What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Comic fans assemble!

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Επιασα και διαβάζω τα Αστερίξ πριν κοιμηθώ και αναρωτιόμουν γιατί δεν μπορεί κανείς να τα βρει πλέον σε φυσική μορφή. Πως γίνεται να μην υπάρχει μια ολοκληρωμένη έκδοση/κούτα με όλα τα τεύχη μεσα;
Βρηκα την αγγλική συλλογή αλλά επειδή είχα διαβάσει στο παρελθόν μερικά τεύχη, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε σε σχέση με την ελληνική μετάφραση η οποία έπιανε πλήρως το πνεύμα του Γκοσινί.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Έψαχνα να βρω νέα για τη συνέχεια της X-Men Animated series (2023) και ανακάλυψα πως υπάρχει Artbook για την original σειρά του '92. Το τσίμπησα επιτόπου, είναι γραμμένο από τους δυο showrunners της σειράς (τη χαρ/ζουν η καλύτερή τους δουλειά ever) και έχει πάρα πολύ πληροφορία για το παρασκήνιό της σειράς, τους συντελές., την πορεία του κόμιξ. Είναι άψογη έκδοση και must have για τους φανς της σειράς.

Η αρχική ιδέα ήταν να είναι ο Xavier με τον Cyclops και έναν σκύλο σε ένα βαν και να μαζεύουν τους υπόλοιπους X-Men. Ήθελαν να το κάνουν πιο παιδικό γιατί θεωρούσαν αρκετά ενήλικο το περιεχόμενό του κόμιξ. Ευτυχώς πέταξαν στα σκουπίδια αυτήν την ιδέα.

X-Men: The Art and Making of The Animated Series​


 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
To Fables επέστρεψε φέτος
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,268
@Admiral Μπορείς να ξεκινήσεις το One Piece :adamjensen:
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,268
Ρίξε έναν όβολο στο μανγκα/κομικ. Τσέκαρε τα πρώτα 2-3 και βλέπεις μετά :Venizelos:
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Πριν καμιά τριετία έπλεκα το εγκώμιο του Comixology και έλεγα πως με έφερε πίσω στα κόμιξ και μου άνοιξε νέους ορίζοντες στο χώρο.
Η αλήθεια είναι ότι μετά από ένα δυνατό comic book binge, τον τελευταίο χρόνο χρησιμοποιούσα την εφαρμογή αρκετά σπάνια. Είχα καταβροχθίσει το περισσότερο backlog κι έμεναν μόνο μερικά αλμπουμάκια αδιάβαστα "για αργότερα". Σήμερα είπα να επιστρέψω για να ολοκληρώσω επιτέλους την ανάγνωση του Hellboy.

Μιλάμε για κανονική πανωλεθρία.

Η εφαρμογή "ανανεώθηκε" (πριν μερικούς μήνες, apparently, απλά εγώ τώρα το πήρα χαμπάρι) και άλλαξε τελείως interface. Η διαχείριση της βιβλιοθήκης σου, το κατέβασμα αγορασμένων κόμιξ, η απόκρυψη των διαβασμένων και γενικώς τα πάντα έχουν αλλάξει προς το (πολύ) χειρότερο. Αλλά η πραγματική τραγωδία είναι ότι πλέον δεν υπάρχει in-app store για αγορές! Σου βγάζει ένα μήνυμα ότι δεν επιτρέπονται λόγω πολιτικής του Google store και ότι μπορείς να αγοράσεις κόμιξ μόνο μέσου του Amazon από το desktop σου.
Φυσικά εδώ το πρόβλημα είναι ότι αν δεν μένεις Αμερική ή Ηνωμένο Βασίλειο και συνδεθείς στο Amazon της χώρας διαμονής σου (π.χ. Γερμανία στην περίπτωσή μου), σχεδόν όλα όσα βλέπεις είναι οι γερμανικές εκδόσεις. Φυσικά, μπορείς να ψωνίσεις από Amazon.com ή UK, απλά οι τιμές προσαρμόζονται στην περιοχή σου και δυστυχώς δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που είχα συνηθίσει από το Comixology app, το οποίο εκτός που ήταν τρομερά εύχρηστο, έτρεχε κάθε τόσο προσφορές -50% ή και παραπάνω.

Συμπέρασμα: μείνετε μακριά. Για πρώτη φορά ένιωσα τόσο εξαπατημένος από την αγορά digital αγαθών. Γενικά είμαι από αυτούς που δεν συλλέγουν, μόλις διαβάσω κάτι η σχέση μας τελειώνει εκεί (εξαιρούνται πολύ λίγα βιβλία/κόμιξ). Συνεπώς, η όλη φάση του Comixology με βόλευε απίστευτα, αλλά μετά από αυτό το πατατράκ, νομίζω η επιστροφή στα paperbacks είναι μονόδρομος :confused:
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
rachid-lotf-the-comic-book-store.jpg
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Πω πω, ο 10χρονος εαυτός μου θα αισθανόταν ότι είναι στον παράδεισο.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,544
Αγοράζει κανείς άλλος αυτή τη συλλογή;
 

Attachments

  • 312188976_1233244384199937_8690991663991078238_n.jpg
    312188976_1233244384199937_8690991663991078238_n.jpg
    97.5 KB · Views: 4
Top Bottom