What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ετοιματζίδικο PC

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Κοίταζα σκεπτόμενος τις υψηλές τιμές των GPU/CPU το κατά πόσο ένα έτοιμο πισι θα συμφερε από το να πάρεις ένα ένα τα κομμάτια.

Από γερμανικό site βρήκα το παρακάτω και νομίζω πως η τιμή του είναι οκ για τα δεδομένα.

PC - CSL Sprint 5816 (Ryzen 5) - Powered by ASUS

Για το τροφοδοτικό (που συνήθως στα ετοιματζίδικα μπαίνει ότι έχει μείνει στις αποθήκες) δεν γνωρίζω την ποιότητα του αλλά αναφέρει πως είναι επιπέδου Gold.

Επίσης δεν περιλαμβάνει λειτουργικό.

Υπάρχει βέβαια η επιλογή να αλλάξεις τον 3600 για έναν 5600χ αλλά θα πρέπει να σκάσεις και +170€.

Ποια η γνώμη σας?
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Εδω στη φινλανδια μονο η 6700ΧΤ κανει 800-900 οπότε τι να λεμε τωρα. Αν εχεις αμφιβολία αλλάζεις το τροφοδοτικό μόνος, λειτουργικό αγοράζεις από αμαζον με 10-15 ευρώ επίσης. Η αγορά PC είναι στα τάρταρα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Συμφωνώ, για τις απαράδεκτες τωρινές συνθήκες είναι μια χαρά επιλογή. Δες αν η motherboard υποστηρίζει PCIE 4.0 για μεγαλύτερο future proofing.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δεν γνωριζω την γλωσσα, αλλα μου δινει την εντυπωση οτι με νορμαλ συνθηκες, ειναι ενα μηχανημα που θα κοστιζε 700Ε. Εξαρταται απο τις αναγκες του κα;θενος. Αν προκειται για επαγγελματικη χριση, τι να κανεις? Τα δινεις για να κανεις την δουλεια σου
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Εδω στη φινλανδια μονο η 6700ΧΤ κανει 800-900 οπότε τι να λεμε τωρα. Αν εχεις αμφιβολία αλλάζεις το τροφοδοτικό μόνος, λειτουργικό αγοράζεις από αμαζον με 10-15 ευρώ επίσης. Η αγορά PC είναι στα τάρταρα.
Και εδώ Γερμανία σε αυτό το range τιμών κυμαίνονται, καμιά φορά ακουμπούν και το χιλιάρικο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Δεν γνωριζω την γλωσσα, αλλα μου δινει την εντυπωση οτι με νορμαλ συνθηκες, ειναι ενα μηχανημα που θα κοστιζε 700Ε. Εξαρταται απο τις αναγκες του κα;θενος. Αν προκειται για επαγγελματικη χριση, τι να κανεις? Τα δινεις για να κανεις την δουλεια σου

Νομίζω ότι δύσκολα να ήταν τόσο φθηνό, η 6700XT έχει MSRP σχεδόν 500 € από μόνη της και ο 3600 θα κόστιζε σίγουρα άλλα 170 €. Το hardware από μόνο του θα ήταν λογικά γύρω στα 800-850 €, βάλε και ένα καπέλο για το pre-built και θα πήγαινε πιθανώς γύρω στο χιλιάρικο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Εγώ πάλι, μετρώντας μόνο components, βγάζω άνετα πάνω από 900, κοντά χίλια ευρώ. Δεν είναι κακή τιμή για pre-built, ούτε κακό σύστημα, αυτό που με χαλάει είναι πως για κάποιες μικροβελτιώσεις (πιο σύγχρονη μητρική, καλύτερο τροφοδοτικό, καλύτερο SSD, ίσως 32GB RAM αλλά αυτό είναι το τελευταίο σε ένα gaming rig αυτή τη στιγμή) πέφτουν αδικαιολόγητες σφαλιάρες. Γιατί +80 ευρώ για ένα τροφοδοτικό της προκοπής, 90 κάνει από μόνο του, φαντάσου τι είναι αυτό που έχουν κοτσάρει στο prebuilt.

@Chris2756 το έχεις ξαναπεί πολλές φορές και δεν έχω σχολιάσει, αλλά το κριτήριο για να δώσεις εκατό ή διακόσια ευρώ παραπάνω δεν είναι μόνο "να το χρειάζεσαι για δουλειά". Φυσικά κάπου όλοι έχουμε ένα κόφτη και μια κόκκινη γραμμή, αλλά και η διασκέδαση είναι πολύ σημαντικό πράγμα, μας κρατάει κατ΄ ελάχιστο λειτουργικούς και ίσως ψυχολογικά υγιείς, ειδικά σε εποχές που οι συνθήκες συγκλίνουν στο να μην την παλεύει τεράστιο κομμάτι του πληθυσμού. "Μόνο MSRP" είναι εύκολη ατάκα για όσους είχανε ήδη PC διαστημόπλοιο το Σεπτέμβρη του 2020, αλλά πολλούς το silicon shortage τους βρήκε με αναστολή εργασίας, καραντίνα και PC φτιαγμένα το 2012.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Το "Μόνο MSRP" στις GPU έχει πεθάνει ήδη από τη προηγούμενη γενιά 20Χ0 της nvidia.

Το PCάκι τιμολογιακά είναι μια χαρά για τα δεδομένα της εποχής.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Ρε, μην τσιμπάτε από μαυραγορίτες.

Το PC αυτό δεν έχει απολύτως τίποτε επάνω που να μην μπορείς να το βρεις MSRP αυτή τη στιγμή, έστω και με 1-2 μήνες αναμονής.

@tommas 2080 Super είχα πάρει με το που κυκλοφόρησε, MSRP. Ούτε αναμονές, ούτε τίποτα. Είχε δώρο και το Control με το Wolfenstein: Young Blood, υγιέστατη κατάσταση.

Ήδη έχει αυξηθεί η διαθεσιμότητα των GPU's, περιμένετε ως το Δεκέμβρη και παίζει να χτυπήσετε δυνατές κάρτες λίγο κάτω από MSRP, θα ξεστοκάρουν απελπισμένα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
στα prebuild το τροφοδοτικό συνήθως είναι καλό, αλλά οριακό. Εγώ θα το αγόραζα και ας άλλαζα στο μέλλον τα πάντα εκτός από το κουτί.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ρε, μην τσιμπάτε από μαυραγορίτες.

Το PC αυτό δεν έχει απολύτως τίποτε επάνω που να μην μπορείς να το βρεις MSRP αυτή τη στιγμή, έστω και με 1-2 μήνες αναμονής.

@tommas 2080 Super είχα πάρει με το που κυκλοφόρησε, MSRP. Ούτε αναμονές, ούτε τίποτα. Είχε δώρο και το Control με το Wolfenstein: Young Blood, υγιέστατη κατάσταση.

Ήδη έχει αυξηθεί η διαθεσιμότητα των GPU's, περιμένετε ως το Δεκέμβρη και παίζει να χτυπήσετε δυνατές κάρτες λίγο κάτω από MSRP, θα ξεστοκάρουν απελπισμένα.

Μακάρι, αν και δεν νομίζω ότι αρκεί μόνο η αύξηση της διαθεσιμότητας. Εγώ ελπίζω κυρίως σε αυτό που είχε γραφτεί για το Ethereum, ότι θα σταματήσει το mining του μέσω GPU. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα τα παιδιά που μένουν στο εξωτερικό να έδιναν αν έχουν υπόψη τους κάποια links για καταστήματα που στέλνουν Ελλάδα, έχεις κάτι κατά νου Στέφανε;
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
@tommas 2080 Super είχα πάρει με το που κυκλοφόρησε, MSRP. Ούτε αναμονές, ούτε τίποτα. Είχε δώρο και το Control με το Wolfenstein: Young Blood, υγιέστατη κατάσταση.

Με ένα πρόχειρο googlarισμά του πακέτου που περιγράφεις καταλαβαίνω ότι την πήρες κατευθείαν από την nvidia το μοναδικό μέρος που πουλάει σε "MSRP". To δε ευρωπαϊκό της κατάστημα μετέτρεπε και μετατρέπει USD σε GBP (ουτέ καν σε euro). πχ:

Untitled.png


Οπουδήποτε αλλού ακόμα και από κάτι Palit της συμφοράς το 50-100αρικό θα ήταν σιγουράκι.


Ακόμα και αν αγνοήσουμε τα παραπάνω το θέμα είναι αυτό:

Untitled 2.png

Ακόμα και να την αγόρασες "με το που κυκλοφόρησε" πάλι αγόρασες κάρτα 10 μήνες! μετά το launch της σειράς. Δηλαδή οποίος ήθελε να αναβαθμίσει στη νέα γενιά και να πληρώσει MSRP θα έπρεπε να περιμένει 10 μηνές? Αναμονή που δεν υπήρχε καν σαν επιλογή γιατί η ανακοίνωση της κυκλοφόριας των Super έγινε μόλις στις 2 Ιουλίου (wikipedia). Δε νομίζω ότι το λες και υγιής κατάσταση αυτό.

Και όλα τα παραπάνω λόγο αυξημένης ζήτησης και Mine Craze χωρίς να υπάρχει κάποιο chip shortage...
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ότι ανεβαίνει δεν κατεβαίνει. Βλέπουν τα ποσά που δίνεται και κάπου εκεί θα σκάσει MSRP γεια σας. Ήδη δεν μας σκέφτονται εμάς τους φτωχούς. Με την rx570 θα μείνουμε
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Παιδιά εδώ Φινλαντεζία, παραγγέλνω από το μουσιέ Τζίμ : Sinä hyödyt siitä mitä Jimm's tietää ο οποίος νομίζω δεν έχει πρόβλημα να στείλει και στο εξωτερικό (δεν μπορείς εκεί να επωφεληθείς των δόσεων βέβαια).

Την 2080 Super την πήρα Ιούλη του '19, με το που βγήκε, θυμάμαι περίμενα πώς και τί να παίξω το Control, από του Τζίμη το μαγαζί, MSRP (να 'ταν τώρα 40-50 ευρώ επάνω λόγω ΦΠΑ μπορεί, αλλά τελείως 'νορμάλ' τιμή). Από το ίδιο τσαρδάκι χτύπησα και 5900Χ σε MSRP. Παράγγειλα Οκτώβρη με τον που τον ανακοίνωσε η κυρα-Λίζα και είχα παραλάβει Δεκέμβρη.

Αν τσεκάρετε τα λίστινγκς του για 3060-3070 έχει φούλ διαθεσιμότητα, αλλά το θεωρώ αλητεία και κοροϊδία να δώσεις 700Ε (τιμή της 3080) για 3060. Έχει επίσης μπόλικες 3080Ti αλλά σε μαυραγορίτικες τιμές. Το ενθαρρυντικό φυσικά είναι πως κάθε εβδομάδα ρίχνει τις τιμές του, οπότε από εκεί που στο launch έβλεπες 3080Τι να τις έχει 2+Κ, πλέον έχει πέσει στα 1.8-.1,9Κ. Γελοίο νταβατζιλίκι, αλλά με αυτούς τους ρυθμούς, ως το Δεκέμβρη θα πουλάει ξανά MSRP.

Τώρα έχει και στοκ λαϊκού 5900Χ σε MSRP.


Όσοι παραγγείλετε, ανάψτε ένα επιπλέον κεράκι για τη μαύρη ψυχή της Αγίας Έδρας.

Αντίστοιχα καταστήματα υπάρχουν σε κάθε χώρα του εξωτερικού, συνέλαβα τις προάλλες το Μαλαντρουά αδιάβαστο για Βερολίνο. Ελάχιστο ψάξιμο θέλει και λίγη επιμονή (εδώ μου απομνημονεύετε μωρέ τα γουίκις του Dark Souls) και κάμετε παπάδες. Χώρια τί βρίσκεις αν γυρίσεις το Facebook Marketplace σου σε άλλη χώρα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Χμμ.. Ομολογώ ότι δεν έχω κάνει πολύ σοβαρή έρευνα αγορά στα εγχώρια καταστήματα (μιλάω για Βερολίνο/Γερμανία) αλλά το link που έστειλες τότε ήταν για σετ επεξεργαστή/mobo ενώ εγώ είπα ότι ψάχνω GPU (που το συγκεκριμένο τουλάχιστον κατάστημα δεν έχει ούτε για δείγμα, παρά μόνο σε pre-built μηχανήματα). Βέβαια από το τίποτα...

Πάντως γενικά νομίζω ότι παρουσιάζεις την κατάσταση αρκετά απλοποιημένη και κρίνεις λίγο εξ ιδίων. Δεν αμφιβάλλω ότι με γερό και συστηματικό κυνηγητό μπορεί να πέσεις πάνω σε καλές περιπτώσεις αλλά σίγουρα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο "παιδιά χώστε παραγγελία τώρα και σε 2 μήνες έχετε νέα καρτούλα σε τιμή μούρλια, σας το λέει ο θείος Borracho".

Επίσης οι προβλέψεις ότι -μάλλον- το Δεκέμβρη θα έχουμε επιτέλους πρόσβαση σε περσινό hardware με τιμές MSRP μόνο καθησυχαστικές δεν μου ακούγονται :unsure:
 
Last edited:

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Τιμές MSRP όταν με το καλό βγουν οι νέες γενίες.

Μέχρι Δεκέμβρη θα είναι καλά ΑΝ θα έχουν καλυφθεί οι προπαραγγελίες.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
το έχεις ξαναπεί πολλές φορές και δεν έχω σχολιάσει,
Kαθε καλοπροαιρετος, σχολιασμος ειναι ευπροσδεκτος. Δεν αποκλειεται, η γνωμη που εχω σημερα για καποιο πραγμα, να αλλαξει αυριο, γιατι πεταξες εσυ η καποιος αλλος μια καλλυτερη ιδεα.
Εκεινο που θελω να τονισω, ειναι οτι αυτος που χρειαζεται τον οποιο υπολογιστη για επαγγελματικους λογους, αναγκαστικα θα πληρωσει το οποιο καπελο για να κανει την δουλεια του. Αυτος που το χρισημοποιει μονο για διασκεδαση, εχει εναλλακτικες π.χ. να περιμενει για καλλυτερες τιμες, να παρει ενα cpu με καλα ενσωματομενα γραφικα κτλ.
Η αληθεια ειναι οτι με ποναει, οταν διαβαζω, καποιος πληρωσε 1500Ε για καρτα που κοστιζε 700, εδωσε τα χρηματα του προκαταβολικα και τον εχουν 3 μηνες στο περιμενε, κι αλλους τοσους για να του επιστρεψουν τα χρηματα, του εδωσαν προβληματικο εξαρτημα και τον ταλαιπορουν με την εγγυηση κι ενα σωρο παρομοιες περιπτωσεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Κάποια στιγμή πρέπει να σκοτώσουμε αυτό το λυσσασμένο σκυλί που λέγεται "αφού είναι για δουλειά δεν υπάρχει πρόβλημα να τα σκάσεις χοντρά".

Ειδικά όταν το βλέπουμε να πάει ο άλλος να θέλει να κάνει δουλειά στο word και να του δίνουν τίποτα 64 πυρήνες ξέρω εγώ ή "είσαι επαγγελματίας πάρε mac" και αγοράζει ο άλλος i3 με 1,5χιλιάρικο.

Όταν θες ένα σύστημα για δουλειά είναι που βλέπουμε την ευελιξία των PC συστημάτων, δουλειά κάνεις και με refurbish 150€ με 2 μερεμέτια, αρκεί να ξέρεις τι χρειάζεσαι.

Κάποιες δουλειές που θέλουν το the best of the best το "τα σκάω χοντρά" είναι non issue γιατί πληρώνονται έτσι ώστε να μην έχει σημασία αν δώσει 5Κ για το σύστημα, και είναι μετρημένες στα δάκτυλα και ποτέ δεν θα ακούσεις κάποιον να τον ανησυχεί το price/performance ratio.
 
Top Bottom