What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Funny Stuff - Episode II: Attack of Teh Funniez

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,652
Screenshot_20230217-133307_Reddit.png
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,887
Κάπου στα 21 μου, αποφάσισα να αλλάξω την διατροφή μου. Διάολε, ούτε τα γεμιστά δε μου άρεζαν. Τελικά σήμερα μπορώ να φάω, μάλλον, τα πάντα από ελληνική κουζίνα αλλά μπάμιες δυο φορές που δοκίμασα δεν. Απλά δεν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,482
Οσοι τρωνε μπαμιες με χαρα, ειναι θεμα επιστημονικης ερευνας, ενταξει. αλλα να αποφευγες τα γεμιστα;
πολυ περιεργος εισαι ρε φιλε. Αυτο αποτελει μεγαλυτερη εκπληξη ακομα και αν ελεγες οτι τρως μπαμιες.
Σε λιγο θα πεταχτουν 1-2 που θα πουν οτι τους αρεσουν οι μπαμιες και ειμαστε ετοιμοι για το σωματειο τροφικης ανωμαλιας.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,887
Οχι, εντάξει, πλέον τρώω και γεμιστά αλλά μόνον ορφανά. Επίσης προτιμώ τις τομάτες από τις πιπεριές αλλά και αυτές οκ είναι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,482
Οχι, εντάξει, πλέον τρώω και γεμιστά αλλά μόνον ορφανά. Επίσης προτιμώ τις τομάτες από τις πιπεριές αλλά και αυτές οκ είναι.
Συμβαινει ΤΩΡΑ!!!

Επιστημονες αναλυουν το γουστο σου στα γεμιστα

giphy.gif


:p :p
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,887
Δε παν τα γεμιστά με τον κιμά. Δλδ, οκ, γευστικά ταιριάζουν, αλλά θεωρώ πως έχουμε τόσα άλλα πιάτα με κρέας στην ελληνική κουζίνα που απλά στην προσπάθεια μου να μειώσω το κρέας στην διατροφη μου, θέλω το συγκεκριμένο χωρίς. Μόνον με δροσερή φετούλα και πατατούλες δίπλα.

Τέσπα. Που είχαμε μείνει? Α, ναι. Στο funny stuff
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Γεμιστά μόνο με ρύζι, αν θέλετε μπιφτέκια, φάτε μπιφτέκια, δεν χρειάζεται να τα ντύσετε με ντομάτες...
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τα γεμιστά που είναι μόνο πιπεριές και ντομάτες ξέρω εγώ... βάλε ρε μια μελιτζάνα, ένα κολοκύθι, κανένα αμπελόφυλλο, έναν κολοκυθανθό...
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
καρδουλινι γι αυτο που ειπες με το ρυζι.

για το δευτερο δεν πολυσυμφωνω, αλλά εχω μια θεια στην κρητη που γεμιζε κολοκυθακια, μελιτζανες και λαστ μπατ νοτ ληστ, ΠΑΤΑΤΑ ρε φιλε.
στην αρχη γελουσα και τελικα οταν εφαγα, μου κοπηκε. ηταν καταπληκτικη. θελει βεβαια ειδικο εργαλειο για το αδειασμα, αλλά εχει και το πλεονεκτημα οτι δεν πετας το κομματι που αφαιρεις..
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
το καλό με το δεύτερο είναι ότι ο καθένας τρώει ότι γουστάρει, εγώ πχ δεν μπορώ τις ντομάτες, γιατί ως παιδί μόνο ντομάτες έτρωγα από τα γεμιστά.

Για ένα λεπτό, τι εννοείς δεν πετάς το κομμάτι που αφαιρείς; Τίποτα δεν πετάς στα γεμιστά, ότι βγάζεις από τα λαχανικά το βάζεις στην γέμιση. Εκτός αν εννοείς... Gaben φυλάξει... ότι τρως μόνο το ρύζι και πετάς τα υπόλοιπα. :eek::eek:
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
:LOL::LOL::LOL:
οχι ρε, αλλιμονο, εννοουσα οτι το απομεσα το κοβεις πατατουλες και τις ρχνεις εννοειται στο ταψι με τα γεμιστα, αναμεσα τους μαλιστα.
ηταν και ωραια εικονα, εκτος απο ωραια γευση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
:LOL::LOL::LOL:
οχι ρε, αλλιμονο, εννοουσα οτι το απομεσα το κοβεις πατατουλες και τις ρχνεις εννοειται στο ταψι με τα γεμιστα, αναμεσα τους μαλιστα.
ηταν και ωραια εικονα, εκτος απο ωραια γευση.
αααα τόσο ειδικό εργαλείο; να το βρω και εγώ :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,482
Post με το post, Αυτο το θεμα γινεται ολο και πιο funny, ρε nitro και λοιποι. με μενου απο το ψυχιατρειο μαγειρευετε;

Γεμιστά μόνο με ρύζι, αν θέλετε μπιφτέκια, φάτε μπιφτέκια, δεν χρειάζεται να τα ντύσετε με ντομάτες...
Ο κιμας στα γεμιστα μπαινει ως πινελια, για να σπασει και λιγο η γευση του λαχανοκηπου. Λιγο βαζεις μαναμ, λιγο εδω κι εκει. Φευγει και η ελαφρια πικριλα της ντοματας. Ο κιμας τραβαει και τα ζουμακια και φευγει η κρεατιλα. Προσωπικα, οταν δεν παιζει ο ελαχιστος κιμας στα γεμιστα, με ζωνουν καουρες στο στομαχι που φτανουν μεχρι το ρουθουνι.
Εσυ δεν ηξερες τι ρολο βαραει η πατατα στα γεμιστα και εβγαλες εντολη απο τον σεφ.
Τα γεμιστα γινονται με ντοματες, πιπεριες, κολοκυθακι και διαφορα αλλα. Το αμπελοφυλλο ειναι για αλλο πιατο.
Συμφωνα με την λογικη σου. Οχι κιμας στο παστιτσιο για να μην τυλιγουμε τα μπιφτεκια με ζυμαρικα.
Μη με κανετε να ψαξω να σας βρω, θα το κανω και θα εχουμε εξιτηρια απο νοσοκομεια.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,482
Αυτα τα λενε οσοι δεν ξερουν εαν πρεπει να τσιγαριστει ο κιμας ή αν παει κατευθειαν μεσα. Δεν βαζουν καθολου κιμα porblem sovled.
πειτε οτι ο κιμας δεν ταιριαζει με την γεροντικη σας διαιτα και αφηστε τις chefιλολογιες.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
με μενου απο το ψυχιατρειο μαγειρευετε;
Όλα στο κόκκινο σήμερα, όπως το weapon focus tomato που λέμε να αποκτήσουμε για παν ενδεχόμενο.
Ρε στον ψυχίατρο θα μας στείλεις με αυτά που διαβάζουμε. Πικρή η ντομάτα ρε άνθρωπε!;; Από τα πιο γλυκά ζαρζαβατικά εκεί έξω.
Όσο για γούστα περί μπάμιας, κιμά στα γεμιστά κλπ. εντάξει προέρχονται από κάποιον που δεν του αρέσει η πίτσα. Ξεκουράζω την υπόθεση μου (sic).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Για την γεμιστή πατάτα δεν γνώριζα, γεμιστά κάνω τα καλύτερα μετά την πεθερά μου εδώ πέρα, μια χαρά βάζω πατατούλες.

Γεμιστά με αμπελόφυλλο απλά σε μπερδεύουν οι Τούρκοι με τα ντολμαδάκια γιαλαντζί, αν βάλεις το μείγμα από τα γεμιστά είναι 10 φορές ανώτερο.
Από εκεί και πέρα βέβαια, μπορεί απλά να μην έχεις φάει σωστά γεμιστά και εσύ, δεν κρίνω. Αν τα "Ελληνικά γεμιστά" είναι όπως τα γράφει η wikipedia
Η γέμιση γίνεται συνήθως με ρύζι ή και κιμά, ντομάτα, κρεμμύδι και μαϊντανό
ε ναι οκ, θα προτιμούσα και εγώ κιμά μέσα.

Η σωστή η γέμιση εδώ στα μέρη μου γίνεται έτσι:
Ρύζι, ντομάτα, κρεμμυδάκι ξερό, σκόρδο, πιπεριά, κολοκυθάκι, μελιτζάνα, καρότο, 10 τόνους ελαιόλαδο, δυόσμο, αλάτι, πιπέρι, ζάχαρη (έτσι σπάει η ξινίλα της ντομάτας, αλλά που... βάρβαροι!) και λίγο πουμαρό αν δεν είναι πολύ ώριμες οι ντομάτες.

Τα γεμιστά με κιμά που περιγράφεις τα προτιμάω μόνο ως λαχανοντολμάδες.

Το παστίτσιο είναι άλλο φαγητό, μην τα μπλέκουμε.

Να σου στείλω το καλοκαίρι με ΚΤΕΛ ένα ταπεράκι να καταλάβεις :p
 
Top Bottom