What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επισκευή αυτοκινήτου και λοιπές απορίες

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Εκεί που τα μαζεύω όλα και είμαι έτοιμος να καβαλήσω το Λιοντάρι και να πάω διακοπές, ψοφάει ο ένας πολλαπλασιαστής. Θα αλλάξω το σετ για να είμαι ήσυχος και βλέπουμε, ελπίζω να μην χαιρέτησε και τίποτε άλλο μαζί, βλ. καταλύτης.

Καπάκι βέβαια έσκασε και τηλέφωνο για δουλειά στου διαόλου το κέρατο, οπότε οι μόνες διακοπές για φέτος θα είναι αυτές του ρεύματος.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,678
Τους παλιούς πολλαπλασιαστές που δουλεύουν ακόμη μην τους πετάξεις. Καλό θα ήταν να έχεις και κανένα στο αυτοκίνητο για ώρα ανάγκης, ποτέ δεν ξέρεις.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Πήρα τετράδα μεν αλλά θα αλλάξω το ένα ζευγάρι από αυτόν που τα έφτυσε.
Το αστείο είναι ότι κάηκε ένας από κάτι ιταλικούς, που είχε βάλει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης πριν 100κ χλμ, ενώ οι εργοστασιακοι της Bosch έχουν από το 2005, 190κ χλμ και ακόμη στις μετρήσεις φαίνονται σαν καινούργιοι.
Και μετά έχεις τα μαστόρια να λένε ότι θα σου βάλουν κάτι δικά τους και μόλις στρίψεις από το συνεργείο κουμπώνεις όπισθεν και πίσω ολοταχώς.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,889
Στην δεξια ρόδα ακούγεται ένας συριγμός / τσιριχτός θόρυβος όταν οδηγώ. Ο ήχος ακούγεται κυρίως σε χαμηλές ταχύτητες. Πόσο πρέπει να ανυσηχώ
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,536
Αν δεν τον ακους και τις υπολοιπες ωρες της μερας, δεν βλεπω λογο ανησυχιας :p

Οταν περασεις απο το μαστορα σου, πες να ριξει μια ματια σε τακακια και δισκους.
 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,678
Μπορεί να είναι καμία κολλημένη δαγκάνα και βρίσκουν συνέχεια (έστω και λίγο τα τακάκια). Αν έχεις βάλει και σκληρά τακάκια, αυτά σκούζουν με το παραμικρό.
Μην το αφήσεις, πήγαινε να στο κοιτάξουν στο συνεργείο, δεν θα πάρει ώρα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,889
Σε αυτήν την περίπτωση πόσο θα κοστίσει περίπου (για ελληνικά δεδομένα) η δουλειά? Παιζει να χρειαστεί να αλλάξω κάτι?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
εμένα μου το έκανε αυτό και είχε μπει μια πέτρα ανάμεσα στον δίσκο και την δαγκάνα... τράβα δες το, όσο και να κάνει.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,494
Αλλο θεμα θελω να εψαχνα αλλα ειδα φως. Καποια στιγμη, η εξατμιση στο αυτοκινητο ξεκινησε να κανει τον ηχο της οικονομικης ασταθειας. Στο πισω μερος της εξατμισης και πριν το τελικο, υπαρχει μια ενωση, εκει εγινε η ασχημη.
Η ενωση δεν ενωνεται metal με metal, θελει pop rock υλικο μονωσης, για να μην τρεχουν τα καυσαερια απο λαθος τρυπα.
Προβλημα δεν θα ηταν αλλα επρεπε να υποκρινομαι οτι δεν ακουγομαι σαν ηχητικο εφε τρακτερ.
Περασαν οι μερες και αποφασισα οτι δεν μπορω να οδηγω με αυτη την εξατμιση.

Καπου ειδα ταινια αλουμινιου για εξατμισεις €12 με αντοχη σε μεγαλες θερμοκρασιες. Πηγα και πηρα μια με €2.
Τυλιξα την ενωση και για μια εβδομαδα ημουν κομπλε. Μετα δεν ημουν κομπλε.
Παρκαρα καπου, εκανα την δουλεια μου και τοτε βλεπω κατι κατω απο το αυτοκινητο μου. Η ταινια, μαζι με ενα κομματι απο την εξατμιση.
Παριστανα τον αδιαφορο και οτι απλα παρκαρα πανω απο το τυλιγμενο σκουριασμενο μεταλλο με αλουμινοχαρτο και εφυγα. Η ενωση ειχε σαπισει εντελως και επεσε. Πηρα τηλεφωνο εναν φιλο να ρωτησω εαν ξερει κοστος επισκευης. 50 με 80€ μου λεει και εβαλα τα κλαματα. Εξαρταται πως θα σε κοψουν. Φορεσα ενα βρωμικο T shirt, τρυπιο παντελονι και γεμισα με χωματα τα παπουτσια μου. Μαστορα, ετσι κι ετσι λεω. 30€ μου λεει. Εκοψε την ενωση και εβαλε σωληνα. 7 λεπτα δουλεια. Φαινεται οτι ο φιλος εχει για επαγγελματικο οδηγο την λιστα του Σιντλερ.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Το λοιπόν, μου άναψε το λαμπάκι του κινητήρα χθές και αποφάσισα να βάλω πάλι χέρι.

Το καλοκαίρι άνοιξε η τάπα του ψυγείου από το δοχείο πλήρωσης και έχασε νερά, οπότε συμπλήρωσα με βρύσης γιατί βαριόμουν. Τότε και τώρα, παρατηρώ στο δοχείο πλήρωσης κατακάθια, χωρίς όμως να βλέπω αυξημένες θερμοκρασίες. Αν και άλλαξα ψυκτικό μέσο, G12, πέρυσι τον χειμώνα, σκεφτόμουν να το αλλάξω πάλι και παράλληλα με λυμένο το κολάρο της επιστροφής να κάνω πλύσιμο στο ψυγείο με απιονισμένο νερό.

Η απορία μου είναι το πού θα πετάξω τα απόβλητα; ψυκτικό μέσο και απόνερα. Πέρυσι είχα δώσει το παλιό υγρό στο συνεργείο του χωριού και το έστειλε αυτός, μάλλον στην αποχέτευση. Φέτος μου είπε να του το πάω εκεί, αλλιώς άκυρη η παραλαβή των αποβλήτων.

Το άλλο που θέλω να κάνω μήπως και δω διαφορά, είναι να βάλω κανένα καθαριστικό βενζίνης, αλλά δεν έχω καταλήξει. Οι μισοί λένε ότι δεν κάνουν τίποτα και οι άλλοι μισοί τα θεωρούν ως σωτήρια για τον κινητήρα. Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

Τα λάδια είναι εντάξει και σχετικά καινούργια και εντάξει στην στάθμη. Έσχατη λύση προφανώς να πάω στο συνεργείο μου, αλλά επειδή είναι σε άλλο χωριό και βαριέμαι, το αφήνω τελευταίο.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Το λοιπόν, μου άναψε το λαμπάκι του κινητήρα χθές και αποφάσισα να βάλω πάλι χέρι.

Το καλοκαίρι άνοιξε η τάπα του ψυγείου από το δοχείο πλήρωσης και έχασε νερά, οπότε συμπλήρωσα με βρύσης γιατί βαριόμουν. Τότε και τώρα, παρατηρώ στο δοχείο πλήρωσης κατακάθια, χωρίς όμως να βλέπω αυξημένες θερμοκρασίες. Αν και άλλαξα ψυκτικό μέσο, G12, πέρυσι τον χειμώνα, σκεφτόμουν να το αλλάξω πάλι και παράλληλα με λυμένο το κολάρο της επιστροφής να κάνω πλύσιμο στο ψυγείο με απιονισμένο νερό.

Η απορία μου είναι το πού θα πετάξω τα απόβλητα; ψυκτικό μέσο και απόνερα. Πέρυσι είχα δώσει το παλιό υγρό στο συνεργείο του χωριού και το έστειλε αυτός, μάλλον στην αποχέτευση. Φέτος μου είπε να του το πάω εκεί, αλλιώς άκυρη η παραλαβή των αποβλήτων.

Το άλλο που θέλω να κάνω μήπως και δω διαφορά, είναι να βάλω κανένα καθαριστικό βενζίνης, αλλά δεν έχω καταλήξει. Οι μισοί λένε ότι δεν κάνουν τίποτα και οι άλλοι μισοί τα θεωρούν ως σωτήρια για τον κινητήρα. Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

Τα λάδια είναι εντάξει και σχετικά καινούργια και εντάξει στην στάθμη. Έσχατη λύση προφανώς να πάω στο συνεργείο μου, αλλά επειδή είναι σε άλλο χωριό και βαριέμαι, το αφήνω τελευταίο.

Χρονό, δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τα απόβλητα (και είναι ένα θέμα αυτό, ειδικά στην επαρχία...).

Τα κατακάθια που βλέπεις στο δοχείο είναι σαν άσπρες νιφάδες; Αν ναι, θα είναι άλατα από το νερό βρύσης και δεν θα με ανησυχούσε τόσο όσο η πτώση της στάθμης ψυκτικού (γι' αυτόν τον λόγο δεν άναψε το λαμπάκι του κινητήρα; ).

Στα καθαριστικά τώρα, το μόνο που έχω χρησιμοποιήσει (στο αυτοκίνητο της συζύγου), είναι ένα υγρό (δεν θυμάμαι όνομα - αν θες ρωτάω) που μας πρότεινε ο μηχανικός της προκειμένου να περάσει το ΚΤΕΟ και να πάρει την "πολυπόθητη" κάρτα καυσαερίων. Και όντως έκανε δουλειά! Από τότε, το βάζει πού και πού, αφού ο μηχανικός της λέει ότι κάνει καλό ούτως ή άλλως.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,494
Τα αποβλητα πανε στον ανθρωπο που εχει το κονε. Δεν ξερω γιατι ψαχνεις για λυσεις. Η γνωμη μου ειναι να κανεις αυτα που προβλεπονται και να αφησεις τα DIY που δεν ξερεις που θα οδηγησουν. Εκτος και αν εχεις δει οτι ειναι κατι που πρεπει να κανεις. Σε αυτη την περιπτωση, ο μηχανικος ειναι μονοδρομος. Συμβουλη και εργασια.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτό που ψάχνεις πού να ρίξεις τα απόβλητα, μου θύμισε τότε που άλλαξα μπαταρία στο αμάξι και πήγα την παλιά σε ένα ηλεκτρολογείο για να την απορρίψει αυτός (σαν επαγγελματίας σκέφτηκα) και αυτός μου λέει "να βάλτην εκεί μαζί με τις άλλες" και μου έδειξε τον κάδο σκουπιδιών, τον πράσινο.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Αυτό που ψάχνεις πού να ρίξεις τα απόβλητα, μου θύμισε τότε που άλλαξα μπαταρία στο αμάξι και πήγα την παλιά σε ένα ηλεκτρολογείο για να την απορρίψει αυτός (σαν επαγγελματίας σκέφτηκα) και αυτός μου λέει "να βάλτην εκεί μαζί με τις άλλες" και μου έδειξε τον κάδο σκουπιδιών, τον πράσινο.

Ε ρε αυτοί οι πράσινοι κάδοι τι φρίκες έχουν φάει... Αν είχαν μιλιά...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
@Dim Gian Bot
Για πες μάρκα αν είναι εύκολο. Ο μηχανικός μου, λέει ότι είναι τυχαίο αν θα κάνει δουλειά ή όχι χωρίς να ξέρεις τι φταίει. Σήμερα που το πήγα μια βόλτα και το άνοιξα, από τον ήχο και το πως ανέβαζε στροφές, άρχισα να σκέφτομαι ότι κάτι παίζει είτε με το φίλτρο βενζίνης, είτε με το σύστημα ψεκασμού. Η αντλία όσο μπορεί να ακουστεί, ακούγεται εντάξει. Στο Opel astra του πατέρα μου, 1996, όταν τα είχε παίξει σφύριζε
Τα κατακάθια είναι σκούρα στο χρώμα και μοιάζουν περισσότερο με αυτά του ξυδιού παρά σαν άλατα. Κι επειδή δεν το έχω καθαρίσει ποτέ, αμάξι του 2005, τρίτο χέρι, είπα να το κάνω να ξενοιασω. Έχει πέσει και η απόδοση του καλοριφέρ, οπότε με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια.

@lelos kounelos Το συνεργείο για εμένα αποτελεί την έσχατη λύση και το κάνω μόνο για να πάρω την σφραγίδα του τακτικού ελέγχου και για εργασίες που απαιτούν εξειδικευμένα εργαλεία ή για να διαβάσει κανένα σφάλμα με το πρόγραμμα του. Κατά τα άλλα όσο μπορώ και και νιώθω ικανός, βάζω χέρι μόνος μου. Δεν το κάνω ούτε για να γλιτώσω λεφτά, που γλιτώνω, ούτε για να το παίξω μάστορας. Απλώς μου αρέσει αυτή η ενασχόληση. Τώρα αυτά που κάνω είναι και δεν είναι τυχαία. Αποτελούν μικροπροβλήματα που έχει η Σφήκα μου και που είτε διορθώσουν το πρόβλημα είτε όχι, κέρδος θα έχω. Αν παρόλαυτα ακούσεις στις ειδήσεις για αυτοκίνητο στο οποίο έσκασε το καπάκι της μηχανής και προσγειώθηκε σε παρακείμενη αυλή, μάλλον θα ξέρεις από που απογειώθηκε 😛

Για τα καθαρισματα πάντως, δεν πιστεύω ότι υπάρχει ούτε ένα συνεργείο που να κάνει σωστή δουλειά. Ένα δύο περάσματα κάνουν και ότι πιάσει, ενώ κανονικά θέλει συνεχή περάσματα με καθαρό νερό μέχρι να βγαίνει όπως το έριξες. Είχαμε καθαρίσει αεραγωγούς κλιματισμού από υποτίθεται φρεσκοσυντηρημενο σύστημα, γιατί κάτι μύριζε, ενώ ο μάστορας έλεγε ότι θα ξεμυρισει, και έβγαλε απίστευτη βρώμα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
@Dim Gian Bot
Για πες μάρκα αν είναι εύκολο. Ο μηχανικός μου, λέει ότι είναι τυχαίο αν θα κάνει δουλειά ή όχι χωρίς να ξέρεις τι φταίει. Σήμερα που το πήγα μια βόλτα και το άνοιξα, από τον ήχο και το πως ανέβαζε στροφές, άρχισα να σκέφτομαι ότι κάτι παίζει είτε με το φίλτρο βενζίνης, είτε με το σύστημα ψεκασμού. Η αντλία όσο μπορεί να ακουστεί, ακούγεται εντάξει. Στο Opel astra του πατέρα μου, 1996, όταν τα είχε παίξει σφύριζε
Τα κατακάθια είναι σκούρα στο χρώμα και μοιάζουν περισσότερο με αυτά του ξυδιού παρά σαν άλατα. Κι επειδή δεν το έχω καθαρίσει ποτέ, αμάξι του 2005, τρίτο χέρι, είπα να το κάνω να ξενοιασω. Έχει πέσει και η απόδοση του καλοριφέρ, οπότε με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια.

ΟΚ, θα ξέρω τη μάρκα αργότερα το βραδάκι και θα επανέλθω. Ωστόσο, τι διαφορά είναι αυτή που θέλεις να δεις; Εμείς το βάλαμε για να μειωθούν οι εκπομπές. Εσύ γιατί το χρειάζεσαι;

Μήπως η μειωμένη απόδοση του καλοριφέρ σχετίζεται με διαρροή ψυκτικού κάπου; Μπορείς να πρεσάρεις το σύστημα μόνος σου για να δεις αν χάνει από κάπου;
Επίσης, χρώμα ξυδιού μού ήρθε στο μυαλό σκουριά...
 
Last edited:
Top Bottom