What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Χειριστηρια και παρεμφερη

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Ας μιλησουμε εδω για παλιες και νεες προτασεις, πληροφοριες αλλα και ειδησεις πανω στα χειριστηρια και αντιστοιχες κυκλοφοριες.

Για χρονια ειχα πολυ συγκεκριμενα ειδη παιχνιδιων οπου μπορουσα και επαιζα στους υπολογιστες, κυριως RPG και στρατηγικης, αφου τα πληκτρολογια, σχεδιαστηκαν με γνωμονα τη δακτυλογραφηση, και οχι να παιζει κανεις παιχνιδια, ειδικα πχ beatemups και platforms.

Επι Game port / DA-15 εποχων, ειχαμε προβληματα με τους drivers και λοιπες εξωκοσμες παρενεργειες, ξεχωρα του οτι υπηρχαν λιγες και συγκεκριμενες επιλογες, και οχι ιδιαιτερα καλες ως ποιοτητα.

Με το οπου ηρθε το ευλογημενο τρισενδοξο USB στη ζωη μας, τα πραγματα αρχισαν ευτυχως να αλλαζουν προς το πολυ καλυτερο.

Ενω συλλεγα χειριστηρια DA-15 / USB το εχω σταματησει το αθλημα και κυριως χρησιμοποιω τα παρακατω για τα παιχνιδια μου:

Το καποτε φανταστικο, πλεον ομως ξεπερασμενο Hori Gam epad EX

Το παλιο Ιαπωνικο Saturn USB controller:


KFEOv.jpeg


Και το SNES USB controller της iBuffalo:


Πλεον ολα εχουν ξεπεραστει, αλλα καλοστεκονται ως σημερα.

Υπαρχουν ευτυχως πολυ καλες εταιρειες με νεες εξαιρετικες προτασεις, οπως η Retro-Bit, 8BitDo, RetroFighters, Nacon, Hori και πολλες πολλες ακομα.

Εχω βαλει πολλα στο ματι προς αποκτηση, και κοιταω τις μελλοντικες κυκλοφοριες.

Τι χειριστηρια χρησιμοποιετε, προτεινετε και σκοπευετε να αγορασετε εσεις;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Logitech Precision Gamepad USB

είχα από πάντα, δεν θεωρώ ότι χάνω πολλά πράγματα με το να μην έχω αναλογικούς μοχλούς, γιατί περισσότερο παίζω ρετρο παιχνίδια με αυτό.

Έχω και ένα MS Sidewinder 2 Force Feedback Joystick που προσπαθώ να του βρω παιχνίδια που να το αγαπάνε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Έχω στην κατοχή μου τρεις controllers. Ο κύριος controller που χρησιμοποιώ για όλα τα games είναι ο Steam Controller ενώ έχω επίσης ένα Logitech gamepad και έναν 360 controller που χρησιμοποιούνται αποκλειστικά από συγγενείς και φίλους όταν παίζουμε φίφα ή άλλα local multiplayer ή co-op games. Η δυνατότητα του Steam Controller να λειτουργεί αποτελεσματικά και ως mouse μέσω των trackpads κάνει πραγματικά την διαφορά.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,526
Xbox one ασύρματο. Πολύ καλό.

Παλαιότερα είχα Logitech F510 και F710, αμφότερα έκαναν κάποια μικροπροβληματάκια μετά από μακροχρόνια χρήση (αρκετά μεγάλη όμως, τα έβγαλαν τα λεφτά τους που λένε), οπότε επέλεξα την πρόταση της Microsoft.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Xbox one με καλώδιο κάμποσα μέτρα γιατί είμαι τσιπης. Πήρα δε το μπλέ για να το βγάζω στο μπαλκόνι κάθε 25η Μαρτίου.
Μου αρέσει περισσότερο το πληκτρολόγιο μου αλλά γέρασα και θέλω να αράζω πίσω όταν παίζωχαχαχαχα έχω ξεχάσει τον ήχο που κάνουν τα ανεμιστηρακια της κάρτας γραφικών μου ☹️
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Κι εγώ, αφού δοκίμασα ό,τι φτηνοσαπίλα υπάρχει εκεί έξω έχω το Xbox One ασύρματο και το SNES της 8bitdo για τις κόρες.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
608
Αρκετά κατά καιρούς από το αγαπημένο Cobra της Creative έως ένα της logitech που έβγαζε αέρα από τα πλαινά για να δροσίζονται οι παλάμες και να μην ιδρώνουν. Από τότε που πήρα όμως το Χ360 το χειριστήριό του έχει μείνει στο πισι. Με καλώδιο, το ορθόδοξο. Και αν έχει βγάλει τα λεφτά του, σκυλί του πολέμου.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Logitech F510
Εύκολα από τα καλύτερα χειριστήρια που βγήκαν ποτέ. Εκεί που καθόταν ακριβώς ανάμεσα σε τιμή και χαρακτηριστικά (ενσύρματο, δόνηση) από τα 310 και 710, το έκαναν ιδανικό value for money. Καθόλου τυχαίο ότι εξαντλήθηκε γρήγορα στην αγορά.
Πλεον ολα εχουν ξεπεραστει
Ε ναι ρε συ, δηλαδή δε θα μπορούσα να προτείνω τώρα σε κάποιον gamepad που να μην έχει μοχλούς. :p
Σχετικά με αυτό πάντως, το Sidewinder της MS που είχε πάρει τότε ο αδερφός μου (και το πρώτο μας για pc), σκυλί το άτιμο. Ok, έχουν σκληρύνει κάπως τα κουμπιά και ο σταυρός αλλά βαστάει ακόμα.

Τώρα έχω αυτό εδώ και επειδή ο Άνταν δεν ξεχνά με αφορμή το παρόν θέμα ώρα για την απάντηση στον φίλτατο @mits@kos
Αναμένω εναγωνίως κριτική για το 8BitDo σε ένα εξάμηνο. Βάλε calendar event.
Ισχύουν ότι είχα γράψει και τότε σε εκείνο το θρεντ. Ποιοτικότατη κατασκευή, πλήκτρα, ειδικά face buttons και d-pad από τα κορυφαία εκεί έξω. Επίσης λειτουργεί άψογα και σε android κινητό, το δοκίμασα στο Xiaomi μου από ~ 3 μέτρα απόσταση. Το μόνο που με χάλασε κάπως και οφείλω να αναφέρω, είναι πως όταν το χρησιμοποιώ ως ασύρματο αν παρεμβάλλεται κάποιο εμπόδιο μεταξύ του gamepad και του pc (το έχω στο πάτωμα) π.χ. ξύλο γραφείου, το πόδι μου κλπ τότε παρουσιάζει από μικρό έως σοβαρό input lag. Firmware, drivers κλπ όλα up to date φυσικά. Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος αν είναι θέμα του υπολογιστή ή του χειριστηρίου, όταν το είχα ψάξει είχα δει να το αναφέρουν κι άλλοι, πάντως λίγο μαλακία που γίνεται αυτό, ενώ πχ στο ps4 το dualshock δεν καταλαβαίνει από εμπόδια... Υποθέτω οι τύποι είχαν κάνα laptop κυρίως κατά νου όταν το σχεδίασαν, αλλά εντάξει όταν φτιάξω τον αποκλειστικά για gaming χώρο μου, θα το ανεβάσω πάνω στο γραφείο.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Για πολλάααα χρόνια δεν ακουμπούσα χειριστήριο, παιδευόμουν να παίξω τα πάντα με M+K. Αλλά όσο ξανοιγόμουν σε άλλα genres, τόσο η ανάγκη gamepad γινόταν πιο επιτακτική.
Το πρώτο που αγόρασα πριν καμιά πενταετία ήταν το Xbox One controller, το μαύρο το original με τις λείες επιφάνειες. Πλέον μου φαίνεται κάπως "γλιστερό" αλλά δουλεύει ακόμα άψογα. Έκτοτε έχω αγοράσει άλλα δύο. Αρχικά το επόμενο μοντέλο που βγήκε για Xbox One με λίγο πιο αντιολισθητικές λαβές (το έχω σε μπλε με κάτι σχεδιάκια) που και καλά το πήρα δώρο για την κοπέλα μου να παίζουμε παρέα Overcooked. Και πριν μερικούς μήνες αγόρασα ένα χειριστήριο Xbox Series X (το pulse red) επειδή το πέτυχα σε καλή προσφορά. Συνήθως τα χρησιμοποιώ με καλώδιο στο PC (έχω κι ένα USB extension για να παίρνω απόσταση) αλλά όταν τα συνδέω με το Deck για να παίζω στην TV βάζω μπαταρίες.

Γενικώς τα gamepad της Microsoft είναι τα μοναδικά που με βολεύουν, απ'όσα έτυχε να πιάσω στα χέρια μου. Ειδικά αυτά των Playstation (μέχρι και το PS4 τουλάχιστον) τα βρίσκω απαράδεκτα. Πριν χρόνια δανείστηκα ένα PS3 φίλου για το τριήμερο και κόντεψα να πάθω αγκύλωση (εντάξει, μάλλον έφταιγαν και οι συνεχόμενες ώρες καψίματος). Microsoft και ξερό ψωμί, τόσο για την αίσθηση στο χέρι όσο και για τη συνδεσιμότητα με Windows/ευκολία setup στα games.
 
Last edited:

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,526
Εύκολα από τα καλύτερα χειριστήρια που βγήκαν ποτέ. Εκεί που καθόταν ακριβώς ανάμεσα σε τιμή και χαρακτηριστικά (ενσύρματο, δόνηση) από τα 310 και 710, το έκαναν ιδανικό value for money. Καθόλου τυχαίο ότι εξαντλήθηκε γρήγορα στην αγορά.
Δεν εξαντλήθηκε, απλά η Logitech σταμάτησε την παραγωγή του. Κρίμα, καθώς τότε ήθελα να πάρω και δεύτερο, αλλά οι επιλογές είχαν πια περιοριστεί στο F310 (καλώδιο χωρίς δόνηση) και F710 (ασύρματο με δόνηση).
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Για το κινητό έχω μια κινεζιά με μαύρα-κόκκινα χρώματα, σίγουρα την έχετε πετύχει κάπου, όλοι οι Κινέζοι το πουλάνε ίσως και με διαφορετικά ονόματα.

Για τους emulators στο PC έχω ένα παλιό αναλογικό Thrustmaster που έχει και βύσμα για PS2.

Γενικά και εγώ στο PC παίζω με M+K αν και μερικές φορές το μετανιώνω. Π.χ. το UNepic πιστεύω θα ήταν πιο εύκολο αν το δοκίμαζα με χειριστήριο, αλλά δε το έκανα.

Edit: α να, αυτό είναι που έλεγα
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
Το turtle beach δείχνει δυνατό! Καλοτάξιδο.

Μην νομίζεις!! Δεν έχει πάρει καλές κριτικές, γιατί είναι αρκετά "σκληρό" σαν αίσθηση (έχει αρκετή αντίσταση), οπότε δεν βολεύει σε games όπως Freespace 2/TIE Fighter. Αυτά βέβαια από κάτι τύπους που έχουν αφήσει περιουσία, σε τέτοια μπλιμπλίκια ή είναι πιλότοι!!

Σε μένα πάντως, την ίδια αίσθηση με το Logitech μου άφησε. Και το γεγονός ότι παίζει σε XBox, κατευθείαν με το Flight Simulator, το κάνει πολύ καλή αγορά!! Και είναι και καλοφτιαγμένο!!!!!

Αν ενδιαφέρεσαι πάντως, πολύ καλά λόγια έχω διαβάσει/ακούσει και για τα Gladiator NXT!!

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Μην νομίζεις!! Δεν έχει πάρει καλές κριτικές, γιατί είναι αρκετά "σκληρό" σαν αίσθηση (έχει αρκετή αντίσταση), οπότε δεν βολεύει σε games όπως Freespace 2/TIE Fighter. Αυτά βέβαια από κάτι τύπους που έχουν αφήσει περιουσία, σε τέτοια μπλιμπλίκια ή είναι πιλότοι!!

Σε μένα πάντως, την ίδια αίσθηση με το Logitech μου άφησε. Και το γεγονός ότι παίζει σε XBox, κατευθείαν με το Flight Simulator, το κάνει πολύ καλή αγορά!! Και είναι και καλοφτιαγμένο!!!!!

Αν ενδιαφέρεσαι πάντως, πολύ καλά λόγια έχω διαβάσει/ακούσει και για τα Gladiator NXT!!

τι εννοείς αντίσταση; αναστήθηκε το force feedback?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Όχι!! Θέλει πιο πολύ δύναμη, για να μετακινηθεί δεξιά - αριστερά!!
α απλά δουλεύει force γενικά, όχι ανάλογα τι κάνει το παιχνίδι.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Δυο πολυ καλα νεα πανω σε μελλοντικες κυκλοφοριες.

Η Retro Fighters ανακοινωσε το Hunter, μια ασυρματη ανανεωμενη και βελτιωμενη εκδοση του κλασικου χειριστηριου S, οπου υποσχονται και τα παρακατω:
  • 2.4 GHz wireless technology, low latency
  • Compatible with original XBOX, Nintendo Switch and PC
  • Hall Effect analog sticks – no drift, ever
  • Precision Hall Effect analog triggers
  • Next-gen ergonomic shape and design
  • Wireless rumble capability
  • Added white and black shoulder buttons
  • Precise and accurate D-pad
  • Easy sync and setup
  • Premium textured grips
  • Pressure sensitive buttons
  • Wireless range of over 30 feet
  • Battery life of 10+ hours per charge
  • Includes both USB-A and XBOX receivers
  • USB-C charging port
**Compatible with the original XBOX, not XBOX 360 or current Gen XBOX systems**

**Compatible with Switch using the included USB dongle in docked mode only**


Πολυ εντυπωσιακη κυκλοφορια, με τιμη καπου στα 45$



Επειτα, η Hyperkin ανακοινωσε μια επισης ασυρματη ανανεωμενη και βελτιωμενη εκδοση του χειριστηριου 360, με τα παρακατω χαρακτηριστικα:

• Precision analog impulse triggers
• Modern amenities for Xbox Series X|S: Menu, View and Share buttons
• Vibration feedback for realistic experiences
• 3.5 mm headset jack
• Detachable Type-C cable

Το χειριστηριο θα κοστολογειται προς 49.99$


Έχω στην κατοχή μου τρεις controllers. Ο κύριος controller που χρησιμοποιώ για όλα τα games είναι ο Steam Controller. Η δυνατότητα του Steam Controller να λειτουργεί αποτελεσματικά και ως mouse μέσω των trackpads κάνει πραγματικά την διαφορά.
Πολυ ενδιαφερον το συγκεκριμενο, το ψαχνω επισης σε καλη τιμη. Εχεις ασχοληθει καθολου με δισδιαστατα παιχνιδια; πως ανταποκρινεται σε αυτα;
Logitech Precision Gamepad USB

είχα από πάντα, δεν θεωρώ ότι χάνω πολλά πράγματα με το να μην έχω αναλογικούς μοχλούς, γιατί περισσότερο παίζω ρετρο παιχνίδια με αυτό.
Το εχω ακομα! πρεπει να το ειχα αγορασει πολυ κοντα στην αρχικη ημερομηνια κυκλοφοριας του, για τα χρηματα του και την αντοχη του ειναι πολυ παραπανω απο τιμιο. Με τα παιχνιδια ξυλου δεν μας τα λεει πολυ καλα, αλλα το παραβλεπουμε αυτο.
Γενικώς τα gamepad της Microsoft είναι τα μοναδικά που με βολεύουν, απ'όσα έτυχε να πιάσω στα χέρια μου. Ειδικά αυτά των Playstation (μέχρι και το PS4 τουλάχιστον) τα βρίσκω απαράδεκτα. Πριν χρόνια δανείστηκα ένα PS3 φίλου για το τριήμερο και κόντεψα να πάθω αγκύλωση (εντάξει, μάλλον έφταιγαν και οι συνεχόμενες ώρες καψίματος). Microsoft και ξερό ψωμί, τόσο για την αίσθηση στο χέρι όσο και για τη συνδεσιμότητα με Windows/ευκολία setup στα games.
Ειναι γεγονος πως τα επισημα χειριστηρια της $ony ειναι επιεικως απαραδεκτα και προσωπικα δεν θα πληρωνα ουτε 10€ να αγορασω κανενα απο αυτα. Χαλανε με το να κοιτας, ποσο μαλλον να ασχοληθεις μαζι του.
Στον αντιποδα βεβαια, περαν του οτι πραγματι η microsoft εχει μακραν καλυτερα χειριστηρια, υπαρχουν πολλα καλα ανεπισημα χειριστηρια απο αλλες εταιρειες που κυκλοφορουν για τα playstation, οπου αξιζουν και με το παραπανω.
Αρκετά κατά καιρούς από το αγαπημένο Cobra της Creative
Εισαι μερακλης και μπραβο σου. Μου αρεσει πολυ ο σταυρος του, σκληρος και ανθεκτικος. Δεν καταλαβα που χρησιμοποιηθηκε τελικα η ροδελα στο κεντρο, αλλα ειναι κριμα οπου δεν συνεχισε η creative τα χειριστηρια, ειχαν κανει πραγματικα πολυ καλη δουλεια με το cobra, ηταν και σε πολυ καλη τιμη τοτε.
Ε ναι ρε συ, δηλαδή δε θα μπορούσα να προτείνω τώρα σε κάποιον gamepad που να μην έχει μοχλούς. :p
Σχετικά με αυτό πάντως, το Sidewinder της MS που είχε πάρει τότε ο αδερφός μου (και το πρώτο μας για pc), σκυλί το άτιμο. Ok, έχουν σκληρύνει κάπως τα κουμπιά και ο σταυρός αλλά βαστάει ακόμα.
Κοιταξε, σε δισδιαστατα παιχνιδια, οπου τα αναλογικα στη πραγματικοτητα ειναι εμποδιο, προτιμαμε τα χειριστηρια οπου ειναι οσο το δυνατοτερο λιτα, ωστε να υπαρχει αμεση προσβαση στο σταυρο.
Πιστευω πως το καθε παιχνιδι μπορει να εχει και το χειριστηριο, απο την στιγμη οπου ξαναπαιζω παιχνιδια πχ PS1 και αντιστοιχα, οπου με εμποδιζαν τα αναλογικα και δεν ειχα παρει τοτε καποιο αλλο πιο απλοικο χειριστηριο.
Εδω να πουμε επισης οτι οι 8BitDo, Retro-Bit και Retro-Fighters εχουν καποιες εκπληκτικες προτασεις οπου θα πρεπει να μιλησουμε λιαν συντομως για αυτες!
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
608
To Hunter δείχνει πολύ όμορφο και σε αξιοπρεπή τιμή. Το δεκάωρο της μπαταρίας ίσως ξενίσει όσους έχουν συνηθίσει να παίζουν στο switch με το εξαιρετικό pro controller, όπως και η έλλειψη του γυροσκόπιου, αλλά είναι και στα 80€ οπότε περί ορέξεως.

.Αλλά όσο ξανοιγόμουν σε άλλα genres, τόσο η ανάγκη gamepad γινόταν πιο επιτακτική.
Το χειρότερο που έχω κάνει ποτέ, ήταν να παίξω fifa 98 διπλό στο πισι φίλου, με ποντίκι. Μου άλλαξε τον αδόξαστο ο κερατάς, ακόμα το θυμάμαι.
 
Top Bottom