What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Γιατί είναι βρωμιαραίοι, άπλυτοι και αυτοί θα φταίνε εάν έχουμε καμία απότομη εξάπλωση. Επίσης αυτοί είναι γυρολόγοι και δεν κάθονται μέσα στα σπίτια τους σαν εμάς τους καλούς νοικοκύρηδες.
Έδειξε προ ολίγου ένα ρεπορτάζ για τα Άνω Λιόσια στο σταρ, χαχχαχαχα, καιέκαναν γύρω γύρω ένα τετράγωνο με σκουπίδια για να μας πουν ότι όλη η περιοχή είναι έτσι
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ήδη έχουν αρχίσει να ακούγονται οι πρώτες, ψύχραιμες φωνές, που ζητάνε να τους κλείσουμε στα σπίτια τους και να τους κάψουμε. Ίσως έτσι να μπορέσουμε να πάμε και στην εκκλησία να μεταλάβουμε.

Σοβαρά πάντως, με την στοχοποίηση τους από την μία, την απειθαρχία τους από την άλλη και δεδομένου ότι η συγκεκριμένη συνοικία είναι μεικτή, φοβάμαι ότι το πράγμα αυτό μπορεί να κλιμακωθεί άσχημα.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Συγνώμη παίδες, αλλά αυτά τα λέτε γιατί δεν έχετε μείνει σε περιοχή με γύφτους.
Και εγώ αυτά έλεγα και προσπαθούσα να είμαι φιλικός και να μην κάνω διακρίσεις, αλλά μετά ήρθα στο Αίγιο και είδα τι περνάει ο πεθερός μου και πως μας έχουν κλέψει και μας κλέβουν, μέχρι και τα τσιμέντα.
Δεν τους βάζουμε εμείς στο περιθώριο, αυτοί μπαίνουν γιατί το να πουλάς πρέζα και να κλέβεις είναι ευκολότερο και αποδοτικότερο, ειδικά όταν κανένας δεν τολμάει να τους γυρίσει κουβέντα. Ειδικά από τότε που πετσόκοψαν τους μπάτσους εδώ ξεσάλωσαν εντελώς.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Συγνώμη παίδες, αλλά αυτά τα λέτε γιατί δεν έχετε μείνει σε περιοχή με γύφτους.
Και εγώ αυτά έλεγα και προσπαθούσα να είμαι φιλικός και να μην κάνω διακρίσεις, αλλά μετά ήρθα στο Αίγιο και είδα τι περνάει ο πεθερός μου και πως μας έχουν κλέψει και μας κλέβουν, μέχρι και τα τσιμέντα.
Δεν τους βάζουμε εμείς στο περιθώριο, αυτοί μπαίνουν γιατί το να πουλάς πρέζα και να κλέβεις είναι ευκολότερο και αποδοτικότερο, ειδικά όταν κανένας δεν τολμάει να τους γυρίσει κουβέντα. Ειδικά από τότε που πετσόκοψαν τους μπάτσους εδώ ξεσάλωσαν εντελώς.

Κοίτα, προβλήματα υπάρχουν και από τις δύο πλευρές και αυτό νομίζω είναι γενικά γνωστό. Παρ' όλα αυτά δεν νομίζω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή για στοχοποίηση. Εδώ στην Λάρισα υπήρχαν δυνάμεις που εδώ και καιρό αναδείκνυαν το θέμα και λέγανε ότι πρέπει να παρθούν ειδικά μέτρα, ειδική ενημέρωση στους πληθυσμούς, προμήθεια υγειονομικού υλικού κλπ.

Το αφήσαμε όμως το θέμα στην τύχη του και φτάσαμε εδώ. Και τώρα κλείνουμε ολόκληρη συνοικία και απλά μιλάμε για έναν καταυλισμό. Για να πει ο άλλος "Έλα μωρέ, λίγοι γύφτοι είναι, δεν έγινε και τίποτα". Όπως γίνεται και με τις δομές των προσφύγων. Εδώ όμως μιλάμε για κομμάτι μιας πόλης ~200.000 κατοίκων.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Τον Χαλιλοπουλο τον ξερεις;

Ο πατερας μου του εχει βαφτισει τη μια κορη...εχω επαφη με γυφτους οπως τους λες υποτιμητικα απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου, παιχνιδια στις αυλες τους οποτε κατεβαιναμε επισκεψη στο Πυργο και παρεα μεχρι την εφηβεια μου.

Μια πρωην μου εκπαιδευτικος εμενε επι ενα χρονο σε προγραμμα υποστηριξης ρομα απο ευρωπαικη ΜΚΟ σε μια κωμοπολη της Ουγγαριας.

Ξερω απο πρωτο χερι τι διακρισεις τρωνε και τι πως τους σπρωχνουν το χερι προς την παραβατικοτητα...οποτε μαν τα λεω εχοντας πληρη συνειδηση του τι παιζει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Ναι είχαμε επαφές και εμείς εδώ, τους είχε πουλήσει και οικόπεδα ο πεθερός μου, σιγά σιγά μάλλον ξεχνάνε ποιοι είναι ΟΚ μαζί τους και τώρα μας έχουν σηκώσει. Και πρόσεχε τώρα, δεν λέω "μας έκλεψαν, ποιος να είναι άραγε, α οι γύφτοι" μας κλέβουν μπροστά στα μάτια μας και καλούμε την αστυνομία και μας λένε "και τι να κάνω εγώ τώρα; δεν μπλέκεις, άστους"....
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Το προβλημα που περιγραφεις ειναι συμπτωμα της πολιτικης εναντια στους Ρομα.

Η πολιτική** αυτή τους σπρωχνει στο περιθωριο και την παρανομια.
Η παρανομια χτυπαει και πολιτες που ζουν κοντα στα οικιστικα κεντρα των Ρομα.
Οι πολιτες απευθυνονται στους μπατσους.
Οι μπατσοι συνεχιζουν την αποποιηση ευθυνων.
Ενισχυεται το αισθημα κοινωνικης μισαλλοδοξιας εναντια στους Ρομα.
Το παίρνουν οι ακροδεξιοί και οι καιροσκόποι και κάνουν πάρτι (βλ. Πρώτο Θεμα)
Δημιουργείται κοινωνική πίεση γιατί το πράμα δε πάει άλλο
Αν έχει η πολιτεία πόρους τους ρίχνει στην καταστολή, αλλιώς φροντίζουν οι αγανακτισμένοι χασάπηδες να σκοτώνουν κοριτσάκια απο αδέσποτες καραμπίνες

Οπως και να΄χει πάντα την πληρώνουν οι ρομά.


Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με τη φάση των Ινδιάνων που ζουν σε καταυλισμούς των ΗΠΑ, των First nations people του Καναδά, των αυτόχθονων της Αυστραλίας, των Ινκας της Χιλής κλπ κλπ.

Και πιστεύω οτι αυτό θα συνέβαινε και στην δικιά μου και δική σου οικογένεια αν μας ανάγκαζαν (και είναι εξαναγκασμός οταν γεννιέσαι σε τέτοιο περιβάλλον χωρίς εναλλακτικές, δεν είναι επιλογή) σε συνθήκες διαβίωσης όπως οι παρακάτω

------------------------------------------------------------------------------------------------------------


**Η πολιτική που χρησιμοποιείται ενάντια στους Ρομά είναι αυτή της περιθωριοποίησης και του στρουθοκαμηλισμου με αποτέλεσμα να δημιουργούνται καταστάσεις που οδηγούν σε παραβατικότητα.

Conditions in general

● ‘Difficult living conditions, also deteriorating, sometimes sub-human living conditions.

● In these circumstances difficulty of retaining the Roma/Gypsy identity.

● Roma/Gypsies were often forgotten in the midst of current changes and difficulties in most countries. They were kept on the fringes of politics.


Rejection

● Racist clichés can be found everywhere, including the media, which all too often carries racist propaganda and encourages rejection in attitudes and conduct.

● Roma/Gypsies are often stigmatized and their cultural characteristics are not recognized. Romantic clichés do not improve the image of Roma/Gypsies and Travellers, nor do negative stereotypes which put Roma/Gypsies on the same footing as beggars and outcasts, encouraging a stress on wretchedness in analyses and government action.

● Many publications present a negative image of Roma/Gypsy communities. This leads to exclusion from the social scene.
There is a flagrant lack of participation in all forms of power and decision-making bodies in the different countries.

● A substantial proportion of discrimination is caused by the authorities themselves, which fail to penalize racist action against Roma/Gypsies; local authorities are frequently guilty of removing Roma/Gypsies with various degrees of violence; there were cases of real administrative ethnocide through false analyses and inappropriate actions.

● Situations of violent conflict up to and including murder are commonplace, and on the rise. In some Eastern European countries democracy has released aggression among people which more often than not is directed against the Roma/Gypsy. In Western Europe, dwellings and caravans have been burnt in the course of action taken against Roma/Gypsies.

● An attitude of rejection is becoming apparent in states with an influx of Roma/Gypsy families from Eastern Europe, expressed as a desire to move them on to third states.



Justice

● In many cases the judicial authorities fail to deal with attacks against the dignity of the Roma/Gypsy.

● Sometimes the police break their professional secrecy and violate national constitutions by revealing, where Roma/Gypsies are involved, the ethnic identity of detainees.

● Care should be taken with the international development of computerized records, which are tantamount to setting up a police surveillance system.

● Roma/Gypsies are not asking for compassion, but for the right to equality with other citizens. Racist and discriminatory laws are still in force even within the member states of the European Community.



Employment and economic activities

● Difficulties in the pursuit of economic activities due to repression and rejection by the surrounding environment; these made it difficult to integrate into society.

● Difficulties in adjustment or retraining in connection with current changes in economic activities. Traditional activities should not be discouraged; Some of them still have a future. The most arduous work is often given to Roma/Gypsies.

● Problems caused by bans on door-to-door sales, as many Roma/Gypsies are involved in itinerant trades. Such restrictions are inconsistent with freedom of movement and free competition in the member states.

● Many skills are underused.

● Significant shortfall in vocational training.



Health

● Life expectancy is poor. Older people are rare, while infant mortality remains significant.

● The birth-rate is very high. Roma/Gypsies form a very young and rapidly expanding population.

● There are numerous chronic illnesses (respiratory diseases, rheumatism, digestive illnesses); access to care is difficult, in many cases registration with health insurance schemes to qualify for reimbursement of medical expenses is problematic.

● Unbalanced nutrition, which led to deficiencies. Smoking is common among the very young and drugs are coming onto the scene. Some groups and families experience real hunger.



Education

● Conditions for schooling are generally difficult: the education system has ignored Roma/Gypsies for a long time. Studies carried out by the Commission of the European Communities since 1984 have provided evidence and reports on this issue. These conditions result in the well-known, very high proportion of illiteracy, up to 90 per cent of the adult population.

● Inadequate pre-school education.

● Insufficient account is taken of the language.

● Rejection and segregation in the classroom is common.

● Many children are not registered at a school and if they are registered they do not attend.


Accommodation

● Living conditions are often unacceptable.

● Roma/Gypsies tend to group together on the outskirts of cities in poor conditions.

● There are fewer and fewer camping spaces: the surrounding population also has housing problems.

● Roma/Gypsies are tending to settle, particularly because it is increasingly difficult to travel and park.

● Parking for Roma/Gypsies is a crucial problem. They are harassed. There is a pressing need to deal with this and to establish networks, at least at national levels, to accommodate nomads.

● Shanty towns are still to be found in many member states, alongside problems with water, electricity, sewers and sanitation (with children in the midst of rats)

Πηγή: https://www.synigoros.gr/resources/roma/sxetika-genika-eggrafa/romareport.pdf
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,140
@τι να πεις.

Σε πολλά έχεις δίκιο.
Απο την άλλη δεν μπορώ να αποδεχτώ οτι οι ρομά είναι οι κατατρεγμένοι του Συστήματος.
Και αυτό στρουθοκαμηλισμός είναι.
Μπάτσοι και ρομά μαζί τις κάνουν τις βρωμοδουλειές τους (όσοι τελωσπάντων κάνουν βρωμοδουλειές - που δεν είναι και λίγοι.)
Κλοπές - ναρκωτικά - όπλα - σωματεμπορία. Γνωστά είναι αυτά. Σιγά μη δε τα ξέρουν οι μπάτσοι.

Το Σύστημα χρειάζεται και τους φυσικούς αυτουργούς.

Όσο για το "πάντα την πληρώνουν οι ρομά" θα διαφωνήσω. Σχεδόν ποτέ δεν την πληρώνουν. (εκτός απο κανέναν φουκαριάρη που μαζεύει παλιοσίδερα απο τα σκουπίδια)
Πάνε μπουλούκια στα δικαστήρια (αν φτάσει η υπόθεση μέχρι εκεί) τραμπουκίζουν, απειλούν με καμμένα σπίτια κλπ.
Και φυσικά η υπόθεση περνάει στο ντούκου. Μεγάλη ασυλία για κραυγαλέες περιπτώσεις.
Δικαστές και μπάτσοι πετάνε χαρταετό, σιγά μη βάλουν τα χέρια τους στη φωτιά. Τζιζ.

Όσο για τον covid 19...
Φυλακές, δομές "φιλοξενίας" και καταυλισμοί ρομά είναι οι εστίες που ο κορώνας κάνει και θα κάνει πάρτι.
Σιγά μη τηρούν αποστάσεις και μέτρα προφύλαξης έτσι όπως τους στοιβάζουν.
Και είμαι σίγουρος οτι πλένουν τα χέρια τους πολύ σχολαστικά που λέει και ο παπαδόπουλος στο σποτ. Νοτ.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
@Elric

Ρε συ οταν λεμε οτι μια ολοκληρη κοινωνικη ομαδα φταιει για ολες τις βρωμοδουλειες (ακομη και αν σε παρενθεση βαζεις οτι δεν ειναι ολοι αλλα δεν ειναι και λιγοι,κατι που δεν ισχυει*) ειναι σα να λεμε οτι ολοι οι Σικελοι ειναι μαφιοζοι, η νταξει μωρε οχι και λιγοι
( κατι που προφανως δεν ισχυει )



"Εκτιμάται ότι το 90% των παρανομιών που στέλνουν τους τσιγγάνους στη φυλακή ή στο δικαστήριο έχουν να κάνουν με την επιβίωσή τους, δηλαδή τη φτώχεια" απο το πολυ ωραιο αρθρακι που αν και παλιο θα το βρεις παρακατω που καταρριπτει και την αναφορα σου οτι ζουν υπο το καθεστως ασυλιας:



Αν βαριεσαι να το διαβαζεις αυτη ειναι δηλωση εγκληματολογου βουλευτη (της ΝΔ για να μη λεμε οτι ειναι κανας αριστεροκουλτουριαρης):

*Παρά την διαδεδομένη εικόνα ότι οι τσιγγάνικοι καταυλισμοί ανα την Ελλάδα είναι «απάτητοι» από την ελληνική πολιτεία και όπου υπάρχει ένα αυτόνομο και άναρχο καθεστώς παρανομίας, πολλοί εγκληματολόγοι όπως ο Άγγελος Τσιγκρής έχουν μια αρκετά διαφορετική άποψη::
«Τα στατιστικά της αστυνομίας δεν αναφέρονται στο είδος των αδικημάτων. Αν σε 50 συλληφθέντες Ρομά, οι 30 κατηγορούνται για πολεοδομικές παραβάσεις, αφορά στο στήσιμο των καταυλισμών τους.


και για την ασυλια τσεκαρε τη παραγραφο "Mια πλευρά της “τάξης” με βαρύ χέρι¨"


Επισης:


Edit: Μολις παρατηρησα οτι ο συγγραφεας του λουμπεν αντιγραφει τον Hellion Oo!
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
ενας φιλος μου εστειλε αυτο


Στην Κινα πετανε απο τα ξενοδοχεια και τα σπιτια τους Αφρικανους, επειδη λεει ειναι φορεις του covid 19. Αυτο ξεκινησε αφου πηραν τα ενοικια.
Απο οτι μου ειπε ο φιλος, στην Κενυα εχουν ηδη ξεκινησει μαζικες απελασεις κινεζων. Δεν θυμαμαι εαν ηταν η Κενυα. Ισως καμια Γκανα. ειχαν πει οτι δεν θα κλεισουν την πορτα στους Κινεζους. Τελικα την εκλεισαν οι κινεζοι.

Για τους ρομα, εχουν τις νοοτροπιες τους που τις περνανε στα παιδια τους. Δεν ειναι λιγοι αυτοι που θελουν μορφωση και να ζησουν μια διαφορετικη ζωη.
Στο θεμα με τις κλοπες. Βγηκαν ολοι τωρα και ζητανε δημοσιους αποκεφαλισμους, επειδη λεει τους κλεβουν τα ποδηλατα και παιρνουν επιδοματα.
Η βουλη ειναι γεματη απο τυπακια που αναμειχθηκαν σε σκανδαλα μυριων και την εβγαλαν λαδι. τους υποστηριξαν και τους ξανα-ψηφισαν.
το ποδοσφαιρο ειναι τιγκα στη βρωμια και τα παπορια αλλα αυτο δεν σταματαει τους χιλιαδες τους χειροκροτουν.

Τι να λεμε τωρα; Ο αλλος (Ο Κυριακος) θελει ιδιωτικη παιδεια, υγεια και να ξεπουλησει το δημοσιο. τον ψηφισαν και τωρα τον χειροκροτανε επειδη γλυτωσε το σκανδαλο με την Siemens και ειχε χρονο να γινει πρωθυπουργος και να ριξει καραντινα.
Η γυναικα του ηθελε να βγαλει και τον κοσμο στα μπαλκονια, για να χειροκροτησουν το προσωπικο στα δημοσια νοσοκομεια. Η γυναικα του λεω, που αγορασε το σπιτι του Βολταιρου και οταν τον ρωτησαν το πως και το γιατι ο Κυριακος δηλωσε, δεν ξερω εχουμε χωρισει.
πολλοι ελληνες μου θυμιζουν μια γκομενα που ειχα .... ας μην πω γιατι θα γινω πολυ ακαταλληλος.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Στην Κινα πετανε απο τα ξενοδοχεια και τα σπιτια τους Αφρικανους, επειδη λεει ειναι φορεις του covid 19. Αυτο ξεκινησε αφου πηραν τα ενοικια.
Απο οτι μου ειπε ο φιλος, στην Κενυα εχουν ηδη ξεκινησει μαζικες απελασεις κινεζων. Δεν θυμαμαι εαν ηταν η Κενυα. Ισως καμια Γκανα. ειχαν πει οτι δεν θα κλεισουν την πορτα στους Κινεζους. Τελικα την εκλεισαν οι κινεζοι.

Στην αναμπουμπουλα οι ξενοφοβικοι χαιρονται...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Το μαγικο ραβδι του Γεωργιαδη.

 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Μολις ειδα οτι υπαρχει ιστοσελιδα που λεγεται pressproject που προφανως προσπαθει να καπηλευτει το thepressproject... αντε να δω τι αλλο θα κανουν...
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
@Elric



Το βρίσκω ατυχές από την πλευρά σου να βάζεις θέμα του λούμπεν για την εξής περίπτωση, προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα πέραν δηλαδή του οτι ο συντάκτης δεν έχει ιδέα τι είναι ρομά και απλά προσπαθεί να περάσει την γραμμή του λουμπεν, τίποτα μη συνηθισμένο δηλαδή. Η συγκεκριμένη σελίδα είναι μόνο για να μάθεις πόσο μορφωμένες είναι οι τύπισσες στο gntp και πόσο φασίστας είναι ο Τσιάρτας και οι πόντιοι στο power of love.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Το βρίσκω ατυχές από την πλευρά σου να βάζεις θέμα του λούμπεν για την εξής περίπτωση, προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα πέραν δηλαδή του οτι ο συντάκτης δεν έχει ιδέα τι είναι ρομά και απλά προσπαθεί να περάσει την γραμμή του λουμπεν, τίποτα μη συνηθισμένο δηλαδή. Η συγκεκριμένη σελίδα είναι μόνο για να μάθεις πόσο μορφωμένες είναι οι τύπισσες στο gntp και πόσο φασίστας είναι ο Τσιάρτας και οι πόντιοι στο power of love.

Ειο! Συμφωνώ οτι κύρια ασχολία του Luben είναι η αριστερογενής σάτιρα και δεν είναι για σοβαρές αναφορές , όμως όλοι έχουμε τις ένοχες απολαύσεις μας.

Το οτι λινκαρα βεβαια το συγκεκριμένο άρθρο, ήταν γιατί καταγράφει αρκετά γεγονότα (παρουσιάζοντας και πηγές απο όλο το πολιτικό φασμα ωστε να ξέρουμε οτι δεν τα εβγαλε απο το κεφάλι του ο συγγραφέας) τα οποία φανερώνουν οτι οι ρομά ήταν πάντα στο περιθώριο και δεν απολαμβάνουν κάποιο είδος ασυλίας, γεγονότα τα οποία θα έπρεπε να τα απαριθμήσω ένα προς ένα και είπα να μην ξανα-ανακαλύπτουμε τον τροχό.

Αν πάλι αρνείσαι να μπεις στο συγκεκριμένο σαιτ το δεχομαι και το σεβομαι, οποτε σου παραθέτω πηγές που χρησιμοποιησε ο συγγραφεας (και που προσκεινται) για να διαβάσεις για τα γεγονότα και να εχεις μια μη προκατειλημμενη αποψη.


Protagon (της Κεντροδεξιας)

Penna.gr (lifestyle)

Περιοδικό Ζενιθ (των Αριστερων)

Κων/νος Καρποζηλος "Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΤΣΙΓΓΑΝΩΝ ΣΤΟΝ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΤΥΠΟ" ( της Ακαδημαικης κοινοτητας)

Καθημερινή (της Δεξιας)

Κινηση απελάστε το Ρατσισμο (Αντιφα)

Πανισπανική Ένωση Ρομά (Μέλος της Παγκόσμιας Ενωσης Ρομά αναγνωρισμένης απο τον ΟΗΕ)

Ριζοσπάστης ( των Σταλινιστων)

Το Βήμα (των Κεντροαριστερων)
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Φοβερό πάντως το άρθρο για τους Ρομά... Μιλάμε για στατιστικά στοιχεία ενώ ότι βγάζουν είναι μαύρο και πάντα έχουν αυτήν την κλάψα που κάποιοι βλέπαν σε βίντεος του Luben Retroletarios και κοροιδεύανε.
Εννοώ την κλάψα σε κείνο το βίντεο που ήταν κάποιοι οικοδόμοι τη δεκαετία του 90 και είχε βγει ένας μουστακαλής δημοσιογράφος και αυτοί λέγανε «Ναι, τώρα πια δεν υπάρχει δουλειά» (ενώ δουλέυαν εκείνη τη στιγμή στην οικοδομή) και βγαίναν από κάτω στα σχόλια και λέγανε «κλασσικός έλληνας που κλαίγεται ακόμα και όταν βγάζει 5 εκατομμύρια».
Ε λοιπόν οι γύφτοι είναι 2 φορές χειρότεροι σε αυτήν την κλάψα.

Έχω 500 παραδείγματα να αναφερθώ (που αφορούν επαιτεία και κλοπές). Το μόνο που θα πω είναι πως ο κανόνας για τους Ρομά είναι να κάνει επαιτεία ή κλοπή, και αυτοί που θα πουλάνε λαχανικά ή χαλιά ή θα ναι παλιατζήδες θα ναι εξαίρεση.

Ίσως έχω δει όμως ανθρώπους που μπορεί να ταν στην ιδεολογία αυτή και να ξέφυγαν. Είχα έναν καθηγητή που έμοιαζε πολύ με γύφτο, αλλά ήταν καλός άνθρωπος και δεν είχε καμία σχέση με την σάπια ιδεολογία. Και επίσης όταν ήμουν Πάτρα είχα δει σε μια εκκλησία κάποια γυφτάκια να ακολουθάνε έναν παπά (σαν κατηχητικό ίσως; δεν έκατσα να ρωτήσω). Οπότε υποθέτω και κει θα θέλαν να φύγουν από τη μιζέρια του καταυλισμού.

Αυτοί που δραπετεύουν από την σάπια ιδεολογία έχουν τον σεβασμό μου, όμως σε περιοχές όπως στη Καστέλλα, στα Ψαχνά, στο Μενίδι κλπ γίνεται χαμός από εγκληματικότητα και γύφτικη μαγκιά.

Με την ίδια λογική και γω μπορώ να απειλώ και να λέω «δώστε μου καλή δουλειά, αλλιώς εκτός από τα επιδόματα που παίρνω σίγουρα θα αρχίσω και τις κλοπές και θα είμαι δικαιολογημένος». Φοβερός εκβιασμός αν λάβουμε υπόψιν την πλειοψηφία από τα «παράλληλα χόμπυ» με τα οποία βγάζουν τα έξτρα εισοδήματα τους...

Το να μπερδεύουμε αυτά τα γεγονότα με άτομα που λένε «πλακώστε τους» ή «σκοτώστε τους» (επίσης γεγονότα) είναι απλά το κλασικό τρικ της επίκλησης στο συναίσθημα και τείνει να παραποιήσει τη διαύγεια του συμπεράσματος.

Τέλος αυτήν την εμμονή με το «ΟΙ ΓΥΦΤΟΙ ΔΕΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΑΥΓΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΑΝΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΛΑΣΗ» θεωρώ πως το κάναν οι δημοσιογράφοι για να ξυπνήσουν και οι τελευταίοι πιο στόκοι Έλληνες που δεν προσέχαν και να πουν «ώπ, για κάτσε λίγο. Εγω γύφτος είμαι και κάνω τα ίδια;». Δηλαδή παιχνίδι με την ψυχολογία (παράδειγμα προς αποφυγήν) για να νουθετήσουν κάποια ζώα.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Όπως κάθε τι στη ζωή υπάρχει το "αίτιο" υπάρχει και το "αιτιατό". Σε αντίθεση με την κότα και το αυγό της, αυτά στη συντριπτική πλειονότητά τους μπορούν να αποδοθούν. Αν αντιστρέψεις όμως την σχέση τους, δηλαδή αποδώσεις το αίτιο στο αιτιατό και τούμπαλιν, θα οδηγηθείς σε λάθος συμπεράσματα.

Σε αυτήν την κατάσταση η ιδεολογία δεν είμαι γεννησιουργος δύναμη, παρότι έχει επίδραση, αλλά δευτερεύον χαρακτηριστικό απόρροια πολιτικών που έχουν εδραιωθεί.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Ο τρόπος ζωης των γύφτων είναι αυτός που επιλέξανε κανείς δεν τους έριξε στο περιθώριο, αυτοί θέλαν να ζουν έτσι ελεύθερα αδέρφια μου αλήτες πουλιά και δεν ξέρω εγω τι και επειδή στην καπιταλιστική εποχή που ζούμε αυτό φυσικά δεν γίνεται καταφεύγουν στις γνωστές μεθόδους. Αυτό δεν χρειάζεται κανέναν analυτή η στατιστικές για να το δει κάποιος. Επίσης έχουν τρελή ασυλία και προστατεύονται διεθνώς, φυσικά σε αυτό δεν φταίνε καθώς σε ένα αστείο υπόδειγμα κράτους όπως είναι η Ελλάδα βρίσκουν και τα κάνουν. Έχουν γίνει πολλές προσπάθειες να προσαρμοστούν, προσπάθειες με χορηγήσεις και επιδόματα οχι αστεία, απλά δεν γίνεται δεν θέλουν, θέλουν μόνο να τα αρπάζουν από παντού και να μην δίνουν τίποτα. Φυσικά φταίει το κράτος για όλα αυτά οχι οι ίδιοι αλλά ούτε εγω φταίω που τα βλέπω ολα αυτά και δεν μπορώ να μην αντιδράσω με κίνδυνο να με πουν ειρωνικά νοικοκυραίο στην καλύτερη η φασίστα που είναι η σίγουρη λύση.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Τελικα η επιδημια εχει μετατραπει σε πολιτικο θεμα πεδιο μαχης που προκαλει κοινωνικες τριβες.
Η επιδημια ειναι πολιτικο θεμα, ως προς την αντιμετωπιση της απο το κρατος αλλα και την ετοιμοτητα του κρατους για να αντιμετωπισει τετοια περιστατικα. Αυτα πλεον δεν εχουν καμια σημασια επειδη εχουμε φτασει στον κανιβαλισμο.

Κραταμε οτι το προβλημα μετατραπηκε σε επελαση λογω (παγκοσμιας) πολιτικης αδρανειας. Λετε να τους επιασε ο ιος στον υπνο;
Δεν θα καθησω να αναλυσω τωρα την παγκοσμια οικονομια. Αυτο που θα πω ειναι οτι ενας απο τους λογους που κινηθηκε γρηγορα το ελληνικο κρατος, για πρωτη φορα στην ιστορια, ηταν επειδη εψαχναν να βρουν μια πετσετα, για να καθαρισουν λιγη απο την δυσαρεσκεια που απλοχερα χαρισε τον τελευταιο καιρο. ομολογω οτι το επαιξαν πολυ καλα αυτο το χαρτι.

Η οικονομια λοιπον εκανε το θεμα πολιτικο, δημιουργησε κοινωνικες τριβες και γιαυτο φτασαμε και στο κλασσικο, αυτοι γιατι παιρνουν επιδοματα;
Θα προσθεσω οτι τον τελευταιο καιρο η ακρα δεξια κανει εντονες προσπαθειες να περασει τις θεσεις της καβαλα στην επιδημια.
Περναω στον αοριστο.

Δουλευεις και εισαι χαρουμενος που σου δινουν ενα χαρτζιλικι και ας σε εκμεταλλευονται. Ισως και να εισαι ανεργος.
Πληρωνεις φορους, δικαιωματα χανεις και εχεις τον Γεωργιαδη να σε ρωταει τι να τα κανεις τα λεφτα, για να γινεις 300 κιλα; Η βιοπαλη σε εκανε να ξεχασεις τα σκανδαλα οπου οι λιγοι μασησαν τα πολλα και την εβγαλαν λαδι. Μεσα σε αυτη την κατασταση εισαι σωστος απεναντι στην κοινωνια και το κρατος.

Ο γυφτος δεν παει να του πιουν το αιμα, δεν παρακαλαει για δικαιωματα, δεν ψηφισε Γεωργιαδη και σε γενικες γραμμες δεν θελει να μπει στην κοινωνια οπου ζουν οι σωστοι. Μπορει να παει να δουλεψει σε φαμπρικα αλλα λογικα δεν θα τον παρουν. μπορει να ξεκινησει να πληρωνει φορους και να ζει σαν τους σωστους της κοινωνιας, αλλα για την κοινωνια θα ειναι ο γυφτος. Δεν θα τον φωναξει καποιος να πιουν καφε.
Αυτο δεν θα αλλαξει ποτε.

Εννοειται οτι ενοχλει τους σωστους, οταν ενας γυφτος παρει καποιο επιδομα, επειδη αυτος ειναι κομματι της κοινωνιας και δεν πηρε τιποτα.
Αν ριξεις μια ματια σε τι κοινωνια εισαι σωστος, ισως να καταλαβεις οτι εισαι ενας απλος μαλακας, οχι επειδη ο γυφτος πηρε επιδομα και ας μην πληρωνει φορους. Η εντυπωση που εχει ο καθενας για τον εαυτο του, τον εμποδιζει να διακρινει τα συμπτωματα του μαλακα, ισως σε καποιες στιγμες αυτοκριτικης να βλεπει τα συμπωματα αλλα ειναι μια ιδεα που δεν περναει περα απο την μικρη μνημη.

Σε ενοχλει ο γυφτος γιατι ειναι μικροκακοποιος, επειδη πουλαει ναρκωτικα, επειδη οτι μπορει το αρπαζει. Ξεχνας οτι ειναι μια κοινοτητα η οποια δεν μπορει να αλλαξει καταστασεις. μιλαμε για ανθρωπους που στην πλειοψηφια τους ζει σε γκετο και τσαντιρια. Ειναι το τιμημα οταν δεν θελεις να σε πιανουν κοροιδο.
ΔΕΝ σε ενοχλει οτι ο ανθρωπος που κινει την κοινωνια και μπορει να αλλαξει καταστασεις, δεν ειναι πολιτικο αποτελεσμα (αξια-ικανοτητες) αλλα επικοινωνιακο αποτελεσμα. ξαναρωταω, μηπως εισαι μαλακας; ο γυφτος δεν ψηφισε καποιον που δηλωσε οτι ηταν το πρωτο βρεφος πολιτικος κρατουμενος. Ο γυφτος δεν ακουει πορτοσαλτε και ουτε εβαλε ναζι στην βουλη.ο γυφτος δεν πληρωνει δημοτικα τελη γιατι δεν θελει να αναρωτιεται αν θα ξεβουλωσουν τα φρεατια. ξαναρωταω, μηπως εισαι μαλακας;
ο γυφτος δεν ψηφισε τον αχρηστο για να τον βαλει στον δημο αλλα φταιει για την ασχημη εικονα της κοινωνιας.
Αν δεν ησουν μαλακας, ο γυφτος θα συνεχιζε να ειναι γυφτος. ισως θα ηταν δυσκολοτερο να ζει στο περιθωριο αλλα εσυ, σιγουρα, δεν θα τσεκαρες αριστερα και δεξια να δεις ποιος πηρε επιδομα για να τον κραξεις.
 
Top Bottom