What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ερώτηση για οθόνη

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Κακα τα ψεματα boyz and girl. Κατα Οκτωβρη μερια θα παω για οθονη. Απλα δεν τσουλαει αλλο. Επομενως τα πρωτα βηματα αναζητησης πρεπει να ξεκινησουν σιγα σιγα.<br><br>Και καπου εδω ερχεται η απορια. Να δοκιμασω σε 21:9 η να μεινω σταθερα στα 16:9?<br><br>Η ιδεα ειναι για 29αρα 21:9 σε 2560×1080 ή για 27αρα 16:9 σε 2560×1440. Εσειςτι λετε? Και ομολογω, με ψηνει η ιδεα για 21:9 με μεγαλυτερο fov.
 

solaufein

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,682
Αφού ξέρεις. Όλα θα εξαρτηθούν από το ποσό που θα εκταμιεύσεις.<br><br>
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
1440p. Δεν κοιτάς πίσω.<br><br>Μετά πάμε στα πιο εξειδικευμένα πράγματα
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Δεν υπαρχει συγκεκριμενο οριο, αλλα ας πουμε 500 ευρω. <br><br>Και την 21:9 τη σκεφτηκα ως ενδιαμεσο σταθμο μεχρινα κανω τη μεταβαση στο 4k και να προσπερνουσα μια και καλη τα 1440p
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
https://www.skroutz.gr/s/8417369/Asus-Rog-Swift-PG348Q.html" class="bbcode_url">Minimalism is for pussies.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
4Κ λες σε ένα post (που βρίσκεις άνετα με 500 ευρώ btw), κάτι πιο γήινο στο επόμενο... αποφάσισε  :silly:.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
1440p, 144 Hz Refresh Rate<br><br>Εκεί θα πόνταρα.<br><br>Από την άλλη το 4Κ αξίζει μόνο και μόνο για να τη λες στο Shredder.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
<blockquote><br>1440p, 144 Hz Refresh Rate<br><br>Εκεί θα πόνταρα.</blockquote><br><br><br>Νομίζω πως αξίζει μόνο με κάποιου είδους Adaptive synch τεχνολογία, και όποια και να διαλέξεις (με FreeSynch φυσικά να είναι φθηνότερο) σε περιορίζει στο αντίστοιχο οικοσύστημα GPU.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
4k και 970 δεν πανε μαζι.<br><br>Ας αφησουμε το σρεντερ απ&#039; εξω για λιγο.<br><br>
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Κοίτα, μη σου το χαλάσω, αλλά ούτε 1440p και 970 πάνε αγκαλίτσα στους νέους τίτλους... γενικά αν το πήρες απόφαση πως τα 1080p είναι για την πλέμπα εν έτη 2016, πρέπει να ξέρεις πως έχει και το ανάλογο κόστος "συντήρησης" άμα θες και 1440p και high settings και 60+ fps...
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Ρε g0o, ειλικρινα και χωρις παρεξηγηση, αν εχεις να προσφερεις κατι εποικοδομητικό στη συζητηση, καντο ευχαριστως. Αλλα δε μιλας στο σρεντερ, ξερω πολυ καλα τι ρωταω. Αν εχεις ορεξη να ποσταρεις οθονες των 1500 ευρω, ειλικρινα εγω δεν εχω. <br><br>Ρωταω κατι συγκεκριμενο. Ο north ειπε την αποψη του.<br><br>Φιλικα παντα και χωρις παρεξηγηση.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Συγνώμη που σε κούρασα με ένα ολόκληρο κλικ ρε Jon, δε θα ξανασυμβεί. Θα προσπαθήσω να βρω τρόπο να κάνω refund τα 3 δευτερόλεπτα της ζωής σου, but no promises.<br><br>Η ερώτησή σου είναι συγκεκριμένη, αλλά δεν υπάρχει κανένας αντικειμενικός τρόπος να απαντηθεί - ούτε καν το ακριβότερο=καλύτερο δεν ισχύει σίγουρα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δεις ορισμένες οθόνες από κοντά, και ει δυνατόν να τις δουλέψεις κιόλας, έστω ένα δεκάλεπτο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Jon πρέπει να κοιτάξεις πρώτα τον αλγόριθμο<br><br>TN panel ή IPS? Μετά αποφασίζεις αναλόγως αφού στην πρώτη περίπτωση για το ίδιο budget θα μπορέσεις να χωρέσεις περισσότερα pixels με μικρό response time (1 ms). Στη δεύτερη έχεις άψογη χρωματική απόδοση (κάτι που προσωπικά επιζητώ), αλλά "φυσιολογικό" response time (έως 8 ms).<br><br>Μετά πρέπει να δεις αν υποστηρίζεται το 21:9. Παλαιότερα σε ορισμένα παιχνίδια είχες το εκνευριστικό φαινόμενο των "pillars" δεξιά και αριστερά, τώρα δεν ξέρω πόσα παιχνίδια υπακούν στον οθόνη. Πάλι σε όλα αυτά θα επέλεγα το 1440p. Μπορεί να φαίνεται αμελητέο και να γουστάρεις πλάτος, αλλά τελικά πρέπει να πας όπως είπε ο G0O και να κάνεις το test drive σου.<br>
 

rikimaru

Umber Hulk
Joined
Jan 24, 2014
Messages
959
Πάντως αυτό που λέει ο goo δεν είναι παράλογο, ότι δηλαδή ούτε και για 1440 η 970 είναι οκ.<br>Αν το 21:9 το λες σκεπτόμενος ότι τη θες και για δουλειά και όχι μόνο για games (που προσωπικά δεν ξέρω και πόσο μετράει για κατι τέτοιο) ίσως μπορούσες να κοιτάξεις και προς 2 24αρες 1080.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Η καρτα θα ερθει υστερα. Ειτε θα λεγεται 1070, ειτε 1080, ειτε 490. Βεβαια για τη 1080 δεν θα κοιταξω σε 21:9, αλλα θα παω κατευθειανσε 1440p.<br><br>Απλα εχοντας δει witcher 3 και fm (και ειδικα στο φμ ο bb θα με καταλαβει) σε 29αρα, οφειλω να ομολογησω πως μου αρεσε παρα πολυ αυτο το αυξημενο fov. <br><br>Και επδ αν καταφερω και πουλησω την 970 στα 2 κατοσταρικα, ουσιαστικα θα βγαλω απο την τσεπη μου μολις 150 ευρω για μια 1070 (ενδεικτικα λεω αυτη και οχι την 490, μιας και ακομα την περιμενω), η οποια ειναι ταμαμ γι αυτη την αναλυση στα τωρινα και μελλοντικα παιχνιδια.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Προσωπικά έχω ήδη πρόβλημα με το πλάτος της 1440p (θέλει συνήθεια). Από ένα σημείο και ύστερα οι μεγάλες οθόνες για τυπική δουλειά γραφείου είναι περισσότερο κουραστικές από τα οφέλη της μεγάλης ανάλυσης. Πρέπει να το σκεφτείς και αυτό.<br><br>
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Ε ενταξει, απο ενα τεταρτο εκατσα, αρα δεν μπορω να πω με σιγουρια τι θα γινει μετα το 3ωρο, μιας και ο χρονος του δεκαπενταλεπτου δεν ειναι ενδεικτικος προφανως.
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
αληθεια τωρα, δεν ειναι πολλες αυτες οι ιντσες ρε παιδια? οκ, καταλαβαινω οτι διαφερουν οι γκεημινγκ συνηθειες του καθενού, αλλα ειδικα στο γκεημινγκ "γραφειου" (δε μιλαω για φαση καναπε ή "παιζω ξαπλα στο κρεβατι απο μακρια") οι 24 ιντσες που πηρα περσι, μου φαινονται οριακες. νομιζω οτι σε πιο μεγαλο μεγεθος χανεις λεπτομερειες δεξια κι αριστερα.<br>γενικος προβληματισμος ειν αυτος. κατα τ αλλα οτι γουσταρει ο καθενας, δεν αντιλεγω.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Δες fm σε ultrawide και θα αλλαξεις αποψη. Ολες οι πληροφοριες εκει μπροστα σου, χωρις το παραμικρο ανουσιο κλικ. Κατα τ&#039; αλλα ειναι μεγαλουτσικη, συμφωνω.
 
Top Bottom