What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Δείξε μου το pc σου να σου πω ποιος είσαι... :P

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Λοιπόν, βρήκα μια λύση που με καλύπτει για την ώρα. Απενεργοποίησα το turbo boost του επεξεργαστή ακολουθώντας τις οδηγίες σε αυτό το βίντεο:



Πλέον η CPU αντί να boostάρει στα 4+ Ghz μένει στην βασική συχνότητα των 3175 Ghz. Φαντάζομαι πως θα υπάρξει κάποια μείωση επιδόσεων σε CPU-heavy games στο μέλλον αλλά τότε μπορώ να το ενεργοποιήσω ξανά, η λογική λέει ότι συνήθως θα είμαι GPU limited. Στο Horizon Zero Dawn που το δοκίμασα τα fps παρέμειναν στα 60 στον open world και η θερμοκρασία δεν ανέβηκε ποτέ πάνω από τους 78-79 βαθμούς ενώ τον ανεμιστήρα δεν τον ακούω καθόλου.

Δεν μπορώ να καταλάβω α) γιατί η CPu boostάρει σαν τρελή αφού δεν χρειάζεται και β) γιατί δεν υπάρχει αυτή η επιλογή από default. Anyway, για την ώρα ησύχασε το κεφάλι μου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
από το πρόγραμμα των radeon μπορείς να βάλεις frame limit για να μην έχεις τέτοια θέματα, δεν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο για nvidia?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
από το πρόγραμμα των radeon μπορείς να βάλεις frame limit για να μην έχεις τέτοια θέματα, δεν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο για nvidia?

Έχω βάλει ήδη frame limit τα 60 fps από τον driver, γι' αυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί boostάρει τόσο πολύ η CPU. Αν και τα 3,2 Ghz είναι υπεραρκετά για 60 fps, ποιος ο λόγος να βρίσκεται καρφωμένη η CPU στα 4+; Δεν ξέρω αν είναι θέμα της AMD ή της HP αλλά θα έπρεπε να υπάρχει ένα λιγότερο επιθετικό boosting profile.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δεν μπορω να δω τις φωτο, γτ πρεπει να γινω μελος. Και στο κομουνιτυ σας λειε οτι ειναι μονο για τηνειτζερς κι οχι για πουρειτζερς.
Ανεβασε τις εδω να δουμε, αν οντως ειναι τερας η σκιαχτρο για τα σπουργιτια
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Γι΄αυτό τις ανέβασε εκεί, για να μην μπορούμε να τις δούμε. :LOL:
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ειχα ανεβασει τον Νοεμβριο αλλα τωρα ανεβασα με την RX 6700XT μεσα!
 
Top Bottom