What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

CM Storm Trigger Black, 70€

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Εδώ και αρκετές μέρες, το μηχανικό πληκτρολόγιο CM Storm Trigger στην έκδοση με τα Cherry MX Black switches, δίνεται στην τιμή προσφοράς 69,00€, από τον Κωτσόβολο και το e-shop http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10114341" class="bbcode_url">electroworld.

Αν και σίγουρα εβδομήντα ευρώ δεν είναι λίγα για ένα πληκτρολόγιο, η ειδική τιμή το κάνει το πιο φθηνό μηχανικό πληκτρολόγιο που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά. Το CM Storm Trigger κανονικά έχει ακριβώς διπλάσια τιμή, και ανταγωνίζεται keyboards όπως το Razer Blackwidow Ultimate και Steelseries 7G, έχοντας αποσπάσει πολύ καλές κριτικές.

Εγώ που καιρό τώρα θέλω να κάνω την μετάβαση σε μηχανικό πληκτρολόγιο αλλά με σταματάν οι τιμές τους, ψήνομαι άγρια, αν και παραμένει ακριβό για την τσέπη μου το άτιμο. Και πλησιάζουν και Steam sales.

Life is hard.
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Αυτό που συμβαίνει με τα μηχανικά πληκτρολόγια δεν το έχω καταλάβει ακριβώς.
Για ποιο λόγο εσχάτως υφίσταται η έντονη τάση επιστροφής σε αυτά;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Είναι βαριά και στιβαρά, και αντέχουν το ξύλο που τρων όταν χάνεις στη DOTA. Αυτό μόνο φτάνει.
 

rckiller

Gelatinous Cube
Joined
Nov 30, 2012
Messages
153


manos426f wrote:
Αυτό που συμβαίνει με τα μηχανικά πληκτρολόγια δεν το έχω καταλάβει ακριβώς.
Για ποιο λόγο εσχάτως υφίσταται η έντονη τάση επιστροφής σε αυτά;</blockquote>

Προφανώς υφίσταται μια ακραία υπερτιμολόγηση λόγω της ζήτησης, αλλά η επιστροφή που έχουν τα πλήκτρα τα κάνει απείρως πιο ξεκούραστα στο γράψιμο κειμένων. Αρκεί να μην είναι θέμα η φασαρία που κάνουν.

 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Κάτι παίζει με το Electroworld και την Coolermaster, τώρα βγάλαν το HaF X στα 100 ευρώ... σε αυτή την τιμή, απλά δεν έχει ανταγωνισμό, είναι το καλύτερο κουτί που μπορείς να πάρεις.
 

akis

Gelatinous Cube
Joined
Jan 10, 2013
Messages
119
Φοβερή προσφορά στα 70 ευρώπουλα! Τα cherry mx black switches είναι ό,τι πρέπει για gaming!
Για typing συνήθως χρησιμοποιούνται τα πιο μαλακά brown switches.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,306
+1 για τα μηχανικά.

Έχουν μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο και αίσθηση ασύγκριτη με τις μεμβράνες... Γι αυτό το λόγο τώρα τελευταία έχει αρχίσει και η μόδα πληκτρολόγιο μεμβράνης με αίσθηση μηχανικού. Άρα δεν μπορεί Μάνο όπου υπάρχει καπνός...
On the down side είναι πιο ευαίσθητα στα υγρά και πανάκριβα

Όσο για τους διακόπτες, νομίζω ότι αν κάποιος θέλει να πάρει μηχανικό, καλό θα ήταν να δει τα διάφορα είδη για να δει τι του ταιριάζει. Κλισέ όπως, ο Α διακόπτης είναι καλύτερος για gaming ή ο B είναι καλύτερος για typing είναι νομίζω άνευ ουσίας. Νομίζω ότι είναι τελείως θέμα γούστου. Προσωπικά χρησιμοποιώ keyboard με mx blues και είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και από πολλούς δεν προτείνονται για gaming

Υπάρχουν πολλά site που προσπαθούν να περιγράψουν τις διαφορές μεταξύ των διακοπτών, ενδεικτικά: http://www.daskeyboard.com/blog/?page_id=1458 (από την μέση και κάτω) αλλά τελικά προσωπικά έχω καταλήξει ότι αν δεν δοκιμάσεις κάτι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι σου αρέσει και επειδή το μηχανικό μάλλον θα σε συνοδεύει για πολύ καιρό, καλό είναι να μην παίρνεις γουρούνι στο σακί...

Edit: Απ ότι βλέπω στο link δεν έχει τους πράσινους (Cherry mx green) που απ ότι ακούω είναι σαν τους blue με αρκετά εντονότερο bounce...
 

infamousjohn

Death Knight
Joined
Dec 7, 2012
Messages
2,516
ποσο θορυβο κανουν αυτα τα πληκτρολογια?
τελος σε ασυρματο υπαρχει κανενα της προκοπης?
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,306
Ο θόρυβος εξαρτάται από τον τύπο διακόπτη.
Οι μπλε πχ κάνουν σαν γραφομηχανή :lol:
Αν δεν κάνω λάθος στους μαύρους, ακούς μόνο το πλήκτρο να ακουμπάει στον πάτο του πληκτρολογίου, κι αυτό ισχύει μόνο για τους χρήστες που συνηθίζουν να τερματίζουν τα κουμπιά πληκτρολογώντας...

Για ασύρματα δεν ξέρω, απ όσο έχω ψάξει γενικότερα δεν έχω δει κάτι αξιοσημείωτο...
 
Top Bottom