What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Entry level gaming laptop

bluetribe

Hobgoblin Captain
Joined
Jul 10, 2015
Messages
245
κάτι που να
α) κοστίζει 600-650 ευρώ το πολύ
β) να μην είναι διακόσια κιλά
γ) να έχει μια μέτρια αυτονομία (ας πούμε 4-5 ώρες) για streaming και browsing
δ) να έχει ssd
ε) διακριτή κάρτα γραφικών
στ) το πολύ 15.6" οθόνη (οχι 17άρες κλπ) και τουλάχιστον 1080p ανάλυση....

όλα τα λινκ δεκτά (προφανώς να έχει εγγύηση)
πρόκειται για αγορά μέσα στο μήνα (λογικά απο e-shop, λόγω lockdown)

ευχαριστώ!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
ε) διακριτή κάρτα γραφικών

δεν χρειάζεσαι διακριτή κάρτα. Μην συγκρίνεις τις σύγχρονες igpu (2020) με τις παλιατζούρες (2019). Επίσης μην συγκρίνεις τις παλιατζούρες (2019) με την αρχαιολογία (2017). Και ακόμα και στην δική μου αθλιοτάτη προϊστορική igpu (2014) που δεν συγκρίνεται ούτε με τις αρχαιολογίες μια χαρά έπαιξα το Talos principle. Οι ενσωματωμένες τρέχουν για αρκετά χρόνια ταχύτερα από τον νόμο τού Μούρ και διπλασιάζουν την ισχύ κάθε χρόνο.

Εγώ θα έλεγα η επιλογή για καλό λάπτοπ είναι καθαρά μεταξύ i5-1035G1 και ryzen 5 4500U πάντα με την ενσωματωμένη. Απλά πρόσεχε τα νουμεράκια δεξιά, μην κοιτάς μόνο i5 ή ryzen 5 όπως κάνει πολύς κόσμος.
 

bluetribe

Hobgoblin Captain
Joined
Jul 10, 2015
Messages
245
Lucinos οκ, αλλά θα εκτιμούσα μια προτασούλα που να πληρεί τα παραπάνω κριτήρια.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
Κοίταξα λίγο τις επιδόσεις και δυστυχώς η ενσωματωμένη intel είναι πιο πίσω από όσο περίμενα. Αυτό αφήνει τον ryzen 5 4500U με την ενεσωματωμένη την συγκριτικά καλύτερη επιλογή και είναι πιο ισχυρή gpu από πολλές διακριτές για λάπτοπ. Μην έχεις την default εντύπωση ότι υπολοίπεται επειδή είναι ενσωματωμένη.

Σε κάθε περίπτωση έχεις μάλλον τρεις επιλογές
1) παίρνεις ryzen 5 4500U με ενσωματωμένη. Μπορεί να παίξει πρακτικά τα πάντα και πληρεί όλες τις υπόλοιπες προδιαγραφές.
2) κοιτάς κυρίως για gtx 1650 (για να μιλάμε για πραγματική αναβάθμιση σε σχέση με ενσωματωμένη) αλλά πρέπει να ανεβάσεις το budget
3) κοιτάς για παλιότερα λάπτοπ, και η επιλογή περιπλέκει αρκετά.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519

με τα ρέστα βάλε windows και άλλα 8GB RAM

edit με αυτά τα λεφτά δεν αγοράζεις τίποτα άλλο και αν ο θεοφίλης έπαιξε witcher με το 3500U και εσύ κομπλέ θα είσαι με αυτό εδώ.
 

bluetribe

Hobgoblin Captain
Joined
Jul 10, 2015
Messages
245
ωραία
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Η 1650 gtx θα ήταν μια καλή περίπτωση, αλλά νομίζω ότι αν ο ryzen 3500U παίζει witcher 3, τότε είναι μια χαρά.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
ωραία
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Η 1650 gtx θα ήταν μια καλή περίπτωση, αλλά νομίζω ότι αν ο ryzen 3500U παίζει witcher 3, τότε είναι μια χαρά.


μην πας σε ryzen 3, o 4300U είναι σχεδόν μισός 4500U
edit: λάθος υπερβάλω είχα μάλλον στο μυαλό μου τον 3200U, αλλά και πάλι αξίζει το λίγο παραπάνω για ryzen 5. Από την άλλη πάνω από ryzen 5 δεν πιστεύω ότι αξίζει ανάλογα.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
καλά αν μπορείς να πας παραπάνω στον 4500U δεν λέω, πας. Αρκεί να μην πάρεις ΗΡ :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
Κόβουν από παντού για να ρίξουν την τιμή και δεν μιλάω για ποιότητα πλαστικών, ακόμα και στην μελέτη πχ του συστήματος ψύξης.
Θα το δεις και εσύ δηλαδή, πως μπορεί η ΗΡ να δίνει τόσο φθηνότερα αυτά τα χαρακτηριστικά που δίνει; Εγώ την έχω πάθει μια φορά, ποτέ ξανά.

Εκτός αν πάρεις κανένα OMEN, αυτά είναι άλλη κατηγορία.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Το 4ετίας πλήρως λειτουργικό και κλεμμένο απ' τον ΠΕ HP φθηνό λάπτοπ μου, σε χαιρετά. Και αντικατέστησε την πατάτα τής lenovo που είχα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
ε δε χαλάνε και όλα, αλλά γιατί να το ρισκάρεις όταν η ΗΡ επανειλημμένα έχει κάνει τσατσιές;
 
Top Bottom