What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Escape From Tarkov

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ας ανοίξουμε και το δικό του thread για τους λίγους και εκλεκτούς αναμεσά μας που το παίζουν και για όσους πιθανόν να ενδιαφέρονται. Κυκλοφορεί σε Beta από το 2017 με άγνωστη ημερομηνία πλήρους κυκλοφορίας.

Τι είναι το Tarkov;
Hardcore και ρεαλιστικό online FPS action RPG/Simulator με MMO στοιχεία. Ναι όλα αυτά μαζί.

Επί της ουσίας παίρνεις μέρος σε raids σε ένα συγκεκριμένο χάρτη κάθε φορά και προσπαθείς να κερδίσεις καλύτερο εξοπλισμό. Για να το καταφέρεις θα πρέπει να κάνεις επιτυχημένο extract το loot που είτε βρήκες στον χάρτη είτε έκλεψες από άλλους παίκτες ή AI. Αν πεθάνεις χάνεις ό,τι εξοπλισμό έχεις πάνω σου. Υπάρχουν και διάφορες αποστολές που μπορείς να κάνεις κατά τη διάρκεια του Raid που μας ζητούσαν διάφοροι merchants και ως αντάλλαγμα κερδίζουμε την εύνοιά τους (έκπτωση), εξοπλισμό, πρόσβαση σε πολύτιμο loot κ.α. To loot του είναι εξοντωτικό.

Υπάρχει και ένα άλλο διαθέσιμο mode στο οποίο αντί να παίζεις με τον χαρ/ρα σου (PMC) μπορείς να μετέχεις σε raid ελέγχοντας ένα χαρ/ρα AI (Scav). Ως Scav έχεις το πλεονέκτημα πως η αντίπαλη AI είναι φιλική (επιτήθεται μόνο αν της επιτεθούμε) αφήνoντας μόνο τους άλλους παίκτες απειλητικούς. Επιπλέον αν καταφέρεις και κάνει extract κρατάς ό,τι εξοπλισμό κέρδισες και μπορείς να τον μεταφέρεις στον βασικό σου χαρ/ρα. Αν πεθάνεις δεν χάνεις κάτι. Το βασικό μειωνέκτημα αυτού του mode είναι πως έχει 15 λεπτά περίπου cooldown timer και αυξάνεται αν επιτίθεσαι σε άλλους Scavs. Το cooldown πάντως περνάει πολύ γρήγορα όταν παίζεις inventory και ψάχνεις να βρεις σε ποιο όπλο μπαίνει ποιος γεμιστήρας και ποιος γεμιστήρας παίρνει ποια σφαίρα.

Από εκεί και πέρα υπάρχει και το Hideout το οποίο αναβαθμίζεις με διάφορα αντικείμενα που βρίκσεις σε Raids και προσφέρει κάποιες passive διευκολύνσεις για την πορεία μας στο παιχνίδι.

Οι Devs δυο φορές τον χρόνο κάνουν hard reset τα accounts και αρχίζουν όλοι από το μηδέν. Μόλις έγινε το ένα και το επόμενο θα είναι κάπου το καλοκαίρι.

Τι είναι δεν το Tarkov;
Battle Royale. Δεν αλλάζει ο χάρτης ούτε είναι last man standing wins. Αντίθετα διαλέγεις τις μάχες σου και αν δεν καταφέρεις να κάνεις extract έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό. Δεν είναι Battlefield και Call of Duty αν και FPS έχει δική του φιλοσοφία και πολύ απότομη learning curve.

Γιατί να ασχοληθεί κανείς μαζί του
Γιατι είσαι ψυχάκιας Γιατί έχει high highs και low lows. Γιατί όταν μπαίνεις σε raid είσαι σαν έχεις πει 15 Red Bulls, γιατί είσαι στην τσίτα και τρομάζεις από τα δικά σου footsteps. Γιατί όταν κατορθώσεις να κάνεις extract με τον ασθαματικό χαρ/ρα που χειρίζεσαι νιώθεις μια απίστευτη ικανοποίηση.

Σελίδα όπου αγοράζεις το game με τον δικό του ξεχωριστό launcher

Μια τυχαία σελίδα του Wiki γύρω από το Health System που δείχνει τις επτά (7) health bars του χαρ/ρα μας και όλα αυτά που μπορεί να πάθει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον για να πω την αλήθεια, περισσότερο από το battle royale. Σπάνια παίζω multiplayer games αλλά αν ήταν free to play θα το δοκίμαζα.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Δε θα με χαλαγε αν ήταν τζάμπα
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Πάμε να δούμε το trailer από το τελευταίο patch που δείχνει μεταξύ άλλων και τον νέο χάρτη που πρόσθεσαν



Στα trailer συνήθως κρύβουν το HUD/UI εδώ δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη αφού δεν υπάρχει κάτι για να κρύψουν.
Minimap, Crosshairs, Objective μarkers ή markers γενικότερα, items highlights δεν υπάρχουν.

Κάποιες φορές θα δούμε κάτω δεξιά τη ζωή/στάμινα του χαρ/ρα, το επίπεδο θορύβου που κάνουμε και το αν είμαστε όρθοι/crouch/prone. Menu όταν πάμε να ανοίξουμε μια πόρτα και menu όταν πάμε να σηκώσουμε loot. Είναι να απορεί κανείς πως ενσωματώθηκαν τέτοιες πολυτέλειες.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Τέτοια games έψαχνα πριν 10 χρόνια ακριβώς να παίξω με τη παρέα. Δυνατό φαίνεται!
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Η αγαπη Το Tarkov αργησε μια μερα δεκαετια...

Περα απο τη πλακα, αυτο θα ηταν ενα παιχνιδακι που θα το απολαμβανε καποιο ατομο που εχει αρκετο χρονο στη διαθεση του και δεν θα ηθελε να τσεκαρει και αλλα παιχνιδια, καθως:

1. Ειναι ανταγωνιστικο, ως εκ τουτου απαιτει αρκετες εργατοωρες ωστε να αποκτηθει η απαραιτητη εμπειρια γνωσης του χαρτη και να χωθει καποιο ατομο με αξιωσεις (ωστε να πιασει τα high highs) στους ηδη υπαρχοντες μπαρουτοκαπνισμενους παικτες, ειδαλως θα εχει το low lows.

2. Εχει δυνατο learning curve, οπως ειχε αναφερει ο Πονος παλαιοτερα και τωρα η Καρα. Κατι οπου ενισχυει τις απαιτουμενες ωρες του 1.

3. Εχει MMO στοιχεια, οπως εξοπλισμο και "grind" για την αποκτηση του (σε εισαγωγικα καθως η αποκτηση αυτου δεν ειναι τοσο αγγαρεια οσο μερος του παιχνιδιου αρα οχι αρνητικο per se, αλλα σιγουρα απαιτητικο)

4. Ειναι FPS/Simulation, οπου καθε session εχει απροβλεπτη χρονικη διαρκεια που ειναι δυσκολο να την αφησεις...με αποτελεσμα να ειναι απαγορευτικο για καποιον που δεν εχει χρονο και θελει να βελτιωσει τον χαρακτηρα του να μπει για να παιξει ενα γρηγορο session και μονη επιλογη ειναι να παιξει ως scav και να ελπιζει να κρατησει αυτο τον εξοπλισμο....ΟΜΩΣ εχει 15min counter :/

5. Θελει αρκετη ερευνα στο (πολυ ομορφα κατατοπιστικο) wiki για να ξεκινησεις και να ξερεις 5-10 πραματα.



Με βαση αυτα, ειναι υπεροχο παιχνιδακι αλλα απαιτει τη αμεριστη προσοχη και τον απλετο χρονο που (δεν) εχεις. Θα ηταν ιδανικο σε καραντινα με αναστολη εργασιας η σε φοιτητικη ζωη. Περα απο αυτο, ζηλευω αυτους που εχουν χρονο να ασχοληθουν!
 
Last edited:

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Νοιώθω πολύ άσχημα που το βλέπω και σκέφτομαι I'm too old for that shit...
Από την άλλη βλέπω δεν είμαι μόνος :p
Δε πιστεύω βέβαια ότι είναι τόσο η ηλικία, όσο η κοινωνική κατάσταση στην οποία βρίσκεται ένα άτομο και ο διαθέσιμος χρόνος του
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Δε πιστεύω βέβαια ότι είναι τόσο η ηλικία, όσο η κοινωνική κατάσταση στην οποία βρίσκεται ένα άτομο και ο διαθέσιμος χρόνος του
υποθέτω ότι αν έμενα στην μάνα μου ακόμα θα μπορούσα να ασχοληθώ :p
αν ήμουν πλούσιος θα ήμουν στις Άλπεις τώρα για snowboard
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
υποθέτω ότι αν έμενα στην μάνα μου ακόμα θα μπορούσα να ασχοληθώ :p
αν ήμουν πλούσιος θα ήμουν στις Άλπεις τώρα για snowboard
Εδώ ο γιος του Κούλη θα διαφωνούσε

Edit: μετά απο ψάξιμο έκανα λάθος δεν έπαιζε tarkov ο άχρηστος normie, cod warzone παίζει
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
υποθέτω ότι αν έμενα στην μάνα μου ακόμα θα μπορούσα να ασχοληθώ :p
αν ήμουν πλούσιος θα ήμουν στις Άλπεις τώρα για snowboard
μένω και παρόλα αυτά δε μπορώ να ασχοληθώ, φαντάσου.
Στις ηλικίες μας μόνο κάτι τυπάδες σαν τους UH έχουν χρόνο να ασχολούνται με τέτοια, νομίζω παίζουν ενεργά Day-Z με τη "παλιοπαρέα" παρόλο που έχουν υποχρεώσεις και με το κανάλι, αλλά και οικογενειακές πλέον (ο ένας με δυο αγοράκια και ο άλλος με κοράκλα).
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Επι της ευκαιριας

Δεν εχω παιξει το Βαλχαημ αποταν βαλανε το νεο μερος (mistlands), αλλα διαβαζω κριτικες οτι ηταν προχειροδουλεια και ελπιζουν οτι το επομενο να ειναι καλυτερο (καθως αλλαξε ο τροπος που θα παιρνει feedback η ομαδα τους)
 
Top Bottom