What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επαναφορά αρχείων σε laptop ύστερα από windows reset

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Καλησπεριζω την παρέα και καλό Πάσχα να έχουμε!

Major problem over here :
Εδώ και κάνα 2μηνο το laptop με τις διάφορες ενημερώσεις των Win 10 άρχισε να επιβραδύνει και σιγά σιγά να κρασαρει παντού και πάντα. Μέσα στο διάστημα αυτό πότε πότε το κοιτούσα μήπως και έβρισκα λύση στο πρόβλημα, αλλά τζίφος. Τι αλλαγή πάστας, τι καθαρισμός του ανεμιστήρα, τι διαγραφή ορισμένων αρχείων, τι απεγκατασταση εφαρμογών, ξήλωμα κάποιων ενημερώσεων του λογισμικού κοκ. Τίποτα, ναδα.

Έτσι ξεμένοντας από ιδέες, σκέφτομαι στην χειρότερη περίπτωση του τραβάω εγκατάσταση λογισμικού πειρατικά, και ας χάσω το κλειδί γνησιότητας στο laptop.

Πριν προχωρήσω σε αυτή την κίνηση θυμήθηκα ότι έχει και ειδικό partition το λαπτοπ για recovery situations. Ωπ εδώ είμαστε, λέω και προχωρώ σε recovery... Για καλή μου τύχη έφαγα άκυρο κάπου στο 87% 2 φορές βρισκόμενος πάλι στο 0.
Να σημειώσω εδώ ότι, ο, τι κι αν έκανα είχα στο μυαλό να μην χάσω αρχεία που θέλω και εννοείται την γνησιότητα του λογισμικού.

Ρισκάρω που λέτε να κάνω μέσα από cmd systemreset factoryreset αλλά με την option να κρατήσω τα αρχεία μου... Τρώω και εκεί άκυρο. Δοκιμάζω troubleshooting και από εκεί reset system αλλά να κρατήσω πάλι τα αρχεία, και όλα καλά έπειτα από ένα 8ωρο. Χα χα χα έτσι νόμιζα τουλάχιστον.

Έγινε το system reset αλλά το "Διαμαντάκι" μου καθάρισε και όλα τα αρχεία, ενώ του είχα ξεκαθαρίσει ότι θέλω την επιλογή reset system με τα αρχεία μου να παραμείνουν στη θέση τους... Τώρα βρισκόμενος σε αναμμένα κάρβουνα ζητώ τη βοήθειά σας, αν ξέρει κάποιος πως μπορώ να επαναφέρω τα αρχεία μου που έχουν γίνει erased από αυτόν τον όλεθρο ή κάποιος που να μπορεί να μου το σεταρει, να περάσω από κεινον να του το παραδώσω και το βλέπουμε.
Σκοπός είναι να επαναφέρω τουλάχιστον ένα 60 70% των αρχείων μου αν δεν μπορώ να τα φέρω όλα πίσω.

Το λαπτοπ είναι της HP και φορά AMD ryzen 5 2500u, 8gb ddr4, 1tb hdd.
Edit :Αν έχω ποσταρει σε λάθος section, παρακαλώ να μεταφερθεί το thread που άνοιξα 😁.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Λοιπον
1. εχω παθει παρομοια φαση με το λαπτοπ μου. μετα απο ενημερωσεις που μπηκαν με το ζορι, το λαπτοπ μου λειτουργει σαν να εκανα την αγορα απο το πλαισιο πριν 12 χρονια.
2. Ναι μπορεις να σωσεις, ισως ολα. Δισκο εξωτερικο εχεις ε;
3. μεχρι να τα σωσεις, μην χρησιμοποιεις το λαπτοπ.
επειδη εισαι σε κατασταση αναγκης, απλα λεω, για την ταχυτητα, ναι τα σωζεις, χωρις να προτεινω προγραμμα.
stand by....

ξεκινα/ριξε μια ματια εδω.

 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Λοιπόν είμαι στο λαπτοπ αυτή την στιγμή. Έχω εγκαταστήσει τον Εdge για προσωρινά και βρήκα έναν ξεχασμένο σκληρό εξωτερικό που είχα (απλά μάλλον θα χρειαστώ να δανειστώ από κάπου αλλού ακόμη έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο γιατί τα αρχεία που χάθηκαν ήταν κάπου στα 500gb)_. Τώρα τι κάνω?
Edit 1: Πέρασα και την ελληνική γλώσσα για να μπορέσω να επικοινωνήσω.
Edit 2: Σβήνω και το antivirus που μου πέρασε της McAfee χωρίς να ρωτήσει αν γουστάρω.
1619680064056.png
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Θα έλεγα να γκουγκλάρεις τη διαδικασία που έκανες reset για να δει
μη τυχών έχει φτιάξει κάποιο φάκελο "Old Windows" κάτι που εκεί
μέσα να έχει την παλιά εγκατάσταση και τα αρχεία σου.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Έχει περαστεί φάκελος με ονομασία Windows Old αλλά δεν έχει τα αρχεία που έχασα δυστυχώς. Ούτε καν hidden δεν τα έχει.

Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω ένα από τα 5 προγράμματακια της ιστοσελίδας που πρότεινε ο λελος το FreeRecover. Έχει κάνει ένα σκανάρισμα και έχω ξεκινήσει να επιλέγω κάποια από τα docs που θυμάμαι, αλλά ως τώρα δεν έχω βρει τα πιο σημαντικά και σε μεγάλο μέγεθος αρχεία που με ενδιαφέρουν πάρα μόνο κάτι txt αρχεία.
 
Last edited:

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
@lucinos Ο δίσκος για κακή μου τύχη είναι hdd 😬.
@Dark Archon ελπίζω με αυτό να καταφέρω να βρω τα δεδομένα που ψάχνω γιατί ως τώρα έχω βρει μόνο κάτι αρχεία doc, xls, ppt, txt.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Βάλτο να κάνει Deep Scan. Θα πάρει αρκετή ώρα αλλά θα βρει περισσότερα αρχεία.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Οπότε δοκιμάζω το νέο πρόγραμμα και επανέρχομαι.
@Great0ldOne πίστευα ότι είναι ευκολότερη η ολική επαναφορά σε ssd από ότι σε hdd, γιατί έχεις περισσότερες επιλογές με τα προγράμματα που σου παρέχονται από τις εταιρίες αυτών. Είχα την εντύπωση ότι είναι μια "τοστιέρα που κάνει τα πάντα :p" (στο σταθερό έχω έναν 850 evo 250gb samsung).
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
back με καθυστερηση.
Αυτη η διαδικασια ειναι πολυ αργη και ναι, θα ψαρεψεις αρχεια που ειχες ξεχασει την υπαρξη τους.
Τα link τα συνοδευε το "ξεκινα" επειδη δεν εχω βρει καποιο προγραμμα που να κανει την δουλεια, καθε φορα. Την μια βρισκουν τα παντα, την επομενη ετσι και ετσι και η δουλεια γινεται με καποιο αλλο.

Πριν δυο κρισιμες εβδομαδες ειχα ενα θεμα και απετυχαν ολα τα προγραμματα που ειχα "στην εργαλειοθηκη-φαρετρα :p " και ενω εσενα ειναι η δουλεια σου, εγω παλευα για να μην χασω το κεφαλι μου.
Ενας τυπος εφαγε κολημα οτι εκανα εσκαφες στην γυναικα του και σαρωνα την sd καρτα της καμερας που εχω μεσα στο σπιτι για να αποδειξω την αθωοτητα μου.
επανερχομαι στο θεμα. Το scan με την επαναφορα ειναι χρονικα ανισες εργασιες. Θα παρει αρκετη ωρα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
υπαρχουν λυσεις και για ssd δισκους. Δεν ξερω εαν λειτουργουν αλλα εχουν εμφανιστει αρκετες επιλογες.
Εμενα με βαζει σε σκεψεις το προβλημα με το update με τα απανωτα στραβοπατηματα και τις αποτυχιες.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Λοιπόν, ως τώρα με το File Recovery (Deep- Full Scan) της Puran δεν έχω αποτελέσματα, έχει μείνει λίγος χρόνος ακόμη για να τελειώσει η διαδικασία αλλά αυτό δεν πρόκειται να αναιρέσει την δεδομένη εικόνα, οπότε θα συνεχίσω ύστερα με το Data Recovery της Puran.

Στο ενδιάμεσο διάστημα, σκέφτηκα μια ιδέα. Ανάμεσα στα πολλά έχασα βίντεο,εικόνες, δεδομένα-αρχεία, προγράμματα που τα είχα αντλήσει από το διαδίκτυο. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή εντολή στο cmd, ώστε να βρω το ιστορικό αυτών που έχασα, έστω και ονομαστικά, έτσι ώστε να τα ψάξω από το διαδίκτυο?
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Πληροφοριακα, εαν τα αρχεια ειναι πραγματικα κρισημα ή αναντικαταστατα ή σημαντικα για τη δουλεια σου, θα προτεινα να κλεισεις το δισκο και να το πας σε εξειδικευμενη εταιρια ανακτησης δεδομενων πχ tictac.

Σε τετοια περιπτωση, οσο τον σκαλιζεις με προγραμματα, τοσο πιο δυσκολο γινεται να στα επαναφερουν.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
@Eaglos άρα μου προτείνεις να σκεφτώ να το αφήσω όπως έχει. Δηλαδή να σταματήσω ο, τι κάνω σβήνοντας τα προγράμματα για επαναφορά αρχείων, και να επισκεφθώ πχ το tictac παραδίδοντάς τους το λαπτοπ και να τα ανακτήσουν εκείνοι για εμένα.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
@Eaglos άρα μου προτείνεις να σκεφτώ να το αφήσω όπως έχει. Δηλαδή να σταματήσω ο, τι κάνω σβήνοντας τα προγράμματα για επαναφορά αρχείων, και να επισκεφθώ πχ το tictac παραδίδοντάς τους το λαπτοπ και να τα ανακτήσουν εκείνοι για εμένα.
Κλεινεις το pc, βγαζεις το δισκο, τον πας σε εταιρια. Δεν πειραζεις τιποτα, δεν αφαιρεις τιποτα απο προγραμματα.

Σαν κοστος υπολογισε κανα 150 - 300 Ευρω μιας και δεν μιλαμε για μηχανικη βλαβη.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
αν βγαλει τον δισκο και τον κουμπωσει σε pc μπορει να κανει μια χαρα την δουλεια του και χωρις να εχει κανενα προβλημα.
μπορει να δοκιμασει οσα προγραμματα θελει γιατι το ζητουμενο ειναι να δοκιμασει μπας και γλυτωσει το 300αρι που δεν σημαινει και απολυτη επιτυχια γιατι κανενας δεν μπορει να εγγυηθει οτι θα ψαρευτουν ολα τα αρχεια που χρειαζεται οπου και παλι, θα πρεπει να πληρωσει.
Η ψυχραιμια ειναι η καλυτερη ερωμενη του προβληματος.
 
Top Bottom