What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

CALL OF DUTY: BLACK OPS – COLD WAR

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Που λέτε, μια φορά κι έναν καιρό ήταν σχετικά απλό να γράψεις review για το εκάστοτε νέο Call of Duty. Ανάλυση της εποχής που διαδραματίζεται, στον αντίκτυπο που αυτή έχει στα όπλα και γκατζετάκια στο πεδίο, αναφορά στην campaign και στο κάθε αμφιλεγόμενο σεναριακό εύρημα που είχαν ενσωματώσει στην πλοκή οι ιθύνοντες για να προκαλέσουν σούσουρο στον τύπο και κριτική στον σχεδιασμό και τη ροή του multiplayer κομματιού. Αυτά μέχρι πέρυσι, όταν αρχικά έκανε την εμφάνισή του το Modern Warfare, reboot της συγκεκριμένης εποχής της σειράς, με νέα και αξιόλογη μηχανή γραφικών, λουστραρισμένη campaign και φρεσκαρισμένο multiplayer (υποστήριξη μέχρι και 64 παικτών για πρώτη φορά).



Μερικούς μήνες αργότερα, ο οδοστρωτήρας Warzone, με το μαζικό, sandbox προσβάσιμο gameplay και την τεράστια απήχηση και, εκτός των παραδοσιακών οπαδών της σειράς, άλλαξε εντελώς τους κανόνες του παιχνιδιού. Το Black Ops: Cold War της Treyarch που παίρνει την ηγετική σκυτάλη φέτος...

Continue reading...
 
Last edited by a moderator:

Eidolon

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2012
Messages
260
Εγώ πάντως από αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν έχεις παίξει το πρώτο BLOPS για να αποκαλεις αυτο το campaign διαμαντι (βασιζομαι στο οτι δεν αναφερεις καθολου οτι προκειται για sequel, με returning characters και τα σχετικα). Ο πρωτο τιτλος κανει οτι κανει το Cold War και καλυτερα (εχει και το Fortunate Son). Ακομη και το KGB mission (φανταζομαι σε αυτο αναφερεσαι σαν «immersion sim») δεν ειναι κατι το απιστευτο, εχει ξαναγινει σε αλλο Treyarch τιτλο προηγουμενως, στο WW2.
Κορυφαιο campaign του franchise? Βαρυγδουπη δηλωση οταν υπαρχουν τα Blops 1/2 καθως και τα MW...

Επισης δεν αναφερεσαι στο map design (το πιο σημαντικο για CoDαδες? Εχει 3-lane maps ή γυρισαμε στο MW?), το οπλοστασιο ειναι μεν φτωχοτερο αλλα δεν οφειλεται στην χρονικη περιοδο (again, black ops 1), στο ανυπαρκτο SBBM, στο νεο συστημα scorestreak? Μεγαλυτερο το focus στο warzone απο οσο θα επρεπε...

Παντως πετυχες διανα οτι το παιχνιδι κανει ενα βημα μπροστα, δυο πισω. Serviceable, but forgettable.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Είχα δοκιμάσει τη Beta του παιχνιδιού. Οι χάρτες του μου άρεσαν πολύ -αν και είναι μικροί για κάποιον που παίζει Battlefield- ειδικά εκείνος με το καράβι απίστευτο μπλε της θάλασσας. Ιδίως όταν βαράς με ρουκετοβόλο (!) κάτω από το νερό. Φάση είχε πως είμαστε κατάσκοποι και όχι στρατιώτες. To sniping ήταν ευχάριστο αν και το όπλο που είχα (max λόγω beta) ξαναστόχευε σχεδόν το ίδιο γρήγορα με assault, φάνηκε λίγο cheat. Όπως και να χει ακόμα και φέτος που υπάρχει κενό στο Battlefield δε νομίζω πως θα τιμήσω το Cold War, προτιμώ πιο πολύ το squad play και όχι τόσο Rambo play που μου βγάζει το CoD. Οπότε υπομονή.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Έχω γράψει πολλές ώρες στο Mutliplayer του MOHAA και των expansion του, καθώς και στο CoD4:MW. Για εμένα, που μου αρέσει να υπάρχει και καλό single player , και καλό multiplayer, φαίνεται ενδιαφέρον τίτλος. Αλλά εγώ μπορεί και να είμαι εκτός του πνεύματος της εποχής...
@kuivamaa ξεπέρασες το 10ώρο στο single player;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,262
Τώρα που έβαλαν Τόνυ Σφήνο στο επόμενο Black Ops θα περιμένω Φλωρινιώτη και στο μεθεπόμενο μίστερ Εθνικά Μπούτια.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@vtheofilis σε διάφορα sites για την campaign λένε 7-9 ώρες διάρκεια.

Έστω και μικρή το βρίσκω πολύ θετικό που έδωσαν προσοχή εκεί και βγήκε καλή.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Εγώ πάντως από αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν έχεις παίξει το πρώτο BLOPS για να αποκαλεις αυτο το campaign διαμαντι (βασιζομαι στο οτι δεν αναφερεις καθολου οτι προκειται για sequel, με returning characters και τα σχετικα). Ο πρωτο τιτλος κανει οτι κανει το Cold War και καλυτερα (εχει και το Fortunate Son). Ακομη και το KGB mission (φανταζομαι σε αυτο αναφερεσαι σαν «immersion sim») δεν ειναι κατι το απιστευτο, εχει ξαναγινει σε αλλο Treyarch τιτλο προηγουμενως, στο WW2.
Κορυφαιο campaign του franchise? Βαρυγδουπη δηλωση οταν υπαρχουν τα Blops 1/2 καθως και τα MW...

Επισης δεν αναφερεσαι στο map design (το πιο σημαντικο για CoDαδες? Εχει 3-lane maps ή γυρισαμε στο MW?), το οπλοστασιο ειναι μεν φτωχοτερο αλλα δεν οφειλεται στην χρονικη περιοδο (again, black ops 1), στο ανυπαρκτο SBBM, στο νεο συστημα scorestreak? Μεγαλυτερο το focus στο warzone απο οσο θα επρεπε...

Παντως πετυχες διανα οτι το παιχνιδι κανει ενα βημα μπροστα, δυο πισω. Serviceable, but forgettable.
Map design, ειναι η κλασική παλιά CoD συνταγη. Δεν υπάρχει προς το παρόν ούτε ενας multi χάρτης αξιος λόγου από πλευράς σχεδιασμού, ειδικά όταν πέρυσι είχαμε Ground War. Η διάδοχη κατάσταση είναι οπως έγραψα ενα μπαστάρδεμα Warzone-Ground War σε μικρότερη κλίμακα. Ο λόγος που γίνεται κουβέντα κυρίως για Warzone είναι ακριβώς επειδή θα κουβαλήσει τον τίτλο ( αισθητή πτώση σε αρχικές πωλήσεις σε σχεση με πέρυσι από τις πηγές που έχουμε). Για 3-lane ή MW δεν ξέρω τι να σου πω ειλικρινά, δεν θεωρώ τους τρεις διαδρόμους κανενα αριστούργημα σχεδίασης για να αναφερθώ σε αυτό. Εμείς ακόμα γραπτά ανεβάζουμε, υπάρχουν στο δίκτυο πάμπολλα βίντεο για να δει κανείς δράση και να σχηματίσει γνώμη. Οι μεγάλοι χάρτες τύπου Ruka θυμίζουν τα περυσινά σε κλιμακα, οι μικρότεροι τύπου μοσχα/μαϊάμι είναι ακριβώς ότι περιμένει να δει οποιος έχει δει έστω και ένα CoD stream σε TDM. Ουσιαστικά η πιο σχετική πληροφορία για το μούλτι είναι ότι εντός του μηνός θα συγχωνευτεί με το Warzone. Ειλικρινά το μούλτι είναι εντελώς skippable φέτος που υπάρχει warzone για την παρέα. Αυτό είπα στους δικούς μου τουλάχιστον, καθήστε στο MW. Aν το campaign δεν ήταν τόσο καλό η βαθμολογία θα ήταν πολύ πιο κάτω.

Το παιχνίδι μπορεί να έχει διαφημιστεί ως σίκουελ του blops αλλά τουλάχιστον αν εχω αντιληφθει καλά τι γίνεται έχει επέλθει ψιλοκοτζίμα retcon σε χαρακτήρες (πχ Mason) και οι δύο κύριοι πρωταγωνιστές ούτως ή άλλως δεν έχουν ξαναεμφανιστεί. Oπότε ουσιαστικά δεν πρέπει να περιμένει κανείς να παίξει σίκουελ αλλά ενα prequel του MW (με αναφορές στο παρελθόν για νοσταλγία)- η συγκεκριμένη KGB αποστολή το δείχνει αυτό, χαρακτήρες του περυσινού MW που έκανε ριμπούτ τη σειρά κάνουν την εμφάνισή τους, νομιζω η activision πάει σε ομογενοποίηση. Αυτό το αναφέρω στο κείμενο. Και ναι, το προτιμώ από οποιαδήποτε άλλη CoD campaign ποτέ άλλοτε δεν είχα παιχνίδι της σειράς να κεντράρει απευθείας στα πιο αγαπητά για μένα στοιχεία με τόσο ευθύ τρόπο, καμιά σχέση με το (αξιόλογο) 2010 blops. Eσένα δεν σου άρεσε τόσο, γούστα είναι αυτά, δεκτόν.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Έχω γράψει πολλές ώρες στο Mutliplayer του MOHAA και των expansion του, καθώς και στο CoD4:MW. Για εμένα, που μου αρέσει να υπάρχει και καλό single player , και καλό multiplayer, φαίνεται ενδιαφέρον τίτλος. Αλλά εγώ μπορεί και να είμαι εκτός του πνεύματος της εποχής...
@kuivamaa ξεπέρασες το 10ώρο στο single player;
Κάπου εκεί χοντρικά, συν καμια ώρα οι γρίφοι ενδιάμεσα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Η αναπαράσταση/απόδοση του Reagan που σου φάνηκε;
 
Top Bottom