What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Dawn of War 3 και θερμοκρασίες CPU/GPU

kuv

Gelatinous Cube
Joined
Dec 13, 2012
Messages
116
<br>Τα φώτα σας,<br>Win10, i7 6700, 16GB RAM, R9 390 GPU.<br>Dawn of War 3.<br><br>Δεν έχω πολλές ώρες με το παιχνίδι (3-4 αποστολές). Μετά από λίγα λεπτά παιχνιδιού, άρχισα να ακούω μουγκρητά από τον υπολογιστή- ενώ κανονικά δεν βγάζει κιχ. Το αγνόησα αρχικά.<br>Χτες μπήκα σε υποψίες και μέτρησα θερμοκρασίες. Η GPU έφτασε 94 βαθμούς και η CPU 91 βαθμούς. Μου φανήκαν τσιμπημένοι και απλά έκλεισα το παιχνίδι. Μετά από 1 λεπτό (και αφού σταματήσαν ανεμιστήρες και μουγκρητά) επανήλθε στους 38-40. Το σύστημα είναι αρκετά νέο και όχι δεν έχει μέσα μπάλες από γατρότριχες και κιλά σκόνης. Επίσης σε άλλα παιχνίδια δεν δείχνει αυτή τη συμπεριφορά.<br><br>TLDR: Κολώνω να ξαναπαίξω Dawn of War 3, το πισί γίνεται τοστιέρα. Είμαι υπερβολικός;
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,937
παίζει να φταίει ότι το παιχνίδι γονατίζει συστήματα σύμφωνα με οτι διάβασα από διάφορους. προσωπικά δεν το εχω τσεκάρει αλλά δες μια το άρθρο.<br><br>http://www.pcgamer.com/dawn-of-war-3-performance-analysis/
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,444
Δεν είσαι υπερβολικός, οι θερμοκρασίες είναι τρομακτικές. Και μου κάνει εντύπωση που είναι τρομακτικές σε CPU και GPU ταυτόχρονα.<br><br>Vsync, frame limiter ή κάποιο άλλο τρόπο να περιορίσεις τα fps στα 60 έχεις; Γιατί το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως το PC λιώνει για να βγάλει 300fps χωρίς λόγο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,686
Θα σου στείλω θερμοκρασίες όταν καταφέρω να βάλω την επίδοξη σοπράνο για ύπνο και ανοίξω το DoW3.
 

kuv

Gelatinous Cube
Joined
Dec 13, 2012
Messages
116
Εντάξει, έκανα το αυτονόητο, έριξα όλα τα settings στο μηδέν και δεν έχει πρόβλημα.<br>Αλλά προφανώς κι αυτό δεν είναι λύση. Κρίμα DOW3 :throw:
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,444
Next time, buy Nvidia  :pcmr:.<br><br><span class="bbcode_spoiler"> <br> :trollface:<br></span>
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Δοκίμασε αν έχεις διάθεση και κανα tweak με το Radeon Pro (π.χ. να κλειδώσεις τα frame κάπου που να σε βολεύει, δεν λέω 30 γιατί θα με κυνηγάν με πυρσούς  :silly:) , καμιά φορά βοηθάει στο να μην ζορίζεις την gpu. Απαράδεκτο πάντως να συναντάμε τέτοια παιχνίδια που ζορίζουν τόσο το σύστημα (υποθέτω είναι ζήτημα optimization? Δεν ξέρω) , μου είχε τύχει με το MnM Heroes 6 θυμάμαι πριν χρόνια, 90αρια η κάρτα γραφικών, δεν το ξανακούμπησα.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,442
Frame limiter έχουν και οι drivers.<br><br>BTW, δεν κάνεις καμιά απεγκατάσταση με DDU και επανεγκατάσταση τους drivers;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,686
H GPU (290) χτυπάει 100% Fan Usage για να σταθεροποιεί τη θερμοκρασία γύρω στους 82 βαθμούς. Αυτό όχι σε ιδιαίτερα απαιτητικά σημεία. Πρέπει να δω στην πρώτη πίστα που γίνεται χαμός στην έφοδο μήπως και τα νούμερα είναι πιο αυξημένα.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,442
Αουτς. Τόσο πολύ τις ζορίζει τις Hawaii το DoW III;
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Οι 94 της GPU ειναι προβλεπε σε μερικές 290/390 υλοποιήσεις. Το 91άρι στον επεξεργαστή που είναι και κλειδωμένος, βγάζει μάτι όμως. Για 90φεύγα φωνάσκουν οι κάτοχοι 4790κ/7700κ που είναι χρονισμένοι από το εργοστάσιο. Σε απλό κομμάτι πρώτη φορά το ακούω.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,444
@kuv, θα αυτομαστιγωθώ αργότερα μπροστά στο βωμό του PC Gaming που έχω στήσει στο πατάρι που τολμάω να το προτείνω, αλλά για να μη παίζεις με τα πάντα στο low/off, μήπως να κλείδωνες το framerate στα 30? Σε top-down strategy είναι σαφώς πιο παλέψιμα από ότι σε first-person/third-person over the shoulder τίτλους, και αν δεν ανεβάζει έτσι θερμοκρασίες, θα έχεις το eye-candy πίσω.<br><br>Α, latest drivers φαντάζομαι έχεις, ε;
 
Top Bottom