What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Διανομή για ψοφολάπτοπ;

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Ποια διανομή να βάλω για ένα ημιθανή λαπιτόπι με E1 AMD 6010 (δηλαδή χειρότερο και από κινητό) 4GB RAM και μηχανικό δίσκο;

Έβαλα lubuntu αλλά μου φάνηκε πολύ χάλι, περίμενα τις ευκολίες του ubuntu σε ελαφρύ πακέτο, αλλά τα μισά που βλέπω στο μενού μου φαίνονται κινέζικα. Θέλω κάτι user friendly σαν το ubuntu αλλά και ελαφρύ.

Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή να δοκιμάσω ή να βάλω ubuntu και ότι γίνει;
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Υπάρχει μια ενδιάμεση μεταξύ lubuntu και κανονικού ubuntu:

The LXLE Desktop

Την έχω εγκαταστήσει σε netbook/tablet hybrid, με Atom!! Δεν είναι τόσο γυμνή όσο το lubuntu, ούτε τόσο βαρύ σαν ubuntu.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Θα έλεγα Bunsenlabs. Εναλλακτικά Sparky.

Βασικά ψέματα, επειδή έχουμε διαφορετική αντίληψη για το εύκολο, βάλε καλύτερα Mint να τελειώνεις.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Ωραίο φαίνεται αυτό το Bunsenlabs, δείχνει μοντέρνο. Το LXLE είναι λίγο old school αλλά αν είναι light και καθαρό δεν με ενοχλεί πολύ.

για KDE plasma τι λέτε? Χάζευα λίγο μην βάλω το ubuntu studio γιατί με βολεύει το πακέτο εφαρμογών και είδα ότι πάει από xface σε plasma και διαβάζω ότι είναι πιο ελαφρύ.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
plasma και διαβάζω ότι είναι πιο ελαφρύ.
Το plasma έχει εξελιχθεί σε εξαιρετικά ελαφρύ και όποιος το αποφεύγει επειδή νομίζει ότι είναι «βαρύ» κάνει απλά τελείως λάθος, είναι ελαφρύτερο από τις άλλες επιλογές, αλλά ταυτοχρόνως είναι εξειδικευμένο σε μοντέρνο υλικό. Σε καμμία περίπτωση σε παλιά μηχανήματα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Το plasma έχει εξελιχθεί σε εξαιρετικά ελαφρύ και όποιος το αποφεύγει επειδή νομίζει ότι είναι «βαρύ» κάνει απλά τελείως λάθος, είναι ελαφρύτερο από τις άλλες επιλογές, αλλά ταυτοχρόνως είναι εξειδικευμένο σε μοντέρνο υλικό. Σε καμμία περίπτωση σε παλιά μηχανήματα.

Χμ ναι έχεις δίκιο, αν και οκ ο Ε1 6010 δεν είναι και τόσο παλιός. Τεσπά τζάμπα είνια, θα το δοκιμάσω μια και αν δω ότι δεν τραβάει καλά θα κατεβάσω και τις διανομές που λέτε παραπάνω να δω πως πάνε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
ρε δεν πάμε καλά... ενώ το live τρέχει πένα με το ubuntu studio δεν με αφήνει να το περάσω γιατί δεν έχω λέει 4GB RAM (κόβει η κάρτα γραφικών κάποια)...
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
νιτρε, ειχα το απολυτο ψοφονετμπουκ, (asus eee pc) με 1 gb μνημη, και του βαλα linux lite και παει μια χαρα. οχι σφεντονα, αλλά μονο και μονο που λειτουργει (ως κατεβαστηρι (ΜΟΝΟ νομιμα τορεντς ΠΑΝΤΑ!!)) ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. πολυ πολυ ελαφρυ και δε νομιζω να του λειπει τιποτα.


 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Τελικά μετά από διάφορες προσπάθειες το laptop να μην μπορεί να τρέξει καλά καλά 720p video, ο δίσκος να πνίγεται με το παραμικρό και καπάκια να πνίγεται και το ψόφιο CPU και με εμένα να μην είμαι διατεθειμένος να πετάξω 20€ για ssd, πέρασε από το μυαλό μια άλλη ιδέα την οποία και εφαρμόζω αυτή την στιγμή.

Τα USB stick έχουν πέσει στα τάρταρα, σε βαθμό που πήρα sandisk 150άρα ταχύτητα στα 32GB με 5€, και παρόλο που το laptop έχει μόνο μια USB 2.0 θύρα που λειτουργεί (η 3 και η άλλη 2 έχουν πεθάνει) και άρα η ταχύτητα περιορίζεται σε καμιά 50MBps (ψαρωτικό το 480Mbps/s του πρωτοκόλλου πάντως...) από τον μηχανικό δίσκο of the yesteryears που έχει επάνω πάλι πιο γρήγορο είναι.

Οπότε τσίμπησα ένα Manjaro KDE και αφού μου έβγαλετημπαναγια γιατί για κάποιο λόγο τα linux dvds πάντα μου βγάζουν προβλήματα στο boot και έκανα αλχημείες με USB hubs, έκανα εγκατάσταση στο φλασάκι απευθείας, με το σκεπτικό ότι μπορώ να πάρω το φλασάκι και να πάω μετά πχ σε άλλο σύστημα και να το έχω σαν φορητό system on the go, με τις ρυθμίσεις μου και όλα μου.

Γιατί Manjaro? Δεν ξέρω, γεμίζει το στόμα και μου θυμίζει το Κιλιμάντζαρο και όλο μπροστά μου το έβλεπα τελευταία.

Κατεβάζω τώρα το Kdiskκάτι που είναι σαν το crystaldisk να τσεκάρω αν πράγματι δουλεύει ικανοποιητικά λόγο φλασακίου ή απλά είναι αέρας το Manjaro. Το ubuntu studio πάντως όταν το είχα περάσει στον δίσκο πριν ήταν λίγο καλύτερο από w10, δηλαδή της υπομονής του Γκάντι επίπεδο.
 
Top Bottom