What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Basketball is Life

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
εξυπνη κινηση ναυαρχε ηταν με βαση τα σημερινα αποτελεσματα και ισως μια ψυχρη, εντελως τεχνοκρατικη θεωρηση των πραγματων.
θελω να πω δεν ξερεις τι θα γινει του χρονου και μονο ενα νταμπλ δεν αποτελει δικαιωση, ειδικα αν σκεφτουμε το ποσο κακη ηταν η ομαδα του ΠΑΟ φετος.

αλλά για μενα ειναι αιωνιο στιγμα να φευγεις σε ημιχρονο αγωνα και ακομα περισοτερο να ριχνεις εσκεμμενα κατηγορία την ομαδα που υποτιθεται οτι αγαπας.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
εξυπνη κινηση ναυαρχε ηταν με βαση τα σημερινα αποτελεσματα και ισως μια ψυχρη, εντελως τεχνοκρατικη θεωρηση των πραγματων.
θελω να πω δεν ξερεις τι θα γινει του χρονου και μονο ενα νταμπλ δεν αποτελει δικαιωση, ειδικα αν σκεφτουμε το ποσο κακη ηταν η ομαδα του ΠΑΟ φετος.

Πολύ σωστά. Το μέλλον μπορεί να ανατρέψει την τωρινή μου εκτίμηση.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Με βάση τις διηγήσεις των παλιότερων δεν νομίζω ότι και πριν τον επαγγελματικό αθλητισμό ήταν καλύτερα τα πράγματα. Η κατάσταση εντός συνόρων χειροτέρεψε πολύ με το Champions League που πλέον έδινε πακτωλό χρημάτων στον πρωταθλητή. Πλέον η πρώτη θέση δεν ήταν απλά +1 τίτλος αλλά και μια εγγυημένη επιταγή δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ.

Όσο για το μπάσκετ, το μέχρι τέλους των Αγγελόπουλων ήταν μια έξυπνη κίνηση. Αφαίρεσαν την αξία των εγχώριων τίτλων από τον Παναθηναϊκό, αύξησαν την πίεση για ευρωπαϊκή επιτυχία (και αντίστοιχα την φαγωμάρα επειδή δεν ερχόταν) και ταρακούνησαν το σύστημα ώστε να φέρουν την αλλαγή δεδομένων που ήθελαν.
Το μέχρι τέλους, για μένα, ήταν μονόδρομος. Σίγουρα είχε μεγάλη χασούρα ο Ολυμπιακός και στο πρεστίζ και από χορηγίες, ενώ έχασε και το συμβόλαιο με την cosmote. Είχε όμως το μαξιλαράκι της Ευρώπης. Ο Παναθηναϊκός, όπως σωστά είπες, μην έχοντας το πρωτάθλημα επί του αιωνίου να σκεπάζει τα πάντα, μπήκε σε εσωστρέφεια λόγω της αποτυχίας του να πάει σε final4, μπλεχτηκε σε πόλεμο με την Euroleague όπου εκεί δεν τον έπαιρνε και στον εμφύλιο dpg- οργανωμένων.

Η όλη ιστορία με τον Βασιλακόπουλο έδειξε ότι το καθεστώς του είχε δημιουργήσει πολλούς εχθρούς. Πολλά που διάβασα τότε ήταν για εισαγγελέα και απορώ γιατί ο τύπος είναι έξω από την φυλακή.

Το μόνο που πραγματικά κέρδισε ο Ολυμπιακός από το μέχρι τέλους, ήταν η διαπίστωση ότι α1 χωρίς κόντρα αιωνίων δεν είναι εμπορικά βιώσιμη. Όλα τα άλλα του ήρθαν τυχαία και τα καρπώθηκε. Από κει και πέρα πρέπει να ξεκινήσει μια μεγάλη συζήτηση για το που πάμε. Οι μισές ομάδες είναι καταχρεωμένες, τα έσοδα είναι πενιχρά, τα γήπεδα είναι επικίνδυνα, νέοι επιχειρηματίες φοβούνται να μπουν στον χώρο και το προϊόν είναι για γέλια. Την ίδια στιγμή, στην Ισπανία έχεις ντέρμπι κάθε εβδομάδα, οι γαλλικές και οι γερμανικές έχουν νέα γήπεδα και τεχνογνωσία πρώην Γιουγκοσλάβων, ακόμα και οι Τούρκοι μας έχουν αφήσει πίσω. Και εδώ ακόμα σφαζόμαστε για τον Φούφη και τον Αναστοπουλο. Ο Γιαννακοπουλος και οι Αγγελόπουλοι δεν αγαπάνε κανένα μπάσκετ, πόλεμος πλουσιόπαιδων είναι και μας έχουν βάλει στο τριπάκι και εμάς. Αν το αγαπάγανε, θα είχανε κάτσει κάτω να το προστατέψουν.

Η διαιτησία σαφώς είναι θέμα. Όπως και οι γνώσεις μας. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ δεν πήγα στην τελευταία ενημέρωση των διαιτητών. Οι κανόνες δεν είναι απόλυτοι για τα πάντα, όπως πχ για τις επαφές. Άλλοι τις αφήνουν, άλλοι όχι. Αυτό δεν είναι κακό. Το κακό είναι να αφήνουν στον ίδιο αγώνα τις επαφές για την μια ομάδα και να τις σφυρίζουν φάουλ για την άλλη.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ενταξει πανω που χαρηκα λιγακι, παντα με επιφυλαξεις, αφου αφορα τον δημητρακη η ειδηση, μετα ειδα το επισης σημερινο βιντεο του ντιπιτζι στο "νεα της επικαιροτητας" θρεντ με την μερτσεντέ ( :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:) και καταλαβα οτι σημερα δεν ειναι μια καλη μερα για τον τρακη της καρδιας μας. καταλαβαινετε τωρα, δεν πεσαμε σε καλη παρτιδα...
οπότε οτι κι αν ειπωθηκε, γραψτε το στο χιονι.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Αδιανόητο το γλείψιμο στα σχόλια που περνάνε για την είδηση. "Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΚΑΙ ΤΡΕΜΕΙ Η ΓΗ" φάση.

Μας αξίζει ό,τι περνάμε, 100%.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Φαντάζομαι ότι το όλο σκηνικό ήταν προσχεδιασμένο, σε φάση "ας φάνε δύο χρόνια με αποτυχίες να δουν τη γλύκα και μετά γυρίζω σαν μεσσίας".
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Και μένα μου πέρασε μια τέτοια σκέψη από το μυαλό. DPG είναι αυτός.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
καλα, εννοειται αυτο, και αυτο απο μονο του δειχνει ποσο "αγαπαει" την ομαδα.
το ειχα σκεφτει, αλλά ειδικα φετος που υπηρχε αντιπαλο δεος και επισης ποναγανε τα ματια μας και τα μυαλα μας μ αυτο που βλεπαμε, πιστευα οτι θα κανει κατι να σταματησει την κατηφορα... αλλά που? περιμενε να το πιουμε (το πικρο ποτηρι...) μεχρι την σκουπα.

μονο και μονο αυτο που λεει στην "ανακοινωση" του, οτι "...μεχρι να εμφανιστει σοβαρος αγοραστης..." εμενα μου δειχνει οτι γυρισε για τα καλα. γιατι σοβαρος ανθρωπος και αγοραστης που να κατσει να μιλησει με τον τρακη και να δωκει και 25 μυρια για την ομαδα, απλα δεν υπαρχει ουτε προκειται να υπαρξει ποτές.

αγωνιστικα δεν αρνουμαι οτι θα ωφελησει την ομαδα η ενεργοποιηση του, αλλά αυτα τα 2 χρονια που ηταν απ εξω, δυστυχως απ οτι βλεπω κουβαλαει τα ιδια μυαλα. βεβαια, για να τα πω ολα, απογοητευτηκα τρομερα απο τους αυγουλοματηδες και τον μπαρτζωκα, για την συμπεριφορα απεναντι σ εναν νεκρο αντιπαλο, οπότε ενα κομματι μου θελει να τους βουλωσει το στομα ο ντιπιτζής.

αλλά αυτο απογοητευει τον "ωριμο" εαυτο μου (αντιφαση μεγατονων) και προφανως δεν βοηθαει ΚΑΘΟΛΟΥ το αθλημα.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Οπως και να γίνει δεν νομίζω στην ιστορία ο Παναθηναϊκός να φτάσει στα επίπεδα Άρη ΠΑΟΚ πχ που κάποτε ήταν ομαδαρες αλλά τώρα πια είναι στην μιζέρια.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
για να τα πω ολα, απογοητευτηκα τρομερα απο τους αυγουλοματηδες και τον μπαρτζωκα, για την συμπεριφορα απεναντι σ εναν νεκρο αντιπαλο, οπότε ενα κομματι μου θελει να τους βουλωσει το στομα ο ντιπιτζής.

αλλά αυτο απογοητευει τον "ωριμο" εαυτο μου (αντιφαση μεγατονων) και προφανως δεν βοηθαει ΚΑΘΟΛΟΥ το αθλημα.
Για μένα λογική αντίδραση, γιατί δεν έχουμε παιδεία, ούτε αθλητική ούτε γενικότερη. Το ότι κερδίζει κάτι ή ομάδα μου και αντί να χαρώ, η πρώτη μου αντίδραση είναι να την πω στον αντίπαλο, δείχνει πολλά. Και εγώ σαν κόκκινος, 50%χαρηκα και 50% ένιωσα ότι πήραμε εκδίκηση για τα βήματα του Σάρας, τα επιθετικά του Μπατίστ, τον Αναστοπουλο, τον Βασιλακόπουλο, τα στριγγάκια, τα ανύπαρκτα φάουλ στον Μιλουτινοφ μέχρι να βγει. Θα πάρεις πρωτάθλημα στο ποδόσφαιρο και θα νιώσεις το ίδιο συναίσθημα γιατί έτσι έχουμε γαλουχηθει. Θα νιώθεις ότι νίκησες ένα σύστημα (Ριζουπολη, Κόκκαλης, Μαρινάκης, κάλυπτα και εγώ τον Κατσουράνη κλπ). Τα έχω ξαναπεί, είμαστε όλοι στον ίδιο βούρκο. Το θέμα είναι αν το αντιλαμβάνεσαι ή όχι. Φέτος, ο Παναθηναϊκός στην μπάλα και ο Ολυμπιακός στο μπάσκετ έβγαλαν υγεία, πρέπει να είσαι πολύ κολλημένος να μην το δεις. Για τον Μπαρτζώκα, αν ήταν στον Παναθηναϊκό θα τον λατρευατε, είναι αρρωστακι με την ομάδα, δεν ελέγχει ούτε τι λέει, αν προσέξεις υπάρχουν δεκάδες βίντεο με τις αντιδράσεις του. Για τους Αγγελόπουλους, είναι κακομαθημενοι πλούσιοι, θα έπρεπε να ήταν πιο προσεχτικοι με το τι λένε. Ειδικά με περιπτώσεις όπως του Ιωάννη. Γούστο του και καπέλο του που άλλαξε περιβάλλον. Ήθελε μεγαλύτερο ρόλο που στον Ολυμπιακό δεν μπορούσε να τον έχει. Όπως έκανε το ίδιο πράγμα και ο Σπανουλης. Ειδικά για το θέμα του κλιματισμού, είχε και δίκιο ο Παπαπετρου. Απλά ρε παιδιά, όπως είχα γράψει και τις προάλλες, εντάξει η καζούρα, εντάξει το τρολάρισμα, εγώ βλέπω πια εμετικό μίσος. Αυτό είναι που δεν χωνεύει το μυαλό μου
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
διαφωνω σε διάφορα, οπως και συμφωνω σε διάφορα απ οσα λες, αλλά δεν θα μεινω εκει, εξαλλου ειναι άχαρη αυτη η "καταμετρηση" φασεων, αγωνων κλπ και βαζει τους ανθρωπους σ ενα τουνελ παρωπιδας και παραλληλων μονολογων.

σε ενα θα σταθω, επειδη κάνεις μια υποθεση που δεν ξερω αν ισχυει.
εγω για τον εαυτο μου θα μιλησω παντως. δεν υπηρχε καμμια περιπτωση, οχι να λατρεψω, αλλα ουτε καν να συμπαθησω τον μπαρτζωκα. ή ξερωγω τον ιωαννιδη. απο τις αντιδρασεις και τις δηλωσεις τους και μονο. ενω π.χ. συμπαθουσα γκερσον και ιβκοβιτς αντιστοιχα. το να ξερεις να χανεις, αλλά και να νικας, (που ειναι εξισου, αν οχι πιο δυσκολο...) ειναι το νουμερο ενα χαρακτηριστικο για μενα, οσον αφορά αθλητικους παραγοντες, προπονητες και παικτες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Οπως και να γίνει δεν νομίζω στην ιστορία ο Παναθηναϊκός να φτάσει στα επίπεδα Άρη ΠΑΟΚ πχ που κάποτε ήταν ομαδαρες αλλά τώρα πια είναι στην μιζέρια.

Δεν ξέρω, ποτέ μη λες ποτέ. το βασικό πρόβλημα του αθλήματος δεν έχει λυθεί και είναι η έλλειψη χρημάτων πανευρωπαϊκά. Τηλεόραση και χορηγοί δεν ενδιαφέρονται οπότε οι ομάδες έχουν συνεχώς από πάνω τους δαμόκλειο σπάθη. Αν οι λεφτάδες ιδιοκτήτες πουν "βαρεθήκαμε, φεύγουμε" τότε διαλύσαμε.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
διαφωνω σε διάφορα, οπως και συμφωνω σε διάφορα απ οσα λες, αλλά δεν θα μεινω εκει, εξαλλου ειναι άχαρη αυτη η "καταμετρηση" φασεων, αγωνων κλπ και βαζει τους ανθρωπους σ ενα τουνελ παρωπιδας και παραλληλων μονολογων.

σε ενα θα σταθω, επειδη κάνεις μια υποθεση που δεν ξερω αν ισχυει.
εγω για τον εαυτο μου θα μιλησω παντως. δεν υπηρχε καμμια περιπτωση, οχι να λατρεψω, αλλα ουτε καν να συμπαθησω τον μπαρτζωκα. ή ξερωγω τον ιωαννιδη. απο τις αντιδρασεις και τις δηλωσεις τους και μονο. ενω π.χ. συμπαθουσα γκερσον και ιβκοβιτς αντιστοιχα. το να ξερεις να χανεις, αλλά και να νικας, (που ειναι εξισου, αν οχι πιο δυσκολο...) ειναι το νουμερο ενα χαρακτηριστικο για μενα, οσον αφορά αθλητικους παραγοντες, προπονητες και παικτες.
Όχι, μην το πάρεις προσωπικά 😍😍κάνω μια γενικότερη τοποθέτηση. Όσο ήταν πχ, η σχέση dpg - οπαδών στα μέλια, του συγχωρουσαν τα πάντα γιατί είναι ένας από εμάς, είναι αρρωστακι με την ομάδα, είναι τρελός. Αν υπήρχαν Παναθηναικοί τότε που είχαν αντιρρήσεις, τις κρατάγαν κρυφές, εγώ τουλ δεν είχα ακούσει κάτι. Για εμάς όμως ήταν κόκκινο πανί, απορουσαμε πως τον άφηναν να κάνει ο, τι κάνει και να λέει ο, τι λέει. Κάτι τέτοιο συμβαίνει τώρα και με τον Μπαρτζωκα,οι Παναθηναικοί τρελαίνονται με τις δηλώσεις του και τις κινήσεις του στον πάγκο. Αυτό που είπε τις προάλλες το βρήκα άκομψο, έχεις δίκιο και αν είναι κόκκινη γραμμή για σένα το σέβομαι απόλυτα. Αλλά δυστυχώς δεν ζούμε στην νεραιδοχωρα, τα πράγματα είναι βρώμικα. Μαρινάκηδες, Αγγελόπουλοι, Βαρδινογιάννηδες, Γιαννακόπουλοι, Αλαφουζοι, Μελισσανίδηδες, Ιβάν, όλοι ίδια πάστα άνθρωποι είναι για μένα. Απλά κάποιοι είναι πιο ικανοί στο παρασκήνιο. Και για να προλάβω τον οποιονδήποτε, για Παύλο και Θανάση, από την στιγμή που είδαν τον τρίτο τελικο του 10 και όλα ήταν καλά για αυτούς, για μένα συμπεριλαμβάνονται στην παραπάνω κατηγορία. Αν όλοι αυτοί αγαπάγανε το άθλημα και την ομάδα τους, θα καθοντουσαν σε ένα τραπέζι να τα βρουν. Καθαρά πρωταθλήματα θα φέρουν πιο μεγάλο ανταγωνισμό και εμπορικό ενδιαφέρον. Αλλά όλοι παίζουν το παιχνίδι εμείς είμαστε καθαροί και οι άλλοι κλεφτές
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Εμείς το ζήσαμε, όταν ο Κόκκαλης σταμάτησε να βάζει λεφτά, ο Ολυμπιακός έφτασε να δίνει μάχη ακόμα και για να μπει στα play-off του Ελληνικού πρωταθλήματος. Πάντως επαναλαμβάνω, ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
απ οτι θα καταλαβες διαβαζοντας οσα γραφω για τον τρακη, τον αντιπαθω βαθια σε επιπεδο χαρακτηρα. ολη η ψευτοβλαχομαγκια και τα σκηνικα τυπου σκουπες, πουλμαν, στρινγκακια μου φερνουν ξερατό. και τα εγραφα και τοτε σε διαφορα φόρα, δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο. και δεν ημουν μονος, υπαρχουν και αλλοι. βεβαια ο συγκεκριμενος οπως θα συμφωνεις φανταζομαι, εχει και μια τελειως γραφικη πλευρα και μια ψυχοπαθεια, που οχι βεβαια, δεν δικαιολογει αυτα που κανει, αλλά εμενα μου χαριζει γάργαρο και αβιαστο γελιο, που ειναι απ τα πιο σπανια πραγματα στην εποχη μας. γι αυτο μ αρεσει να βλεπω τα κατορθωματα του στα σοσιαλ. μεχρι εκει.

επισης διαφωνω για τους χαρακτηρες. ναι, μπορει ολοι οσοι αναφερεις να εχουν αμυθητο χρημα (σε σχεση με μενα και σενα) αλλά καποιοι απ αυτους ξεχωριζαν σε επιπεδο ανθρωπιάς. δηλαδη εχω διαβασει σκηνικα των γιαννακοπουλαιων με οπαδους ολων των ομαδων και εργαζομενους στην βιομηχανια τους και δεν μπορω παρα να τους σεβαστω και να τους βγαλω το καπελο.

οπως κι ο ιβαν, αν και ειμαι παναθηναικος, μου βγαζει σε επιπεδο εκτης αισθησης κατι θετικο και αληθινο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ρε θηριο @Chosen Undead , τι κανατε παλι???


FWP17t8XkAA0n-G.jpg

.... @warriors u have nothing to worry. “tampering” is not a word known in Greece ….

:ROFLMAO::ROFLMAO:
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
Τα κανόνισε η κ. Δακτυλίδη βλέπω. Είναι πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Κυκλάδων και για χρόνια στο συμβούλιο του ΑΟ Μυκόνου
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,044
Τα κανόνισε η κ. Δακτυλίδη βλέπω. Είναι πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Κυκλάδων και για χρόνια στο συμβούλιο του ΑΟ Μυκόνου
Ειναι και boss στο Elden Ring;
 
Top Bottom