What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Basketball is Life

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
καλά το πας. συνέχισε ετσι τετοια ποστς θέλουμε από εσένα. μην σταματήσεις ποτέ να γράφεις στο rq
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δεν ξέρω που να το ποστάρω αυτό εδώ ή στο σειρές της προκοπής, αλλά αποφάσισα να ξενερώσω λίγο το thread από τα κατορθώματα των Αγγελακόπουλων και του Τράκη.

Είδα τα δύο πρώτα επεισόδια του Last Dance. Δεν παρακολουθούσα ποτέ NBA πέρα από τα κλασσικά στο σχολείο και η ομάδα μου δεν υπάρχει καν πια, αρε SuperSonics γαμώ το.

Ένα πράγμα που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση είναι ότι δεν μιλάει κανείς για ομάδα. Όλοι για μιλάνε για Franchise και Image λες και είναι τα Starbucks ή τα McDonalds.

Έτσι το βλέπουν πραγματικά το άθλημα στις ΗΠΑ ή απλά έτσι βγαίνει στο ντοκιμαντέρ;

PS: Ιδέα μου είναι ή ο MJ (ο ψεύτικος) είναι λίγο μαλακάκος σαν χαρακτήρας;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Όλα είναι product και franchise στις ΗΠΑ, ναι. Ειδικότερα δε για το NBA.

Γενικώς ο MJ ήταν μεγάλο καθίκι, το κλείνει όμως ιδεατά το έβδομο επεισόδιο πάνω σε αυτό.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μου χτύπησε άσχημα μια φάση που είναι στο Παρίσι και ένας τύπος του ζητάει αυτόγραφο, μπορεί και 20 αυτόγραφα, και δεν του αρνείται αλλά κοιτάζει τον βοηθό του χωρίς να μιλήσει καν.

Αυτό με το franchise με βοηθάει να καταλάβω κάτι που χρόνια τώρα δεν μπορούσα. Πώς διάολο γίνεται να σταματάει να υπάρχει μια ομάδα και απλά να δημιουργείται μια άλλη. Και franchise δεν το λέει μόνο ο ιδιοκτήτης αλλά μέχρι και οι fans.

Ξέρω πάντως κάτι τύπους που θα διαφωνούσαν.


Edit: Τώρα θα με κάνεις να δω μέχρι το έβδομο επεισόδιο δηλαδή ε;
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Δεν υπάρχει η έννοια ομάδα όπως την εννοούμε στην από δω πλευρά τού Ατλαντικού. Ειδικά οι φίρμες (LBJ, Durant, Leonard etc) παίζουν για την πάρτη τους και πως θα κατακτήσουν δαχτυλίδια και μεγάλα συμβόλαια. Είναι αμέτρητες οι φορές που προτίμησαν να μείνουν ελεύθεροι από την ομάδα τους, για να δουν ποιος θα σφαχτεί να τους υπογράψει.

Ακόμα κι οι ελάχιστοι αστέρες που γουστάρουν το "franchise" στο οποίο αγωνίζονται, όπως ο Damian Lillard για παράδειγμα, θεωρούνται unambitious από τους "ειδικούς".
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Μου χτύπησε άσχημα μια φάση που είναι στο Παρίσι και ένας τύπος του ζητάει αυτόγραφο, μπορεί και 20 αυτόγραφα, και δεν του αρνείται αλλά κοιτάζει τον βοηθό του χωρίς να μιλήσει καν.

Το λες από αυτήν την άποψη, ε; Σε αυτό το σημείο τον δικαιολογώ. Σκέψου ότι είσαι ένα άτομο που δημιουργεί χρήμα για τον καθένα. Τα ΜΜΕ σε έχουν στο κατόπι και δημιουργούν ιστορίες διότι αυξάνονται οι πωλήσεις (ακόμη το κάνουν αυτό - το ΝΒΑ έχει καταντήσει narratives, ουδεμία σχέση έχουν με τα αγωνιστικά). Ο κόσμος τρέχει για να σου πάρει ένα αυτόγραφο (για να το κρατήσει ή να το πουλήσει). Με λίγα λόγια όλοι θέλουν το κομμάτι σαρκός σου. Για μένα ο τυπάκος ήταν tactless εντελώς. Σε αυτή τη λογική μπαίνεις ίσως μετά το 3ο επεισόδιο, όπου είναι εστιασμένο στο Rodman.

Ο MJ πάντως ήταν ο ultimate hardass σε σημείο που ήταν μισητός από διάφορους συμπαίκτες. Είχε εφαρμόσει την τακτική της φυσικής επιλογής στις προπονήσεις "αν δεν με αντέχεις στα καλύτερά μου, δεν θα μπορέσεις να αντέξεις τον ανταγωνισμό". Κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, αγωνιστικά δούλεψε πάρα πολύ καλά. Στις σχέσεις του όχι και τόσο.
 

ruud

Βρίσκεται σε Πανικό
ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΙΚΟΣ
Joined
May 11, 2020
Messages
14
Σαν σήμερα ο αγώνας που θα τον θυμούνται για ολη τους την ζωή...

 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932



Δεν ήταν σαν σήμερα αλλά ήθελα να ποσταρω έτσι γιατί γουσταρα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Ακόμη μια επέτειος σαν σήμερα το 1999:



Υπό πολλές έννοιες, αυτή η βραδιά ήταν η απαρχή της δυναστείας που μοίρασε τόσο πόνο.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
μπαλακι που μου έδωσε ο hellion. μιας και ο παναθηναϊκός εκείνης της εποχής από άποψη παραγόντων έτρεφε σεβασμό και από αντιπάλους.

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665


Ουσιαστικά δηλαδή δηλώνει πως απέτυχε σε όλα του τα εγχειρήματα όσον αφορά το σύλλογο (με την ευθύνη για αυτό το γεγονός να αποδίδεται, κατά σειρά: στον Κορονοϊό, στις φωτιές της Αυστραλίας, στις Τουρκικές προκλήσεις στον Έβρο, στον Μπερτομέου, στον κόσμο και τους λεφτάδες που δεν στήριξαν το PAO Alive, στον Αλαφούζο, στο δήμο Αθηναίων - μηδενική ευθύνη του ιδίου προφανώς), και λέει πως θα παρκάρει τις μετοχές του στην ΚΑΕ, με κόστος ξεπαρκαρίσματος τα 25 εκατομμύρια. Που δεν πρόκειται να δωθούν από κανέναν προφανώς.

Χώρια το αμύθητο, ότι από τα 700.000 που κατέθεσαν στο PAO Alive άνεργοι και φοιτητές από το υστέρημά τους, τα 400.000 τα ξόδεψε για... τη διαφημιστική καμπάνια του (αποτυχημένου) εγχειρήματος!

Έχει απόλυτο δίκιο ως προς το θέμα της Λεωφόρου πάντως. Έγκλημα η παραχώρησή της έναντι αυτών των όρων, για ένα ενοικιαζόμενο (!) γήπεδο στο Βοτανικό με μόλις 28.000 θέσεις λες και είμαστε ο ΟΦΗ ή η Δόξα Δράμας, και μάλιστα χωρίς εμπορικές χρήσεις.
 

rikimaru

Umber Hulk
Joined
Jan 24, 2014
Messages
959
Καλά, ότι φεύγει το έχει ξαναπεί πριν χρόνια, τότε τα έριχνε στο θείο του. Η ομιλία πάντως στο μεγαλύτερο μέρος της δεν έδειχνε άνθρωπο ο οποίο φεύγει. Στην ουσία του πράγματος τώρα δυστυχώς, όλα αυτά είναι απλά μια λογική συνέχεια του Πεντελικού.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
"Εγώ πουλάω, κανείς δεν αγοράζει. Επομένως, εγώ θα μείνω, οπότε δεχτείτε με όπως είμαι."
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Ουσιαστικά θέλει να εκβιάσει την κυβέρνηση για το γηπεδικό από τη μία, και από την άλλη να αποφύγει να βάλει λεφτά φέτος και του χρόνου στο μπάσκετ, χρονιές που θα είναι εκ των πραγμάτων ζημιογόνες επειδή τα ματς θα γίνονται χωρίς κόσμο.

Οπότε "υποχωρεί" στρατηγικά, βάζει τους αχυράνθρωπους μπροστά να τρέξουν την ομάδα με τα έσοδά της μόνο, και σε 1-2 χρόνια που θα επιστρέψει ο κόσμος στα γήπεδα λογικά (και δεν θα χρειάζεται να καλύπτει χασούρα αποκλειστικά μόνος του) θα πει "Α, Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΗ, ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΑΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΜΟΥ ΟΠΑΔΟΙ, ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ. Αλλά με χαμηλό μπάτζετ και βλέπουμε". Και ο λαός από κάτω θα αλαλάει από χαρά.
 

Snipereye

Umber Hulk
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral
Joined
Sep 17, 2013
Messages
774
Παιχνιδακι για κερδος ολες οι ομαδες, σε καθε αθλημα. Ισως οι τελευταιοι προεδροι που η αγαπη τους για την ομαδα εστω συναγωνιζοταν την αγαπη τους για χρημα να ηταν ο Παυλος και ο Θανασης. Τωρα, με αυτους μειναμε, να τους χαιρομαστε ;)
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Hidden content
You need -1 more posts to view this content
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Υπαρχεί ένα quote πάνω σε αυτό αλλά δεν θυμάμαι πως ακριβώς πάει κάτι σαν
"Great fathers raise bad sons"
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Καμιά φορά αναρωτιέμαι πού θα ήταν ο ποδοσφαιρικός Παναθηναϊκός σήμερα αν στην αυγή του επαγγελματικού ποδοσφαίρου η ομάδα είχε καταλήξει στα χέρια του Παύλου και όχι του Καπετάνιου. Μετά μελαγχολώ και βάζω να πιω ένα ποτήρι ουίσκι για να μη δω τον Αλαφούζο στον ύπνο μου.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546



ενταξει, πρεπει να πεσε σε σκαρτη παρτίδα παλι, οπως τοτε που βγηκε κι εβριζε με τα χειροτερα λογια τον θαναση....
αυτα τα προσεχουμε,δημητρακη μου.
καλα, ειναι αργα πλέον, αλλά λεμε τωρα....

δεν εχει πατο το βαρελι.
 
Top Bottom