What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

BLACK LEGEND

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
To Black Legend της Βελγικής Warcave είναι ένα turn-based tactics RPG, στο οποίο χειριζόμαστε μια (αυστηρώς) τετραμελή ομάδα μισθοφόρων, σε ένα αρκετά πρωτότυπο για τα δεδομένα του είδους setting. Παραμένει ψευδοϊστορικό, αλλά διαφοροποιείται σε σχέση με το μεσαιωνικό fantasy που κυριαρχεί στο είδος, και υιοθετεί μια αισθητική αναγεννησιακής κεντρικής Ευρώπης, στο πιο grimdark.



Πώς λέμε Shire? Καμία σχέση.  



Με εχθρικούς στρατούς προ των πυλών, οι πολίτες της πόλης-κράτους Grant στράφηκαν στον διαβόητο αλχημιστή Mephisto για προστασία. Εκ του αποτελέσματος, όχι η σοφότερη επιλογή, αλλά ο αρχικός στόχος επετεύχθη. Ο Mephisto κάλυψε την πόλη με μια ομίχλη που τρέλαινε τους επίδοξους εισβολείς, ενώ φρόντισε να προμηθεύσει τους Γκραντιανούς με το Αντίδοτο για την επιρροή του μιάσματος.



Και...

Continue reading...


 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Συγγραφικό ντεμπούτο του G0O με ένα χαρούμενο... και... πολύχρωμο... γκεημ...

Διάβολε, ψυχοπλακώθηκα. Προς στιγμήν νόμιζα πως τα screenshots είναι corrupted. Τι σκοταδισμός ειν αυτός.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Καλή αρχή!
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
...με την παλέτα του παιχνιδιού να κυμαίνεται ανάμεσα στο σκούρο γκρι και το πιο σκούρο γκρι...

Sold.

Καλή αρχή Γκου. Great review, 7/10 would read again.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Από τις περιπτώσεις όπου το κείμενο είναι καλύτερο του παιχνιδιού.
Καλή αρχή Παλαιέ!
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
σε κανεναν δεν λειπουν (βασικα σε μενα εννοω, αλλά καταλαβαινεις, ηθελα να μπουσταρω την αποψη μου με ψευτικα κρεντενσιαλς) τα ξερά, στεγνα, "σοβαρα" υποτιθεται ρηβιους. αν καταφερεις να περασεις στα κειμενα σου την λεπτη υποδορρια ειρωνια καθως και το αφ υψηλου σηκωμα του φρυδιου που συνοδευουν το ξεκαθαρα βρεττανικο σου χιουμορ οπως το εχωμε γνωρισει στον καθημερινο σου λογο, θα εχεις επιτυχει σπουδαια πραγματα. και η σημερινη αρχη ηταν προς αυτη την κατευθυνση.

tldr: στηριζω γκού.



υγ: μη με βαζεις στην κληρωση.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πολύ δυνατό και μεστό ξεκίνημα, G0O! Ένας νέος... θρύλος γεννιέται.
 

DarK_RaideR

Commoner
Joined
Apr 1, 2021
Messages
7
Δυνατό review, καλή αρχή κι από εμένα. Ως φαν του Warhammer Fantasy κι οτιδήποτε tactical/XCOM-esque το είχα σταμπάρει κι είχα παίξει το demo που με άφησε με τις ίδιες ακριβώς εντυπώσεις: πολύ γκρι και μονότονα τοπία και γενικά κάτι που ήθελε ακόμη δουλειά για ένα πιο στιβαρό αποτέλεσμα. Εν τέλει δεν είχα ψηθεί να παίξω το πλήρες παιχνίδι και διαβάζοντας τώρα και το review ενισχύεται αυτή η άποψη. Το πολύ πολύ αν βγει σε βαριά προσφορά στο μέλλον.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Κυκλοφόρησε σήμερα το patch που προσθέτει automap, αλλά το πιο σημαντικό κάνει εκτενές rebalance.

Ο Duelist γενικά και το πιο ισχυρό του ability ειδικά (Blade Flurry) έφαγαν μεγάλο nerf (ο Duelist μου που πρόλαβε να μαζέψει σχεδόν 200 level pre-patch βέβαια, παραμένει τέρας), το τελικό boss δυνάμωσε αρκετά, αλλά το highlight είναι ο πλήρως reworked και εξορθολογισμένος τρόπος που κερδίζει xp όλη η ομάδα.

Φυσικά δεν μπορώ να ξαναπαίξω όλο το παιχνίδι για να διαπιστώσω αν το rebalance όντως προσφέρει καλύτερη εμπειρία (ψέματα, μπορώ, και πιθανώς να το κάνω κυνηγώντας achievements, αλλά όχι άμεσα), αλλά στα χαρτιά η αλλαγή είναι προς το σωστό δρόμο.

Σκέφτομαι καμιά φορά πως οι devs αδικούν τον εαυτό τους με παράξενες επιλογές (εν προκειμένω απουσία minimap και action based xp reward που ακόμα δεν καταλαβαίνω πώς δεν είδαν ότι θα δημιουργήσει προβλήματα), και πως το Black Legend θα είχε ωφεληθεί τα μάλα από μια σύντομη Early Access release. Μόλις είκοσι μέρες μετά την αρχική κυκλοφορία, το community feedback οδήγησε σε ένα patch που πιθανότατα βελτιώνει πολύ το game και ίσως τα αρχικά reviews να μην είναι πλέον αντιπροσωπευτικά (το δικό μου ήταν μάλλον από τα πιο θετικά, από αυτά που είδα).
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Καλή αρχή και από μένα, γκου!
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Καλή αρχή GoO!

Σχετικά με το παιχνίδι, αφού από ότι κατάλαβα, η πόλη βρίσκεται υπό μια μόνιμη ομίχλη, δεν είναι ταιριαστό το έντονο γκρίζο στοιχείο ή το παραέκαναν?

Σαν φιλοσοφία παιχνιδιού μου θυμίζει το Mordheim: City of the Damned, το οποίο ήταν καλό (αν και κουραστικό) παιχνίδι. Πόσο κοντά είναι το Black Legend στο Mordheim?
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν έχω παίξει Mordheim για να σου πω, αλλά έχω δει κι άλλους να κάνουν την σύγκριση, συνήθως υπέρ του Mordheim.

Εντάξει, σεναριακά η μουντίλα δικαιολογείται, αλλά άλλο αυτό, άλλο η σχεδόν μονοχρωματική παλέτα. Και στην τελική, και το σενάριο οι devs το έγραψαν, δεν τους έβαλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό με έτοιμο setting πχ.
 
Top Bottom