ότι οι δεύτεροι θα καθορίσουν κυρίως το feeback μιας και π̶ε̶ρ̶ι̶σ̶σ̶ό̶τ̶ε̶ρ̶ο̶ι̶ έχουν ντουντούκα, το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να κριθεί στις καθυστερήσεις από τους ισαποστάκηδες-δε με νοιάζει πως το λες, αρκεί να λες ότι είναι καλό rpg.
Αν και παλαιομπαϊγουεράς, έχουμε φάει τέτοιο ξενέρωμα από αυτούς τα τελευταία χρόνια, που πραγματικά έχω σταματήσει να περιμένω καλό RPG, πόσο μάλλον BG3.

Οπότε καλύτερα που το φτιάχνει η Lorian και ας είναι ότι είναι. Χειρότερο από ότι θα το έκανε η σύγχρονη Bioware δεν θα είναι.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
@Chronomancy και το divinity: original sin 2 βγήκε σε early access. Και με το feedback που πήραν έκαναν ένα γαμάτο παιχνιδι που θεωρώ είναι must play για τους fan του είδους.

Ξερουμε τι ποιοτητα ειχε το DOS 2 σαν παιχνιδι οταν πρωτοβγηκε σε EA?
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ξερουμε τι ποιοτητα ειχε το DOS 2 σαν παιχνιδι οταν πρωτοβγηκε σε EA?
εγώ το πήρα όταν είχε γίνει full release. αλλά είχα ακούσει ήδη καλά λόγια από την ea. ίσως ο @Bathory μπορεί να σου απαντήσει με λεπτομέρειες.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Μογκ, δεν διαφωνώ. Απλώς εγώ είμαι παλιόγερος και θέλω να κυκλοφορούν τα παιχνιδιά ολοκληρωμένα χωρίς πληρωμένη beta
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@Chronomancy Τότε μπορείς πολύ εύκολα να το αγνοήσεις και να ασχοληθείς από το Full Release και μετά.

Μέχρι στιγμής η προϊστορία της Larian τη δικαιώνει, τόσο στο DOS 1 όσο και στο DOS 2 ακολούθησε μοντέλο EA και παρέδωσε εκπληκτικά παιχνίδια.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
@Chronomancy Τότε μπορείς πολύ εύκολα να το αγνοήσεις και να ασχοληθείς από το Full Release και μετά.

Μέχρι στιγμής η προϊστορία της Larian τη δικαιώνει, τόσο στο DOS 1 όσο και στο DOS 2 ακολούθησε μοντέλο EA και παρέδωσε εκπληκτικά παιχνίδια.

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι το Early Access οδηγεί κατά κανόνα σε καλύτερα και πιο bug free παιχνίδια. Μερικές φορές μάλιστα συμφέρει και οικονομικά, αρκετοί devs δίνουν το παιχνίδι πιο φθηνά όσο είναι σε early access.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
@Chronomancy ότι σου λένε τα παιδιά. αν δεν θέλεις δεν είναι ανάγκη να επενδύσεις στην early access. σε κάποια φάση θα γίνει full release. θα ξέρεις και από τους τύπους που πάιζαν early access αν είναι καλό και επενδύεις μετά.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Παιδες εχουμε καποιον που ειχε παιξει το DOS2 day 1 στο EA για να μας πει εντυπωσεις πως ηταν οταν βγηκε και τι ακριβως βελτιωθηκε μετα;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ήταν σαφώς βελτιωμένο από εβδομάδα σε εβδομάδα. Ακόμη και λίγους μήνες (1-2) πριν το release, βελτιώθηκαν δραματικά οι επιδόσεις.

Οπότε...
🍞
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Τέλεια! Οπότε cyberpunk και αναμονή χρόνου
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
@tinapeis στην ουσία καταλήγεις σε κάτι το οποίο θα έκανες ετσι και αλλιώς νομίζω.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
@tinapeis στην ουσία καταλήγεις σε κάτι το οποίο θα έκανες ετσι και αλλιώς νομίζω.

Ενδεχομενως ναι, αλλα αν το EA ξερω γω ηταν ικανοποιητικο για full playthrough day1 χωρις πραματα να λειπουν ισως το σκεφτομουν
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ενδεχομενως ναι, αλλα αν το EA ξερω γω ηταν ικανοποιητικο για full playthrough day1 χωρις πραματα να λειπουν ισως το σκεφτομουν

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι EA. Είναι δεδομένο πως θα λείπουν πράγματα πχ θα έχει μόνο 6 κλάσσεις (Cleric, Fighter, Ranger, Rogue, Warlock, Wizard) οι υπόλοιπες θα μπουν αργότερα ή στο Full Release. Αφού θα λείπουν κλάσσεις θα λείπουν και αντίστοιχες ιστορίες τους. Επιπλέον από τη στιγμή που οι ίδιοι ζητούν feedback πάει να πει πως δεν θα έχει κλειδώσει το content του παιχνιδού. Το DOS 2 το είχαν έναν χρόνο σε EA. Μέσα σε έναν χρόνο γίνεται πολύ μεγάλη δουλειά σε optimization, polishing και bug fixing.

Προσωπικά αν και θα έχω πρόσβαση στην EA πιθανότατα να το αφήσω για Full Release. Πρόκειται για 100+ RPG και θέλω να το δω ολοκληρωμένο και να το χαρώ. Ούτε να φάω spoiler για την ιστορία (και να περιμένω ποιος ξέρει πότε μέχρι να μπορώ να την ολοκληρώσω), ούτε να παίξω με σπασμένα skills (το να έχουν πρόσβαση οι παίκτες σε αυτά βοηθάει πολύ στο balancing), ούτε να πέσω πάνω dead end.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Μερικοί γκρινιάζουν απλά για να γκρινιάζουν. Δεκτό, δεν λέω. Μάλλον έχετε φάει φόλες με EA, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Κάτι σχόλια για στυγνό άρμεγμα είναι εκτός τόπου και χρόνου και τα παραβλέπω γελώντας.

Όπως είπε η Βάσσια, εδώ μιλάμε για Λάριαν, το ιστορικό μιλάει μόνο του.
Αν θέλετε να το παίξετε ολοκληρωμένο και όπως πρέπει, όχι απλά δεν μπαίνετε EA, ούτε day 1 μην το πάρετε. Περιμέντε και καμιά definite ξέρω γω, δεν σας ανάγκασε κανένας.
 
Top Bottom