What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

DOOM ETERNAL

Status
Not open for further replies.

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ολα ultra nightmare μονο textures δεν με αφηνει να βαλω πανω απο medium εκτος αν βαλω την αλαυση σε 2560χ1440 και τοτε βαλω τα textures σε high. Εχει γραφικαρες ομως.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000

/Tinfoil hat on
Παιζει να το εβγαλε η Bethesda για να μας παρακολουθει μεσω του client?! Οο
Οπως και να'χει βγαλαν workaround χωρις client Oo
/Tinfoil hat off
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Δεν υιοθετώ:



90976750_3004105699656292_7829338434119401472_o.jpg
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Πφφφ...ρε σεις τι κανω λαθος; Επαιξα 2 ωρες και δε με τραβηξε...
Η αληθεια ειναι οτι εχω να παιξω doom απο το doom 3 (ακομα θυμαμαι αυτα τα γαματα κλειστοφοβικα Kills με τα ζομπια, τη φαση με τους hell soldiers και τα pda που εβρισκες, η ηρεμια των αιματοβαμμενων corridors...) αλλα τοσο πολυ εχουν αλλαξει τα πραματα που με ξενισε τοσο πολυ;

Η αισθητικη ειναι πολυ...ανοιχτο πορτοκαλι... Η πρωτη πιστα (αν εξαιρεσεις το tutorial) ειναι πολυ μετρια και χωρις ατμοσφαιρα, τα ζομπια ειναι απλα για να αναπληρωνεις health, η μουσικη ειναι τελειως spammey στο οριο του ενοχλητικου. γυρνας γυρω γυρω για να ψαχνεις ammo και secrets...γενικα σα να μην εχει το γουστο του doom3...επιφυλλασομαι γιατι δεν εχω παιξει το doom 16 και ισως να ηταν πιο ομαλη μεταβαση, αλλα μου φανηκε ηλιθιο...τι να πω, ισως γερναω
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Το λάθος είναι πως σου άρεσε το Doom 3 :p.

Αλλά ναι, αν περίμενες τη συνέχεια του Doom 3, είναι απολύτως αναμενόμενο ότι θα απαγοητευτείς. Απλά αυτό ήταν εμφανές ήδη από το Doom 2016.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Πφφφ...ρε σεις τι κανω λαθος; Επαιξα 2 ωρες και δε με τραβηξε...
Η αληθεια ειναι οτι εχω να παιξω doom απο το doom 3 (ακομα θυμαμαι αυτα τα γαματα κλειστοφοβικα Kills με τα ζομπια, τη φαση με τους hell soldiers και τα pda που εβρισκες, η ηρεμια των αιματοβαμμενων corridors...) αλλα τοσο πολυ εχουν αλλαξει τα πραματα που με ξενισε τοσο πολυ;

Η αισθητικη ειναι πολυ...ανοιχτο πορτοκαλι... Η πρωτη πιστα (αν εξαιρεσεις το tutorial) ειναι πολυ μετρια και χωρις ατμοσφαιρα, τα ζομπια ειναι απλα για να αναπληρωνεις health, η μουσικη ειναι τελειως spammey στο οριο του ενοχλητικου. γυρνας γυρω γυρω για να ψαχνεις ammo και secrets...γενικα σα να μην εχει το γουστο του doom3...επιφυλλασομαι γιατι δεν εχω παιξει το doom 16 και ισως να ηταν πιο ομαλη μεταβαση, αλλα μου φανηκε ηλιθιο...τι να πω, ισως γερναω

ρε σταμάτα να παίζεις τώρα.
Πιάσε πρώτα το 2016 γιατί από ότι καταλαβαίνω είναι εξέλιξη πάνω σε αυτό.

Το 3 δεν ήταν καθόλου άσχημο, απλά μέχρι το hell level το ένιωσα όλο σαν ένα τεράστιο intro. Επίσης αυτά δεν ήταν cyberdemons ήταν cyberaliens και ξενέρωσα τα μάλα.

Από την άλλη το doom 2016 ήταν ότι θα περίμενα από ένα doom στην εποχή μας, τώρα για το eternal λένε ότι πήρε λίγο από serious sam η συνταγή και δεν ξέρω μην ξινίζει το γλυκό έτσι.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
ρε σταμάτα να παίζεις τώρα.
Πιάσε πρώτα το 2016 γιατί από ότι καταλαβαίνω είναι εξέλιξη πάνω σε αυτό.

Το 3 δεν ήταν καθόλου άσχημο, απλά μέχρι το hell level το ένιωσα όλο σαν ένα τεράστιο intro. Επίσης αυτά δεν ήταν cyberdemons ήταν cyberaliens και ξενέρωσα τα μάλα.

Από την άλλη το doom 2016 ήταν ότι θα περίμενα από ένα doom στην εποχή μας, τώρα για το eternal λένε ότι πήρε λίγο από serious sam η συνταγή και δεν ξέρω μην ξινίζει το γλυκό έτσι.

Χμμμ...οποτε παιδες, οντως επρεπε να ειχα παιξει πρωτα το 16 για να ειναι πιο ομαλη η μεταβαση heh! οκ θα το δοκιμασω
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Σαν πρώτες εντυπώσεις πάντως, είναι αρκετά διαφορετικό από το Doom 2016. Πολύ περισσότερη τρεχάλα, ξεχωριστή χρήση των όπλων για κάθε εχθρό, μπόλικο resource management (chainsaw για πυρομαχικά, glory kills για health, flame bench για armor - πέρα από τα τυπικά drops, που δεν είναι και τόσα πολλά) κλπ.

Ομολογώ ότι περίμενα ένα "Doom 2020", δηλαδή με τα ίδια συστατικά, απλά πιο... large, αλλά η Id Software επέλεξε να ρισκάρει και να αλλάξει τη συνταγή. Ήτοι, σε κάποιον που άρεσε το Doom του '16, δε σημαίνει ότι θα αρέσει το Doom Eternal.

Βέβαια, είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα, καθώς δεν έχω παίξει πολλή ώρα, οπότε περισσότερα στο review προσεχώς, αφού ούτως ή άλλως σπίτι θα είμαστε μετά το lockdown...
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Το λάθος είναι πως σου άρεσε το Doom 3 :p.
:giankos:
Μια χαρά ήταν το Doom 3. Περισσότερα σκηνικά μου έμειναν από αυτό σε σχέση με τα πρώτα 2. Επίσης, μεγαλύτερο immersion, καλή χρήση lore με τα PDA, δυνατή ατμόσφαιρα και legit μεγαλύτερη πρόκληση χωρίς φτηνά κόλπα - στα παλιά τα μόνα spikes ήταν όταν spawnαραν Cyberdemons από το πουθενά και ένιωθες λίγο σαν αναστενάρης και το προχειροφτιαγμένο Thy farts consumed, προϊόν σκέψης ενός απογεύματος (όχι δικά μου λόγια).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
:giankos:
Μια χαρά ήταν το Doom 3. Περισσότερα σκηνικά μου έμειναν από αυτό σε σχέση με τα πρώτα 2. Επίσης, μεγαλύτερο immersion, καλή χρήση lore με τα PDA, δυνατή ατμόσφαιρα και legit μεγαλύτερη πρόκληση χωρίς φτηνά κόλπα - στα παλιά τα μόνα spikes ήταν όταν spawnαραν Cyberdemons από το πουθενά και ένιωθες λίγο σαν αναστενάρης και το προχειροφτιαγμένο Thy farts consumed, προϊόν σκέψης ενός απογεύματος (όχι δικά μου λόγια).
άλλες εποχές δεν μπορείς να το συγκρίνεις, για αυτό είπα το 2016 είναι πως θα περίμενα (εγώ τουλάχιστον) να είναι το doom στις μέρες μας.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
:giankos:
...μεγαλύτερο immersion, καλή χρήση lore με τα PDA, δυνατή ατμόσφαιρα και legit μεγαλύτερη πρόκληση χωρίς φτηνά κόλπα...

Πολύ θετικά στοιχεία αυτά... για ένα sequel του System Shock :p .

Και η πρόκληση κρατούσε μέχρι να ανακαλύψεις ότι άμα σκαρφαλώσεις πάνω σε ένα τραπέζι, δεν σε ακουμπάει τίποτα.

Παρόλα αυτά, καλό ήταν για αυτό που ήταν το Doom 3... απλά δεν υπήρχε λόγος να λέγετε Doom. Ή τέλος πάντων, δική τους είναι η σειρά, ότι θέλουν ας κάνουν, αλλά μην παριστάνουν τους έκπληκτους που ξένισε το κοινό τους.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Καλά ότι είχε αρκετές διαφορές με τα παλιά, σίγουρα. Για μένα που ήταν πάντως η πρώτη επαφή με τη σειρά (δε μετράω ένα demo που είχα δοκιμάσει του 2 σε pc τέλη 90''s) συν ότι μου αρέσει η horror θεματική, το βρήκα καλό. Για το τραπέζι που λες δεν το θυμάμαι, μπορεί να γινόταν αλλά σίγουρα δεν είχε τραπέζια (ή υψώματα γενικά) παντού, άσε που αρκετοί εχθροί -νομίζω οι περισσότεροι - είχαν ranged attacks. :p
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Είχαν, αλλά δεν τα χρησιμοποιούσαν. Η ΑΙ τα έπαιζε έτσι και σκαρφάλωνες σε τραπέζι. Δεν νομίζω πως διορθώθηκε καν με patch, ή με την επανακυκλοφορία της BFG έκδοσης.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Benchmarks για να δει ο καθένας σε τι επιδόσεις θα κυμαίνεται με την κάρτα που έχει.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Θα ακολουθήσει και video με πιο παλιές κάρτες,
αλήθεια; για πλάκα το είπα δεν έχω καμία ελπίδα πιστεύω πλέον.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Αυτο βλεπω και εγω οτι σε πολους δεν τους αρεσει που πρεπει να σφαζουμε με το πριονι για να παιρνουμε πυρομαχικα και λενε οτι θα προτιμουσαν να ειναι σαν τα αλλα doom πριν του 2016. Ομως ολα τα doom ειναι παιχνιδαρες ακομα και το 3 το οποιο δεν ειναι τοσο καλο οσο τα υπολοιπα!
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom