What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Φέισπαλμ σταφ

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Ρε σεις και γω ίδια άποψη έχω με τον μαλακοχειρονάκτη, αλλά όταν βλέπεις τέτοια ρεπορτάζ και μετά τέτοιες γάματες ειδήσεις (πως οι 13 Ουκρανοί στρατιώτες θυσιάστηκαν ηρωικά για την πατρίδα τους.... αλλά wait...μετά είπαν πως τελικά ίσως είναι ζωντανοί και ότι απλά παραδόθηκαν...).

Αναρωτιέσαι πόσες άλλες ειδήσεις από τα κανάλια είναι ψευδείς. Για τα προφανή ψέματα θα παίξει καμιά καταδίκη ή κάνα πρόστιμο; Μπα, αφού δεν είπαν τόσο μεγάλο ψέμα σαν το «πάρε βιταμίνη D και ψευδάργυρο για να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό σου» , είναι όλα καλά!

"They say truth is the first casualty of war."​

Captain Price
Call of Duty Modern warfare 3
;)
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Το slippery slope όταν θέλεις να απανθρωπισεις την άλλη μεριά αντί να την προσεγγίσεις. Όμορφα και απλά στη συνείδηση του κόσμου, οι Ρώσοι είναι εχθροί, ο πόλεμος για σωστή εξαγωγή πολιτισμού μονόδρομος. Σε εβδομήντα χρονια θα απορούν γιατί ξεκίνησε ο πόλεμος, και θα αναρωτιούνται "μα καλά δεν διδάχτηκαν από τις προηγούμενες φορές"?
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Το slippery slope
δεν είναι καν slippery slope.

έχουν απαγορεύσει τις εξαγωγές τις ελλάδας εδώ και χρόνια, τώρα απαγορεύουν την ενημέρωση, απαγορεύουν τον πολιτισμό και το αέριο συνεχίζει να ρέει. Δυστυχώς τα μέσα λειτουργούν καθαρά ως όργανα κλιμάκωσης και δεν έχουν απλά γλιστρήσει.

καταννοώ το πάθος, καταννοώ τον κυνισμό αλλά εδώ δεν μιλάμε ούτε για πάθος, ούτε για κυνισμό, μιλάμε για απόλυτο χάζεμα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537


παιρνω πισω οτι εχω πει για τον πρωθυπουρογό της χωρας μας.
επισης, τωρα φανηκε γιατι κοψανε τους ρωσοι απο τη γιουροβίζο.
θελει να παει ο ζελίνσκης.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422


παιρνω πισω οτι εχω πει για τον πρωθυπουρογό της χωρας μας.
επισης, τωρα φανηκε γιατι κοψανε τους ρωσοι απο τη γιουροβίζο.
θελει να παει ο ζελίνσκης.


Μάγκας ο Ζελίνσκη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Φαντασιώνομαι τους μόσχους στην μόσχα πως θα νοιώθουν καθώς θα σκέφτονται "μας γλεντάει ο πουσταράς, γιατί δεν έχει πέσει ακόμα όλη η χώρα;"
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Ρε @nitro912gr μας τρολαρεις; Εσυ πως νοιωθεις που οι Ουκρανοι κερδιζουν και ρημαζουν την ρωσικη πολεμικη μηχανη αλλα οι Ρωσοι ειναι ακομα ενα τσιγαρο δρομο απο το Κιεβο; Πως γινεται να μην εχουν χασει ουτε σπιθαμη απο αυτα που κερδισαν σε λιγες ωρες;
Πως γινεται να μην βλεπουμε καμενα Ουκρανικα αρματα αλλα να βλεπουμε ουκρανικες χορωδιες απο μικρα κοριτσακια που κλαινε;
Οι χαρτες με την πολεμικη κατασταση στην Ουκρανια δειχνουν μονο βελακια προς τα μεσα και παντου φωτιτσες.

Σιγουρα, το πρωτο σχεδιο με γρηγορη παραδοση δεν λειτουργησε. Αυτο ηταν εκπληξη και για τους Ευρωπαιους που 5 λεπτα μετα την εισβολη προσφεραν πρωτη θεση με σαμπανια και ασπιρινες στον Ουκρανο, για να εγκαταλειψει την χωρα.

Αυτο που δεν αναφερει κανενας ειναι οτι ο Πουτιν μπορει να ισοπεδωσει το Κιεβο, και οχι μονο, και να τελειωσει αυτη η επιχειρηση σε 30 λεπτα και να ξεκινησει η πολυμηνη επιχειρηση "βγαλτε τα μπαζα απο τα νεφρα του ουκρανου ηγετη".
προφανως, αφου δεν πετυχε το γρηγορο το παει με το λιπαντικο γιατι δεν θελει να σκοτωσει αμαχους. Αυτο θα δωσει λαβη για πολυεθνικη στρατιωτικη απαντηση.
Ο πολεμος ξεκινησε πριν 7 μερες. Η αμερικη χρειαστηκε 20 μερες περιπου για να ριξει την κυβερνηση του Ιρακ, που δεν ειχε την υποστηριξη που εχει η Ουκρανια και τα πηραν και ολα σβαρνα. Μεχρι να τελειωσει ο πολεμος πεθαναν χιλιαδες αθωοι ανθρωποι. EDIT 95.158–103.81 αμαχοι.
Για την ωρα, θαρρω οτι οι απωλειες των αμαχων στην ουκρανια ειναι λιγοτερες απο την επιθεση του ΝΑΤΟ στην Γιουγκοσλαβια που ειναι και ενας πολεμος που κρατησε μηνες και κοστισε την ζωη 528 αμαχων.

Το statista.com αναφερει οτι μεχρι και 27 φεβρουαριου σκοτωθηκαν 352 αμαχοι ουκρανοι. Το reuters λεει 2.000. ποιον να πιστεψω;


 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
κάτσε μαν μου πως δεν βλέπουμε Ουκρανικά άρματα κατεστραμμένα; εγώ μια χαρά είδα στην αρχή του πολέμου και ολόκληρα κομβόι κατεστραμμένα, τώρα τελευταία δε βλέπω αλλά υποθέτω ότι... τους τελείωσαν.

Για τους αμάχους δεν μπορείς να πιστέψεις κανέναν, οι ίδιοι οι Ουκρανοί λένε ότι εκεί που έπεσαν μπόμπες και φοβούνται ότι έχει γίνει μακελιό δεν μπορούν να πλησιάσουν γιατί ακόμα πέφτουν.

Τεσπά δεν λέω ότι δεν λένε ψέμματα και από τις 2 πλευρές, δεν ξέρω γιατί μου το φέρνεις αυτό στο τραπέζι. Απλά θεωρώ ότι η Ρωσία είναι ο aggressor εδώ και να πάει πίσω στα χωράφια τους, ας κρατήσει και το ντονέρ πως το λένε.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Απο την στιγμη που η Ουκρανικη κυβερνηση δεν εφυγε απο την χωρα, Ολες οι ειδησεις δειχνουν φωτογραφιες απο κατεστραμενο στρατιωτικο υλικο και λενε οτι ειναι της Ρωσιας. Ειναι η στιγμη που πεθανε η μισοπεθαμενη δημσιογραφια. Αυτο απο μονο του ειναι υποτπο οπως υποπτη ειναι και η καλυψη της ειδησεις για τους λογους που επιτεθηκε η ρωσια στην ουκρανια. Οι περισσοτερες αναλυσεις λενε οτι ο Πουτιν θελει την παλια σοβιετικη ενωση. Οσες ειδησεις καλυπτουν το θεμα της ανασφαλειας της ρωσιας με το ΝΑΤΟ μεσα στα μουτρα τους, ειναι αρκετα αοριστες.
Η Ρωσια δεν ειναι ο aggressor αλλα πηρε την σκυταλη του aggressor. Εαν η αλβανια εκανε στρατιωτικη συμφωνια με την Τουρκια και προσκαλουσε τον τουρκικο στρατο και την προικα τους στην αλβανια, θα σου αρεσε σαν ιδεα; Δεν θα ενοιωθες απειλη να εχεις τουρκους και στην πλατη σου; Αν γινοταν κατι τετοιο επι ΠΑΣΟΚ, ο Παπανδρεου θα μπουκαρε στην αλβανια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Απο την στιγμη που η Ουκρανικη κυβερνηση δεν εφυγε απο την χωρα, Ολες οι ειδησεις δειχνουν φωτογραφιες απο κατεστραμενο στρατιωτικο υλικο και λενε οτι ειναι της Ρωσιας. Ειναι η στιγμη που πεθανε η μισοπεθαμενη δημσιογραφια. Αυτο απο μονο του ειναι υποτπο οπως υποπτη ειναι και η καλυψη της ειδησεις για τους λογους που επιτεθηκε η ρωσια στην ουκρανια. Οι περισσοτερες αναλυσεις λενε οτι ο Πουτιν θελει την παλια σοβιετικη ενωση. Οσες ειδησεις καλυπτουν το θεμα της ανασφαλειας της ρωσιας με το ΝΑΤΟ μεσα στα μουτρα τους, ειναι αρκετα αοριστες.
Η Ρωσια δεν ειναι ο aggressor αλλα πηρε την σκυταλη του aggressor. Εαν η αλβανια εκανε στρατιωτικη συμφωνια με την Τουρκια και προσκαλουσε τον τουρκικο στρατο και την προικα τους στην αλβανια, θα σου αρεσε σαν ιδεα; Δεν θα ενοιωθες απειλη να εχεις τουρκους και στην πλατη σου; Αν γινοταν κατι τετοιο επι ΠΑΣΟΚ, ο Παπανδρεου θα μπουκαρε στην αλβανια.

Κοίτα δε ξέρω που ενημερώνεσαι ή αν εννοείς ότι συγκεκριμένα μέσα αναπαράγουν μόνο ότι η Ρωσία έχει απώλειες σε ανθρώπινο δυναμικό και εξοπλισμό, αλλά εγώ χρησιμοποιώ ένα app που βγάζει από όλα τα site ειδήσεις, οπότε κάπου σε κάποιο από αυτά διάβασα και για τα της Ουκρανίας και είδα ότι έχουν μεγάλες απώλειες στα λιγοστά που είχαν έτσι και αλλιώς, δεν ξέρω ποιο γιατί πολύ απλά δεν διαβάζω ένα site μόνο και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Μπορεί να το είδα και στο The Guardian δεν είμαι σίγουρος.

Από εκεί και πέρα δεν θεωρώ ότι δεν τσίγκλισαν την Ρωσία με το ένα και το άλλο, απλά θεωρώ ότι οι όροι που θέτει πραγματικά την κάνουν τον κακό της υπόθεσης και πρέπει να σταματήσει τις εχθροπραξίες τώρα και να αποσυρθεί ενδεχομένως παρακρατώντας και τις επαρχίες στα ανατολικά. ΟΚ έδειξε σε όλους τι σκληροί καργιόλιδες είναι, δεν υπάρχει λόγος να πεθάνουν άλλοι άνθρωποι, ούτε Ουκρανοί, ούτε και Ρώσοι πιτσιρικάδες φαντάροι που δεν έχουν ιδέα γιατί είναι εκεί και τι κάνουν.

Το να εγκαταστήσει ο Μόσχα καθεστώς μαριονέτα όμοιο με όλες τις πρώην σοβιετικές "δημοκρατίες" για να ελέγχει άλλη μια πρώην, είναι τουλάχιστον τραγικό και για τους ανθρώπους στην Ουκρανία και για όλο τον κόσμο. Θα μου πεις οι μούρκανς γιατί επέβαλαν δημοκρατία στο Ιράκ κτλ; Ούτε εκεί έπρεπε να γίνει επέμβαση και με ενόχλησε εξίσου.

Οι λαοί πρέπει να αποφασίζουν μόνοι τους για την μοίρα τους και τα πολιτεύματα αλλάζουν όταν ο λαός είναι ώριμος για την αλλαγή, όχι όταν τους επιβάλουν άλλοι διάφορα. Για αυτό και στο Αφγανιστάν έκαναν μια τρύπα στο νερό, κανένας δεν ήταν έτοιμος για δημοκρατία και δυτικό τρόπο ζωής, και για αυτό η Ουκρανία αντιστέκεται με νύχια και με δόντια, γιατί γλυκάθηκαν από τον δυτικό τρόπο ζωής (και φυσικά δεν μιλάω για τον καπιταλισμό ή ότι άλλη πίπα/καραμέλα) δεν θέλουν να επιστρέψουν σε κάτι που ήταν κατά την γνώμη μου κατώτερη ζωή. Και ναι και ο βομβαρδισμός της Γιουγκοσλαβίας με ενόχλησε από το ΝΑΤΟ, ήμουν αρκετά μικρός τότε, αλλά μετά που έμαθα τι έγινε με ενόχλησε και το θεωρώ κατάμαυρη σελίδα της μοντέρνας ιστορίας της Ευρώπης.

Και πες το προπαγάνδα του ΝΑΤΟ δεν με νοιάζει, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι κανένας πούτιν και κανένας λουκανσένκο δεν θέλουν να βλέπουν οι δικοί τους λαοί άλλους λαούς να περνάνε καλύτερα και να ζηλεύουν και να θέλουν αλλαγή, γιατί αυτή η αλλαγή περιλαμβάνει εξαρχής τους ίδιους και όπως βλέπεις είναι ισόβιοι "πρόεδροι" και αυτοί και όλα τα κράτη δορυφόροι της Ρωσίας. Και για αυτό και με ενοχλεί όλος αυτός ο αποκλεισμός του Ρωσικού λαού από την δύση από την ίδια την δύση, αν ο σκοπός είναι να τους φέρουμε με το μέρος της δύσης τότε μιλάμε για φρικτή αποτυχία που τους παραδίδει πακέτο στην όποια προπαγάνδα εσωτερικής κατανάλωσης.

Και ναι, φυσικά και είναι σύγκρουση πολιτισμών και φυσικά δεν είναι αθώα η δύση, αλλά εγώ επιλέγω να είμαι στην δύση και όταν βλέπω άλλους να θέλουν να επιλέξουν και να τους ρίχνουν μπόμπες με ενοχλεί, όποια και αν θέλουν να έιναι η επιλογή τους. Και ναι το 2004 μπορεί να υπήρχε ένα support από την δύση για την πορτοκαλί επανάσταση, αλλά για να έπιασε πάει να πει ότι υπήρχε και υποστήριξη από τον ίδιο τον λαό, αλλιώς θα ήταν άλλο ένα Αφγανιστάν, για αυτό και πιστεύω ότι και να πάρει πραγματικά την Ουκρανία ο Πούτιν θα του βγει Αφγανιστάν. Όταν οι Ταλιμπάν επέστρεψαν στην εξουσία του Αφγανιστάν δεν μπορώ να πω ότι ανακουφίστηκαν κιόλας, αλλά πραγματικά το θεωρώ απολύτως λογικό και αναμενόμενο, δεν είχε "ωριμάσει" αυτή η κοινωνία για αυτή την αλλαγή και η επιλογή αυτής της κοινωνίας είναι άλλη από τον δυτικό τρόπο ζωής. Το ότι ΗΠΑ προσπάθησαν να το αλλάξουν αυτό με το στανιό το μόνο που κατάφερε είναι να χυθεί αθώο αίμα και να πάρει κλήση αυτή κοινωνία ακόμα περισσότερο προς την άλλη κατεύθυνση. Εδώ ερχόμαστε πάλι στην ωρίμανση που λέω συνεχώς αν ο λαός του Αφγανιστάν ήθελε να γίνει δημοκρατία δεν θα έκαναν παρέλαση οι Ταλιμπάν, θα έκαναν παρέλαση οι φιλοδυτικοί πολιτικοί.

Το μόνο που καταλαβαίνω είναι ότι όλοι αυτοί οι μεγάλοι πάντως είναι πιστολέρο καουμπόηδες, γιατί αυτά για τις κοινωνικές ωριμάνσεις αλλαγών δεν τα βγάζω από τον γκόλο μου, είναι ολόκληρη επιστήμη από πίσω. Αστείο που τα video games δίνουν βάση σε αυτό πάντως και οι "ηγέτες" των βομβών αδιαφορούν και επιμένουν ότι οι λαοί αλλάζουν με τις μπόμπες.


Ορίστε το έβγαλα από μέσα μου, πες τε να με φάτε δεν με νοιάζει άλλο, κουράστηκα, από το τι ζούμε, από όλα, στο διάολο με αυτή την γαμοκατάσταση επιτέλους.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Nitroman, Υπαρχει μια βροχη ειδησεων που καλυπτουν τον πολεμο στην Ουκρανια αλλα πρεπει να ψαξεις για να βρεις τις απωλειες των Ουκρανων. Με αυτο δεν χρειαζεται να σχολιασω απο ποιο προπαγανδιστικο γραφειο ενημερωνομαι.
Εγω σχολιασα την τοπικη προπαγανδα που ειναι και αυτο που με εκνευριζει περισσοτερο. Ενταξει τα πολιτικα σας κοκορεματα αλλα και στους πολεμους σε αλλες χωρες ρε φιλε; Για να κερδισει ο κυριακος πολιτικους ποντους για το support στην Ουκρανια; ποσος εμετος θα πεσει ακομα στα κεφαλια μας;
Διαβαζα, χθες; οτι θελει να στειλει και μαχητικα αεροσκαφη να βοηθησουν την Ουκρανια, δηλαδη να κυρηξει πολεμο στην Ρωσια.
Η Γαλλια που ειναι πυρηνικη δυναμη δεν το εκανε αυτο. Τα δημοσιευματα τον καλυτπουν σε αυτο γιατι η ρωσια θα πεσει. Αν δεν πεσει;

Ας μην ξεχναμε οτι σε καποια θεματα δεν εχει σχεση τι θελει ο λαος. Η Ευρωπη και το ΝΑΤΟ, Με εξαιρεση την αμερικη, ειπαν ΟΧΙ σε ολα.
Ας ψηφιζαν και 100% ναι για την Ευρωπη. Εαν η Ευρωπη λεει ΟΧΙ τι θα αλλαξει; Το ΝΑΤΟ λεει ΟΧΙ αλλα εσυ κανεις ειριστικα πραγματα για να αλλαξεις την απαντηση σε ΝΑΙ. παρε τωρα το ψαρι, ανανα, αγκιστρι στον πισινο σου.
Πριν την Κριμαια, το ποσοστο για την εισοδο της Ουκρανιας στο ΝΑΤΟ ηταν πολυ μικρο.
Οταν η Ευρωπη ελεγε ΟΧΙ εννοουσε οχι στον πολεμο.

Στο θεμα οτι η ρωσια χανει τον πολεμο, ειναι πολυ επικινδυνο να το αναπαραγουν, γιατι ο κυργιακος θελει να το πατησει και λεει πραγματα που αργοτερα μπορει να μας επηρεασουν ΠΟΛΥ ασχημα. Για την ωρα, ο κοσμος βαραει παλαμακια με τους χειρισμους του κυργιακου στο θεμα.
Οποιος εχει λαβει μερος σε random συζητηση στον στρατο, ξερει οτι ο επιτιθεμενος θα εχει τις μεγαλυτερες απωλειες βλ. μαχη Λαχανα.
Η ρωσια εχει 1 εκατομμυριο στρατο και αλλα 2 εκατομμυρια σε εφεδρεια. Οι ειδησεις ειπαν οτι στα συνορα με την Ουκρανια, οι ρωσοι μαζεψαν 150.000 στρατιωτες. Ποσους στρατιωτες εχασαν οι ρωσοι; 5.000; 10.000; 15.000; ειναι μεγαλες απωλειες αυτα τα νουμερα για τους ρωσους; Οι Ουκρανοι τους εξυσαν το ξεραμενο γρασο απο την ερπυστρια.
Αυτο δεν σημαινει οτι η ρωσια θα κερδισει αλλα οτι ειναι η στιγμη να μην λεγονται και πολλα κυργιακο και να γινονται ακομα λιγοτερα ή τποτα.

Βρηκα και αυτο το αρθρο

Εαν ειναι αληθινο, οι ρωσοι υπολογισαν 18 μερες και ειμαστε μονο στην 9η; ημερα αλλα ο κυργιακος θελει να πολεμησει με την ρωσια και κανενας δεν του λεει, που πας στο ναρκοπεδιο ρε μπαμπουινε;
διαβασα τιτλου αρθρου οτι οι ρωσοι πηραν τον Ουκρανικο νοτο.

Εν μεσω καταιγισμων οικονομικων κυρωσεων ειδαμε την ρωσια να αυξανει βημα; οχι, συνεχιζει με τον ιδιο ρυθμο. Ξερεις τι μπορει να σημαινει αυτο; οτι μπορει να ειναι περα βρεχει. Αυτη την στιγμη κανει παιχνιδι στην Ουκρανια και εκτος απο στρατιωτικο υλικο, καμια χωρα δεν εχει διαθεση να στειλει στρατο στην Ουκρανια.

Αυτο που συμβαινει ειναι οτι ο Πουτιν θελει να λυσει μια για παντα πολλα θεματα που παιζουν εδω και πολλα χρονια και λυση δεν εχουν βρει. Τωρα θα τα λυσει χωρις συμβιβασμους.
Δεν δικαιολογω τις αποφασεις του αλλα αυτο που συμβαινει τωρα ειναι το αποτελεσμα βλακειας (και απο τις δυο πλευρες) που κραταει πολλα χρονια τωρα.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
I'll just leave this here :


lRtGdaQqASiH2PJ0GleamXem4jgrd2vBshHlx5nunfk--FM2FB-3W9VzAm36xGfW4mlZpFTkFVON=s640-c-fcrop64=1,00000176ffff9958-nd-v1



udbPyJCzqDTYXS46my9NMN3zzFZeIu96jTqMgAIYC1VCre2QV0uTKl6VlLxsNKafC6PkcBYT7Ts26Q=s640-c-fcrop64=1,00000dc7ffff8411-nd-v1


Απ ότι φαίνεται πρέπει να διώξανε όλους τους «φασίστες» που είχανε, γιατί κανένας πια δεν διαμαρτύρεται και άρα ο Πούτιν έλεγε ψψψψψέμματααα!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
παλι σε σκαρτη παρτίδα επεσε ο ντιπιτζί..
τι διαλο? εκει στο μονακο θα περιμενε κανεις ποιοτικοτερα πραματα.


 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
Έλα μωρέ τώρα μωρέ με νόμους και φλωριές... Οι νόμοι είναι εβραιομασωνικά τεχνάσματα για να εμποδίζουν τους έλληνες λεβέντες όπως ο ΝτιΠιΤζή να βρίσκουν το δίκιο τους.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Ειδε ονομα souvlatzis13 και μπουκαρε σε random σουβλατζιδικο; περισσοτερο για χοντρο τρολαρισμα μου κανει παρα για χουλιγκανισμο.
 
Top Bottom