What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Final Fantasy XVI

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Οι (αξιόπιστοι) δημοσιογράφοι επιτελούν σημαντικό έργο διότι μας επιτρέπουν να κοιτάξουμε πίσω από την κουρτίνα και να μάθουμε πράγματα που αλλιώς θα αγνοούσαμε.

Απλώς πολλές φορές αυτό που μαθαίνουμε δεν είναι αυτό που έχει αναγκαστικά συμβεί.

Στο παιχνίδι που δουλεύω υπάρχουν επίσημα 2 trailers και τίποτα άλλο. Με ένα πρόχειρο google search από την στιγμή της ανακοίνωσής του μέχρι σήμερα θα πέσεις πάνω σε πάρα πολλά άρθρα βασισμένα σε leaks/φήμες/insiders, δεν μπορώ να σχολιάσω πάνω σε αυτά (τι ισχύει και τι όχι) όμως έχω πολύ συγκεκριμένη οπτική και βλέπω πως το κάθετι αναπαράγεται και το πόσο κοντά είναι στην πραγματικότητα. Πολλές φορές νομίζεις πως βλέπεις πίσω από την κουρτίνα του dev, ενώ βλέπεις πίσω από την εικασία του leaker. Τίτλοι τύπου "Square Enix is panicking" τους θεωρώ απλώς clickbait.

Φυσικά υπάρχουν και πάμπολλες περιπτώσεις που οι φήμες έχουν αποδεικτεί αληθινές. Εγώ δε θα έδινα τόση σημασία. Συγκεκριμένα για το FFXVI θα μάθουμε τις πωλήσεις του και την πορεία του με βάση οικονομικά μεγέθη και πως θα σταθεί σε σχέση με τα προηγούμενα FF.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Απλώς πολλές φορές αυτό που μαθαίνουμε δεν είναι αυτό που έχει αναγκαστικά συμβεί.

Στο παιχνίδι που δουλεύω υπάρχουν επίσημα 2 trailers και τίποτα άλλο. Με ένα πρόχειρο google search από την στιγμή της ανακοίνωσής του μέχρι σήμερα θα πέσεις πάνω σε πάρα πολλά άρθρα βασισμένα σε leaks/φήμες/insiders, δεν μπορώ να σχολιάσω πάνω σε αυτά (τι ισχύει και τι όχι) όμως έχω πολύ συγκεκριμένη οπτική και βλέπω πως το κάθετι αναπαράγεται και το πόσο κοντά είναι στην πραγματικότητα. Πολλές φορές νομίζεις πως βλέπεις πίσω από την κουρτίνα του dev, ενώ βλέπεις πίσω από την εικασία του leaker. Τίτλοι τύπου "Square Enix is panicking" τους θεωρώ απλώς clickbait.

Φυσικά υπάρχουν και πάμπολλες περιπτώσεις που οι φήμες έχουν αποδεικτεί αληθινές. Εγώ δε θα έδινα τόση σημασία. Συγκεκριμένα για το FFXVI θα μάθουμε τις πωλήσεις του και την πορεία του με βάση οικονομικά μεγέθη και πως θα σταθεί σε σχέση με τα προηγούμενα FF.

Πολύ σωστό, τότε θα βγουν οριστικά συμπεράσματα. Μέχρι τότε για εμάς που είμαστε εκτός της βιομηχανίας είναι ενδιαφέρον να μαθαίνουμε και λίγο παρασκήνιο, λαμβάνοντας πάντα υπόψη το ενδεχόμενο του σπασμένου τηλεφώνου.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
για εμάς που είμαστε εκτός της βιομηχανίας είναι ενδιαφέρον να μαθαίνουμε και λίγο παρασκήνιο, λαμβάνοντας πάντα υπόψη το ενδεχόμενο του σπασμένου τηλεφώνου.

Καλά και για όσους είναι εντός πάλι είναι περιορισμένο το παρασκήνιο. Έχω συναδέλφους που προέρχονται από τη R* και θέλω να τους ρωτήσω αν υπάρχει στον ορίζοντα πλάνο για RDR remake, δεν πρόκειται να λάβω απάντηση. Έχουν NDA και το σέβονται. Τουλάχιστον πήρα αυτόγραφα σαν σωστή fangirl.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Είμαι περίεργος να δω την μελλοντική κατεύθυνση της σειράς. Νομίζω ότι ήταν έξυπνη η κίνηση της Square να φτιάξει ένα πιο action FF ώστε να προσελκύσει καινούριο κοινό και στα υπόλοιπα games της σειράς.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Είμαι περίεργος να δω την μελλοντική κατεύθυνση της σειράς. Νομίζω ότι ήταν έξυπνη η κίνηση της Square να φτιάξει ένα πιο action FF ώστε να προσελκύσει καινούριο κοινό και στα υπόλοιπα games της σειράς.
Και εσύ τέκνον Βρούτε? Θιασώτης του TB εισίν υπέρ του βανδαλισμού του ορθοδόξου FF? :cry:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Και εσύ τέκνον Βρούτε? Θιασώτης του TB εισίν υπέρ του βανδαλισμού του ορθοδόξου FF? :cry:

Σαφώς όχι, αν και πρέπει να αναφέρω ότι το Final Fantasy ως σειρά δεν με ενδιαφέρει. Το σχόλιο ήταν καθαρά από επιχειρηματική σκοπιά.
 

Gert

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Feb 14, 2020
Messages
12
Σε ένα ιταλικό φόρουμ διάβασα πως η ιστορία σχετίζεται με το Vagrant Story μιας και ο κόσμος του παιχνιδιού είναι ο ίδιος. Και μάλιστα ψάρεψα και αυτά τα δυο screenshots.

1dfd849d2c194362ac8cc7b4b4d6ab48.jpge89b8949b6649880e71790279a0fbfd2.jpg
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Λογικο αφου δεν βγηκε σε pc και αρα οι περισσοτεροι δεν μπορουν να το παιξουν. Δεν εχω παιξαι κανενα και λεω καποια στιγμη να ξεκινησω με το stange paradise.
 
Top Bottom