What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Basketball is Life

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,269
Ήδη άρχισε η διαχείριση της αποτυχίας, τις προάλλες ο άλλος στο ΣΔΝΑ έγραφε ότι η χρονιά είναι επιτυχημένη επειδή παραχωρήθηκε το ΟΑΚΑ και φεύγει ο Μπερτομέου.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Ειδικά στο σδνα η διαχείριση του θέματος dpg είναι βγαλμένη από δυστοπικό μυθιστόρημα. Μόνο γλείψιμο σε σημείο αηδίας, και οποιοδήποτε σχόλιο υπονοεί στοιχειώδη κριτική κόβεται με συνοπτικές. Τώρα τελευταία μαθαίνω το πάνε ένα βήμα παραπέρα και ρίχνουν και ban σε όσους ασκούν κριτική στο dpg.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
παλι για την λατρεια μου την αγαπη μου το σδνα λετε? μεγαλη μαγεια. αν δεν εισαι παοκ η οπαδος του dpg δεν περναει σχολιο σου ουτε με τανκ.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Και τα λέγε ο Billakos για το SDNA και τον κοροϊδεύατε...
δεν ημουν εγω μεσα σε αυτους. ελεγα οτι το σδνα ειναι σαπιο και δεν το γουσταρω. περα απο τα σχολια φυσικα που ειναι διαμαντια :p
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Στο SDNA έχουν πάθει παράκρουση αυτή την εβδομάδα. Διαβάζω τα άρθρα Κουβόπουλου και Καζαντζόγλου και μπροστά τους Κολκας και Βασιλόπουλος αρχίζουν να φαντάζουν νορμάλ. Και ακόμα δεν έχουν σφίξει οι ζέστες
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
τουλαχιστον περασανε στα σχολια καποια Ομορφα κραξιματα στον κουβοπουλο κυριως, (που ολη την χρονια μας εβγαζε το συνονθυλευμα μισθοφορων υπερομαδα κι εκραζε οσους ειχαν ενστασεις) που τωρα προφανως εχει ενα προσωπικο θεμα με τον μιστερμπην και θελει να βαλει τους φιλαθλους του ΠΑΟ μπροστα για στηριξη.

τετοιο σανο δεν τρωμε. σε αλλες ομαδες αυτα.

σε άλλα νεα, το νταλας πηρε τον τραγικα υποτιμημενο κριστιαν γουντ και σιγα σιγα βγαινει με απαιτησεις για κατσαρόλι. ω ρε φιλε, τα 2 αγαπημενα άφρο 70s παιχτρονια (μην τολμησετε και δωσετε σε κανα τρειντ τον ντινγουιντι, καναγιες...) στην ιδια ομαδα. ας δωκουν τον μπρανσον να φερουν κανενα δυνατο τριαρι. οκ, θεωρειται πολυ χοτ παικτης αυτη την στιγμη, αλλά δεν μπορω, πεταω καντηλες να βλεπω παικτες 1,80 στο nba (ρατσιστικο, ξερω, αλλά ισως εχω χορτασει 1,75 με 1,80 στην πανάθα και εγκωσα πια...).
αμα κανει και λιγη γυμναστικη (λιγη ρε παιδι μου, ας μη γινει γιαννης, αλλά ας κοψει τα μπεργκερς και τα ντονατς) ο λουκα, ισως ειναι η χρονια τους φετος.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503

Και το μπάχαλο συνεχίζεται. Μετα τον χαμό που έγινε χθες στο συμβούλιο του ΕΣΑΚΕ, σήμερα είχαμε αυτή την καταγγελία (?). Ελπίζω να φτάσει η ιστορία ως το τέλος και να αποδειχτεί αν είναι αλήθεια ή ψέματα. Αλλά,θα θυμίσω πως πριν 2-3 χρόνια, μετά το τέλος ενός ντέρμπι στην Ευρωλίγκα, ο dpg κυνήγαγε τους διαιτητές και τους κατηγόρησε ότι παίρνανε βαλίτσες με λεφτά από τους Αγγελοπουλους. Η είδηση αναπαράχθηκε σε όλα τα μέσα. Ο Ολυμπιακός έκανε καταγγελία και τι ακολούθησε? Η είδηση την επόμενη μέρα είχε εξαφανιστεί από παντού, όταν έγινε η ακρόαση, όλοι οι δημοσιογράφοι που την είχαν γράψει το αρνήθηκαν, εκτός από έναν που "εξαφανίστηκε" από τον χώρο και ο Ολυμπιακός έχασε την καταγγελία ως αβάσιμη. Οι σχολιαστες του SDNA παρολαυτά, εκτός από Κουρτινάϊτις και Καταγγελόπουλοι, πρόσθεσαν και το Βαλίτσες μέσα στα υποτιμητικά τους σχόλια😎.

Απόψε, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ο Ολυμπιακός κατακτά το double μετά από μια πολύ απολαυστική χρονιά, που εμένα ως οπαδό με γέμισε υπερηφάνεια. Αλλά πως να το χαρείς? Έχουμε φτάσει στο σημείο να μαλώνουμε ακόμα και με τους φίλους και τους συναδέλφους για το μπάσκετ. Η κάθε πλευρά βλέπει την άλλη ως κάτι το σατανικό. Δυστυχώς, δεν βλέπω φως στο τούνελ.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
Δυστυχώς, δεν βλέπω φως στο τούνελ.

καλα, μη λες δυστυχως.
ουτε γω το βλεπω.
ουτε μία φορα. κι ειμαι περηφανος γι αυτο.
αλλά υπαρχει πολυς κοσμος που στηνεται τις παρασκευες το βραδυ και δε χανει λεπτό.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,269
Απόψε, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ο Ολυμπιακός κατακτά το double μετά από μια πολύ απολαυστική χρονιά, που εμένα ως οπαδό με γέμισε υπερηφάνεια. Αλλά πως να το χαρείς? Έχουμε φτάσει στο σημείο να μαλώνουμε ακόμα και με τους φίλους και τους συναδέλφους για το μπάσκετ. Η κάθε πλευρά βλέπει την άλλη ως κάτι το σατανικό. Δυστυχώς, δεν βλέπω φως στο τούνελ.

Για ποιο πράγμα μαλώνετε; Είμαι περίεργος να μάθω.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Οι κακοί βρίσκονται στην φυλακή. Οπότε έχεις το ελεύθερο
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Πχ κατηγορούν τους Αφους ότι είναι μαφία στο μπάσκετ και κινούν τα νήματα από το παρασκήνιο. Μιλάμε οι τύποι δεν μπορούσαν να γίνουν πρόεδροι ούτε στην ένωση των εφοπλιστών και έτρεχαν ουσιαστικά μόνοι τους. Στις εκλογές της ομοσπονδίας πέρσι πάλι έχασαν. Αυτοί που ψήφισαν μαύρισαν και τον υποψήφιο του Παναθηναικου και του Ολυμπιακού αλλά η απέναντι πλευρά παίζει το παιχνίδι ή είσαι μαζί μας ή είσαι με τους άλλους. Δεν ξέρω τι σόι μέρος του λόγου είναι ο Λιολιος αλλά μου δείχνει ότι προσπαθεί να μοιράσει ίσα τα κουκιά. Χθες το σκηνικό ήταν πολύ αποκαλυπτικό. Για ακόμα μια φορά δεν τηρήθηκαν οι νόμοι. Έχουμε μια γελοία διοργάνωση πρωταθλήματος, σε άθλια γήπεδα, με τις μισές ομάδες να έχουν φεσώσει τους πάντες. Ομάδες παίρνουν το πρωτάθλημα της α2 και δεν μπορούν να ανέβουν. Συγγνώμη αν δεν είμαι αρεστός αλλά ο Βασιλακοπουλος διέλυσε τα πάντα. Θέλουν τόσα χρόνια την κόντρα Ολυμπιακου-Παναθηναικου για εμπορικούς λόγους αλλά φροντίζουν μην γίνει καμία στραβή και θυμώσει dpg. Μπήκαν επιχειρηματίες τα τελευταία χρόνια όπως ο τύπος στην Κρήτη με φρέσκες ιδέες και άλλοι και τους έδιωξε το συστημα. Του ΠΑΟΚ του έχτισαν γήπεδο, ουσιαστικά φέτος χάρισαν το κλειστό του ΟΑΚΑ στον Παναθηναικο και των Λιοσίων στην ΑΕΚ αλλά ο Ολυμπιακός που πληρώνει ενοίκιο στο ΣΕΦ είναι χούντα. Πιστεύω ότι η απόφαση να φύγει η ομάδα τότε ήταν σωστή αλλά ας μην κοροιδευομαστε, το μέχρι τέλους είναι μια παπαριά. Ο μόνος λόγος που ο Ολυμπιακός είναι από πάνω είναι ότι ο Μπαρτζωκας έφτιαξε μια αξιοπρεπή ομάδα με ρόλους την ίδια στιγμή που οι απέναντι πετάνε αετό. Δεν τους έχει βγει ούτε μια μεταγραφή ενώ το οικονομικό παίζει ρόλο, αλλά όχι τόσο όσο λένε κάποιοι. Ο Ολυμπιακός είναι ελάχιστα πιο ακριβός από τον Παναθηναικο φέτος. Και άλλα πολλά άλλα φεύγω τώρα να δω το ματς
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Η κατάντια του ελληνικού μπάσκετ ωφείλεται στα κλειστά συμβόλαια των 2 με την ευρωλίγκα. Ολα τ'άλλα είναι να'χαμε να λέγαμε να'χαμε να πούμε. Συγχαρητήρια στο δίκαιο double του Ολυμπιακού φέτος. Γιαννακόπουλε τι να σου πω. Αν δεν ντρέπεσαι για τον πατέρα σου και το θείο σου που κατάντησες έτσι την ομάδα τι να πω. Τρίζουν τα κόκκαλα τους πραγματικά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,269
Πχ κατηγορούν τους Αφους ότι είναι μαφία στο μπάσκετ και κινούν τα νήματα από το παρασκήνιο. Μιλάμε οι τύποι δεν μπορούσαν να γίνουν πρόεδροι ούτε στην ένωση των εφοπλιστών και έτρεχαν ουσιαστικά μόνοι τους. Στις εκλογές της ομοσπονδίας πέρσι πάλι έχασαν. Αυτοί που ψήφισαν μαύρισαν και τον υποψήφιο του Παναθηναικου και του Ολυμπιακού αλλά η απέναντι πλευρά παίζει το παιχνίδι ή είσαι μαζί μας ή είσαι με τους άλλους. Δεν ξέρω τι σόι μέρος του λόγου είναι ο Λιολιος αλλά μου δείχνει ότι προσπαθεί να μοιράσει ίσα τα κουκιά. Χθες το σκηνικό ήταν πολύ αποκαλυπτικό. Για ακόμα μια φορά δεν τηρήθηκαν οι νόμοι. Έχουμε μια γελοία διοργάνωση πρωταθλήματος, σε άθλια γήπεδα, με τις μισές ομάδες να έχουν φεσώσει τους πάντες. Ομάδες παίρνουν το πρωτάθλημα της α2 και δεν μπορούν να ανέβουν. Συγγνώμη αν δεν είμαι αρεστός αλλά ο Βασιλακοπουλος διέλυσε τα πάντα. Θέλουν τόσα χρόνια την κόντρα Ολυμπιακου-Παναθηναικου για εμπορικούς λόγους αλλά φροντίζουν μην γίνει καμία στραβή και θυμώσει dpg. Μπήκαν επιχειρηματίες τα τελευταία χρόνια όπως ο τύπος στην Κρήτη με φρέσκες ιδέες και άλλοι και τους έδιωξε το συστημα. Του ΠΑΟΚ του έχτισαν γήπεδο, ουσιαστικά φέτος χάρισαν το κλειστό του ΟΑΚΑ στον Παναθηναικο και των Λιοσίων στην ΑΕΚ αλλά ο Ολυμπιακός που πληρώνει ενοίκιο στο ΣΕΦ είναι χούντα. Πιστεύω ότι η απόφαση να φύγει η ομάδα τότε ήταν σωστή αλλά ας μην κοροιδευομαστε, το μέχρι τέλους είναι μια παπαριά. Ο μόνος λόγος που ο Ολυμπιακός είναι από πάνω είναι ότι ο Μπαρτζωκας έφτιαξε μια αξιοπρεπή ομάδα με ρόλους την ίδια στιγμή που οι απέναντι πετάνε αετό. Δεν τους έχει βγει ούτε μια μεταγραφή ενώ το οικονομικό παίζει ρόλο, αλλά όχι τόσο όσο λένε κάποιοι. Ο Ολυμπιακός είναι ελάχιστα πιο ακριβός από τον Παναθηναικο φέτος. Και άλλα πολλά άλλα φεύγω τώρα να δω το ματς

Αναλυτική απάντηση, ωραίος. Προτού σχολιάσω θα ήθελα μια αντίστοιχη ανάλυση και για το ποδόσφαιρο. Εκεί πώς κρίνεις τον ρόλο του Ολυμπιακού σε παρόμοιο χρονικό διάστημα, ας πούμε από το 1998 που βγήκε ο Βασιλακόπουλος πρόεδρος της ΕΟΚ;
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Αναλυτική απάντηση, ωραίος. Προτού σχολιάσω θα ήθελα μια αντίστοιχη ανάλυση και για το ποδόσφαιρο. Εκεί πώς κρίνεις τον ρόλο του Ολυμπιακού σε παρόμοιο χρονικό διάστημα, ας πούμε από το 1998 που βγήκε ο Βασιλακόπουλος πρόεδρος της ΕΟΚ;
Ναι, δεν το συζητάμε, έχουν γίνει Σόδομα και Γόμορρα. Σε γενικές γραμμές,οι ομοσπονδίες στην Ελλάδα αποτελούνται από ανθρωπάκια που κάνουν τα χατήρια των προέδρων. Εγώ σαν Ολυμπιακός ντρέπομαι για το "κάλυπτα και γω τον Κατσουράνη", το χέρι του Μανιάτη στον τελικό, το πρωτάθλημα στα χαρτιά (και ας είχε νομικά δίκιο), κάθε φορά που βλέπω την μούρη του Καραπαππά. Γενικότερα νομίζω ότι είναι ζούγκλα, από τότε που έγινε επαγγελματικό το ποδόσφαιρο είναι έτσι, ούτε ο Βαρδινογιάννης ήταν κάνας άγιος, δεν του πήγαινε κάνεις κόντρα. Απλά τότε δεν είχαμε την τεχνολογία να βλέπουμε τα πάντα ό, τι στιγμή θέλουμε. Όταν ο Μπικας του έδωσε το κύπελλο, βρέθηκε στο πορτ μπαγκάζ. Δεν έπαιζες τότε με τον Μελισσανιδη. Θέση μου είναι ότι όλοι προσπαθούν να δράσουν στο παρασκήνιο. Απλά κάποιοι είναι καλύτεροι σε αυτό.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,269
Ναι, δεν το συζητάμε, έχουν γίνει Σόδομα και Γόμορρα. Σε γενικές γραμμές,οι ομοσπονδίες στην Ελλάδα αποτελούνται από ανθρωπάκια που κάνουν τα χατήρια των προέδρων. Εγώ σαν Ολυμπιακός ντρέπομαι για το "κάλυπτα και γω τον Κατσουράνη", το χέρι του Μανιάτη στον τελικό, το πρωτάθλημα στα χαρτιά (και ας είχε νομικά δίκιο), κάθε φορά που βλέπω την μούρη του Καραπαππά. Γενικότερα νομίζω ότι είναι ζούγκλα, από τότε που έγινε επαγγελματικό το ποδόσφαιρο είναι έτσι, ούτε ο Βαρδινογιάννης ήταν κάνας άγιος, δεν του πήγαινε κάνεις κόντρα. Απλά τότε δεν είχαμε την τεχνολογία να βλέπουμε τα πάντα ό, τι στιγμή θέλουμε. Όταν ο Μπικας του έδωσε το κύπελλο, βρέθηκε στο πορτ μπαγκάζ. Δεν έπαιζες τότε με τον Μελισσανιδη. Θέση μου είναι ότι όλοι προσπαθούν να δράσουν στο παρασκήνιο. Απλά κάποιοι είναι καλύτεροι σε αυτό.

Με βάση τις διηγήσεις των παλιότερων δεν νομίζω ότι και πριν τον επαγγελματικό αθλητισμό ήταν καλύτερα τα πράγματα. Η κατάσταση εντός συνόρων χειροτέρεψε πολύ με το Champions League που πλέον έδινε πακτωλό χρημάτων στον πρωταθλητή. Πλέον η πρώτη θέση δεν ήταν απλά +1 τίτλος αλλά και μια εγγυημένη επιταγή δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ.

Όσο για το μπάσκετ, το μέχρι τέλους των Αγγελόπουλων ήταν μια έξυπνη κίνηση. Αφαίρεσαν την αξία των εγχώριων τίτλων από τον Παναθηναϊκό, αύξησαν την πίεση για ευρωπαϊκή επιτυχία (και αντίστοιχα την φαγωμάρα επειδή δεν ερχόταν) και ταρακούνησαν το σύστημα ώστε να φέρουν την αλλαγή δεδομένων που ήθελαν.
 
Top Bottom