What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Cloning HDD σε SSD

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Αδέρφια ήγγικεν η ώρα για 500άρη Samsung 850 Evo.

Φυσικά ως ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ βρωμερός τεμπέλαρος, δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να ξαναστήνω το Μπορατσοπισί και αρκετοί (μεταξύ τους και ο μέγιστος Σαμσουνγκικός φανμπόης, Ζομπικάου) μου έχουν πει ότι το cloning utility της Samsung λειτουργεί μαγευτικά.

Το έχει επιχειρήσει κανείς πρόσφατα; Δουλεύει κομπλέ; Activation των Windows, παιχνίδια στο Steam, όλα κομπλέ; Επίσης, αν ο τωρινός σκληρός είναι C:\, όταν πρωτοβάλω τον SSD, θα 'ναι λογικά Ε: . Για να γίνει main system disk λογικά δεν θα πρέπει να αλλαχθεί και το designation του σε C:\;

Κάθε βοήθεια από κάποιον λιγότερο γιωτά από εμένα, θα εκτιμηθεί τα μάλα!
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Το έχω κάνει εγώ πρόσφατα. Όλα κομπλέ, συνδέεις μέσω SATA τον ΕVO και τρέχεις το προγραμματάκι της Samsung Partion Magician ή κάπως έτσι. Διαλέγεις που θες να κλωνοποιήσεις και είσαι κομπλέ. Φορμάρεις μετά τον παλιό σκληρό και όλα πάνε κατ' ευχήν. Τα Destination θα αλλάξουν αυτόματα και τα path θα διαβάζουν σαν κύριο σκληρό C τον κλωνοποιημένο.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Format τον παλιό εννοείται πως δεν κάνω μέχρι να βεβαιωθώ πως όλα πάνε κομπλέ με τον SSD.

Οπότε. Κουμπώνω SSD σε διαθέσιμη SATA, κάνω όλη την κλωνοφάση, ξεκουμπώνω παλιό HDD και βάζω στη θέση του τον SSD (ο οποίος έχει πάρει designation C:...αλλά πώς γίνεται να το πάρει αυτό από τη στιγμή που θα το τρέξω το utility από τον HDD το βασικό; Δηλαδή δεν παίζει να υπάρχουν δυο C: ταυτόχρονα στο σύστημα, εκτός κι αν ο wizard κάνεις μόνος του format στα καπάκια; )
 

zombiecow

Blackguard
Joined
Nov 26, 2013
Messages
1,358
Δεν κανει format τον παλιο σκληρο το tool-ακι της Samsung. Οταν δημιουργηθει ο Agent 47... εμμμ ο κλωνος του δισκου στον SSD, απλα αλλαξε boot priority στα BIOS και θα εισαι ενταξει.

Μην σε ανησυχει το drive letter. Θα αλλαξει αυτοματα με το που μπεις στα Windows. Σε περιπτωση που υπαρχει προβλημα, κουμπωσε τον παλιο σκληρο σε εξωτερικο κουτακι και κανε format απο κει.
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Δεν χρειάζεται να αλλάξεις φυσική θέση στους σκληρούς, τα γράμματα θα αλλάξουν αυτόματα, δλδ ο παλιός C θα γίνε Ε πχ
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλά γενικά με τους SSD, εγκαταστάσεις λειτουργικών ,drivers κλπ που παλιά έπαιρναν τόση ώρα που έφτανε για να αναθεωρήσεις γάμο και καριέρα , πλέον κρατάνε κανα τεταρτάκι βαριά βαριά.
 

quake_gl

Hobgoblin Captain
Joined
Jan 9, 2013
Messages
354
Wow.Πολύ ωραίο αυτό το cloning.
Ίσως ήρθε ώρα να πάρω και εγώ ένα SSD τότε.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Και δουλεύουν όλα τέλεια μετά;
Βρε λες;
<span class="bbcode_spoiler">αν και θα κάνω σίγουρα format εάν βάλω τα 10, καθώς έχει γίνει μια βλακεία με το username :whistle: </span>
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Το cloning λειτουργεί άψογα. Το έχω δοκιμάσει στο σκληρό δίσκο του laptop όταν τον αντιγκατέστησα με έναν SSD (και μάλιστα μικρότερης χωρητικότητας). Είχα δοκιμάσει το OCZ προγραμματάκι, που ερχόταν μαζί με θήκη. Απλώς περνούσε τα πάντα με cloning μέσω του USB, μετά αντικαθιστούσες το σκληρό και δούλευε άψογα. Ο άλλος έγινε εξωτερικός με τη θήκη που ήρθε δώρο και ήταν win-win η κατάσταση.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Έτσι μπόνους ηλίθια ερώτηση γιατί είναι 1 και ψιλά και μπορώ :

Άνοιξα πε λέτε τα ινστρούχξιονς του Μαγικού/Ιερού SSD και έχει τώρα ένα ωραίο προσπέκτους φάση ΙΚΕΑ, που δείχνει ότι πρώτα τον συνδέεις εξωτερικά με USB για να κάνεις το Data Migration και μετά βιδώνεις bracket και τον βάζεις στο κουτί. Αυτό φαντάζομαι αφορά περιπτώσεις όπου θέλεις να αφαιρέσεις τελείως τον προηγούμενο σκληρό δίσκο, έτσι; Αν δηλαδή εγώ τον βάλω κατευθείαν στο PC, μπουτάρω από τον παλιό-προς-κλωνοποίηση-δίσκο και μετά τρέξω το DVD με το Migration πρόγραμμα, δεν πρόκειται -λογικά πάντα- να ανατιναχθεί το Σύμπαν, σωστά;
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Αγνόησέ το, το κάνουν οι ρουφιάνοι για να πουλάνε μετατροπείς και καλώδια. Κώτσαρέ τον στην Sata, ρίχτου ρεύμα και προχώρα στην κλωνοποίηση.
 
Top Bottom