What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur's Gate 3

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Δεν μιλαω για γουστο, εστω οτι υφισταται ομως. Και οπως ειπαμε, εχουμε βασεις και κριτηρια απο παλαιοτερες κυκλοφοριες, οπου οχι, δεν βλεπω κανενα ρεσιταλ.
Επαναλαμβανω πως ειναι πολυ καλο παιχνιδι και του αξιζει και η επιτυχια και η αναγνωρισιμοτητα. Τα βιντεο που μου παρεθεσες παραπανω ως συγκριτικα... ειπαμε, ο καθενας με τα κριτηρια του. Και φυσικα δεν (θα πρεπε να) επικρινεται ο οπτικος τομεας ενος τιτλου.
Ωραια απο'τι καταλαβα δεν πιστευεις, με βαση τα κριτηρια σου, οτι θα επρεπε να παρει βραβειο καλυτερου supporting performer το bg3 για τον ασταριον. ποια φετινη κυκλοφορια θεωρεις τοτε καλυτερη ωστε να αποδοθει σε αυτην το βραβειο; Ρωτω για να ειμαστε στο ιδιο μηκος κυματος οσον αφορα την κουβεντα


Δεν το βλεπω ουτε ως κακη πρακτικη ουτε ως υποβαθμιση. Εκτος και αν ειναι κατακριταιο να επιχειρηματολογουμε πανω σε κατι που διαφωνουμε.
Το οτι δε το βλεπεις, δε σημαινει πως δεν ειναι. Φιλικα παντα
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Ωραια απο'τι καταλαβα δεν πιστευεις, με βαση τα κριτηρια σου, οτι θα επρεπε να παρει βραβειο καλυτερου supporting performer το bg3 για τον ασταριον. ποια φετινη κυκλοφορια θεωρεις τοτε καλυτερη ωστε να αποδοθει σε αυτην το βραβειο; Ρωτω για να ειμαστε στο ιδιο μηκος κυματος οσον αφορα την κουβεντα
Μιλησα γενικοτερα στο οτι υπαρχει μια τελειοποιηση στο τιτλο, οπου διαφωνω. Επειδη αναφερθηκες ως ρεσιταλ στο επιπεδο του διαλογου του, αναλυσαμε γιατι δεν το βλεπω αντιστοιχως ετσι. Οπως και για τα Witcher αλλα ειναι διαφορετικη ιστορια αυτα.
Δεν εχω δει ολους τους διαγωνιζομενους και μη τιτλους για να εχω αποψη το ποιος τιτλος θα επρεπε να λαβει την βραβευση. Δεν μιλησα εξαρχης για καποιου ειδους βραβευση για κανενα διαγωνισμο η θεσμο.
Το οτι δε το βλεπεις, δε σημαινει πως δεν ειναι. Φιλικα παντα
Κανενα ζητημα, δικαιωμα σου να το αποδεχεσαι ετσι, εστω και αν δεν ισχυει. Παντα φιλικα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,135
Εγώ δεν κατάλαβα, δεν σου αρέσουν οι διάλογοι και η γραφή τους; Το voice acting και οι voice actors; Ή και τα δύο;
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Εγώ δεν κατάλαβα, δεν σου αρέσουν οι διάλογοι και η γραφή τους; Το voice acting και οι voice actors; Ή και τα δύο;
Και δυο. Πιο συγκεκριμενα, εχω ζητηματα με τους νεωτερισμους σε παιχνιδια (και οχι μονο) επικης φαντασιας. Οπου και εβαλαν τα δυνατα τους εδω.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,710
Αυτό ακριβώς πήγα να γράψω αλλά με πρόλαβε. Το voice acting είναι εξαιρετικό στο BG3. Η ποιότητα γραφή τους μενει προς αξιολόγηση όταν τερματιστεί.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,135
Και δυο. Πιο συγκεκριμενα, εχω ζητηματα με τους νεωτερισμους σε παιχνιδια (και οχι μονο) επικης φαντασιας. Οπου και εβαλαν τα δυνατα τους εδω.

Oκ, κλασικός πρωτοδισκάκιας, κανένα πρόβλημα με αυτό.
Μας βλέπεις ότι μας κάνει φουλ εντύπωση κυρίως γιατί έχουμε ακούσει τα πάντα από "αρνητές", από rtwp μέχρι #notmybg κλπ κλπ
αλλά για voice acting κυρίως it's a first.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Oκ, κλασικός πρωτοδισκάκιας, κανένα πρόβλημα με αυτό.
Μας βλέπεις ότι μας κάνει φουλ εντύπωση κυρίως γιατί έχουμε ακούσει τα πάντα από "αρνητές", από rtwp μέχρι #notmybg κλπ κλπ
αλλά για voice acting κυρίως it's a first.
Πρωτοδισκακιας σημαινει οτι ειμαι προσκολυμενος με το πρωτο παιχνιδι;
Οχι, καμια σχεση. Οντως προτιμω το διαλογο, την μουσικη και την ατμοσφαιρα των πρωτων παιχνιδιων, οι μηχανισμοι και ο σχεδιασμος του BG3 ειναι φανταστικοι ομως, και γενικοτερα καλυτερο παιχνιδι. Δικαιωματικα του αξιζει η αναγνωρισιμοτητα και το εχω γραψει και παραπανω.
Δεν βρηκα επισης καποια αντιπαραθεση για τις ομιλιες και διαλογο του, δημοσιευσα τα παραδειγματα μου σε προηγουμενη καταχωρηση.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,590
Και δυο. Πιο συγκεκριμενα, εχω ζητηματα με τους νεωτερισμους σε παιχνιδια (και οχι μονο) επικης φαντασιας. Οπου και εβαλαν τα δυνατα τους εδω.

Σε αυτό θα συμφωνήσω γενικά (δεν ξέρω συγκεκριμένα για το BG3, δεν έχω παίξει ακόμα). Και εμένα με ενοχλεί όταν χρησιμοποιούνται σύγχρονες εκφράσεις και ορολογίες του πραγματικού κόσμου σε κόσμους που υποτίθεται πως είναι φανταστικοί και ξένοι.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,948
απο αποψη ερμηνιων το gaming εχει κανει αλματα και φερνουν επιπεδα χολυγουντ. προσωπικα θεωρω τα επιπεδα διαλογων σε witcher bg3 cyberpunk πχ (που ειναι αυτα που θυμαμαι παρα πολυ καλα μιας και τα επαιξα αρκετες φορες ηδη και το bg3 το εχω αρκετα φρεσκο) εκπληκτικα. για το witcher 1 συγκεκριμενα παντως εχω να πω οτι οι ερμηνιες ειναι απλα καπως αλλα η ποιοτητα γραφης των διαλογων ειναι πολυ καλη
καλες ερμηνιες κακοι διαλογοι θυμαμαι στα 2 rpglike assassin's creed και μαλλον γενικα στα ubisoft games.
αλλα δεν μπορω να δεχτω το "παλιοτερα το εκαναν καλυτερα"

απο οσο ξερω αρκετοι απο τους περισσοτερους fantasy gaming κοσμους δεν εχουν συντακτικους-γραμματικους κανονες κλπ οποτε δυσκολα θα αποφυγεις την χρηση συγχρονων εκφρασεων. οι διαλογοι στο witcher 1 ηταν κοντα στα βιβλια.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,450
Σε αυτό θα συμφωνήσω γενικά (δεν ξέρω συγκεκριμένα για το BG3, δεν έχω παίξει ακόμα). Και εμένα με ενοχλεί όταν χρησιμοποιούνται σύγχρονες εκφράσεις και ορολογίες του πραγματικού κόσμου σε κόσμους που υποτίθεται πως είναι φανταστικοί και ξένοι.

Η αλήθεια είναι όποιος προσπαθεί να δημιουργήσει πραγματικό ιμέρσιο σε φανταστικούς κόσμους χωρίς να γράφει σε quenya, ματαιοπονεί.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,135
Το νεωτερισμούς δεν το καταλαβαίνω είναι η αλήθεια. Προσπαθώ να σκεφτώ κάτι ανάλογο σε Wild Hunt και BG3 και δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό.
Ας το δεχτώ ότι υπάρχουν και δεν το θυμάμαι. Και πάλι προτιμώ τέτοια ποιότητα με νεωτερισμούς, παρά τίποτα μαλακίες τύπου Skyrim ας πούμε που γελάνε και οι πέτρες.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,879
Μικρό παράδειγμα "νεωτερισμού" που μου έρχεται στο νου στο BG3, είναι στο φινάλε όπου μεταμορφώνεσαι ο main character σε Mind Flayer και στο τέλος διαλέγεις τι θα απογίνει ο χαρακτήρας σου, και μία επιλογή διαλόγου γράφει "plus, you look SO COOL" ή κάπως έτσι. Αυτά ναι είναι ψιλοχαζομάρες η αλήθεια είναι, και φαντάζουν εκτός τόπου και χρόνου σε σχέση με το setting.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,450
Μικρό παράδειγμα "νεωτερισμού" που μου έρχεται στο νου στο BG3, είναι στο φινάλε όπου μεταμορφώνεσαι ο main character σε Mind Flayer και στο τέλος διαλέγεις τι θα απογίνει ο χαρακτήρας σου, και μία επιλογή διαλόγου γράφει "plus, you look SO COOL" ή κάπως έτσι. Αυτά ναι είναι ψιλοχαζομάρες η αλήθεια είναι, και φαντάζουν εκτός τόπου και χρόνου σε σχέση με το setting.

Δεν μπορώ να μιλήσω εμπεριεστατομένα με μόλις 10 ώρες BG3 στο ενεργητικό μου, αλλά εγώ θα έλεγα ότι είναι πλήρως εναρμονισμένο με το 90% των ενεργών DnD campaigns παγκοσμίως. Όχι ότι αυτό το κάνει αυτοδίκαια καλό, αλλά δεν είναι ότι ήρθε και ουρανοκατέβατο.

Από εκεί και πέρα, η αποδόμηση είναι εύκολη σε οτιδήποτε. Κανένα από τα παραδείγματα που παρέθεσε ο Getta Robo ως βάση και μέτρο σύγκρισης δεν μπορεί να σταθεί απέναντι σε σοβαρή λογοτεχνική κριτική (epic fantasy ευτυχώς δεν ταυτίζεται πλέον με overwrought and purple prose), με πιθανή εξαίρεση το Planescape Torment που όμως μόνο κατ' επίφαση είναι voiced over.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,469
Νταμπλ ποσταδορες

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,780
Νταμπλ ποσταδορες


Κατάφεραν λέέι τα τσακάλια να τρέξει στο xbox ss και αυτές οι βελτιώσεις memory management θα έρθουν προς όλες τις εκδόσεις με ότι πάει να πει αυτό για τις επιδόσεις.

Ξεμπρόστιασαν τους πάντες με το επίπεδο του παιχνιδιού τους, τώρα θα ξεμπροστιάσουν και όσους μας ζητάνε 4090 στα recommended!
 
Top Bottom