What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

DCS - World

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Αφού υπάρχουν συμφορουμίτες που θέλουν να έχουν ΚΑΙ εκρήξεις στους εξομοιωτές πτήσης και αφού οι κακές παρέες με ρίξανε ακόμα στα πιο βαθιά (μιας και έχω άπλετο χρόνο αυτή την εποχή) , είπα να ανοίξω αυτό το τόπικ, που θα έχει μορφή ημερολογίου για να γράψω τις εντυπώσεις μου για το DCS world. Επειδή δεν έχω προλάβει να εντρυφήσω στο παιχνίδι, τα παρακάτω είναι πολύ πρόωρα και μπορεί να αλλάξουν κατά την διάρκεια της ενασχόλησής μου μαζί του.

Για αρχή το DCS World ή αλλιώς Digital Combat Simulation είναι ένας Free Sandbox εξομοιωτής πτήσης τον οποίο μπορούμε να τον κατεβάσουμε είτε από το Steam :
είτε Stand alone από την επίσημη σελίδα του :

Δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση, το Free σημαίνει ότι το παιχνίδι σου δίνει 2 αεροπλάνα δωρεάν, το SU-25T Frogfoot και το F-51D Mustang, καθώς και μία τοποθεσία για να πετάξεις. Για περισσότερα αεροπλάνα και τοποθεσίες πρέπει να ρίξουμε τον οβολό μας , κάτι που μπορεί να τσούξει αρκετά, μιας και τα αεροπλάνα κυμαίνονται από 14 ευρώ τα πιο απλά μέχρι 70+ για τα πιο πολύπλοκα.

Αν επιβιώσατε από το 70+ και θέλετε να συνεχίσετε το διάβασμα , τότε σημαίνει ότι το παιχνίδι κάπως σαν ενδιαφέρει, οπότε παρακάτω θα μιλήσω για το πιο σημαντικό τομέα του παιχνιδιού, που δεν είναι άλλος από τα αεροπλάνα. Όπως είπα παραπάνω υπάρχουν απλά αεροπλάνα, όπως το F15 που αγόρασα στις προηγούμενες εκπτώσεις του steam έναντι 7 ευρώ, όπου δεν μπορούμε να πατήσουμε τίποτα στο cockpit και ότι κάνουμε το κάνουμε με την βοήθεια shortcuts, απλοποιώντας λίγο έτσι την πτήση, χωρίς όμως με τίποτα να σημαίνει ότι το κάνει εύκολο. Ενώ κουτσά στραβά έχω παίξει γύρω στις 11 ώρες, δεν μπορώ να το προσγειώσω ακόμα με άνεση χωρίς να του σπάσω κάποια ρόδα. Επίσης ακόμα δεν έχω καταφέρει να καλύψω το tutorial για το radar και κλείδωμα στόχων. Αυτά που κάναμε σε άλλους "εξομοιωτές" όπου πατώντας ένα κουμπάκι κλειδώνει αυτόματα τον εχθρό δεν πιάνουν εδώ. Ενώ λοιπόν μου έχει σπάσει τα μούτρα το "εύκολο" αεροσκάφος, εγώ ζαχαρώνω το F-14 που είναι από τα δύσκολα και τα πάντα στο cockpit πατιούνται με το ποντίκι. Μπορεί να είναι πανάκριβο, αλλά είναι εξομοιωτής από μόνο του και είναι πάρα πολύ κοντά σε ένα πραγματικό F-14.

Μπορεί τα γραφικά του παιχνιδιού να μην είναι τέλεια όπως του FS2020, αλλά αυτή τη στιγμή πιστεύω είναι ότι καλύτερο υπάρχει εκεί έξω για εξομοίωση πολεμικού αεροπλάνου, οπότε για μένα αξίζει ο κόπος.

Ας δούμε ένα Start up του f15 και μετά ένα του f14 για συγκρίνουμε τις διαφορές μεταξύ ενός απλού και ενός σύνθετου αεροπλάνου





Αυτά τα λίγα από μένα για την ώρα. Θα επανέλθω όταν αρχίσουν να πέφτουν οι πρώτες ρουκέτες ή όταν με το καλό καταφέρω να το προσγειώνω με άνεση.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Είδα τα βίντεο και με έπιασε ταχυπαλμία, τόσο πολύ αγχώθηκα από την διαδικασία! Πολύ εντυπωσιακός ο βαθμός προσωμοίωσης. Με την αγορά αεροσκάφους περιλαμβάνονται και νέες περιοχές, scenarios, campaigns (αν υπάρχουν βέβαια) ή αυτά είναι έξτρα;
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Είδα τα βίντεο και με έπιασε ταχυπαλμία, τόσο πολύ αγχώθηκα από την διαδικασία! Πολύ εντυπωσιακός ο βαθμός προσωμοίωσης. Με την αγορά αεροσκάφους περιλαμβάνονται και νέες περιοχές, scenarios, campaigns (αν υπάρχουν βέβαια) ή αυτά είναι έξτρα;

Είναι όλα extra και δεν νομίζω ότι υπάρχει και campaign!! Προς τo online είναι προσανατολισμένο!!

Αφού υπάρχουν συμφορουμίτες που θέλουν να έχουν ΚΑΙ εκρήξεις στους εξομοιωτές πτήσης και αφού οι κακές παρέες με ρίξανε ακόμα στα πιο βαθιά (μιας και έχω άπλετο χρόνο αυτή την εποχή) , είπα να ανοίξω αυτό το τόπικ, που θα έχει μορφή ημερολογίου για να γράψω τις εντυπώσεις μου για το DCS world. Επειδή δεν έχω προλάβει να εντρυφήσω στο παιχνίδι, τα παρακάτω είναι πολύ πρόωρα και μπορεί να αλλάξουν κατά την διάρκεια της ενασχόλησής μου μαζί του.

Για αρχή το DCS World ή αλλιώς Digital Combat Simulation είναι ένας Free Sandbox εξομοιωτής πτήσης τον οποίο μπορούμε να τον κατεβάσουμε είτε από το Steam :
είτε Stand alone από την επίσημη σελίδα του :

Δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση, το Free σημαίνει ότι το παιχνίδι σου δίνει 2 αεροπλάνα δωρεάν, το SU-25T Frogfoot και το F-51D Mustang, καθώς και μία τοποθεσία για να πετάξεις. Για περισσότερα αεροπλάνα και τοποθεσίες πρέπει να ρίξουμε τον οβολό μας , κάτι που μπορεί να τσούξει αρκετά, μιας και τα αεροπλάνα κυμαίνονται από 14 ευρώ τα πιο απλά μέχρι 70+ για τα πιο πολύπλοκα.

Αν επιβιώσατε από το 70+ και θέλετε να συνεχίσετε το διάβασμα , τότε σημαίνει ότι το παιχνίδι κάπως σαν ενδιαφέρει, οπότε παρακάτω θα μιλήσω για το πιο σημαντικό τομέα του παιχνιδιού, που δεν είναι άλλος από τα αεροπλάνα. Όπως είπα παραπάνω υπάρχουν απλά αεροπλάνα, όπως το F15 που αγόρασα στις προηγούμενες εκπτώσεις του steam έναντι 7 ευρώ, όπου δεν μπορούμε να πατήσουμε τίποτα στο cockpit και ότι κάνουμε το κάνουμε με την βοήθεια shortcuts, απλοποιώντας λίγο έτσι την πτήση, χωρίς όμως με τίποτα να σημαίνει ότι το κάνει εύκολο. Ενώ κουτσά στραβά έχω παίξει γύρω στις 11 ώρες, δεν μπορώ να το προσγειώσω ακόμα με άνεση χωρίς να του σπάσω κάποια ρόδα. Επίσης ακόμα δεν έχω καταφέρει να καλύψω το tutorial για το radar και κλείδωμα στόχων. Αυτά που κάναμε σε άλλους "εξομοιωτές" όπου πατώντας ένα κουμπάκι κλειδώνει αυτόματα τον εχθρό δεν πιάνουν εδώ. Ενώ λοιπόν μου έχει σπάσει τα μούτρα το "εύκολο" αεροσκάφος, εγώ ζαχαρώνω το F-14 που είναι από τα δύσκολα και τα πάντα στο cockpit πατιούνται με το ποντίκι. Μπορεί να είναι πανάκριβο, αλλά είναι εξομοιωτής από μόνο του και είναι πάρα πολύ κοντά σε ένα πραγματικό F-14.

Μπορεί τα γραφικά του παιχνιδιού να μην είναι τέλεια όπως του FS2020, αλλά αυτή τη στιγμή πιστεύω είναι ότι καλύτερο υπάρχει εκεί έξω για εξομοίωση πολεμικού αεροπλάνου, οπότε για μένα αξίζει ο κόπος.

Ας δούμε ένα Start up του f15 και μετά ένα του f14 για συγκρίνουμε τις διαφορές μεταξύ ενός απλού και ενός σύνθετου αεροπλάνου





Αυτά τα λίγα από μένα για την ώρα. Θα επανέλθω όταν αρχίσουν να πέφτουν οι πρώτες ρουκέτες ή όταν με το καλό καταφέρω να το προσγειώνω με άνεση.


Κάθε module αεροπλάνου που πουλάνε, είναι και ένα Study sim (δες εδώ το αντίστοιχο άρθρο στην wikipedia). Οπότε έχει πολύ διάβασμα και εξάσκηση!! Προτιμώ πλέον τους survey (εξαίρεση απoτελούν οι sims της DID).

Οπότε σε περιβάλλον DCS θα πρότεινα Flaming Cliffs 3 (το οποίο έχει και free week αυτή την περίοδο), ενώ εκτός DCS θα πρότεινα την σειρα Strike Fighters 2 και το παλιό κλασσικό Jane's USAF!!
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Υποτίθεται ότι έχει κάποια campaigns, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζουν. Ποιο πολύ είναι της φάσης να παίξεις τις δικές σου αποστολές ή να μπεις online.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Βρε πως περνάει ο καιρός....
8 μήνες και 122 ώρες μετά μπορώ να ποστάρω περισσότερες εντυπώσεις για το παιχνίδι.
Κατ αρχάς δεν άντεξα και εκτός από το f-14, αγόρασα το f-16 και το A-10 που συμπεριλαμβάνονται και τα 3 στα high fidelity αεροπλάνα και σχεδόν τα πάντα στο cockpit είναι clickable. Το καλό είναι ότι το A-10 και το F-16 έχουν αρκετά όμοια συστήματα, οπότε μαθαίνοντας ένα από τα δύο, μαθαίνεις εύκολα και το άλλο. όταν όμως η μάχη ξεκινά, αλλάζουν όλα. Αναλυτικότερα όλα αυτά παρακάτω.

Για την ώρα δεν έχω αγοράσει κάποιο campaign και παίζω ως επι το πλείστον PVE multiplayer. PVP δεν τολμάω να το πιάσω ακόμα γιατί χρειάζεσαι headtracking για να είσαι ανταγωνιστικός στο dogfight. Υπάρχουν βέβαια φτηνές ή και free λύσεις που μπορείς να χρησιμοποιήσεις την web camera για να ακολουθάει η οπτική του πιλότου τις κινήσεις του κεφαλιού σου, αλλά για την ώρα είμαι απασχολημένος στο να προσπαθώ να πετύχω οτιδήποτε με τις βόμβες ή τους πυραύλους ώστε να δοκιμάσω τέτοιου είδους μάχη. Εξάλλου είναι εξαιρετικά δύσκολο να ελέγχεις το αεροπλάνο κοιτώντας σε διαφορετική κατεύθυνση από το μπροστά.

Παρακάτω έχουμε ένα video από dogfight μεταξύ ενός F-14 και ενός F/A-18. Ενώ φαινομενικά πρόκειται για μια πάρα πολύ αργή μάχη και υπολείπεται της καταιγιστικής δράσης μιας χολιγουντιανής ταινίας όπου σφαίρες και πύραυλοι εξαπολύονται με καταιγιστικούς ρυθμούς, στην πραγματικότητα πρόκειται για μία μονομαχία για το ποιος θα κάνει πρώτος το λάθος και θα δώσει στον αντίπαλο το πλεονέκτημα να βρεθεί σε σωστό σημείο βολής. Το video το κάνει να φαίνεται εύκολο, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι καθόλου..



Παρακάτω είναι οι εντυπώσεις μου με τα αεροπλάνα μέχρι στιγμής,

F-14
Ο παλιός είναι αλλιώς.


20210322200840_1.jpg
20210218212936_1.jpg

Παλαιάς κοπής αεροπλάνο όπου ο τρόπος που είναι φτιαγμένο το cockpit περιορίζει αρκετά την όραση, καθιστώντας κάποιες φορές δύσκολο τον εντοπισμό του εχθρού. Επίσης δεν έχει ηλεκτρονικό σύστημα για έλεγχο των κινήσεων του αεροπλάνου όπως έχουν νεότερα αεροσκάφη, με αποτέλεσμα να υπάρχει φόβος να σπάσει το αεροπλάνο αν πιέσεις την άτρακτο περισσότερο από το κανονικό. Μου έχει συμβεί πολλές φορές όταν πάω να στρίψω απότομα ενώ έχω μεγάλη ταχύτητα. Το ραντάρ του είναι αρκετά πολύπλοκο και χρειάζεται δεύτερο άτομο για να το χειρίζεται τον RIO (Radar intercept officer). Ευτυχώς το παιχνίδι έχει τον Jester που κάνει αυτή τη δουλειά, αρκετά καλά μπορώ να πώ, εκτός από την μανία του να κάνει eject με την παραμικρή ευκαιρία. Μπορούμε να καλέσουμε κάποιον φίλο να λάβει αυτό το ρόλο και να μοιράζεται το cockpit μαζί μας, αρκεί να έχει στην κατοχή του το F14.

Πρόκειται για navy fighter, γεγονός που του δίνει την δυνατότητα να απογειώνεται και να προσγειώνεται σε αεροπλανοφόρο. Η απογείωση εύκολη, αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο για την προσγείωση, η οποία χρειάστηκε πολύ εξάσκηση και αρκετές πυρκαγιές για αν την καταφέρω σωστά. Αργότερα ανακάλυψα ότι το αεροσκάφος έχει σύστημα για αυτόματη προσγείωση στο αεροπλανοφόρο. Μιας και στην πραγματικότητα δεν πολυχρησιμοποιείται, έχω αποφασίσει να μην το χρησιμοποιώ και εγώ. Εκτός και αν οι καιρικές συνθήκες δεν επιτρέπουν προσγείωση με άλλον τρόπο.

Αν και παλιό, το F-14 τα καταφέρνει αρκετά καλά στην μάχη αέρος - αέρος και αέρος - εδάφους. Έχει την δυνατότητα να οπλιστεί με πυραύλους phoenix , οι οποίοι έχουν εξαιρετική εμβέλεια , 100 nmι - 190 χλμ , κάνοντας το f14 πραγματικά έναν ιπτάμενο sniper. Για κοντινές αποστάσεις έχει τους κλασικούς και αξιόπιστους sidewinder. Αν και θηριώδης για fighter, είναι πραγματικά ένας καλός dogfighter. Με δύο τουρμπίνες και μεγάλο άνοιγμα φτερών, μπορεί εύκολα να οδηγήσει την μάχη ψηλά, όπου ο αέρος είναι αραιότερος και λόγο των μεγάλων φτερών να έχει την υπεροχή.

Όσον αφορά την μάχη αέρος - εδάφους, υστερεί σε κάποια πράματα σε σχέση με τα μοντέρνα αεροπλάνα, οπότε αν και multirole fighter είναι καλύτερα να χρησιμοποιείται περισσότερο σαν αναχαιτιστικό. Το πρώτο του σημαντικό μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τα Sams, τα οποία είναι μεγάλης εμβέλειας πύραυλοι εδάφους - αέρος. Το γεγονός αυτό καθιστά αδύνατο να πλησιάσει το αεροπλάνο σε μια περιοχή που την υπερασπίζονται sams και να την βομβαρδίσει. Το δεύτερο του μειονέκτημα είναι ότι το LANTIRN, δλδ το tracking pod του F-14 , μια πανίσχυρη κάμερα που μπορεί να βλέπει στο έδαφος και βοηθάει πάρα πολύ στο να βρίσκεις επίγειους στόχους, το ελέγχει ο Jester και όχι ο πιλότος. Υπάρχουν mods όπου επιτρέπουν να το ελέγχει και ο πιλότος παράλληλα με τον Jester, αλλά δεν είναι επιτρέπεται σε όλους τους Multiplayer servers.


Επειδή το ποστ από σεντόνι πάει να γίνει σεντονάρα, θα γράψω για τα υπόλοιπα 2 σε μετέπειτα ποστ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
αφού έχει και παλιότερα αεροπλάνα να φανταστώ ότι υποστηρίζει force feedback? :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
αμήν, κοντεύει να εξαφανιστεί και όλοι φέρουν ως δικαιολογία τα υδραυλικά συστήματα των σύγχρονων αεροσκαφών!

Δεν γουστάρω εξομοιωτές και τέτοια, αλλά θα το βάλω να καβλαντήσω λίγο με το sidewinder που κάθεται.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
αμήν, κοντεύει να εξαφανιστεί και όλοι φέρουν ως δικαιολογία τα υδραυλικά συστήματα των σύγχρονων αεροσκαφών!

Δεν γουστάρω εξομοιωτές και τέτοια, αλλά θα το βάλω να καβλαντήσω λίγο με το sidewinder που κάθεται.
Δίνει free και το Mustag που είναι παλιό αεροσκάφος, αλλά οι φραγκοφονιάδες δίνουν την εκπαιδευτική έκδοση που δεν φέρει οπλισμό.

Βλέπω όμως ότι και το Frogfoot που το δίνουν free το υποστηρίζει.
 
Top Bottom