What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Δείξε μου το pc σου να σου πω ποιος είσαι... :P

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Αdmiral μην παρεις 3070 γιατι μονο 8gb vram. Παρε η 6700xt η 6800 η 3080 οποια βρεις πρωτη.

Ειδικά αν πιάσεις καλή τιμή, στο νεφρό που θα πουλήσεις!! :p :p :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ναι δύσκολα να φτάσω μέχρι εκεί. Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα ξεκάθαρα να πάρω desktop αλλά η διαφορά στις επιδόσεις δεν είναι τέτοια που να δικαιολογεί την παρόμοια τιμή. Το ψάχνω πάντως ακόμα, αν βρει κανείς κάτι ενδιαφέρον σε desktop ή laptop εκεί γύρω στα 1500€ ας με taggάρει. Απαραίτητη προϋπόθεση η CPU με 8 πυρήνες και 16 threads, σε όλα τα άλλα είμαι ανοικτός.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Απαραίτητη προϋπόθεση η CPU με 8 πυρήνες και 16 threads,
Αν δεν έχεις άμεση ανάγκη για πολύ καλή κάρτα γραφικών μια ιδέα είναι να πάρεις απλά έναν 5700G και να περιμένεις καλύτερες μέρες που ίσως έρθουν το 2022.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Λοιπόν πριν μερικές μέρες (κι αφού δεν έβγαλα άκρη με κάτι πωλητές στημένων gaming PC που είχα σταμπάρει στο Facebook marketplace) πήρα την απόφαση να κοιτάξω στα μαγαζιά για έτοιμο σύστημα.
Δυστυχώς δεν βρήκα καμιά προσφορά Black Friday που να μ'ενδιαφέρει (οι περισσότερες αφορούσαν laptops ή ήταν μόνο για Αμέρικα), αλλά τελικά εντόπισα αυτό το μηχάνημα. Ήταν πάνω-κάτω εντός budget, διάβασα και κάποια καλά reviews για τα Omen 30L και είπα δεν γαμιέται, μια ψυχή που είναι να βγει... Περιμένω να έρθει από μέρα σε μέρα για να μοιραστώ εντυπώσεις. Νομίζω η πρώτη μου κίνηση θα είναι να ψάξω για άλλα δύο dimmάκια των 8 GB RAM και να μεταφέρω τον NVMe SSD στο νέο σύστημα.
Εννοείται ότι ιδανικά θα το ήθελα 200-300 ευρώ φθηνότερο και ακόμα πιο ιδανικά θα ήθελα να στήσω δικό μου σύστημα ώστε να κρατήσω περισσότερα πράγματα από το υπάρχον (κυρίως τροφοδοτικό, κουτί, και όλους τους σκληρούς) αλλά.... αλλά.

Το θετικό της ιστορίας (εκτός του ότι σύντομα θα έχω καινούργιο PC) είναι ότι εφόσον το υπάρχον δεν "ξεκοιλιάστηκε" θα μπορέσω να το μεταφέρω στο πατρικό μου για να κάνει τις φορολογικές του δηλώσεις ο πατέρας μου και να χαζοασχολούμαι εγώ όταν είμαι Καβάλα. Σκέφτηκα να ψαχτώ να πουλήσω και κανένα εξάρτημα, αλλά αυτά τα νταραβέρια δεν είναι καθόλου το φόρτε μου.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Καλό φαίνεται, τιμή δεν κοιτάζω καν αν αξίζει, τίποτα δεν αξίζει στις μέρες μας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
@Great0ldOne μόλις στρώσεις την φάση ανέβασε λίγο το CPU multiplier από 32 σε 34 και βουαλά 2600. Έγινε τόσο άνετα μέσα από την μητρική που απλά πάτησα να κάνει κάποιο autodetect και το έβαλε μόνο του σε 34, σαν να λέει φιλαράκι έχεις βάλει λάθος mutliplier για τον 2600 :p
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Τα ίδια έκανε και η δικιά μου μητρική, ούτε να αλλάξω ρυθμίσεις δεν χρειάστηκε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Λοιπόν πριν μερικές μέρες (κι αφού δεν έβγαλα άκρη με κάτι πωλητές στημένων gaming PC που είχα σταμπάρει στο Facebook marketplace) πήρα την απόφαση να κοιτάξω στα μαγαζιά για έτοιμο σύστημα.
Δυστυχώς δεν βρήκα καμιά προσφορά Black Friday που να μ'ενδιαφέρει (οι περισσότερες αφορούσαν laptops ή ήταν μόνο για Αμέρικα), αλλά τελικά εντόπισα αυτό το μηχάνημα. Ήταν πάνω-κάτω εντός budget, διάβασα και κάποια καλά reviews για τα Omen 30L και είπα δεν γαμιέται, μια ψυχή που είναι να βγει... Περιμένω να έρθει από μέρα σε μέρα για να μοιραστώ εντυπώσεις. Νομίζω η πρώτη μου κίνηση θα είναι να ψάξω για άλλα δύο dimmάκια των 8 GB RAM και να μεταφέρω τον NVMe SSD στο νέο σύστημα.
Εννοείται ότι ιδανικά θα το ήθελα 200-300 ευρώ φθηνότερο και ακόμα πιο ιδανικά θα ήθελα να στήσω δικό μου σύστημα ώστε να κρατήσω περισσότερα πράγματα από το υπάρχον (κυρίως τροφοδοτικό, κουτί, και όλους τους σκληρούς) αλλά.... αλλά.

Το θετικό της ιστορίας (εκτός του ότι σύντομα θα έχω καινούργιο PC) είναι ότι εφόσον το υπάρχον δεν "ξεκοιλιάστηκε" θα μπορέσω να το μεταφέρω στο πατρικό μου για να κάνει τις φορολογικές του δηλώσεις ο πατέρας μου και να χαζοασχολούμαι εγώ όταν είμαι Καβάλα. Σκέφτηκα να ψαχτώ να πουλήσω και κανένα εξάρτημα, αλλά αυτά τα νταραβέρια δεν είναι καθόλου το φόρτε μου.

Κοιτούσα και εγώ κάτι αντίστοιχο, πώς είναι στημένο εσωτερικά; Η μητρική είναι κανονική ή custom; Θα μπορούσε δηλαδή να μεταφερθεί σε άλλο κουτί;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Το Halo Ιnfintie που μολις το ξεκινησα με ολα utlra 1440p θελει 9 GB VRAM που σημαινει οτι καρτες με 8gb οπως 3080ti και 3070 μπορει να μην μπορει να το παιξουν στο ultra. Τα γραφικα του ειναι απιστευτα . Γι αυτο λεω αν δεν θελετε να δωσε τε 900 ευρω για 6700xt τοτε περιμενετε να πεσουν οι τιμες!
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Το Halo Ιnfintie που μολις το ξεκινησα με ολα utlra 1440p θελει 9 GB VRAM που σημαινει οτι καρτες με 8gb οπως 3080ti και 3070 μπορει να μην μπορει να το παιξουν στο ultra. Τα γραφικα του ειναι απιστευτα . Γι αυτο λεω αν δεν θελετε να δωσε τε 900 ευρω για 6700xt τοτε περιμενετε να πεσουν οι τιμες!


Πέρα από την πλάκα. Οι σουπερντουπερ απαιτήσεις είναι για 4κ. Σε 1080p (και 2κ) θα είναι κομπλέ κάποιος.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Nαι, ρε γμτ, οι μονιμες σχεσεις, απαιτουσαν, παντοτε, συμβιβασμους. Παλαιοτερα, γυρνουσαμε και κανα βραδυ, στα ιντερνετ καφε, ψαχνοντας,το σουπερ μηχανημα, για νατο παιξουμε... το lineage2, με φουλ γραφικα. Ενω, με το εργαλειο που ειχαμε σπιτι, το παιζαμε με συμβιβασμους ... στα γραφικα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Κοιτούσα και εγώ κάτι αντίστοιχο, πώς είναι στημένο εσωτερικά; Η μητρική είναι κανονική ή custom; Θα μπορούσε δηλαδή να μεταφερθεί σε άλλο κουτί;
Λογικά θα συνδέσω το μηχάνημα μέσα στο ΣΚ, οπότε και θα το τσεκάρω να δω τι γίνεται με την μητρική. Ωστόσο, επειδή είμαι ολίγον άσχετος, δεν εγγυώμαι πολύ αξιόπιστη απάντηση στο ερώτημά σου :rolleyes:
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Κοιτούσα και εγώ κάτι αντίστοιχο, πώς είναι στημένο εσωτερικά; Η μητρική είναι κανονική ή custom; Θα μπορούσε δηλαδή να μεταφερθεί σε άλλο κουτί;
B450 mATX. Άαααντε να μιλάμε για B550 mATX πλέον. Μια χαρά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
View attachment 2769
Το τερμάτισαν.... δεν δείχνω τα άλλα σπεκς γιατί θα γίνει σεπουκου
meanwhile δεν λένε οι απατεώνες μοντέλο... κοίτα να δεις που θα έχουν σε σύστημα 2Κ+ € κανέναν πατατοκεφτέ των 35€...
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Top Bottom