What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Geforce Now: Διαθέσιμο και στην Ελλάδα

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
"At the individual publisher's discretion". Με λίγα λόγια, μηδέν εις το πηλίκον. Καλές οι επικοινωνιακές δηλώσεις, αλλά ο Σουίνι στην ουσία μας λέει "δεν θα σας δημιουργήσω πρόβλημα σε ένα θέμα που δεν εξαρτάται από μένα". Thanks, boomer.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Ρε παιδιά τώρα σοβαρά, το θέμα είναι πολύ μεγάλο και δεν βλέπω κανέναν να ασχολείται...
Με έβρισε ένα τσουτσέκι κιόλας γιατί νόμιζε ότι καλά κάνουν οι publisherς που τραβάνε τα παιχνίδια του για να μην παίζουμε χωρίς να τους πληρώνουμε!
Δηλαδή ο κόσμος νομίζει ότι η nvidia έφτιαξε ένα stadia και δεν πληρώνει τους publishers τη νστιγμή που οι publishers απλά θέλουν λεφτά για κάτι που τους έχουμε πληρώσει ήδη!

Μιλάμε για χοντρό πρόβλημα! Τι θα ακολουθήσει; Hardware lock και σε κάθε αναβάθμιση να πρέπει να αγοράσεις εκ νέου το software σου;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Έστω ότι αλλάξει κάτι στο agreement, εφόσον δεν υπήρχε η πρόβλεψη όταν ξεκινούσε το κατάστημα για cloud gaming, σιγά μην επιστρέψουν τα λεφτά στους αγοραστές. Στην καλύτερη, αν δεν συμφωνήσεις, θα μείνεις είτε με τα παλιά παιχνίδια χωρίς δυνατότητα αγοράς νέων, είτε με αέρα κοπανιστο και τον λογαριασμό κλειδωμένο
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
θα το ξαναπώ για ακομα μια φορά. ότι ζούμε αυτά τα χρονια στην σκηνή έχουν υποστηρικτές. τπτ δεν ήρθε ουρανοκατεβατα. ετοίμαζα γερο rant για τα πάντα στον χώρο αλλά άστο καλύτερα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ρε παιδιά τώρα σοβαρά, το θέμα είναι πολύ μεγάλο και δεν βλέπω κανέναν να ασχολείται...
Με έβρισε ένα τσουτσέκι κιόλας γιατί νόμιζε ότι καλά κάνουν οι publisherς που τραβάνε τα παιχνίδια του για να μην παίζουμε χωρίς να τους πληρώνουμε!
Δηλαδή ο κόσμος νομίζει ότι η nvidia έφτιαξε ένα stadia και δεν πληρώνει τους publishers τη νστιγμή που οι publishers απλά θέλουν λεφτά για κάτι που τους έχουμε πληρώσει ήδη!

Μιλάμε για χοντρό πρόβλημα! Τι θα ακολουθήσει; Hardware lock και σε κάθε αναβάθμιση να πρέπει να αγοράσεις εκ νέου το software σου;

Η Nvidia θα μπορούσε να τους πει να πάνε να γ$%#θούν αλλ@ πρέπει να διατηρήσει καλές σχέσεις οπότε κάνει την πάπια. Συμφωνώ 100% ότι το θέμα είναι πολύ σοβαρό.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Με ποια έννοια να τους πει να πάνε να !@#$$? Δηλαδή τι να κάνει ακριβώς, να συνεχίσει να παρέχει πρόσβαση στα παιχνίδια με το έτσι θέλω, υπό (τουλάχιστον) αμφισβητήσιμο νομικό καθεστώς;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Με ποια έννοια να τους πει να πάνε να !@#$$? Δηλαδή τι να κάνει ακριβώς, να συνεχίσει να παρέχει πρόσβαση στα παιχνίδια με το έτσι θέλω, υπό (τουλάχιστον) αμφισβητήσιμο νομικό καθεστώς;

Νομίζω ότι εξίσου αμφισβητήσιμο είναι να σε μπλοκάρουν από το να παίξεις τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει σε άλλο υπολογιστή από αυτόν που τα αγόρασες.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Νιτρε, δεν σουμ ανήκουν. Πλήρωσες την άδεια να τα κατεβάσεις και τέλος
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Ναι να τα κατεβάσω στον υπολογιστή που θέλω. Όχι όπου θέλει ο publisher, αυτό κοιτάνε να μας το πάρουνε, κάτι πρέπει να γίνει. Αν γίνει τζερτζελές κάτι θα αλλάξει, αν το κατεβάσουμε αμάσητο θα τον φάμε όπως με την adobe.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Νομίζω ότι εξίσου αμφισβητήσιμο είναι να σε μπλοκάρουν από το να παίξεις τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει σε άλλο υπολογιστή από αυτόν που τα αγόρασες.


Αυτό είναι δουλειά των καταναλωτών να το υποστηρίξουν και ίσως να κυνηγήσουν νομικά, όχι της Nvidia, η οποία ποτέ δεν είπε πως δεν χρειάζεται άδεια από τους publishers, απλά όσο ήταν σε beta το GeForce Now είχε πάρει τις σχετικές άδειες τζάμπα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Με ποια έννοια να τους πει να πάνε να !@#$$? Δηλαδή τι να κάνει ακριβώς, να συνεχίσει να παρέχει πρόσβαση στα παιχνίδια με το έτσι θέλω, υπό (τουλάχιστον) αμφισβητήσιμο νομικό καθεστώς;

Ναι. Δεν είναι η μόνη υπηρεσία του είδους:


Αντί να έχει προεγκατεστημένα παιχνίδια να πουλάει πρόσβαση σε ενα virtual desktop με το Steam εγκατεστημένο, χωρίς να διαφημίζει τα παιχνίδια απευθείας.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Χμ, ίσως. Φαντάζομαι δεν θα αφήσει τέτοια επένδυση να πάει στράφι αμαχητί, θα ψάξει όλες τις επιλογές.

Βέβαια, στο τέλος ίσως αποφασίσει απλά να τα σκάσει στους publishers. Αυτό μπορεί να λύσει το πρόβλημα της Nvidia και του GeForce Now, αλλά καθόλου δεν λύνει το θέμα που έχουμε ως καταναλωτές.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Χμ, ίσως. Φαντάζομαι δεν θα αφήσει τέτοια επένδυση να πάει στράφι αμαχητί, θα ψάξει όλες τις επιλογές.

Βέβαια, στο τέλος ίσως αποφασίσει απλά να τα σκάσει στους publishers. Αυτό μπορεί να λύσει το πρόβλημα της Nvidia και του GeForce Now, αλλά καθόλου δεν λύνει το θέμα που έχουμε ως καταναλωτές.

Το δεύτερο είναι δυστυχώς το πιο πιθανό. Οι publishers είναι σαν τους καρχαρίες, μυρίζουν αίμα από χιλιόμετρα. Το λυπηρό είναι ότι κάνουν τα ίδια και ορισμένοι indies.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Δεν νομίζω να έχει τόσα λεφτά να ρίξει η nVidia στο project ώστε να πληρώνει τους αχόρταγους publishers αέρα παράδες για τα -υποτίθεται- αυτονόητα. Άλλωστε αν το κάνει αυτό για 2-3 μετά θα θέλουν όλοι γρασάρισμα.
Εδώ ζητάνε οι indies, για το θεό δηλαδή. Αν και ο συγκεκριμένος dev δεν εκφράζει απαραίτητα το σύνολο των indies, είναι γενικά γνωστός τρόμπας απ' όσο ξέρω.
Ίσως αρχίσει να τους δίνει μερτικό αν η υπηρεσία βρει μεγάλο κοινό και/ή ανέβει η συνδρομή.

Σχετικό/άσχετο αλλά πρόσφατα είχαμε μια συζήτηση για το cloud gaming και ένας πρώην συνάδελφος είπε κάτι που ομολογουμένως δεν το είχα σκεφτεί: ότι αν το cloud gaming κάααααποια στιγμή πιάσει για τα καλά ίσως αποτελέσει αφορμή για το επόμενο μεγάλο άλμα στα visuals. Φανταστείτε π.χ. ένα πρωτοκλασάτο MMO που θα είναι cloud exclusive, οπότε θα τρέχει σε μια φάρμα από "NASA PCs", και θα μπορεί να σηκώσει εκατοντάδες ή και χιλιάδες παίκτες ταυτόχρονα με γραφικά Gears 5 ξερωγώ. Μάλλον απέχουμε ακόμα από κάτι τέτοιο αλλά λίγο μουσκεύτηκα όταν το σκέφτηκα, ψέματα δεν θα πω.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν νομίζω να έχει τόσα λεφτά να ρίξει η nVidia στο project ώστε να πληρώνει τους αχόρταγους publishers αέρα παράδες για τα -υποτίθεται- αυτονόητα. Άλλωστε αν το κάνει αυτό για 2-3 μετά θα θέλουν όλοι γρασάρισμα.
Εδώ ζητάνε οι indies, για το θεό δηλαδή. Αν και ο συγκεκριμένος dev δεν εκφράζει απαραίτητα το σύνολο των indies, είναι γενικά γνωστός τρόμπας απ' όσο ξέρω.
Ίσως αρχίσει να τους δίνει μερτικό αν η υπηρεσία βρει μεγάλο κοινό και/ή ανέβει η συνδρομή.

Νομίζω είναι ξεκάθαρο πως οποιαδήποτε ρεαλιστική προοπτική για πληρωμή στους publishers είναι βασισμένη σε ποσοστά επί των κερδών και όχι σε εφάπαξ πληρωμή, ίσως με κάποιο εξασφαλισμένο minimum. Οι εταιρείες είναι άπληστες, όχι ηλίθιες. Και από πολλές απόψεις, αυτή τη στιγμή τους ενδιαφέρει πολύ περισσότερο το να πάρουν έστω και ένα ευρώ και έτσι να κατοχυρωθεί το δικαίωμά τους να ζητάνε λεφτά από τους cloud providers, παρά το άμεσο κέρδος.


Σχετικό/άσχετο αλλά πρόσφατα είχαμε μια συζήτηση για το cloud gaming και ένας πρώην συνάδελφος είπε κάτι που ομολογουμένως δεν το είχα σκεφτεί: ότι αν το cloud gaming κάααααποια στιγμή πιάσει για τα καλά ίσως αποτελέσει αφορμή για το επόμενο μεγάλο άλμα στα visuals. Φανταστείτε π.χ. ένα πρωτοκλασάτο MMO που θα είναι cloud exclusive, οπότε θα τρέχει σε μια φάρμα από "NASA PCs", και θα μπορεί να σηκώσει εκατοντάδες ή και χιλιάδες παίκτες ταυτόχρονα με γραφικά Gears 5 ξερωγώ. Μάλλον απέχουμε ακόμα από κάτι τέτοιο αλλά λίγο μουσκεύτηκα όταν το σκέφτηκα, ψέματα δεν θα πω.

Το ίδιο το παιχνίδι δεν με ενδιαφέρει οπότε δεν το έχω παρακολουθήσει από κοντά, αλλά αν έχω καταλάβει καλά, το επερχόμενο Microsoft Flight Simulator θα έχει υβριδική λειτουργία, ένα κομμάτι local αλλά και ένα κομμάτι cloud processing based που θα βοηθάει με τα ομολογουμένως απίστευτα visuals.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
q7016k-SFRTlQlCc.png
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Νομίζω είναι ξεκάθαρο πως οποιαδήποτε ρεαλιστική προοπτική για πληρωμή στους publishers είναι βασισμένη σε ποσοστά επί των κερδών και όχι σε εφάπαξ πληρωμή, ίσως με κάποιο εξασφαλισμένο minimum. Οι εταιρείες είναι άπληστες, όχι ηλίθιες. Και από πολλές απόψεις, αυτή τη στιγμή τους ενδιαφέρει πολύ περισσότερο το να πάρουν έστω και ένα ευρώ και έτσι να κατοχυρωθεί το δικαίωμά τους να ζητάνε λεφτά από τους cloud providers, παρά το άμεσο κέρδος.

Συμφωνώ. Το ζήτημα είναι ότι για να μπορέσει η nVidia να τους βγάλει κομμάτι, πρέπει πρώτα η πίτα να φουσκώσει αρκετά. Με $5 συνδρομή και σχετικά περιορισμένο κοινό early adopters, ποιός θα πρωτοφαει; Θέλει ελκυστικά -κι απαιτητικά- games που θα τραβήξουν κόσμο. Ωστόσο χωρίς έξτρα παραδάκι (βλ. μερτικό από συνδρομές) οι publishers δεν ψήνονται να τα παραχωρήσουν. Φαύλος κύκλος δηλαδή κι έτσι όπως το πάνε θα μείνουμε όλοι με την όρεξη. Ή το Stadia 🤮
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Μα αφού χάνουν λεφτά από όσους θέλουν να παίξουν και δεν έχουν το σύστημα να παίξουν οπότε δεν παίζουν. Ενώ με 5 γιούργια στην πράσινη θα αγόραζαν το παιχνίδι του publisher για να το παίξουν εκεί.
 
Top Bottom