What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur's Gate 3

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,987
Τρεχοντας το GoG Galaxy μεσω Lutris και φορτωνοντας ετσι τον Larian Client με Vulcan API δεν ειχα το παραμικρο προβλημα (αντιθετως στην ΕΑ το Vulcan κρασαρε ακομη και στο πρωτο βιντεακι).

Ultra settings και το mangohud μετραει κυμαινομενα fps 35-65 σε 1080p...δηλωνω εντυπωσιασμενος καθως δε πεφτει κατω απο 35 ακομη και σε απαιτητικες μαχες με τρελα μπλιμπλικια. Μονο σε ενα cinematic μου επεσε καπου στα 15 αλλα μετα απο λιγο κρασαρε (το μοναδικο κρασαρισμα) οποτε δε νομιζω να ηταν θεμα παιχνιδιου αλλα Lutris.

Περα απο αυτο, το μονο μου -μικρο- αρνητικο ειναι οι αργοι χρονοι φορτωματος απο το μενου στο παιχνιδι. Καθε φορα που ανοιγω το παιχνιδι κανει κανα λεπτο απο την εισαγωγη εως το φορτωμα της πιστας, ισως και λιγο παραπανω. Εν τω μεταξυ το εχω σε Nvme δισκο
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,706
Τα loading times είναι ένα θέμα, μέχρι και τα saving times θα έλεγα, ακόμα και σε ssd. Επίσης το παιχνίδι έχει σίγουρα κάποια θέματα με memory leaks, καθώς συγκεκριμένες τοποθεσίες ειδικά στο ακτ 2 έχουν όλο και πιο βαριά και αργή απόδοση όσο περνάει η ώρα που παίζω. Κατά τα άλλα δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα ως τώρα.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,987
Νταξει ευτυχως δε χρειαζεται να κανεις Loading συνεχως.

Βεβαια τωρα που το σκεφτομαι, ισως ειναι ενας εμμεσος τροπος για να αντιμετωπισουν το save scumming :sneaky: :sneaky:

Η να προωθησουν το κοσμο να μενει λογκαρισμενος συνεχως για να σπασουν το ρεκορ στο steamdb :sneaky::sneaky:
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,937
dx11 τρεχει νερο. vulkan παρατηρησα προβληματα στα cutscenes και καθε φορα που παω να βγαλω screenshot crash (δοκιμες εκανα). κατι που παρατηρησα ειναι οτι ενω στις αρχες οταν εκανα save ανεβαζε απευθειας και cloud βλεπω δεν το κανει πια. αλλαξαν κατι αυτοι? αλλαξα κατι εγω και δεν το καταλαβα (δεν παρατηρησα να εχει καποια ρυθμιση να πω την αληθεια)?

απο κει και περα τι παιχνιδαρα θε μου. μπηκα act2. αλλαζει σχεδον ολο το γκειμ που ξερατε καποιοι απο την early access. πιο μουντο πιο σκοτεινο. σας εκαναν την χαρη και αλλαξαν και την χρωματικη παλετα για καποιους που γκρινιαζατε.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,987
κατι που παρατηρησα ειναι οτι ενω στις αρχες οταν εκανα save ανεβαζε απευθειας και cloud βλεπω δεν το κανει πια. αλλαξαν κατι αυτοι?
Υπηρχε ενα θεμα με το cloud saving στις αρχες, δεν γινοταν σωστα το sync με αποτελεσμα να μην μπορουν μερικοι παιχτες να κανουν κανενος ειδους save.

Στο patch εχουν κανει disable προσωρινα τα cloud saves για να μην υπαρχει προβλημα και το δουλευουν
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,327
Να σημειωσω πως με επιλεγμένο Vulcan ειχα crashes ακομη κι αν "εριχνα" τα settings (5700XT με ενημερωμενα drivers). Mε DX11 παει ρολόι ευτυχως.

Με 5700 όχι ΧΤ, 1440p Ultra settings σε Vulkan εμένα πάει ρολόι. Ούτε καν έχω τσεκάρει fps γιατί δεν χρειάζεται.

Τα loading times είναι ένα θέμα, μέχρι και τα saving times θα έλεγα, ακόμα και σε ssd.

Τα saves εμένα μια χαρά γρήγορα γίνονται, τα loads θα μπορούσαν να είναι κάπως πιο γρήγορα, αλλά όχι τίποτα τρομερό. Μάλλον o 970 Evo κάνει την διαφορά.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943


Και μόνο η ύπαρξη τέτοιων butthurt/σουρεαλιστικών τοποθετήσεων είναι αρκετή για να με ψήσει να το πάρω (αν και πραγματικά με χαλάει η μη διάθεση physical release).

1691516447445.png
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,104
Με 5700 όχι ΧΤ, 1440p Ultra settings σε Vulkan εμένα πάει ρολόι. Ούτε καν έχω τσεκάρει fps γιατί δεν χρειάζεται.



Τα saves εμένα μια χαρά γρήγορα γίνονται, τα loads θα μπορούσαν να είναι κάπως πιο γρήγορα, αλλά όχι τίποτα τρομερό. Μάλλον o 970 Evo κάνει την διαφορά.
Συμφωνω απολυτα. Παρομοιο σετ απ, ολα καλα ολα ομαλα,
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,987

"Thanks to bug fixing tools they've built for the game, Vincke said Larian's able to quickly determine what went wrong when players report issues"

Αν παει καλα μεχρι το τερματισμο, μαθηματα βελτιωσης πρεπει να παραδωσει ο τυπος. Το παιχνιδι μου φαινεται αψεγαδιαστο (νταξει ενα μικρο bug που εχει ξεφυγει ειναι σε ενα συγκεκριμενο κρανος που οταν το φορας αιωρειται πανω απο το κεφαλι καθως περπατας)
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,325
Την επόμενη βδομάδα θα αρχίσουν να βγαίνουν μαζικά...
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,104
Επειδή δεν εχω ιδεα απο μετακριτικ, ειναι μεγαλος αριθμος αυτος για user reviews;
Επισης, γιατι ειναι τοσο χαμηλο το σκορε; 🤔
 
Top Bottom