What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
Η μάσκα δεν είναι για να μην μολυνθείς αλλά για να μην μολύνεις. Αν υποθέσουμε ότι η μάσκα έχει το ρόλο αυτοπροστασίας οι χειρουργικές μάσκες είναι άχρηστες. Αλλιώς θα φόραγαν και στα νταμάρια-ορυχεία χειρουργικές μάσκες του μισού ευρώ και θα τελείωνε η ιστορία(όπου απαιτείται). Αν ο στόχος είναι να αποτρέψεις σωματίδια χ διαμέτρου και πάνω να μπουν μέσα σου χρειάζεται εξειδικευμένος εξοπλισμός,

Αν τα μικρόβια προσκολλώνται δηλαδή στην υγρασία του αέρα (όπως έχει ειπωθεί από ειδικούς) δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι οι ιατρικές μάσκες κάνουν και πολλά πράματα, ιδιαίτερα αν η μάσκα χρησιμοποιείται για αρκετή ώρα. Βαριέμαι λίγο να το ψάξω λεπτομερώς στα κιτάπια μου αλλά αυτήν την αίσθηση έχω.

Η όλη πολιτική του να μην φοράμε μάσκα αποσκοπούσε περισσότερο στο να μην κορεστεί το supply chain ή και να επαρκεί η παραγωγή για αυτούς που τις έχουν περισσότερο ανάγκη όπως πχ μέσα σε ένα νοσοκομείο ώστε σε περίπτωση μόλυνσης εργαζομένου υγείας να μην γίνεται πομπός μόλυνσης για όλους τους θαλάμους.. Πλέων είναι πιθανότερο να επαρκεί η παραγωγή κτλ ώστε να γίνει χρήση και από τον ευρύτερο πληθυσμό.

ή έτσι καταλαβαίνω..
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Αν ενθυμούμαι καλά ο αγαπητός στον λαό κ.Τσιόδρας ερωτηθείσας προ 2 εβδομάδων(?) περί χρήσης της μάσκας και των γαντιών , εκείνος δεν ήταν που ξεκάθαρισε όχι την καθολική της (υπερβολική) απρόσκοπτη φορεσιά? Είχε ορίσει ότι έχει νοήμα κάποιος να φορά την μάσκα γνωρίζοντας ότι έχει μολυνθεί και προσπαθεί να μην επηρεάσει/μολύνει και τους υπολοίπους. Μάλιστα δεν είχε αφήσει το περιθώριο να χρησιμοποιείται η μάσκα σε περιπτώσεις/περιοχές όπου ενδέχεται κάποιος να κολλήσει από αυτές π.χ. ΣΜ , λαικές αγορές ?

Δεν μπορώ να αντιληφθώ ότι θα πρέπει να κινούμαστε παντού με μάσκες... (?) Είναι υποχρεωτικό πλεόν ή αναγκαίο καλό με μια ηθική έκπτωση/ελάφρυνση στο παραπτώματος του τύπου <<... ξέχασα την μάσκα/τελείωσαν οι μάσκες από τα Φαρμακεία στο Δήμο μου και τους συνδήμους μου... , και τι έγινε βρε αδερφέ να με δικάσεις για αυτή τη στιγμή αδυναμίας?>>

Το άλλο που σκέφτομαι και με προβληματίζει ιδιαίτερα , λόγω συνθηκών , τι θα απογίνουν τα νησιά των -500 και 1000 ανθρώπων πληθυσμό που δύναται να έχουν 1 το πολύ 2 Φαρμακεία σε ολόκληρη την κοινότητα του νησιού ... Τι θα απογίνουν?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
Σε λίγο θα μας πείς και οτι κάνουν απεργία και τους παρακαλάνε οι χωριάτες να πάνε να δουλέψουν. Δλδ τα λένε αυτά ήδη οι νεοδημοκράτες.
οπότε μου λες ότι σου λέω ψέματα για πολιτικούς σκοπούς;


Σχετικά με τις μάσκες, απλό είναι μην το κουράζουμε. Και ναι ξέρω πολύ καλά τι είναι να φοράς μάσκα για ώρες, έχω κάνει μερεμέτια σε 35 βαθμούς για ώρες συνεχόμενες.

 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,584
βρισκω τρομερα ενδιαφεροντα και προσπαθω να κατανοησω (εδω και χρονια) τον μηχανισμο του θαυμασμού και της προσκολλησης του νεοελληνα σε καποιο τυχαιο προσωπο που ερχεται στην επικαιροτητα.

δεν εχω κανενα ενδιαφερον να αποδομησω τον κ τσιοδρα (ισα ισα, σαν νερντ φατσα του "καλυτερου φοιτητη στο ετος του" ή ξερω γω ενος ηλικιωμενου χαρυ ποτερ μπορω να πω οτι μου ειναι και συμπαθεστατος φυσιογνωμικα), αλλά δεν καταλαβαινω καθολου αυτη την λατρεια και την τυφλη εμπιστοσυνη στην επιστημονικη του δεινοτητα.

ο αθρωπος βγαινει καθε απογευμα και αναγνωσκει στην αρχη καποια γενικα στοιχεια που εσεις κι εγω μπορουμε πανευκολα να βρουμε στο νετ, μετα ανακοινωνει τα καθημερινα στατιστικα στοιχεια που εσεις κι εγω δεν μπροουμε να διασταυρωσουμε, εκτος ισως των νεκρων, και μετα συνηθως αναφερεται σε καποιο γενικοτερο στοιχειο καποιας πλευρας του ιου.
ειλικρινα δεν ξερω αν η επιστημονικη "αξια" καποιου, κρινεται απ τις γνωσεις που αποκτα μελετωντας το αντικειμενο του, ή αν ειναι θεμα ικανοτητας ή ακομα και τυχης, ξερω γω.

παντως ο εν λογω ναι μεν, μου δειχνει οτι διαβαζει και μελετα καθημερινα με συνεπεια τα δεδομενα που προκυπτουν παγκοσμιως, αλλά δε μου εχει δειξει οτι μπορει να τα αναλυσει, να τα αξιολογησει και γιατι οχι; να προτεινει λυσεις με κανενα τροπο.
καταλαβαινω οτι εχουμε να κανουμε με μια αγνωστη αρωστια, αλλά π.χ. τις προβλεψεις του τον γεναρη νομιζω και ενω εχει αρχισει η φαση οτυ κορονα στην κινα σε τηλεοπτικο φακο (οι οποιες μ ενα θαυματουργο τροπο εχουν εξαφανιστει απ τα καναλια) οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο δεν τις λες και επιτυχημενες.
επισης θεωρω εντελως απαραδεκτη επιστημονικα και λογικά, την απλη μεθοδο των τριων που χρησιμοποιησε, προφανως θελοντας να δειξει την επιτυχια των μετρων εδω, οπως και την αναγνωση καθε απογευμα τον πρωτο καιρο τον αριθμο των νεκρων σε ιταλια, ισπανια και καμια φορα γαλλια, βελγιο, αγγλια, οτι βολευε. δεν ακουσαμε βεβαια ποτέ τους αριθμους σε βαλκανικες χωρες διπλα μας, που θα ηταν κοματακι πιο "λογικο" αλλά δε βαριεσαι...
και φτανουμε και στην αφορμη του σεντονιου που απλωνω πρωινιατικα. διαβαζω οτι ο κ τσιοδρας ηταν δεξι χερι του κ αβραμό οταν εκεινος ειχε θητευσει ως υποργος υγειας και λεγεται οτι ηταν ο εισηγητης της προμηθειας 16 εκατομυριων :eek::unsure: εμβολιων για τον Η1Ν1, με κυριο αποδεκτη την αγαπημενη νοβάρτις (απλα σαν γεγονος αναφερω το ονομα της, δεν κρινω...) απ τα οποια τελικα χρησιμοποιηθηκαν ελαχιστα

ε, μ ολα αυτα δεν νιωθω και μεγαλη ασφαλεια για την εξελιξη της μαχης με τον ιο στη χωρα, αλλά ειμαι στην θλιβερη μειοψηφια.
το διπολο καλος - κακος μπατσος των 6 μ.μ. που με αμφισβητουμενη μαεστρια εχει στησει το επικοινωνιακο τημ του μαξιμου, τα παει τελεια στις δημοσκοπησεις, και αυτο ειναι το μονο που ενδιαφερει τους προισταμένους του. καλη μας τυχη.

παρτε κι ενα ωραιο φωτογραφικο ενσταντανέ. εκ δεξιων του τοτε υπουργου βλεπουμε τον σημερινο υφυπουργο υγειας, ακομα εναν τηλεοπτικο αστερα της απογευματινης μας ενημερωσης. εξ ευωνυμων, οπως θα καταλαβατε ειναι ο επομενος ή μεθεπομενος ΠτΔ κ. τσιοδρας.

a52c44ca73984ea39c102c6c6b24adddad01a8b72b8be6899b5a2b2f7c112e2b.jpg
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,684
Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά μιας και έχω χάσει την καθημερινή τριβή με τέτοια θέματα επικαιρότητας λόγω της γεωγραφικής μου απομάκρυνσης οφείλω να το κάνω. Είχε κανείς την οποιαδήποτε αυταπάτη ότι ο κ. Τσιόδρας βγήκε στην (τηλεοπτική) θέση που βγήκε επειδή ήταν το μεγαλύτερο σαΐνι στον ελληνικό χώρο της Ιατρικής? Και δεν αναφέρομαι στο κάθε drone που πιστεύει ακράδαντα ότι η γνώμη που σχηματίζει είναι ανόθευτη επειδή παρακολουθεί όλα τα κανάλια (τα οποία ελέγχονται από τον πρωθυπουργό με το καλημέρα της κυβέρνησης).

Το ζήτημα της επιστημονικής αξίας είναι ένα άκρως ενδιαφέρον θέμα προς συζήτηση, στο οποίο πρέπει να εντάξει κανείς και το στόχο που εξυπηρετεί ο επιστήμονας/καλλιτέχνης/κ.ό.κ. το οποίο είναι το ανθρωπιστικό. Σε σύνθετες επιστήμες όπως είναι η Ιατρική που έχει και χειροπιαστό τον τελικό σκοπό οι απαντήσεις είναι φαινομενικά εύκολες, σε άλλες δυστυχώς όχι και τόσο.

Για το ζήτημα των μασκών με κάλυψε ο @ccwr. Χρειάζεται μία χειρουργική μάσκα, επειδή λόγω ανυπαρξίας τεστ ο καθένας μας μπορεί να είναι εν δυνάμει ασυμπτωματικός φορέας του ιού και άρα να τον διασπείρει. Αν κάποιος φορέας βήξει πάνω σου, η μάσκα δεν κάνει απολύτως τίποτα καθότι τα σταγονίδια μπορούν να μπουν μέσα από τους βλεννογόνους των ματιών. Επομένως η μάσκα δύτη για κάποιον που πιστοποιημένα δεν είναι φορέας ή/και μολυσματικός δεν είναι "τρελίτσα" αλλά συνετή λύση. Μπορεί ο lelos να ρίχνει τρελό diss για τους Κινέζους αλλά έχουν βγάλει αναλυτικότατο πρωτόκολλο 65 σελίδων που αντιμετωπίζει τον ιό στα νοσοκομεία αποτελεσματικότατα. Το πρόβλημα είναι πολυδιάστατο και ακριβώς επειδή η Ελλάδα/Μεγ. Βρετανία/ο κόσμος ολάκερος έχει φαλιρήσει σε πολλαπλά στάδια της ιατρικής πρόληψης/αντιμετώπισης ευρύτερα (και όχι μόνο για τον ιό), υιοθετούν μεσοβέζικες λύσεις που φαίνονται και είναι παράλογες για την ανθρωπότητα του 21ου αιώνα μ.Χ.

Πάω να τραβήξω ένα βίντεο κάνοντας τσαλιμάκια με κωλόχαρτο για το κοινό στο tik tok και τον pasokara. Έχει μεγαλύτερη πέραση από το να σκέφτεσαι και να καταθλίβεσαι πρωινιάτικα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά μιας και έχω χάσει την καθημερινή τριβή με τέτοια θέματα επικαιρότητας λόγω της γεωγραφικής μου απομάκρυνσης οφείλω να το κάνω. Είχε κανείς την οποιαδήποτε αυταπάτη ότι ο κ. Τσιόδρας βγήκε στην (τηλεοπτική) θέση που βγήκε επειδή ήταν το μεγαλύτερο σαΐνι στον ελληνικό χώρο της Ιατρικής? Και δεν αναφέρομαι στο κάθε drone που πιστεύει ακράδαντα ότι η γνώμη που σχηματίζει είναι ανόθευτη επειδή παρακολουθεί όλα τα κανάλια (τα οποία ελέγχονται από τον πρωθυπουργό με το καλημέρα της κυβέρνησης).

Το ζήτημα της επιστημονικής αξίας είναι ένα άκρως ενδιαφέρον θέμα προς συζήτηση, στο οποίο πρέπει να εντάξει κανείς και το στόχο που εξυπηρετεί ο επιστήμονας/καλλιτέχνης/κ.ό.κ. το οποίο είναι το ανθρωπιστικό. Σε σύνθετες επιστήμες όπως είναι η Ιατρική που έχει και χειροπιαστό τον τελικό σκοπό οι απαντήσεις είναι φαινομενικά εύκολες, σε άλλες δυστυχώς όχι και τόσο.

Για το ζήτημα των μασκών με κάλυψε ο @ccwr. Χρειάζεται μία χειρουργική μάσκα, επειδή λόγω ανυπαρξίας τεστ ο καθένας μας μπορεί να είναι εν δυνάμει ασυμπτωματικός φορέας του ιού και άρα να τον διασπείρει. Αν κάποιος φορέας βήξει πάνω σου, η μάσκα δεν κάνει απολύτως τίποτα καθότι τα σταγονίδια μπορούν να μπουν μέσα από τους βλεννογόνους των ματιών. Επομένως η μάσκα δύτη για κάποιον που πιστοποιημένα δεν είναι φορέας ή/και μολυσματικός δεν είναι "τρελίτσα" αλλά συνετή λύση. Μπορεί ο lelos να ρίχνει τρελό diss, για τους Κινέζους αλλά έχουν βγάλει αναλυτικότατο πρωτόκολλο 65 σελίδων που αντιμετωπίζει τον ιό στα νοσοκομεία αποτελεσματικότατα. Το πρόβλημα είναι πολυδιάστατο και ακριβώς επειδή η Ελλάδα/Μεγ. Βρετανία/ο κόσμος ολάκερος έχει φαλιρήσει σε πολλαπλά στάδια της ιατρικής πρόληψης/αντιμετώπισης ευρύτερα (και όχι μόνο για τον ιό), υιοθετούν μεσοβέζικες λύσεις που φαίνονται και είναι παράλογες για την ανθρωπότητα του 21ου αιώνα μ.Χ.

Πάω να τραβήξω ένα βίντεο κάνοντας τσαλιμάκια με κωλόχαρτο για το κοινό στο tik tok και τον pasokara. Έχει μεγαλύτερη πέραση από το να σκέφτεσαι και να καταθλίβεσαι πρωινιάτικα.

Σίγουρα υπάρχει κόσμος που το θεωρεί αυτό για τον Τσιόρδα. Είναι μετρημένος άνθρωπος και αρκετά συμπαθής για να δημιουργήσει αίσθημα εμπιστοσύνης άσχετα με το τι λέει. Και ότι λέει φυσικά δεν είναι λόγια δικά του της στιγμής, αλλά προσεκτικά δομημένα κείμενα.

Ενισχύεται φυσικά από καργκιόζιδες της παγκόσμιας σκηνής σαν τον τραμπαρίφα που λέει να βαρέσει ο κόσμος ενέσεις με ντετόλ. Όταν όλοι ακούγονται σαν ψεκασμένοι μισότρελοι ο κόσμος ψάχνει μια φωνή λογικής να πιαστεί απεγνωσμένα.

Τέλος πάντων δεν είναι ότι λέει μπαρούφες, απλά υπάρχει και το επικοινωνιακό παιχνίδι που καταλήγει ενίοτε σε αντιθέσεις όπως το μην φοράτε/φοράτε μάσκες.
Το θέμα είναι να μπορεί ο θεατής/δέκτης να σκεφτεί και λίγο μόνος του και να καταλάβει ότι η μάσκα δεν είναι η απόλυτη λύση αλλά είναι μιας κάποιας λύσης. Όταν δεν έχεις τίποτα, το να έχεις το παραμικρό βοηθάει.

Και στην τελική χρόνια ήθελα να φοράω μάσκα νίντζα σαν τον Κακάσι.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,684
Όταν στοχευμένα έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές κολοβών πνευματικά ανθρώπων (δεν το λέω με καμία δόση ελιτισμού, αλλά ως θλιβερό γεγονός) ώστε να είναι πλήρως διαχειρίσιμοι, τότε δεν πρέπει να μας κάνει εντύπωση όταν είναι... πλήρως διαχειρίσιμοι. Εδώ ακόμη και άτομα με πτυχία που υποτίθεται ότι δουλεύουν στο υγειονομικό κουρμπέτι χρόνια συμπεριφέρονται ως άβουλα όντα χωρίς γνώμη ακυρώνοντας όλη την επιστημονική τους υπόσταση και "κόπους" για να αποκτήσουν το ρημαδοπτυχίο. Θέλετε παραδείγματα;

Παράδειγμα πρώτο: ανοσοκατεσταλμένη (ήτοι δεν λειτουργεί το ανοσοποιητικό της σύστημα, νιέτ, νάδα, τίποτα) ασθενής βήχει συνεχώς και έχει δύσπνοια. Την αναθέτουν σε νοσηλεύτρια για τη βάρδια της. Η νοσηλεύτρια απαιτεί πλήρη εξάρτιση προστασίας. Τη χλευάζουν διότι "δεν είναι απαραίτητο καθότι δεν έχει σηκώσει πυρετό". "Πώς να σηκώσει πυρετό αφού είναι ανοσοκατεσταλμένη?" Η ασθενής μία βδομάδα αργότερα πάει για διασωλήνωση.

Παράδειγμα δεύτερο (και on-topic στου Χειρομαλάκτη τον προβληματισμό): Γιατρός αφήνει τη μάσκα που έχει χρησιμοποιήσει πάνω σε βρώμικη επιφάνεια. Νοσηλεύτρια τον προγγίζει για το θέμα, μιας και η μάσκα είναι άχρηστη τώρα. "Μα, μου είπανε ότι είναι πολύτιμη και να τη ξαναχρησιμοποιώ." Τα συμπεράσματα δικά σας.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Πάω να τραβήξω ένα βίντεο κάνοντας τσαλιμάκια με κωλόχαρτο για το κοινό στο tik tok και τον pasokara. Έχει μεγαλύτερη πέραση από το να σκέφτεσαι και να καταθλίβεσαι πρωινιάτικα.

Συμφωνούσα με αυτά που έλεγες σε αυτή την απάντηση μέχρι που έριξες αυτό και δε ξέρω πως να το κρίνω

Πώς τι εννοείς; Ότι δε πρέπει να προβληματιζομαστε η οτι είμαστε γτπ;

Γιατί διαφωνώ και με τη μία και με την άλλη εκδοχή ,
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,684
Δεν είπα ότι συμφωνώ, αλλά ότι έχει πέραση. Το δείχνουν και τα λάικς στο ίνσταγκρα, μανμου.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Χμμμ οκ ναι έχει πέραση indeed. Οπότε σαν απλή παρατήρηση το έγραψες. Σόρρυ αλλά ο γραπτός λόγος πολλές φορές αφήνει αρκετές ερμηνείες να ιπτονται
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,684
Τι έγινε ρε μάγκες; Νενικήκαμεν; Ψόφησε ο κολοϊός; (όπως τον λέει η μάνα μου). Άρθηκαν πλήρως τα μέτρα;
Πήγα έξω για να δώσω ένα χαρτί και μετά σούπερμαρκετ.
Ε λοιπόν σχεδόν κανένας δεν φορούσε γάντια, για μάσκα ούτε λόγος. Εγώ φορούσα γάντια στο πεζοδρόμιο και λέω άντε να φορέσω μάσκα μόλις μπώ σε κλειστό χώρο. Με κοιτούσαν όλοι σαν να τους κατούρησα τις γλάστρες με τα λουλούδια. Αν έκανα πως φορούσα μάσκα είμαι σίγουρος οτι θα με άρχιζαν στα κλωτσίδια.:ROFLMAO:
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Για ποιόν ιό μιλάς; Δεν πήρε κάτι το αυτί μου.

Ούτε η ψιλικατζού μου είπε τίποτα την ώρα που άρπαζε το χέρι μου για να μου πει ότι σε λίγο δεν θα χρειάζομαι κάρτα να πληρώνω αλλά θα σαρώνω το χέρι μου. Ούτε εκείνος ο ευγενέστατος κύριος στο σούπερ μάρκετ που σκαρφάλωνε φυσούσε πάνω μου προσπαθώντας να ανοίξει τις σακούλες.

Έχεις κάποια άλλη ενημέρωση;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
έτσι φαίνεται... μάλλον ξέχασαν να μας το πούνε εμάς.
Και ο ψιλικατζής εδώ εκεί που δεν άφηνε να μπει κανένας μέσα και του έλεγαν τι να τους δώσει αλά περίπτερο, τώρα τους αφήνει να μπουν όλοι μέσα... ανά ένας υποτίθεται.
Ήμουν χθες να πάρω ένα γάλα και μπήκε και μια γριά μέσα σαν να μην τρέχει τίποτα πριν προλάβω να βγω. Και ξέρετε πόσο στριμοκωλίδι είναι τα μινιμάρκετ.

edit: meanwhile... πήγα να ποτίσω κάτι δέντρα στο χωριό την Κυριακή και στο σπίτι παραπάνω είχε έρθει μια γιατρός από την Αθήνα με μια φίλη της... με κοίταζε η φίλη της με βλέμμα "τώρα αυτός θα μας κάνει καρφωτές ή τι;".

Μάλλον δεν μας το είπανε τελικά ότι όλα ήταν ένα κακό όνειρο και οκ ξυπνήσαμε τώρα...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,701
Περί της λατρείας προς Τσιόδρα-Χαρδαλιά που αναφέρθηκε παραπάνω... Αυτή είναι γενικευμένη τάση του νεοελληνικού πολιτισμού, σχεδόν μεσσιανισμό θα το έλεγε κανένας. Είτε μιλάμε για πολιτικούς (Βενιζέλος-Βασιλιάς, Καραμανλής-Παπανδρέου, κτλ κτλ κτλ), είτε για... ποδοσφαιρικούς παράγοντες (Βαρδινογιάννης, Πατέρας, Μελισσανίδης, Μισέλληνας Πράκτορας της Στάζι Σωκράτης "Ρόκο" Κόκκαλης, Βαγγέλης "Πρεζέμπορας" Μαρινάκης, Σαββίδης, κτλ), είτε για οποιαδήποτε φιγούρα της δημόσιας ζωής, πάντα θα υπάρχει η τάση το πόπολο να θεοποιεί μορφές και να εναποθέτει όλες τις ελπίδες για το εκάστοτε ζήτημα σε αυτές.

Το γιατί συμβαίνει αυτό, είναι μάλλον απλό: με το να θεοποιούμε κάποιον και να ελπίζουμε πως "θα τα κάνει όλα αυτός", τότε δεν χρειάζεται να δουλέψουμε εμείς ή να ασχοληθούμε περαιτέρω με το οποιοδήποτε ζήτημα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
Περί της λατρείας προς Τσιόδρα-Χαρδαλιά που αναφέρθηκε παραπάνω... Αυτή είναι γενικευμένη τάση του νεοελληνικού πολιτισμού, σχεδόν μεσσιανισμό θα το έλεγε κανένας. Είτε μιλάμε για πολιτικούς (Βενιζέλος-Βασιλιάς, Καραμανλής-Παπανδρέου, κτλ κτλ κτλ), είτε για... ποδοσφαιρικούς παράγοντες (Βαρδινογιάννης, Πατέρας, Μελισσανίδης, Μισέλληνας Πράκτορας της Στάζι Σωκράτης "Ρόκο" Κόκκαλης, Βαγγέλης "Πρεζέμπορας" Μαρινάκης, Σαββίδης, κτλ), είτε για οποιαδήποτε φιγούρα της δημόσιας ζωής, πάντα θα υπάρχει η τάση το πόπολο να θεοποιεί μορφές και να εναποθέτει όλες τις ελπίδες για το εκάστοτε ζήτημα σε αυτές.

Το γιατί συμβαίνει αυτό, είναι μάλλον απλό: με το να θεοποιούμε κάποιον και να ελπίζουμε πως "θα τα κάνει όλα αυτός", τότε δεν χρειάζεται να δουλέψουμε εμείς ή να ασχοληθούμε περαιτέρω με το οποιοδήποτε ζήτημα.
KEF badge για μένα μωρή κουφάλα δεν;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,701
Είχες μπάνερ κλίκα μέμπερ? Έχει πέσει το PCM Forum και δεν μπορώ να διασταυρώσω τη λίστα μελών :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
εγώ είχα φτιάξει το φόρουμ ρε, πω πω καταστατικό δεν κρατάτε;
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,937
Κοίτα να δεις λαμόγια.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,568
και φτανουμε και στην αφορμη του σεντονιου που απλωνω πρωινιατικα. διαβαζω οτι ο κ τσιοδρας ηταν δεξι χερι του κ αβραμό οταν εκεινος ειχε θητευσει ως υποργος υγειας και λεγεται οτι ηταν ο εισηγητης της προμηθειας 16 εκατομυριων :eek::unsure: εμβολιων για τον Η1Ν1, με κυριο αποδεκτη την αγαπημενη νοβάρτις (απλα σαν γεγονος αναφερω το ονομα της, δεν κρινω...) απ τα οποια τελικα χρησιμοποιηθηκαν ελαχιστα
Το θυμαμαι το σκανδαλο με τα εμβολια για το H1N1. Θα γινω λιγο AAC (Ancient Aliens Crew) ομως πιστευω οτι και τοτε εγινε οτι και τωρα.
Τσεπωσαμε και βολεψαμε τα φιαλαρακια μας αλλα σας σωσαμε. Ηταν λιγο ατυχοι τοτε.
Το περιστατικο με το H1N1 ηταν προειδοποιητικη κανονια που δεν ακουσε κανενας γιατι την καλυψε ο ηχος απο τις counting machines.


θεοποιούμε κάποιον και να ελπίζουμε πως "θα τα κάνει όλα αυτός", τότε δεν χρειάζεται να δουλέψουμε εμείς ή να ασχοληθούμε περαιτέρω με το οποιοδήποτε ζήτημα.
Η μοναδικη αληθεια και ο λογος που δεν προλαβαινουν να αλλαζουν παλτα.

Μπορεί ο lelos να ρίχνει τρελό diss για τους Κινέζους αλλά έχουν βγάλει αναλυτικότατο πρωτόκολλο 65 σελίδων που αντιμετωπίζει τον ιό στα νοσοκομεία αποτελεσματικότατα.
Εχω τους λογους μου, οι οποιοι πηγαζουν απο την προσωπικη μου στοιβαδα των εθνων. Μπορει να μην κανω format αλλα κολημενος δεν ειμαι.
Οι πληροφοριες τους, οπως το βλεπω εγω, δεν ανηκουν στην σφαιρα της συμπαραστασης αλλα στο πρεπει. Ειναι μια ιστορια με την οποια θελουν να ξεμπερδεψουν γρηγορα και η ιστορια τους δεν εχει θλιψη για τους νεκρους.
Στο θεμα με τα νοσοκομεια θα συμφωνησω και θα ξαναπω οτι αυτη η επιδημια ηρθε για να μας διαφωτισει. Δυστηχως, αυτοι που επεσαν στο σκοταδι ηταν περισσοτεροι.
 
Top Bottom