What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Δεν της κάνει κούκου πια... Τι να κάνω;

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Έφτασε δυστυχώς η ώρα που έτρεμα εδώ και καιρό. Μετά από ένα εξάμηνο γεμάτο artifacts και random crashes, χθες το βράδυ, έβαλα να δοκιμάσω το Subnautica που είχε δώσει μέσα στην άπειρη σοφία του ο κύριος μας και η αγαπημένη μου RX470 πέθανε.

:frak:

Έσβησε η οθόνη ενώ το υπόλοιπο φαινόταν να δουλεύει κανονικά. Το έκλεισα και το ξανα-άνοιξα και έκανε πάλι τα ίδια. Η οθόνη δεν έδειχνε τίποτα και πάνω στην μητρική άναβε το διαγνωστικό λαμπάκι VGA. Δοκίμασα όλες τις εξόδους που έχει, την έβαλα σε άλλη θύρα PCI στην μητρική, δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα. Τα λαμπάκια της κάρτας ανάβουν, οι ανεμιστήρες ούτως ή άλλως μέχρι τους 60 δεν ανάβουν αλλά πέραν αυτού τίποτα. Δεν της κάνει κούκου πια. Αιωνία της η μνήμη.

:cylons:

Αυτή τη στιγμή που σας γράφω είμαι με την on board (o tempora o mores) ενώ backup σοβαρή κάρτα δεν υπάρχει πουθενά. Και λέω σοβαρή γιατί ένας φίλος έχει μία R9 270X με ένα ανεμιστηράκι να κρέμεται την οποία την σκέφτομαι αλλά και πάλι δεν ξέρω τι θα τρέχει και αυτή.

Ήρθε η ώρα λοιπόν να μου το ξεπληρώσει το backlog και να ξεθάψω ό,τι παιχνίδι μπορεί να τρέξει η κάρταχαχα του 8600k. Περίπτωση να πάρω κάρτα πάντως στην τωρινή κατάσταση δεν υπάρχει. Έχετε καμία άλλη πρόταση;
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,533
Νομίζω μπορείς να βρεις 1660Ti ακόμα σε MSRP. Προσανατολίσου σε κάτι τέτοιο φτηνό και μεσοβέζικο, που δεν θα σε καταδικάσει σε αρχαιολογίες κιόλας και του χρόνου ψωνίζουμε μαζί με το Σρέντερ και τους Ποδαράδες του 4090.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,424
Η 270Χ πάντως μπορεί να μην τρέξει Cyberpunk 4K Raytracing γραφικάρες, αλλά ειδικά αν είναι έκδοση με 2GB RAM θα τρέξει πολύ πράγμα με καλύτερες επιδόσεις από την iGPU του 8600.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Η 270Χ πάντως μπορεί να μην τρέξει Cyberpunk 4K Raytracing γραφικάρες, αλλά ειδικά αν είναι έκδοση με 2GB RAM θα τρέξει πολύ πράγμα με καλύτερες επιδόσεις από την iGPU του 8600.

Με τον ξηλωμένο ανεμιστήρα τι να κάνω;

@Borracho 500€ τις βλέπω.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,424
Πόσο ξηλωμένος είναι; Στην χειρότερη στο ebay μπορείς να βρεις ανταλλακτικά με κόστος ανάμεσα στα 10 και τα 20 ευρώ.

Με παντελώς πρόχειρο ψάξιμο σε amazon
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
η αγαπημένη μου RX470 πέθανε.
ενταξει, δεν σε φοβαμαι νεος εσαι ακομα, θα ξαναγαπησεις. Στην θεση σου, αν δεν μπορεις να κολησεις με καποιο τροπο το ανεμηστηρακι, θα επερνα μια 1030 με κανα κατοσταρικο, να την ψιλοβγαλω μεχρι... 250 για 1650 και 500 για 1660 δεν θα τα εδινα.
η με την onboard οσο παει. Προσωπικη γνωμη βεβαια.
Ειμαι ευχαριστημενος με την 1660 gaming oc 3 fan, αλλα 400και 500 ευρα δεν ταδινα. Καποιοι, διαβασα, με ti η super, καναν παραπονα για υψηλες θερμοκρασιες, (2 fan) η μεγαλυτερη θερμοκρασια που εχω δει εγω ειναι 65 τωρα με τους καυσωνες
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
φιλαρακι, η ζημια ειναι ο ανεμιστηρας που εκλασε μαιντανο;
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Πριν ξοδεψεις ακομα και ενα κατοσταρικο κανε μια δοκιμη. Εχω κολησει με θερμοκολα ανεμηστηρακι σε ψυκτρα καρτας γραφικων και κρατησε μηνες. Ουτε θορυβο δεν ειχε η θερμοκολα απεσβυνε τους κραδασμους του ανεμηστηρα. Κι ενα δεματικο για ασφαλεια. δεν ειν κακο.
Τελος κουλαρισε και θυμισου, τι ποατεντα ειχες ριξει στην υπογα στα νιατα σου
 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Ποια ακριβώς 270Χ έχει ο φίλος σου;
Αν το ανεμιστηράκι είναι το μόνο πρόβλημα της θα μπορλεσεις να την δουλέψεις με μια πατεντούλα για της ψύξη της.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
φιλαρακι, η ζημια ειναι ο ανεμιστηρας που εκλασε μαιντανο;

Η δικιά μου η κάρτα έκλασε μαϊντανό και σέλινο ολόκληρη. Πήγα πήρα μία από έναν φίλο με ζημιά στο ανεμιστηράκι, αλλά η κατάσταση μου φαίνεται καλύτερη από ότι νόμιζα. Θέλω να πιστεύω ότι με λίγη κόλα θα φτιαχτεί. Θέλω μόνο να δω αυτές οι κόλες στιγμής μέχρι τι θερμοκρασίες αντέχουν.

image1.jpeg
image0.jpeg

Ούτως ή άλλως δεν παίζω τρελά απαιτητικά παιχνίδια αυτό τον καιρό. Hades & Rocksmith θέλω να παίζει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
η logo στιγμής κρατάει holder με μαχαιράκι κοπτικού βινυλίου σε 100g πίεση και κάτι τρελές ταχύτητες που ανεβοκατεβάζει το μαχαίρι το μηχάνημα, δεν παίζει να έχεις θέμα.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Το σπασμένο ανεμιστήρι είναι αυτό με το κοντό καλώδιο;
Για μέτρα την διάμετρό του. Παίζει να είναι τα ιδια με αυτά που φοράει η δικιά μου 280. Είχα παραγγείλει το χειμώνα απο το ebay γυρω στα 12 ευρώ. Μπορώ να βρω το λινκ αν θέλεις να τους αλλάξεις.

Η κόλλα θα κρατήσει, αρκεί να ενωθούν σωστά τα κομμάτια. Αλλιώς θα έχει κραδασμούς και μπορεί να χαλάσει το μοτέρ, καθώς ανεβάζει γύρω στις 2500 στροφές. Βάλε κόλλα και στο μεταλλικό στεφάνι για να να είσαι ήσυχος οτι δεν θα ξεκολλήσει.
Δεν θα έχεις θέμα με τις θερμοκρασίες, οι κόλλες στιγμής θέλουν ζέσταμα με φλόγα για να αρχίσουν να ξεκολλάνε.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
εχω κολησει σπασμενη φτερωτη και ηταν για παντα. καλη τυχη.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
η logo στιγμής κρατάει holder με μαχαιράκι κοπτικού βινυλίου σε 100g πίεση και κάτι τρελές ταχύτητες που ανεβοκατεβάζει το μαχαίρι το μηχάνημα, δεν παίζει να έχεις θέμα.
Και εμένα δεν μπορεί να κρατήσει κομμάτι σε funko pop. Τι διαολο;;;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Έφτασε δυστυχώς η ώρα που έτρεμα εδώ και καιρό. Μετά από ένα εξάμηνο γεμάτο artifacts και random crashes, χθες το βράδυ, έβαλα να δοκιμάσω το Subnautica που είχε δώσει μέσα στην άπειρη σοφία του ο κύριος μας και η αγαπημένη μου RX470 πέθανε.

Be right back, ανεβάζω news item "ο Σουίνι καταστρέφει τις κάρτες του κοσμάκη". Η γνώμη μου είναι ότι επειδή τόσο καιρό σιγοντάρεις τον @Borracho και μάλλον βλέπεις στο PC τις ταινίες που προτείνει, η κάρτα σου δεν άντεξε την γεροντίλα και μπορατσίστηκε. Κράτα την κάρτα συνδεδεμένη στο PC και αφού λειτουργεί με την igpu ξεκίνα από Iron Man 1 και συνέχισε με τη σειρά το MCU μέχρι η κάρτα να σπάσει τα άλατα και να αρχίσει να ξανανιώνει.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,533
...άλλη μια επίδειξη του προ-εφηβικού, σαχλού και ξεκάθαρα Σεφερλίδικου χιούμορ που διακρίνει τον Μοίραρχο των Μαμμάκυθων. Ήρθε φρέσκος από το πίνγκ-πόνγκ των Λυκόπουλων τώρα, γεμάτος ΑΧΑΧΑΚΑΛΟΕσύνη. Τρεχάτε χωριανοί.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,776
900413-1110557.jpg
 
Top Bottom