What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Deliver Us The Moon: Ένα underrated sci-fi έπος

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,468
Όπως ξέρετε, τις τελευταίες μέρες ασχολούμαι με τον κατάλογο παιχνιδιών του Game Pass αφού ενεργοποίησα την προσφορά της Microsoft για τρεις μήνες συνδρομή με 1€. Αφού τελείωσα το Gears Tactics κατέβασα το Deliver Us The Moon, ένα παιχνίδι που είχα στην Steam wishlist αλλά δεν είχα προλάβει ακόμα να αγοράσω.


Το παιχνίδι ουσιαστικά είναι walking simulator με κάποια puzzles και ορισμένες σκηνές σασπένς/χρονικής πίεσης. Δεν το θεωρώ adventure γιατί τα puzzles είναι ως επί το πλείστον απλοϊκά. Το σενάριο σε γενικές γραμμές έχει ως εξής: Η γη πεθαίνει λόγω έλλειψης πόρων και η μόνη σωτηρία έρχεται από την ανακάλυψη του στοιχείου Helium-3 σε μεγάλες ποσότητες στη σελήνη. Η ενέργεια που παράγεται στον σταθμό της σελήνης στέλνεται στη γη ασύρματα μέσω ενός τεράστιου transmitter array, όμως κάποια στιγμή η μετάδοση διακόπτεται και ο σταθμός της σελήνης σταματά να απαντά σε οποιαδήποτε προσπάθεια επικοινωνίας. Ο πρωταγωνιστής πρέπει να ταξιδέψει στη σελήνη, να ερευνήσει τι συνέβη στον σταθμό και να αποκαταστήσει την μετάδοση ενέργειας πριν να είναι πολύ αργά.

Μια σημαντική διευκρίνιση. Το παιχνίδι δεν είναι sci-fi έπος στο στυλ π.χ. του Mass Effect, δεν είναι δηλαδή space opera, ούτε horror game όπως το Dead Space. Η ατμόσφαιρα και ο ρυθμός έχουν πολύ περισσότερα κοινά με ταινίες όπως το 2001 A Space Odyssey και το Solaris. Πρόκειται δηλαδή για ένα παιχνίδι με πολλή μοναξιά, σχετικά αργό ρυθμό και έναν αέρα θλίψης.

Αν είχα κάνει review στο παιχνίδι θα του έβαζα γύρω στο 80κάτι. Τα γραφικά του είναι πολύ καλά, μάλιστα πρόσφατα απέκτησε και υποστήριξη για ray tracing, η ατμόσφαιρα είναι πολύ δυνατή, το soundtrack είναι εκπληκτικό και ταιριάζει τέλεια με το ύφος του παιχνιδιού. Το μόνο μειοέκτημα είναι όπως είπα νωρίτερα το απλοϊκό gameplay. Αυτή θα ήταν η αντικειμενική βαθμολογία, το 68 που έχει το παιχνίδι στο metacritic είναι τραγικά χαμηλό για την ποιότητά του.

Η υποκειμενική βαθμολογία, δηλαδή πώς θα αξιολογούσα εγώ προσωπικά την εμπειρία μου, είναι 100/100. Ως sci-fi fan τέτοιους είδους σενάρια με αγγίζουν περισσότερο, αλλά ούτως ή άλλως νομίζω ότι το Deliver Us The Moon μπορεί να έχει τη κορυφαία "σκηνοθεσία" που θυμάμαι σε παιχνίδι. Ο συνδυασμός γραφικών, ατμόσφαιρας και μουσικής δίνει ακόμη και σε απλά objectives (π.χ. την αποκατάσταση της ηλεκτροδότησης σε ένα κομμάτι του σταθμού) μια αναπάντεχη μεγαλοπρέπεια, ενώ ο μελαγχολικός τόνος διατρέχει ολόκληρο το παιχνίδι σε βαθμό που τον νιώθεις μέσα σου. Το δε φινάλε ολοκληρώνει άψογα και απόλυτα ταιριαστά την ιστορία.

Δεν θα σας κουράσω άλλο, απλώς επειδή δεν έτυχε να κάνουμε review στο παιχνίδι ήθελα να υπάρχει μια αναφορά σε αυτό ώστε να μην περάσει απαρατήρητο. Σας αφήνω με ένα link για το soundtrack:

 

Havanezos

Death Knight
Joined
Aug 3, 2013
Messages
2,529
Καλύτερο timing δεν θα μπορούσες να χες! Προχθές τελείωσα το Call of the Sea και σκεφτόμουν τι άλλο παρόμοιο (walking sim, απλοί λογικοί γρίφοι, ωραία ιστορία) υπάρχει εκεί έξω! Χαίρομαι που ακούω καλά λόγια για το συγκεκριμένο διότι το χα στα υπόψιν απ' την στιγμή που εμφανίστηκε στο xbox game pass και τώρα μετά την αναφορά σου σίγουρα θ' ανέβει κάποιες θέσεις στην trelloλίστα μου!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Με όσα έγραψες μου κίνησες το ενδιαφέρον και το κατέβασα. Χθες το βράδυ το τελείωσα. Τι απίστευτη ιστορία ήταν αυτή; Και δοσμένη με τόσο ωραίο τρόπο. Μοναξιά παντού και αυτό στο δίνει και η μουσική και η σκηνοθεσία. Μαγεία τα σεληνιακά τοπία και η απόλυτη σιωπή την οποία αντιλαμβάνεσαι ακόμα περισσότερο εξαιτίας της μουσικής που δένει με κάθε κομμάτι του παιχνιδιού.

Να πω την αμαρτία μου θα ήθελα λίγο παραπάνω gameplay ή δυσκολότερους γρίφους, αφού σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν δυσκολεύτηκα, πέραν ενός στο τέλος που με εκνεύρισε καθώς το βρήκα άνισα δύσκολο σε σχέση με το υπόλοιπο.

Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες και ευχαριστώ που το έφερες στην αντίληψή μου.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,468
Με όσα έγραψες μου κίνησες το ενδιαφέρον και το κατέβασα. Χθες το βράδυ το τελείωσα. Τι απίστευτη ιστορία ήταν αυτή; Και δοσμένη με τόσο ωραίο τρόπο. Μοναξιά παντού και αυτό στο δίνει και η μουσική και η σκηνοθεσία. Μαγεία τα σεληνιακά τοπία και η απόλυτη σιωπή την οποία αντιλαμβάνεσαι ακόμα περισσότερο εξαιτίας της μουσικής που δένει με κάθε κομμάτι του παιχνιδιού.

Να πω την αμαρτία μου θα ήθελα λίγο παραπάνω gameplay ή δυσκολότερους γρίφους, αφού σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν δυσκολεύτηκα, πέραν ενός στο τέλος που με εκνεύρισε καθώς το βρήκα άνισα δύσκολο σε σχέση με το υπόλοιπο.

Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες και ευχαριστώ που το έφερες στην αντίληψή μου.

Χαίρομαι που σου άρεσε! Συμφωνώ και εγώ για το gameplay, θα έπρεπε να το είχαν δουλέψει περισσότερο.
 
Top Bottom