What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Δείξε μου το pc σου να σου πω ποιος είσαι... :P

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,795
@Dim Gian Bot το kb το έχω κάπου μια εβδομάδα, όπως και τα υπόλοιπα parts δηλαδή.
Πολύ νωρίς για να εκφέρω άποψη. Το ότι η Razer βγάζει καλά (όχι απαραίτητα καλύτερα από τον ανταγωνισμό βλ. Nike π.χ. στα παπούτσια που πληρώνεις και το "όνομα") αλλά υπερκοστολογημένα προϊόντα, δεν αλλάζει στην άποψη μου. Είναι το πρώτο μηχανικό που έχω, καθώς ανέκαθεν ήμουν ευχαριστημένος από εκείνα που έχουν μεμβράνες.

That being said, καλή αίσθηση, αλλά έχει clicky διακόπτες που βγάζουν ένα πιο ψιλό ήχο από εκείνο που θα ήθελα, και φυσικά αν ήταν επιλογή μου (θα καταλάβεις παρακάτω τι εννοώ) θα πήγαινα σε κάτι με tactile ή και linear διακόπτες. Προς το παρόν είμαι στη φάση εξοικείωσης...

Ποια ρετροπιξελούμπα θα παίξεις πρώτη?
Μα φυσικά Super Meat Boy και VVVVVVVVV(±2V) σε Ultra, 4k, 120fps. Άντε και
Cyberpunk 2077 (περσινά παντοτινά ξινά σταφύλια, άρα πιάνεται).

Πόσο πήγε η 6800 ΧΤ, αν επιτρέπεται?
Δεν επιτρέπεται γιατί
δεν αγοράστηκε χωριστά αλλά όλο το build, μαζί με το kb όπως τα βλέπεις. 2100 πήγε που θεωρώ ότι είναι καλά για αυτό το hardware.

Ok βγήκε πιο πάνω από το budget που σκεφτόμουνα (1500-1600) αλλά εκείνο ήταν με Ryzen 5 5600 και 3060ti-6700xt-3070ti στην πολύ καλύτερη. Αλλά δε με χάλασε μιας και προέκυψε πιο futureproof.
Τα πήρα από παιδί που έχουμε κοινό φίλο, το οποίο ευτυχώς γνωρίζει από συνθέσεις -IT γαρ- και δεν κατέληξα με κάνα build που να άξιζε μόνο η gpu, λύση που δυστυχώς αναγκάζονται να καταφύγουν αρκετοί για το πολυπόθητο upgrade. Όλα με ελάχιστη χρήση
(τα είδα και εξωτερικά ότι φαίνονται σαν καινούργια), αγορασμένα τον Απρίλιο, με εγγυήσεις, αποδείξεις και όλα τα παρελκόμενα. Το πούλαγε γιατί λόγω δουλειάς δεν είχε χρόνο να κάθεται μπροστά στο desktop και βολεύτηκε με καλό laptop (κυρίως για την εργασία) και PS5.
Τα έβαλα κάτω και τα ζύγισα και είδα πως συμφέρει (με μια βοήθεια από παιδιά που ρώτησα πριβέ). Διαφορετικά θα βλέπατε σχετικό thread χτισίματος εδώ, τι στο καλό αν δε ρώταγα σε φόρουμ με κομπιουτεράδες που είμαι γραμμένος; ;)

Last but not least, ένα πρώτο σχόλιο... ήμουν υπέρ των full tower κουτιών ξεκάθαρα παλιότερα. Ήθελα αυτό τον έξτρα χώρο για καλύτερη ροή αέρα, διαχείριση καλωδίων και να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο γενικά. Τελικά διαπιστώνω ότι τα mid (δεν ξέρω αν είναι έτσι όλα), μια χαρά χώρο έχουν μέσα και το cable management μπορεί να γίνει πολύ καλύτερα, ευνοώντας και τις θερμοκρασίες στο εσωτερικό. Προς στιγμήν τα χρειάστηκα όταν είδα ότι δεν ανοίγει μπροστά για να μπει DVD-ROM (mid tower-> τα κουτιά των zoomers confirmed), αλλά ok λύνεται με ένα εξωτερικό σε usb και το ζύγι γέρνει ακόμα προς το substance.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
@Dim Gian Bot το kb το έχω κάπου μια εβδομάδα, όπως και τα υπόλοιπα parts δηλαδή.
Πολύ νωρίς για να εκφέρω άποψη. Το ότι η Razer βγάζει καλά (όχι απαραίτητα καλύτερα από τον ανταγωνισμό βλ. Nike π.χ. στα παπούτσια που πληρώνεις και το "όνομα") αλλά υπερκοστολογημένα προϊόντα, δεν αλλάζει στην άποψη μου. Είναι το πρώτο μηχανικό που έχω, καθώς ανέκαθεν ήμουν ευχαριστημένος από εκείνα που έχουν μεμβράνες.

That being said, καλή αίσθηση, αλλά έχει clicky διακόπτες που βγάζουν ένα πιο ψιλό ήχο από εκείνο που θα ήθελα, και φυσικά αν ήταν επιλογή μου (θα καταλάβεις παρακάτω τι εννοώ) θα πήγαινα σε κάτι με tactile ή και linear διακόπτες. Προς το παρόν είμαι στη φάση εξοικείωσης...


Μα φυσικά Super Meat Boy και VVVVVVVVV(±2V) σε Ultra, 4k, 120fps. Άντε και
Cyberpunk 2077 (περσινά παντοτινά ξινά σταφύλια, άρα πιάνεται).


Δεν επιτρέπεται γιατί
δεν αγοράστηκε χωριστά αλλά όλο το build, μαζί με το kb όπως τα βλέπεις. 2100 πήγε που θεωρώ ότι είναι καλά για αυτό το hardware.

Ok βγήκε πιο πάνω από το budget που σκεφτόμουνα (1500-1600) αλλά εκείνο ήταν με Ryzen 5 5600 και 3060ti-6700xt-3070ti στην πολύ καλύτερη. Αλλά δε με χάλασε μιας και προέκυψε πιο futureproof.
Τα πήρα από παιδί που έχουμε κοινό φίλο, το οποίο ευτυχώς γνωρίζει από συνθέσεις -IT γαρ- και δεν κατέληξα με κάνα build που να άξιζε μόνο η gpu, λύση που δυστυχώς αναγκάζονται να καταφύγουν αρκετοί για το πολυπόθητο upgrade. Όλα με ελάχιστη χρήση
(τα είδα και εξωτερικά ότι φαίνονται σαν καινούργια), αγορασμένα τον Απρίλιο, με εγγυήσεις, αποδείξεις και όλα τα παρελκόμενα. Το πούλαγε γιατί λόγω δουλειάς δεν είχε χρόνο να κάθεται μπροστά στο desktop και βολεύτηκε με καλό laptop (κυρίως για την εργασία) και PS5.
Τα έβαλα κάτω και τα ζύγισα και είδα πως συμφέρει (με μια βοήθεια από παιδιά που ρώτησα πριβέ). Διαφορετικά θα βλέπατε σχετικό thread χτισίματος εδώ, τι στο καλό αν δε ρώταγα σε φόρουμ με κομπιουτεράδες που είμαι γραμμένος; ;)

Last but not least, ένα πρώτο σχόλιο... ήμουν υπέρ των full tower κουτιών ξεκάθαρα παλιότερα. Ήθελα αυτό τον έξτρα χώρο για καλύτερη ροή αέρα, διαχείριση καλωδίων και να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο γενικά. Τελικά διαπιστώνω ότι τα mid (δεν ξέρω αν είναι έτσι όλα), μια χαρά χώρο έχουν μέσα και το cable management μπορεί να γίνει πολύ καλύτερα, ευνοώντας και τις θερμοκρασίες στο εσωτερικό. Προς στιγμήν τα χρειάστηκα όταν είδα ότι δεν ανοίγει μπροστά για να μπει DVD-ROM (mid tower-> τα κουτιά των zoomers confirmed), αλλά ok λύνεται με ένα εξωτερικό σε usb και το ζύγι γέρνει ακόμα προς το substance.

Μια χαρά πήγε, ειδικά για την κατάσταση που βρισκόμαστε (3060ti ένα χιλιάρικο, πριν μια εβδομάδα και το έβαλαν στις προσφορές, οι αγιογδύτες).

Να το ευχαριστηθείς!!!! Καλόπαιχτο!!!
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Σε πολύ καλά χρήματα και σένιο γενικότερα, εντζόυ ιρισπόνσιμπλυ 🍻
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Η τιμή αυτή θα ήταν πολύ λογική σε καλές εποχές (το βασικό ζήτημα θα ήταν ότι είναι «μεταχειρισμένο»). Στις σημερινές συνθήκες το τύπος το σκότωσε.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,661
Μπορώ να παίξω ακόμη παιχνίδια, εντάξει? Τουλάχιστον το μηχάνημα.:giankos:
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
737
@Adhan Καλορίζικο και καλόπαιχτο. Φοβερό HW σε φοβερή τιμή για την εποχή!

Megusta καθαρά για το Get Low! Κρίνω ότι δεν εκτιμήθηκε δεόντως!!
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,545
δεν ειναι κακό.

οκ, αν εξαιρεσεις τα καγκούρικα χρωματάκια. ε, μα, καποιος επρεπε να το πει. αλλά και παλι, χριστουγεννα ερχονται. δεν χρειαζεται να στολισεις δεντρο, να το πουμε κι αυτο. :p:D
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,795
οκ, αν εξαιρεσεις τα καγκούρικα χρωματάκια. ε, μα, καποιος επρεπε να το πει.
Ε ναι, το κομματάκι μπήκε για τον αυτοσαρκασμό (o @tommas πρέπει να το αντιλήφθηκε). Έπαιζε στο γκαράζ του NFS Underground -παιχνιδάρα btw - που το έχω συνδέσει με καγκουραμάξια με φώτα νέον. 😄
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Εκτός τεράστιου απροόπτου, αύριο απογευματάκι θα είμαι περήφανος κάτοχος Ryzen 5 1600AF+ Gigabyte B450 Aorus Elite V2+2x16GB DDR4 Patriot 3600Mhz/CL17 (έχει και RGB! ).

Ξέρω ότι είναι κομμάτι ντεκαβλέ μετά από το δίκαιο φλεξάρισμα του Adhan, από την άλλη το πακετάκι μου βγήκε 150 αντί για 2100 ευρώ (από φίλο φίλου που χώθηκε στα γεράματα γερά στο video conversion και αποφάσισε να πάει σε 12900Κ καρφωτός, μαζί με DDR5 που ούτε ξέρω πού την βρήκε), οπότε χαίρομαι, και ποστάρω μόλις έκλεισε το deal, πριν καν τα πάρω στα χέρια μου. Α ναι, πήρα και ένα Corsair MP400 1TB NVme SSD για να αποσύρω επιτέλους τον 250GB SATA SSD, και περιμένω καλύτερες μέρες για GPU.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Εκτός τεράστιου απροόπτου, αύριο απογευματάκι θα είμαι περήφανος κάτοχος Ryzen 5 1600AF+ Gigabyte B450 Aorus Elite V2+2x16GB DDR4 Patriot 3600Mhz/CL17 (έχει και RGB! ).

Ξέρω ότι είναι κομμάτι ντεκαβλέ μετά από το δίκαιο φλεξάρισμα του Adhan, από την άλλη το πακετάκι μου βγήκε 150 αντί για 2100 ευρώ (από φίλο φίλου που χώθηκε στα γεράματα γερά στο video conversion και αποφάσισε να πάει σε 12900Κ καρφωτός, μαζί με DDR5 που ούτε ξέρω πού την βρήκε), οπότε χαίρομαι, και ποστάρω μόλις έκλεισε το deal, πριν καν τα πάρω στα χέρια μου. Α ναι, πήρα και ένα Corsair MP400 1TB NVme SSD για να αποσύρω επιτέλους τον 250GB SATA SSD, και περιμένω καλύτερες μέρες για GPU.
ρε πλάκα κάνεις; μια χαρά είναι το συστηματάκι! Από τότε που βγήκαν οι ryzen οι επιδόσεις έχει πάει τόσο ψηλά που και τα low end είναι τερατάκια πλέον.

Αν έρθουν κάτι λεφτά που περιμένω το ψήνω και εγώ τον 1600AF που πρακτικά είναι ο 2600, για να αναβαθμίσω τον FX8350 στο γραφείο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Τελικά την DDR5 την πήρε από Πλαίσιο, τη φέραν σε τέσσερις μέρες παρόλο που ήταν διαθέσιμη μόνο κατόπιν παραγγελίας, που όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτές τις εποχές. Δάκρυσα όταν άκουσα πόσο κοστίζουν τα 32GB RAM για σχεδόν base specs. Ούτε το ένα στικάκι δεν πληρώνει με τα λεφτά που θα πάρει από μένα για ολόκληρη AM4 πλατφόρμα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
δεν ακουμπάς DDR5 για κανένα λόγο ακόμα, και όχι μόνο για κόστος, αλλά και γιατί ένα καλό ακριβό σετάκι DDR4 αποδίδει τα ίδια ή καλύτερα και είναι και φθηνότερο και αν δεν κάνω λάθος ο 12900Κ παίζει και με DDR4. Είνια άγουρες ακόμα.
 
Top Bottom